Reklama

Niedziela 43/2014

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Największe marzenie

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Najnowszy numer „Niedzieli” wygląda wyjątkowo. Okładka odbiega od dotychczasowych, bo została narysowana rączką 9-letniej Jagody, której asystowała 7-letnia Hania. To bardzo ważny przekaz, mówiący, że największym marzeniem dziecka jest pełna, duża rodzina, złożona z mamy, taty oraz rodzeństwa. Dzieci przemówiły przez swój rysunek w chwili, gdy świat znalazł się pod silną presją antyrodzinną.

drogowskazy
3

Kościół sprzymierzeńcem rodziny

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Ojciec Święty Franciszek nazwał św. Jana Pawła II papieżem rodziny. To ważny przekaz dla zakończonego właśnie nadzwyczajnego synodu biskupów poświęconego rodzinie. Papieżowi Franciszkowi bardzo zależy na dobru rodziny.

z Watykanu
4

Z Watykanu

ze świata
5

Ze świata

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie”

Dodatkowe zajęcie ma 53 proc. z 751 deputowanych do Parlamentu Europejskiego – raportuje Transparency International po przeanalizowaniu oświadczeń majątkowych europosłów. 45 polityków z Brukseli zarabia więcej niż 10 tys. euro miesięcznie.

z ostatniej chwili
7

Wielki strzał czy kapiszon

Wojciech Dudkiewicz

Oficer WP oraz prawnik specjalizujący się w tematyce wschodniej, aresztowani pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji, nie mieli najpewniej dostępu do informacji istotnych z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa, ale mieli znajomości wśród tych, którzy mogli je mieć.

Mówi poseł Antoni Macierewicz

(wd)

Nie sposób odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących tej sprawy na podstawie informacji dozowanych bardzo umiejętnie i sterowanych ze strony służb poprzez usłużne im media.

Polska sprężynująca

(wd)

Pod patronatem MSZ trwa głosowanie na nowe logo Polski. Według organizatorów, najtrafniej charakter i energię Polaków ma wyrażać... sprężyna.

Mówi Rafał Zawistowski, grafik, rysownik, malarz

(wd)

Pierwsze skojarzenie mam z logo PZPR, rządzącej Polską w czasach PRL.

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Dnia 11 października br. przybyła na Jasną Górę 18. Pielgrzymka Funkcjonariuszy Służby Więziennej. Wzięli w niej udział funkcjonariusze i pracownicy więzień z rodzinami, przedstawiciele związków zawodowych Służby Więziennej, dyrektorzy okręgowi poszczególnych jednostek oraz księża kapelani posługujący w zakładach karnych.

z Polski
9

Lesie, pamiętasz? Wisło, pamiętasz?

Milena Kindziuk

W niedzielę 19 października przez cały dzień Polacy tłumnie nawiedzali grób męczennika w Warszawie.

Twarzą w twarz z Arcybiskupem

(M. F.)

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo rozpoczął cykliczne spotkania m.in. na temat wiary i Kościoła, którym nadano tytuł: „Ojcze, co o tym myśleć?”.

Z Polski

Liczenie wiernych zostało przeprowadzone w niedzielę 19 października w ponad 10,5 tys. polskich parafii. Doroczne badania statystyczne praktyk religijnych mają na celu opracowanie najnowszej „mapy religijności” Polaków.

beatyfikacja
10-15

U źródeł świętości Pawła VI

Aleksandra Zapotoczny

Proces beatyfikacyjny Pawła VI został rozpoczęty 11 maja 1993 r. przez Jana Pawła II. 20 grudnia 2012 r. Benedykt XVI podpisał dekret o heroiczności cnót tego Papieża. 6 maja br. został uznany cud za jego wstawiennictwem. 19 października br. Ojciec Święty Franciszek dokonał beatyfikacji Pawła VI.

Modlitwa o otrzymanie łaski za wstawiennictwem Pawła VI

Książka o Pawle VI

Aleksandra Zapotoczny

Kiedy wybrano Giovanniego Battistę Montiniego na papieża, jego rodzony brat omal nie dostał drugiego zawału

Papież Paweł VI blisko Polaków

Ks. Robert Grohs

Dnia 17 października br. minęła 43. rocznica beatyfikacji o. Maksymiliana Marii Kolbego. Co ciekawe, wtedy, podobnie jak teraz, również obradował synod biskupów w ramach sesji ogólnej. Było to dopiero drugie zgromadzenie od czasu powołania do istnienia synodu cztery lata wcześniej.

temat numeru: synod • rodzina
16-17

Sprawa życia i śmierci

Paweł Zuchniewicz

Proponujemy spojrzenie na synod poświęcony temu samemu tematowi, który miał miejsce ćwierć wieku wcześniej. Pierwszy zwyczajny synod biskupów, zwołany przez Ojca Świętego Jana Pawła II, również dotyczył rodziny. Być może w tej perspektywie będzie nam łatwiej ocenić, co jest, a co nie jest możliwe w nauczaniu Kościoła o rodzinie.

rodzina • nasza rozmowa
18-19

Dr Wanda Półtawska specjalnie dla „Niedzieli”

(L. D.)

To pierwszy wywiad dr Wandy Półtawskiej dla mediów, udzielony po kilkumiesięcznej przerwie.

Pokazywać radosne rodziny wielodzietne

Z dr Wandą Półtawską rozmawia Lidia Dudkiewicz

O aktualności nauczania Jana Pawła II, naturalności klauzuli sumienia, o degradacji rodziny i próbach ukazania jej piękna z dr Wandą Półtawską rozmawia Lidia Dudkiewicz

abp Józef Michalik odpowiada
20-21

Rodzina jest święta

Abp Józef Michalik

Losowe przygody hospitalizacyjne, które mnie spotkały, spowodowały zachwianie pewnej systematyczności naszych spotkań w tej formie. Wracając z nadzieją, że los okaże się życzliwy, chciałbym zapytać, dlaczego tak groźne jest dla nas planowe i systematyczne niszczenie polskiej rodziny, jak określają to niektórzy publicyści – druga z siedmiu plag wiszących nad Polską.

rozbite rodziny
22-23

Dzieci rozwodników mają żal

Katarzyna Woynarowska

Przeczytałem niedawno, że najlepsze, co ojciec może zrobić dla szczęścia swojego dziecka, to kochać jego matkę. Szkoda, że mój ojciec tak tego nie widział... – mówi Dominik, informatyk z Wrocławia.

rodzina • zwyciężyć kryzys
24-25

Rodzina jest szkołą miłości

O przygotowaniu do małżeństwa, o kryzysach i o tym, jak w trudnych sytuacjach rozmawiać z dziećmi z bp. prof. Antonim Długoszem rozmawia ks. Marek Łuczak.

25

Zostawić za sobą okno

Br. Tadeusz Ruciński FSC

Stanąć pod murem może każdy (czy samemu stać się dla kogoś murem lub zawalidrogą), ale rzadko kto umie i może otworzyć i zostawić za sobą okno.

Kościół na Ukrainie
26-27

Tylko w Bogu nadzieja

Andrzej Tarwid

Ludzie żyją w ciągłym strachu. A kapłani swoją posługę mogą wykonywać jedynie w całkowitej dyskrecji – właśnie tak wygląda zawieszenie broni na Ukrainie.

1 listopada - uroczystość Wszystkich Świętych
28-30

W Rodzinie Świętych

Ks. Jarosław Krzewicki

Uroczystość Wszystkich Świętych to dzień z zasady radosny, choć pełen zadumy; uroczysty, choć często przeżywany w ciszy rozpalonych świec, rozgrzewających kamienie przytłaczające groby tych, którzy pomarli. W praktyce jest więc raczej smutny.

30

...stworzony świat – tajemnicą...

Jan Kulowski

„Bóg, w swojej dobroci i swoją wszechmocną potęgą, nie dla powiększenia lub osiągnięcia własnego szczęścia, ale dla objawienia swojej doskonałości przez dobra, jakich udziela stworzeniom, całkowicie wolną decyzją, od początku czasu, stworzył z nicości dwa rodzaje stworzeń: stworzenia duchowe i materialne” (KKK 293)

wiara • życie
31

Wróble w sali tronowej

Ks. Mariusz Rosik

Powiedziano o nim, że jest najświętszym wśród uczonych i najbardziej uczonym wśród świętych w Anglii. Pisał o problemie czasu i gramatyce, ortografii i teologii. Układał poezję.

Odszedł symbol Timiszoary

Roman Wyborski

W wieku 90 lat 28 września br. w swojej rezydencji w Timiszoarze zmarł prawosławny abp Nicolae Corneanu, metropolita Banatu – jednego z najbardziej wielonarodowych i wielowyznaniowych regionów Europy – podzielonego między trzy państwa: Rumunię, Węgry i Serbię.

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia
32-33

Największe przykazanie

Kochać Boga całym sobą

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ

Najważniejsze przykazanie to kochać Boga całym sobą. Drugie przykazanie to kochać bliźniego jak siebie samego.

poradnik duszpasterski
34

Mam wiarę i modlę się. Dlaczego stoję?

Odpowiada ks. Robert Grohs

Mateusz: Małżeństwo to piękna sprawa, coś wspaniałego. Jest też trudno, ale jak żona jest daleko, to po prostu nie mogę spokojnie nic robić. Tylko do Boga chciałbym się zbliżyć. Bardzo tego potrzebuję. Czasem przychodzę do kościoła nawet na kilka godzin – i dalej mi Go brakuje.

felieton
35

Gardzą Polakami za Polaków pieniądze

Michał Karnowski

Znany prowadzący telewizyjny ogłasza w Internecie, że „Polacy przenieśli tradycję kanapki z jajem cuchnącej w przedziale PKP do samolotu. (...) Szczęśliwie butów nie zdejmują”.

rozmawiamy o Polsce
36-37

Cena polskiego węgla

Z Grzegorzem Tobiszowskim rozmawia Wiesława Lewandowska

O karygodnie złym zarządzaniu w górnictwie, mitach z poprzedniej epoki i niepewności bezpieczeństwa energetycznego kraju z Grzegorzem Tobiszowskim rozmawia Wiesława Lewandowska

fakty • opinie
38

Mieszkania dla deweloperów

Jan Maria Jackowski, Publicysta i pisarz, eseista, senator RP

Rok temu podczas posiedzenia Senatu senatorowie PiS, w tym piszący te słowa, skrytykowali program „Mieszkanie dla młodych”, który został przygotowany przez rząd Donalda Tuska i zastąpił program „Rodzina na swoim”, opracowany przez rząd PiS.

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
39

Led w Sykstynie

(pr)

Spekulacje bez podstaw?

(pr)

Nie chodzą do kościoła

(pr)

Morderstwo czeka na wyjaśnienie

(pr)

Zachód hoduje dżihadystów

(pr)

Laurka od patriarchy

(pr)

Oko w oko
40

Zachwyt

Alina Czerniakowska

Istnieją uczucia, które rozświetlają naszą codzienność. Radują się serca, promienieją twarze, śmieją się oczy – po prostu chce się żyć! Gdy cytujemy Jana Pawła II – „musimy tylko rozejrzeć się po niebie, rozejrzeć się po ziemi”, znaleźć czas, zatrzymać się w pędzie przeciętności, zachwycić się, bo jest czym.

Wycofujemy patronat

Redakcja „Niedzieli”

nformujemy Czytelników, że zmuszeni jesteśmy wycofać patronat medialny nad filmem fabularnym „Paweł VI – papież burzliwych czasów”.

Złudna dochodowość patologii

Marian Salwik

Hipokryzją nazwał ktoś sytuację, że GUS, zgodnie z zaleceniami unijnymi, wlicza do dochodu narodowego (PKB) środki pochodzące z działalności nielegalnej (obejmującej sutenerstwo, narkobiznes, przemyt oraz produkcję papierosów).

felietony
41

Prokuratura europejska

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Prokuratura Europejska – to świeży pomysł. W intencji twórców ma przede wszystkim odstraszać. Zadaniem Prokuratury Europejskiej będzie kontrola, a także ochrona budżetu Unii Europejskiej, sama zaś kontrolowana ma być wyłącznie przez Parlament Europejski, Radę i Komisję.

Poddany czy obywatel?

Krzysztof Czabański, Publicysta, przewodniczący Kongresu Mediów Niezależnych

Gołym okiem widać, że w naszym kraju coraz częściej jesteśmy stawiani w pozycji poddanego, a nie obywatela. Musimy ubiegać się o rozmaite zezwolenia, zabiegać o to, żeby coś uzyskać. Prawo jest często sformułowane w taki sposób, żeby urzędnicy mogli je dowolnie interpretować.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia
42-43

Siedziba na miarę talentów

Mateusz Wyrwich

Jeden z najwybitniejszych polskich zespołów symfonicznych – Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach wreszcie, po blisko osiemdziesięciu latach, doczekała się własnej siedziby – siedziby godnej swoich talentów –

rodzina • ludzie
44-45

Miłość i czyste sumienie...

Z Dominiką Figurską rozmawiają Aleksandra Nitkiewicz i Anna Przewoźnik

Z Dominiką Figurską – o dzieciach, rodzinie i o tym, co jest w życiu naprawdę ważne – rozmawiają Aleksandra Nitkiewicz i Anna Przewoźnik.

promocja
46

Profesor od zadań ekstremalnych

Agnieszka Konik-Korn

W wypełnionej po brzegi sali konferencyjnej Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie 14 października br. odbyło się spotkanie z bohaterem książki wydanej nakładem Biblioteki „Niedzieli” pt.: „Zdzisław Jan Ryn. Lekarz, podróżnik, dyplomata”.

47

Wyreguluj swój sen

dr Michał Rabijewski

Na pytania odpowiada dr Michał Rabijewski, endokrynolog, który był gościem poradnika medycznego „Na zdrowie”, emitowanego na antenie TV Trwam

rodzina • poradnik
48

Pytaj o drogę

Michał Piekara

My, mężczyźni, kiedy się zgubimy, nie lubimy pytać innych o drogę. Ani kobiet – bo przecież one na niczym się nie znają, ani innych mężczyzn – bo przecież sami wszystko wiemy najlepiej. Wolimy błądzić, kluczyć, potykać się i chodzić w kółko, byle tylko nie pytać.

Mary Wagner walczy o życie
49

Dokument Brauna

Małgorzata Stegenka

Najnowszy film dokumentalny Grzegorza Brauna, zatytułowany „Nie o Mary Wagner”, mówi o aborcji w kontekście historii skromnej kanadyjskiej obrończyni życia. Jego premiera miała miejsce 3 października br. w warszawskim kinie Luna i zgromadziła tłumy widzów.

Niedziela Młodych
50-53

Rewolucja po Bożemu

Kl. Marcin Klimaszewski CR

Wiesz, że każdy nasz czyn ma ogromny wpływ na cały świat? Dobro, uśmiech, podanie ręki – rozchodzi się jak fala. Zło tak samo. Człowiek jest częścią świata. Ma udział w tworzeniu jego przyszłości...

Przełomowy moment

Rafał

Niedawno poraziła mnie wręcz ewangeliczna Przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. Na swój użytek nazwałem ją przypowieścią o człowieku, który traci.

Męski, czyli... (nie)odpowiedzialny

Maria Magdalena Sztuka

Bóg wzywa nas do odpowiedzialności. Do „wzięcia się” za swoje życie na poważnie, nie tylko za jedną dziedzinę, ale za wszystkie, patrząc w przyszłość bez lęku ze świadomością, że wszystko możemy w Tym, który nas umacnia.

54

Sprawdź, czy jesteś trzeźwy

Ks. Antoni Tatara

Jest taki dowcip o Polakach, który kiedyś usłyszałem we Włoszech. Otóż, podobno statystyczny Polak sięga po alkohol tylko z okazji ważnych świąt, uroczystości rodzinnych itd., a że OKAZJA trafia się zawsze, to ciągle jest... pijany. Tyle, jeśli chodzi o emigracyjny humor.

Synod i zabobony

Zdzisław Skotnicki

Synod biskupów w Rzymie debatuje na temat rodziny. Sytuacja stale się pogarsza. Statystyki nie kłamią. Związki sakramentalne rozpadają się, a ponowne małżeństwa rozwodników oparte są – siłą faktu – tylko na zasadach cywilnoprawnych lub nieformalnych.

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Chcą korespondować

Pan Rysio

Zwracam się z uprzejmą prośbą o wydrukowanie mojego listu w sprawie Pana Ryszarda. To człowiek w sile wieku, kawaler o pięknym obliczu, ale złożony chorobą.

różne
57

Kalendarium 26 X – 1 XI 2014

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

z „Niedzielą" na co dzień
58

Zupa kalafiorowa

(JM)

Próbowali Państwo kiedyś dodać do zupy serek topiony? Jeśli nie, to warto spróbować.

67

Spotkanie w auli „Niedzieli”

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela kielecka

Biskup Jan Piotrowski w Kielcach

Władysław Burzawa

We wtorek 14 października biskup nominat Jan Piotrowski odwiedził Kielce. W naszym mieście spędził kilka godzin. Spotkał się m. in. z bp. Kazimierzem Ryczanem, bp. Marianem Florczykiem, pracownikami kurii, odwiedził bazylikę katedralną oraz Wyższe Seminarium Duchowne.

„Pan Tadeusz” w kinie... o żydowskich wątkach

A.D.

Ponad 700 osób wzięło udział w trwającym od 5 do 7 października w Chmielniku trzydniowym wydarzeniu edukacyjnym „Spotkania z kinem o żydowskich wątkach”.

Zaginiony wizerunek

Katarzyna Dobrowolska

Michałów – niewielka parafia na przepięknym Ponidziu i miejscowość słynąca z wielkiej stadniny, kiedyś przyciągała otoczonym kultem wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny znajdującym się w kościele św. Wawrzyńca.

Niedziela małopolska

Będzie go śpiewał cały świat!

Małgorzata Cichoń

W dniu 28 października w auli św. Jana Pawła II na terenie sanktuarium Bożego Miłosierdzia po raz pierwszy usłyszymy hymn Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Jest nam potrzebny

Maria Fortuna-Sudor

W tym roku po raz pierwszy 22 października przeżywaliśmy liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II.

Wyznanie wiary artysty

Małgorzata Cichoń

Prof. Stanisław Rodziński, krakowski malarz artysta opowiada o tym, że sztuką trzeba żyć, także w domu – rozmawiając o książkach, obrazach, świątyniach.

Katoliku, idź na targi!

Marcin Konik-Korn

W dniach 23-29 października odbędą się 18. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, podczas których kolejny raz zaprezentują swoje publikacje wydawcy katoliccy w ramach Salonu Książki Katolickiej.

Niedziela przemyska

Ostatni z łańcuckich Potockich spoczął w rodowej krypcie

Arkadiusz Bednarczyk

11 października br. Łańcut był miejscem niecodziennej uroczystości. Z położonej na parterze kaplicy łańcuckiego zamku wyruszył do kościoła farnego osobliwy kondukt pogrzebowy. Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Stanisława hrabiego Potockiego, ostatniego potomka łańcuckiej linii rodu Potockich.

Dom Bożej perspektywy

MK

5 października br. to miejsce, które Pan Bóg szczególnie sobie upodobał jako miejsce spotkania, przebaczenia, miejsce, w którym Niebo spotyka się z ziemią, zostało Mu powierzone w akcie konsekracji.

Świętymi bądźcie!

Tomasz Kumięga

W niedzielę 12 października br. odbyła się Pielgrzymka Młodzieży do Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu, inaugurująca nowy rok pracy formacyjnej we wspólnotach i połączona z obchodami Dnia Papieskiego, który w tym roku odbył się pod hasłem „Jan Paweł II – Świętymi bądźcie!”.

Niedziela rzeszowska

550-lecie kościoła w Lutczy

Dorota Zańko

W Lutczy, na wzniesieniu nad rzeką, w otoczeniu starych lip, znajduje się modrzewiowa świątynia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, licząca 550 lat. Należy ona do najcenniejszych zabytków drewnianej architektury sakralnej na Podkarpaciu.

Gdy dajesz jałmużnę – nie trąb

Arkadiusz Bednarczyk

Podkarpackie świątynie swój wystrój i to, że w ogóle istnieją, zawdzięczają hojnym fundatorom. Ostatnia niedziela października przeżywana jest jako rocznica poświęcenia własnego kościoła. To dobra okazja, aby wspomnieć o niektórych świątyniach

Dzień patrona szkoły

Krystyna Paryś

W Szkole Podstawowej im. Sybiraków w Nawsiu 17 września 2014 r. miał miejsce Dzień Patrona Szkoły. W tym roku dzień ten przypadł w 10. rocznicę Światowego Dnia Sybiraka.

Niedziela toruńska

U Matki Brzemiennej w Wąbrzeźnie

Wojciech Wielgoszewski

Od wieków wierni doznawali tu orędownictwa Bożej Rodzicielki. Dziś jest to sanktuarium życia ludzkiego, z którego płynie nauka o jego świętości. Dlatego pielgrzymują tu matki oczekujące potomstwa, małżonkowie dziękujący za łaskę rodzicielstwa.

Kongres Grup Modlitwy Ojca Pio

Aleksandra Wojdyło

„Św. Ojciec Pio opiekunem małżeństw i rodzin” – pod takim hasłem 4 października w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu odbył się 5. Diecezjalny Kongres Grup Modlitwy Ojca Pio.

Nowe zgromadzenie w diecezji toruńskiej

Dk. Waldemar Rozynkowski

1 października bp Andrzej Suski erygował pierwszy dom zakonny Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Nowa placówka zakonna mieści się przy ul. Rydygiera 21, w domu parafialnym parafii Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu.

Niedziela wrocławska

Mężczyzno, do boju!

Magdalena Lewandowska

Szli w obronie życia, opowiadali się za odważnym wyznawaniem prawdy, wskazywali na siłę płynąca z wiary i potrzebę wierności rodzinie – w tym roku pójdą głosić mieszkańcom Wrocławia wolność i odpowiedzialność w Jezusie.

Ołtarz jest bramą do nieba

Magdalena Lewandowska

ezus chce żyć wśród was, chce być obecny wśród was, chce się z wami w tym świętym miejscu spotykać. Dziękuję wam, że i wy chcecie się spotykać z Chrystusem, że włożyliście tyle trudu, by wybudować tę świątynię – mówił podczas konsekracji kościoła św. Anny na wrocławskim Oporowie abp Józef Kupny.

4 dni ze św. Jadwigą

Podczas trwających od 16 do 19 października uroczystości odpustowych ku czci św. Jadwigi do Trzebnicy przybyło ok. 18 tysięcy pielgrzymów z Wrocławia, Dolnego Śląska, a także wielu zakątków Polski. Przybyli, by za wstawiennictwem Śląskiej Księżnej i św. Jana Pawła II wypraszać u Boga potrzebne łaski.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Anielski dzień dziecka

Małgorzata Godzisz

Wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów. Do kościoła rektoralnego św. Katarzyny w Zamościu przybyło 29 aniołów ze skrzydłami. Przedszkolaki i dzieci ze szkół podstawowych spotkały się z bp. Marianem Rojkiem na wspólnej Mszy św. Było jak w niebie.

Lasy i ich bogactwo w obrazie Boga

Z ks. Wiesławem Oleszkiem rozmawia Małgorzata Godzisz

Puszcze, bory i knieje okrywają tereny Lubelszczyzny, tworząc niezwykły krajobraz. W dziele stworzenia las zajmuje szczególne miejsce. W czym wyraża się jego bogactwo?

Program odnowy wiary w Hrubieszowie

Katarzyna Muszyńska

W ramach Niedzieli Radiowej Katolickie Radio Zamość gościło w jednej z najstarszych parafii w Hrubieszowie – pw. św. Mikołaja. Jak powiedział ks. Wiesław Oleszek, proboszcz, jest to Matka Kościołów Hrubieszowa, ponieważ do niedawna parafia ta obejmowała całe miasto.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

U Matki w Otyniu

Kamil Krasowski

18 października w sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu odbył się Diecezjalny Dzień Skupienia dla Parafialnych Zespołów Caritas. W spotkaniu uczestniczyło ponad 200 osób z ponad 50 parafialnych zespołów działających na terenie naszej diecezji

Inauguracja na IFT

Kamil Krasowski

W kaplicy Matki Bożej Rokitniańskiej przy kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze 18 października odprawiona została Msza św. inaugurująca nowy rok akademicki w Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. Edyty Stein.

Bledzewskie opactwo

Ks. Adrian Put

Kiedy myślimy o cystersach na terenie naszej diecezji, to najczęściej wspominamy Paradyż. Niektórzy także kojarzą zakonników cysterskich z Rokitnem. Jednak tych cysterskich pozostałości jest u nas znacznie więcej. Tym razem zapraszam na wycieczkę do Bledzewa

Reklama

Najpopularniejsze

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej...

Polska

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej...

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

Sport

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE

Kościół

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Litania do Chrystusa Króla

Modlitwa

Litania do Chrystusa Króla

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko