Reklama

Niedziela Częstochowska

Caritas to służba człowiekowi

Niedziela częstochowska 43/2014, str. 7

Archiwum Caritas

BEATA PIECZYKURA: – Co jest najważniejsze w misji Caritas?

KS. MAREK BATOR: – W misji Caritas najważniejszy jest człowiek i sytuacje, w których się znajduje. Kiedy przychodzi człowiek, nie pytamy, jakiego jest wyznania, lecz o to, w jaki sposób możemy mu pomóc. Niemniej szczególne znaczenie ma wsparcie udzielone dzieciom, samotnym matkom, bezdomnym rodzinom, ludziom obarczonym chorobami, kalectwem, uzależnieniami, starcom. Wszystkich zadań nie jesteśmy w stanie podjąć. Dlatego częstochowska Caritas współpracuje z instytucjami, które świadczą pomoc w sposób profesjonalny. Są to: domy dziecka, rodzinne domy dziecka, DPS-y, ZOL-e, opiekunowie nieletnich i osób starszych, ośrodki dla uzależnionych, przytuliska, jadłodajnie, noclegownie. Współpraca polega na przekazywaniu darów, które otrzymujemy od osób indywidualnych, instytucji oraz firm. Caritas łączy potrzebujących z tymi, którzy chcą i mogą pomóc. W ten sposób wszyscy tworzymy wielką rodzinę Caritas służącą braciom.

Reklama

– Jakie akcje oprócz programu „Embargo” prowadzi częstochowska Caritas?

– Caritas jest wszędzie tam, gdzie pomoc jest potrzebna. Najważniejsza pomoc to wsparcie duchowe – zaproszenie do modlitwy i modlitwa za potrzebujących. Później taka, w której jeden wychodzi do drugiego, towarzyszy mu w potrzebach. To też organizowanie pomocy nadzwyczajnej – wsparcie materialne osób dotkniętych kataklizmem, żywiołem, wojną, prześladowaniem oraz indywidualnym zdarzeniem o skutkach tragicznych (pożar, wypadek, kalectwo, choroba, osierocenie, samotność).

– W jaki sposób osoby, które chcą pomóc, mogą to uczynić przez pośrednictwo Caritas?

– Nasze hasło to służba człowiekowi. Zapraszamy do odkrycia swojej specjalizacji w pomaganiu i do włączenia się w dzieła prowadzone przez częstochowską Caritas. Uśmiech na twarzy podopiecznego jest bezcenny, a satysfakcja darczyńcy czy wolontariusza gwarantowana. Pamiętajmy, że potrzeby są wielkie i liczne. Caritas przyjmuje to, co ludzie przynoszą. Chcemy pomagać, czyli podnosić, nie poniżać. Ważne, by oddawany sprzęt RTV czy AGD był sprawny. Wymieńmy na nowszy model, ale nie oczyszczajmy mieszkania. Tylko w ten sposób możemy pomóc drugiemu.
Przychodzą do nas ludzie, którym trzeba pomóc przez dofinansowanie do rehabilitacji dziecka, zakup sprzętu rehabilitacyjnego, leków, węgla czy drewna na opał, rachunków za prąd i gaz. Dlatego można pomagać przez nasze pośrednictwo, przekazując Caritas Archidiecezji Częstochowskiej środki materialne czy 1% podatku. Powszechne jest zjawisko, że bezdomni wyciągają pieniądze od ludzi i oszukują ich, mówiąc, że nikt im nie pomaga, nawet Caritas. Mówią tak, bo wiedzą, że od Caritas pieniędzy do ręki nie dostaną, ale otrzymują żywność, ubranie czy leki. Dlatego lepiej pomagać przez Caritas, która nie zmarnuje pieniędzy. Wołanie biednych wymaga od nas konkretnej odpowiedzi, a częstochowska Caritas jej udziela, włączając się w budowanie cywilizacji miłości.

2014-10-23 11:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Krakowska Caritas: warzywa i owoce zamiast do Rosji trafiły do ubogich

Apple and Pear Australia Ltd / photo on flickr

Ponad 1147 ton warzyw i owoców objętych rosyjskim embargiem przekazali rolnicy do Punktu Socjalnego Caritas Archidiecezji Krakowskiej. W 60 parafiach rozdano je już ubogim. Teraz trwa II tura przyjmowania zbiorów dlatego parafie i organizacje charytatywne znów mogą zgłaszać się po żywność.

Więcej ...

Abp Ryś na Jasnej Górze: Rodzina znakiem Bożej miłości w świecie

2021-09-26 14:47

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że rodzina ma być wśród świata znakiem i szkołą miłości Boga, zwłaszcza wobec najsłabszych: dzieci, starszych, niepełnosprawnych, w różny sposób wykluczanych i tych bez domu, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka stanowiła centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia.

Więcej ...

Pamięć o bohaterskich Podhalańczykach

2021-09-27 08:55

Krzysztof Dziarmaga

82 lata temu, pod Broniną koło Szczaworyża rozegrał się krwawy bój. 9 września 1939 r. 22 Górska Dywizja Piechoty z Przemyśla starła się z niemieckim oddziałem wydzielonym z 7 Korpusu. 122 poległych polskich żołnierzy spoczęło na cmentarzu parafialnym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

Wiara

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Wiara

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

W trosce o zbawienie

W trosce o zbawienie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych