Ponad 700 osób wzięło udział w trwającym od 5 do 7 października w Chmielniku trzydniowym wydarzeniu edukacyjnym „Spotkania z kinem o żydowskich wątkach”. Motywem przewodnim była postać Żyda w „Panu Tadeuszu”, z racji 180. rocznicy pierwszego wydania epopei narodowej.
O postaci Żyda w „Panu Tadeuszu” mówiła Justyna Kołodziejczyk z UJK w Kielcach, przypominając, że „Polska u Mickiewicza to nie tylko habit Robaka, to także chałat Jankiela”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wydarzenia związane ze sztuką filmową poprzedziła Msza św. za ofiary II wojny światowej, którą w XVI-wiecznym kościółku Trójcy Świętej w Chmielniku celebrował ks. kan. Franciszek Siarek, proboszcz chmielnicki. Zaapelował do młodzieży, aby w wyborach życiowych starała się kierować postawą ewangelicznego dobrego Samarytanina.
Poza tym przez trzy dni dorośli i uczniowie poznawali dokumenty filmowe dotyczące sztetli, Holokaustu, uczestniczyli w warsztatach filmowych, spotkaniach z aktorami i edukatorami.
Reklama
W synagodze w Chmielniku z pokazem swojego dokumentu „Gancwol Fotograf” gościł reżyser Mariusz Malec szerokiej publiczności znany jako reżyser seriali „M jak miłość” czy „Na dobre i na złe”. Dokument powstał w 1994. Film za pomocą niemal wyłącznie „grających” w nim archiwalnych zdjęć, opowiada o żydowskim fotografie z Siedlec, który zginął w obozie Zagłady w Treblince. Uczestnicy spotkania pytali m.in. o jakość relacji polsko-żydowskich w Siedlcach, o poczucie żydowskości i polskości bohatera, a także o tajniki pracy przy popularnych serialach.
Z kolei z młodzieżą gimnazjalną i licealną spotkał się Piotr Cyrwus aktor teatralny i filmowy, polskiej publiczności znany najbardziej jako „Rysiek” z serialu „Klan”. Motywem przewodnim warsztatów, projekcji i spotkania z aktorem były filmowe adaptacje „Pana Tadeusza”. Na potkanie z popularnym aktorem zjawili się uczniowie z gimnazjum, liceum i ZDZ w Chmielniku oraz z Pińczowa, Cieszkowych, Woli Jachowej, Iwanisk, Sobkowa, Pierzchnicy. Wprowadzenia do projekcji filmowych dokonał prowadzący całość Spotkań Andrzej Kozieja filmoznawca i nauczyciel akademicki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Uczniowie obejrzeli filmową adaptację „Pana Tadeusza” autorstwa Andrzeja Wajdy z 1999 r. i wersję z epoki kina niemego z 1928 r. Piotr Cyrwus opowiadał o swojej roli Macieja Konewki w „Panu Tadeuszu”, o pracy z Andrzejem Wajdą i o ulubionych rolach teatralnych. Uczył uczniów poprawnej recytacji podczas konkursu deklamacji fragmentu „Pana Tadeusza” (koncertu Jankiela), dał popis sztuki aktorskiej w recytacji poezji C.K. Norwida.
„Spotkania z kinem o żydowskich wątkach” zakończyły gry i zabawy żydowskie dla najmłodszych uczniów kilku szkół z terenu gminy Chmielnik, które poprowadził Przemysław Krystian z Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.
Organizatorem trzydniowego wydarzenia był ośrodek Edukacyjno-Muzealny Świętokrzyski Sztetl, który mieści się w dawnej XVIII-wiecznej synagodze w Chmielniku.