Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II uroczyście rozpoczął nowy rok akademicki. 97. inauguracja na jedynym w Polsce uniwersytecie posiadającym w nazwie przymiotnik „katolicki” odbyła się w niedzielę 19 października z udziałem wielu znamienitych gości. Wśród nich znaleźli się m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, biskup diecezji Zrenjanin w Serbii László Német SVD oraz premier Ewa Kopacz. Obecni byli także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz świata nauki z ośrodków uniwersyteckich z Polski i zagranicy.
Bezcenne dobro
Reklama
Zgodnie z tradycją, inauguracja rozpoczęła się Eucharystią w kościele akademickim. Pod przewodnictwem absolwenta KUL-u bp. László Németa sprawowało ją grono kapłanów oraz biskupi: Wielki Kanclerz KUL abp Stanisław Budzik, sekretarz generalny Komisji Episkopatu Polski bp Artur Miński i bp Mieczysław Cisło. Uniwersytet katolicki otwarty jest na całość prawdy o Bogu, człowieku i świecie. Rozwija refleksję nad najważniejszymi ludzkimi sprawami w harmonii wiary i rozumu, otwiera się na wszystkie kultury, na wszelkie dobro zwarte w ludzkiej kulturze i oświetla je światłem Chrystusowej Ewangelii mówił na początku Mszy św. abp Budzik. KUL jest dla nas bezcennym dobrem, skarbem, troską i radością. Wszystkie jego sprawy składamy na Ołtarzu, wsłuchując się w głos świętego profesora Jana Pawła II, który nas wzywał, abyśmy głosili prawdę, bronili jej i pokornie służyli podkreślał Wielki Kanclerz KUL.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W okolicznościowej homilii bp László Német wskazał kilka kierunków pracy uniwersytetu. Są to m.in. służba rodzinie, rozumianej jako podstawowa komórka społeczna, dialog między wiarą, rozumem i nauką, pogłębianie jedności pomiędzy kulturą i wiarą oraz przekazywanie tych prawd językiem zrozumiałym dla wszystkich. Ksiądz Biskup apelował również o udział społeczności akademickiej w nowej ewangelizacji oraz misji „ad gentes”. Na nowy rok pracy przyzywał wstawiennictwa świętego patrona, by nadchodzący czas był czasem łaski, radości, nowych doświadczeń i drogą pogłębienia wiary.
W służbie Bogu i Ojczyźnie
W wystąpieniu inauguracyjnym rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński podkreślał, że wiedzy pragnie się dla niej samej, niezależnie od korzyści, jakie przynosi. Z tego wrodzonego pożądania prawdy wyrasta idea uniwersytetu. Poszukujemy prawdy o człowieku, o świecie i o nas samych. Czynimy to zgodnie z dewizą naszej uczelni w miłości, by jak najpełniej służyć Bogu i Ojczyźnie zapewniał. KUL powołany do życia w roku odzyskania niepodległości przez Polskę tworzy swoją historię jako ważny ośrodek akademicki. Buduje swoją pozycję odwołując się twórczo do integralnych korzeni kultury łacińskiej, pielęgnując długoletnią tradycję wychodzi naprzeciw nowoczesności. Zapewnia swoim studentom wysoki poziom nauczania; szczyci się świetną kadrą wyliczał. Przywołując liczne osiągnięcia, jakimi w ubiegłym roku akademickim mogli poszczycić się profesorowie i studenci KUL, Ksiądz Rektor wyrażał radość, że w murach katolickiej uczelni wciąż wzrastają nowe pokolenia gotowe służyć Bogu i człowiekowi na różnych płaszczyznach życia społecznego. Obecnie na 9 wydziałach oraz 39 kierunkach i specjalnościach kształci się blisko 15 tys. osób, w tym prawie 5 tys. na I roku.
W programie uroczystości inauguracyjnych znalazły się ponadto: immatrykulacja studentów, wręczenie tytułu i statuetki „Deo et Patriae deditus” prof. Witoldowi Kieżunowi oraz wystawa pt. „Odzyskany blask. Odnowione dzieła sztuki z kolekcji KUL”.