Reklama

Kolędowanie Piłsudczyków

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości,
nie jest godzien szacunku teraźniejszości,
ani nie ma prawa do przyszłości.
Józef Piłsudski

Już za życia otaczała go legenda. Kochano go, uwielbiano i nienawidzono. Nikt nie mógł być wobec niego obojętny. Jego nazwisko budziło szacunek i podziw. Konspirator. Komendant. Naczelnik. Marszałek Józef Piłsudski. Był i jest symbolem całkowitego podporządkowania Ojczyźnie całego życia, postawienia jej interesu nad własnym, prywatnym. Na każdym etapie swego życia wierny był przede wszystkim jednej sprawie - Polsce. To właśnie w intencji Ojczyzny 5 stycznia br. została odprawiona Msza św. w kościele pw. Świętego Krzyża, na prośbę Podkarpackiego Oddziału Związku Piłsudczyków w Rzeszowie.
Na Mszę św. i spotkanie opłatkowe w siedzibie Oddziału przybyli przedstawiciele rodziny marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego i pułkownika Leopolda Lisa-Kuli, władz wojewódzkich, samorządowych, wojska, szkół noszących imię Marszałka. Eucharystię sprawował ks. dr Adam Podolski, kapelan Związku w Rzeszowie. Związek powstał w Rzeszowie 3 lata temu, stawiając sobie za cel propagowanie postaci i działalności Józefa Piłsudskiego, działalność edukacyjno-wychowawczą wśród młodzieży, współpracę na terenie Polski ze szkołami noszącymi imię Marszałka.
Podczas spotkania można było usłyszeć wspaniały koncert kolęd w wykonaniu dzieci z Centrum Sztuki Wokalnej działającego przy Związku. Życzenia noworoczne złożyli obecnym prezes Oddziału Andrzej Kaźmierczak oraz wiceprezydent Rzeszowa Ryszard Winiarski. Obecny był także wiceprezydent Stalowej Woli Janusz Cisek, kiedyś dyrektor Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku, który podarował dzieło dotyczące działalności Marszałka. Wszystkim osobom związanym ze środowiskiem piłsudczykowskim życzył, "aby w naszym życiu publicznym ideały Marszałka i jego filozofia działania były jak najbardziej obecne. To powinno wystarczyć, aby w naszym kraju było lepiej". W imieniu bp. Kazimierza Górnego życzenia złożył dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii ks. Jan Szczupak. Dziękował za działalność, która coraz bardziej zaznacza się na terenie miasta i diecezji, a która skupia wszystkie pokolenia i jest nośnikiem historii i tradycji.
Finał niedzielnego spotkanie miał miejsce kilka dni później w Teatrze "Maska". Dzieci i młodzież z Centrum Sztuki Wokalnej, działającego przy Związku, dały wspaniały koncert kolęd przygotowany pod kierunkiem Anny Czenczek. Entuzjazm, zaangażowanie i młodzieńcza radość spowodowały, że nawet znanych kolęd słuchało się, jakby były zupełnie czymś nowym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

2024-05-14 20:50

Mat. prasowy

Co mam zrobić, jeśli popsułem w życiu coś bardzo ważnego? Czy w świętości jest miejsce na niesamodzielność? I co właściwie Matka Boża ma wspólnego z moim zasypianiem? Zapraszamy na piętnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że z Maryją warto kończyć absolutnie wszystko.

Więcej ...

Bp Przybylski: Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz

2024-05-15 20:26
Bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski

Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz na tym świecie - mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski podczas Mszy św. w kościele akademickim na zakończenie drugiego dnia 56. Tygodnia Eklezjologicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tematem tegorocznej edycji tego wydarzenia jest „Kościół i Państwo - razem czy osobno?”, a jego organizatorem jest Wydział Teologii KUL.

Więcej ...

Ks. Cisek przy grobie Jana Pawła II: wiara sprowadzona do tradycji jest zbyt słaba

2024-05-16 09:50

Wiara letnia, sprowadzona jedynie do tradycji, do choinek, święconek i jedynie okolicznościowej wizyty w kościele jest zbyt słaba, by zwyciężyć świat - powiedział ks. prałat Krzysztof Cisek, pracownik watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary, podczas Mszy św. sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Mszy św. przewodniczył pomocniczy biskup kielecki Marian Florczyk. Koncelebrował jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Diecezja rzeszowska po aresztowaniu księdza:...

Kościół

Diecezja rzeszowska po aresztowaniu księdza:...

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Kościół

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania