Niemcy
Strajkowa sztafeta transportowców
Związek zawodowy pilotów Cockpit zorganizował strajk w obronie przywilejów emerytalnych. Protest pracowników linii Lufthansa trwał 1,5 doby. Zgodnie z planami związkowców, miał spowodować zakłócenia 2150 rejsów i dotknąć 200 tys. pasażerów. Aby złagodzić skutki strajku, Lufthansa postanowiła uruchomić 700 lotów zastępczych. Była to 9. od końca sierpnia akcja protestu w niemieckich liniach lotniczych. Pracodawca chce, by piloci przechodzili na emeryturę, mając średnio 61 lat. Obecnie mogą to zrobić jako 55-latkowie, choć na ogół pracują jeszcze przez 4 lata.
W dniu rozpoczęcia strajku pracowników lotnictwa zakończył się trwający cały weekend protest kolejarzy. Związek zawodowy maszynistów GDL domaga się podwyżki płac o 5 proc. i skrócenia tygodniowego wymiaru pracy o 2 godz. Z uwagi na jesienne ferie, które w czasie strajku dla części niemieckich landów kończyły się, a dla innych zaczynały, pasażerowie boleśnie odczuli brak połączeń.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Rosja
Dziwna katastrofa na lotnisku w Moskwie
Reklama
Christophe de Margerie, szef koncernu petrochemicznego Total, zginął w katastrofie lotniczej na lotnisku Wnukowo. Jak podał prokremlowski portal lifenews.ru, prywatny odrzutowiec de Margerie’ego podczas startu zaczepił o znajdujący się na pasie startowym pług śnieżny, a następnie uderzył o ziemię i eksplodował. Jako możliwe przyczyny katastrofy Rosjanie podali błąd pilota, kontrolerów lotu lub kierowcy pługa, a także mgłę. Sprawę wyjaśnia Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK).
Total jest jedną z 5 największych prywatnych spółek paliwowych świata. W Rosji firma współpracuje z Gazpromem przy wielomiliardowych inwestycjach, m.in. na półwyspie Jamał. De Margerie przyjaźnił się z ludźmi Władimira Putina i krytykował zachodnie sankcje. Do katastrofy doszło, gdy wracał ze spotkania dotyczącego inwestycji w Rosji. W rozmowach mieli wziąć udział członkowie rosyjskiego rządu oraz przedstawiciele wielkich firm, w tym Ernst & Young, Unilever, Mitsubishi, BASF, Sanofi, ABB, Bayer, PepsiCo i UniCredit.
Meksyk
Nieznany los 43 zaginionych studentów
Reklama
Aresztowany burmistrz i 50 policjantów, dziesiątki ciał w zbiorowych grobach to makabryczny bilans poszukiwań studentów z miasta Iguala w stanie Guerrero. 26 września br. doszło tam do rozruchów podczas publicznego wystąpienia burmistrza. 6 osób zginęło na miejscu, a 43 zostały wywiezione przez policję w nieznanym kierunku. Od tego czasu ich nie widziano. W całym kraju organizowane są demonstracje z żądaniem uwolnienia porwanych. Głównym podejrzanym o zlecenie uprowadzenia jest burmistrz Jose Luis Abarca, który wraz z żoną trafił do aresztu. Zatrzymani policjanci zeznali, że przekazali studentów lokalnemu gangowi. Obecnie zaginionych szuka ponad 1,2 tys. funkcjonariuszy. Natrafiono na zbiorowe groby, w których znajdowało się łącznie kilkadziesiąt ciał. Badania DNA pierwszych 30 zwłok wykazały jednak, że żadne z nich nie należą do poszukiwanych. Prawdopodobnie są to ciała ofiar wojny karteli narkotykowych. Za informację o losie studentów wyznaczono nagrodę w wysokości 1,5 mln pesos (110 tys. dol.).
Kanada
Strzelanina w stolicy
Uzbrojony mężczyzna zastrzelił kanadyjskiego żołnierza w pobliżu pomnika bohaterów wojennych w Ottawie. Następnie napastnik skrył się w pobliskim gmachu parlamentu, gdzie wywiązała się strzelanina. Było słychać także wybuch. Według policji, w ataku mogły brać udział nawet 3 osoby. Jeden z zamachowców został zabity. Jak informują amerykańskie i kanadyjskie media, to 32-letni Michael Zehaf-Bibeau, obywatel Kanady pochodzenia algierskiego, prawdopodobnie powiązany z islamistami.
Przedstawiciel policji Marc Soucy powiedział, że strzały oddano także w centrum handlowym Rideau Centre. Z kolei 2 dni wcześniej w okolicach Montrealu mężczyzna podejrzewany o związki z islamskimi radykałami staranował samochodem 2 wojskowych. Kanadyjskie służby podwyższyły stopień zagrożenia terrorystycznego z „niskiego” na „średni”. Zamachy prawdopodobnie mają związek z udziałem Kanady w nalotach na terrorystów Państwa Islamskiego w Syrii.