Reklama

Niedziela 44/2014

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Niebem zakończony jest świat

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Początek listopada to zawsze czas pełen zadumy. Przeżywamy wtedy dzień świętych i dzień dusz. 1 listopada obchodzona jest uroczystość Wszystkich Świętych, a 2 listopada – Dzień Zaduszny, czyli wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych.

drogowskazy
3

Uskrzydlenie normalności

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Przed nami szczególny czas życia samorządowego – wybór radnych, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. Oni w terenie kierują życiem społecznym środowisk, w których żyjemy. Ważne jest więc, by na tych stanowiskach znaleźli się właściwi ludzie.

z Watykanu
4

Z Watykanu

Polska • Watykan • świat
5

Bliżej beatyfikacji ks. Franciszka Blachnickiego

Ks. Adam Wodarczyk –postulator procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego ks. F. BlachnickiegoKs. Stanisław Adamiak –wicepostulator procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego ks. F. Blachnickiego

W Watykanie komisja teologów jednomyślnie uznała heroiczność cnót sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Polska • Watykan • świat

Jezuicka organizacja społeczna JESA (Jesuits in Social Action) zwróciła się ze zdecydowanym apelem o powstrzymanie przemocy wobec mniejszości religijnych. Apel skierowano do rządu centralnego, a także do administracji kilku stanów w Indiach.

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie”

Związek zawodowy pilotów Cockpit zorganizował strajk w obronie przywilejów emerytalnych. Protest pracowników linii Lufthansa trwał 1,5 doby. Zgodnie z planami związkowców, miał spowodować zakłócenia 2150 rejsów i dotknąć 200 tys. pasażerów.

z ostatniej chwili
7

Szczyt z tarczą na tarczy

Wojciech Dudkiewicz

Czy premier Ewa Kopacz rzeczywiście wróciła ze szczytu klimatycznego w Brukseli z tarczą? Tak, jeśli przyjąć, że każdy ruch nowej premier to sukces.

Bura dla Marszałka

(wd)

Najpewniej tylko burą od premier Ewy Kopacz zakończy się oświadczenie Radosława Sikorskiego, byłego szefa MSZ, a obecnego marszałka Sejmu, jakoby przed pięcioma laty Władimir Putin proponował Donaldowi Tuskowi wspólny rozbiór Ukrainy.

wydarzenia
8

Pomnik św. Jana Pawła II w Paryżu

W Paryżu 25 października br. został odsłonięty i poświęcony pierwszy w stolicy Francji pomnik św. Jana Pawła II.

Paryski znak pamięci

Słowo abp. Marka Jędraszewskiego na poświęcenie pomnika

Polska
9

Zmarł Redaktor „Niedzieli Świdnickiej”

(jal)

W niedzielę, 26 października 2014 r., po ciężkiej walce z chorobą nowotworową zmarł ks. kan. Łukasz Ziemski – redaktor „Niedzieli Świdnickiej”.

Dziękczynienie z udziałem Prefekta Kongregacji Nauki Wiary

Urszula Buglewicz

Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie świętuje tego roku 300-lecie istnienia. Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się w dniach 24-26 października z udziałem m.in. kard. Gerharda Müllera, prefekta Kongregacji Nauki Wiary oraz abp. Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce.

A jednak czytamy książki!

Agnieszka Konik-Korn

Odbyły się 18. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie.

Polska

Eurostat informuje, że w Polsce mieszka tylko 36,5 mln ludzi. To o 2 mln mniej, niż podaje Główny Urząd Statystyczny. Dla demografów bardziej wiarygodne są dane Eurostatu, który stosuje inną metodę obliczeń.

z Jasnej Góry
10

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Msza św. w intencji śp. Alicji Gołaszewskiej, organistki, kompozytorki i autorki wielu pieśni maryjnych, w tym „Czarnej Madonny”, sprawowana była 20 października na Jasnej Górze. Alicja Gołaszewska zmarła 29 września 2014 r. po długiej i ciężkiej chorobie. Pogrzeb odbył się w jej rodzinnej miejscowości, w Gniewkowie.

mówi bp Jan Piotrowski
11

Wszyscy mamy pracować w tym wielkim, Bożym ogrodzie

Z biskupem nominatem Janem Piotrowskim rozmawia Katarzyna Dobrowolska

O misyjności Kościoła, stylu posługi biskupiej i wyzwaniach duszpasterskich z biskupem nominatem diecezji kieleckiej Janem Piotrowskim rozmawia Katarzyna Dobrowolska.

temat numeru: jak bliskich wydostać z czyśćca
12-17

Czyściec, a może niebiańska amnestia?

Ks. Marek Łuczak

Z początkiem listopada zbiegają się ze sobą dwa wyjątkowe dni. Najpierw tryumfuje radość z powodu rzesz ludzi zbawionych, a później refleksja nad grobami najbliższych. Nie wiemy, czy osiągnęli już stan zbawienia, więc modlimy się za nich i próbujemy im pomóc w skróceniu czyśćca.

Wyraz Bożego Miłosierdzia - Odpusty

Ks. Jacek Molka

Szczególnie w okolicach uroczystości Wszystkich Świętych często słyszymy w parafialnych ogłoszeniach o odpustach, które można ofiarować za siebie lub za zmarłych. Wydaje się, że wielu wiernych jednak nie do końca rozumie idee daru odpustu, o którym naucza Kościół katolicki.

Dzień Dusz

Grzegorz Polak

Mądry misjonarz, kiedy zetknie się z miejscową tradycją, jawnie sprzeczną z praktykami chrześcijańskimi, nie będzie rugował wszystkiego „z korzeniami”, tylko postara się wierzenia tubylców wzbogacić o chrześcijańskie treści, tak, aby nie obrazić ani nie zrazić do siebie i do Kościoła ludzi, do których przyszedł z Dobrą Nowiną. Doskonale to widać w przypadku tubylczych zwyczajów pogrzebowych i poglądów na życie pozagrobowe.

nasza rozmowa
18-19

Z miłości do Najświętszych Serc

Z o. Piotrem Budrewiczem SSCC rozmawia ks. Ireneusz Skubiś

Z prowincjałem sercanów białych o. Piotrem Budrewiczem SSCC rozmawia ks. Ireneusz Skubiś

ponad granicami
20-21

Jasnogórskie czuwanie emigracji

Anna Cichobłazińska

Przybyli ze Wschodu i Zachodu. Pokonali kontynenty, oceany i pustynie. 2 tys. naszych rodaków rozsianych po całym świecie wraz ze swoimi duszpasterzami przybyło na 29. Jasnogórską Noc Czuwania w intencji polskich emigrantów.

Integracja nie oznacza asymilacji

Wysłuchała Anna Przewoźnik

na marginesie synodu o rodzinie
22-23

Od zatwardziałości do miłości. Św. Jan Paweł II o małżeństwie

Paweł Zuchniewicz

Powróćmy do zakończonego 19 października br. synodu nadzwyczajnego na temat rodziny. „Dokument podsumowujący pierwszy tydzień obrad synodu jest nie do przyjęcia dla wielu biskupów” – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki.

Aureola - od Stanisława do Karola
24-25

Nic nie jest ostateczne

Z Tadeuszem Chudeckim rozmawia Maria Fortuna-Sudor

O zmienności losu oraz o roli zakonnika Nikodema w cyklu filmów o polskich świętych z Tadeuszem Chudeckim rozmawia Maria Fortuna-Sudor.

Projekt „Aureola...”

Seria filmów „Aureola – od Stanisława do Karola” to w historii polskiej kinematografii pierwszy tak ambitny i profesjonalny projekt, dzięki któremu dzieci poznają znanych polskich świętych i błogosławionych: Jana Pawła II, s. Faustynę Kowalską, Kingę, Stanisława Kostkę, Maksymiliana Marię Kolbego, Jadwigę Królową, Brata Alberta, Karolinę Kózkównę, ks. Jerzego Popiełuszkę, Urszulę Ledóchowską, Stanisława BM oraz Edmunda Bojanowskiego.

pomagamy
26

Zuzia nie zbiera na lalki...

Anna Janowska

Choroba Zuzi rodzi ogromne poczucie solidarności z dziewczynką i mobilizuje wiele osób do bezinteresownych działań. Bo też trudno nie wzruszyć się ulotką z fotografią dwuipółletniej dziewczynki i słowami: „Nie zbieram na lalki ani na rowerek... zbieram na ŻYCIE!”.

27

Doktorat h.c. dla pioniera nanomedycyny

(akw)

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu nadał tytuł doktora honoris causa światowej sławy uczonemu – prof. Tadeuszowi Malińskiemu. Uroczystość odbyła się 15 października 2014 r. w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UM. –

wiara • rodzina • ojczyzna
28

Czas przemija – wartości zostają

Elżbieta Krawczyk

– Miałem w rękach szczególne relikwie: wszystkie kości Męczenników Podlaskich z widocznymi śladami męczeństwa. – Tak swoją pracę w charakterze lekarza przysięgłego w ich procesie beatyfikacyjnym wspomina Czesław Sudewicz

Kaplica Sykstyńska
30

Nowy „oddech” i nowe światło

Włodzimierz Rędzioch

Gdy w latach 1475-83 wzniesiono z polecenia papieża Sykstusa IV nową, imponującą kaplicę Pałacu Apostolskiego (od imienia fundatora zostanie nazwana Sykstyńską), nikt nie mógł przewidzieć, że stanie się ona najsłynniejszą kaplicą świata, unikalnym skarbcem sztuki, udekorowanym przez najsłynniejszych malarzy włoskiego renesansu.

wiara i życie
31

Polecamy „Różaniec”

(Red.)

Miesięcznik „Różaniec”, wydawany przez siostry loretanki, jest kontynuacją założonego w 1909 r. przez bł. Ignacego Kłopotowskiego pisma „Kółko Różańcowe”

Modlitwa łzami

Ks. Mariusz Rosik

Psychologowie z Uniwersytetu Południowej Florydy dowodzą, że ok. 70 proc. z nas nie stara się ukryć łez i płacze, gdy tylko ma na to ochotę. Częściej płaczą kobiety.

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia
32-33

W Domu Ojca jest mieszkań wiele

W Domu Ojca Mego jest mieszkań wiele

Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski

Na kartach Starego Testamentu, który powstał jako owoc wiary biblijnego Izraela, coraz wyraźniej i pełniej przewija się nadzieja na życie wieczne.

poradnik duszpasterski
34

Po pierwsze – rodzina

Ks. Paweł Rozpiątkowski

To pierwsza tak szczera, tak otwarta, tak nośna, dla wielu kontrowersyjna dyskusja w Kościele. Zachęcał do niej uczestników synodu papież Franciszek. Na temperaturę rozmów, czasem sporów, miał wpływ fakt, że dotyczyły one sprawy dla wszystkich bardzo cennej – rodziny. Narzeczeni, małżonkowie, rodzice chcą od Kościoła pomocy w odkryciu skarbu, jakim jest rodzina,

felieton
35

Świętość na dziś

Jan Żaryn

Coroczne obchody uroczystości Wszystkich Świętych wprowadziły nas także w klimat historycznych odniesień.

Usłyszeć głos ks. Jerzego

Ukazała się czwarta (ostatnia) część cyklu płytowego: „Ksiądz Jerzy Popiełuszko, kazania”, zawierająca kazania poświęcone kulturze narodowej i wizycie Jana Pawła II w Polsce w 1983 r.

rozmawiamy o Polsce
36-37

Zamki na lodzie

Z Anną Zalewską rozmawia Wiesława Lewandowska.

O niezręcznościach, bezradności, obietnicach, postpolityce i politycznym kiczu z Anną Zalewską rozmawia Wiesława Lewandowska.

fakty • opinie
38

Oswajanie z wynaturzeniami

Czesław Ryszka, Pisarz i publicysta, senator RP w latach 2005-11

Najpierw Sejm, głównie głosami Platformy Obywatelskiej, zlekceważył głos kilkudziesięciu tysięcy obywateli i odrzucił poprawkę do ustawy o aktach stanu cywilnego, która przewiduje wprowadzenie „zaświadczeń o stanie cywilnym”.

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
39

Kościół w liczbach

(pr)

Przeszkoda w dialogu

(pr)

Efekty barbarzyństwa

(pr)

Apel o realną pomoc

(pr)

Spadek liczby zakonnic

(pr)

Atak na buddystów

(pr)

felietony
40

Nie dał się zwyciężyć złu

Alina Czerniakowska

Mija już 30 lat od tamtych tragicznych dni, które pamiętam doskonale. Atmosfera strachu, buntu i niemocy. My, młodzi, czuliśmy, że ks. Jerzy był jednym z nas, a jednocześnie kimś jedynym – odważnym przewodnikiem, wzorem człowieka, jakim trzeba być, by się nie dać zastraszyć i pokonać.

Głosujmy!

Zdzisław Skotnicki

Pan Niedziela miał natłok myśli. Kłębiły mu się w głowie sprawy i problemy Polaków ostatnich dni, miesięcy i lat. Jak można być tak naiwnym – mówiąc delikatnie – wobec wyczynów naszej klasy rządzącej!

41

Samorząd i polityka

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Wobec braku prawno-politycznych regulacji już dochodzi do zabetonowania lokalnych układów, od których odbijają się zwyczajni, niezwiązani z układem obywatele.

Ile jeszcze tego bezwstydu?

Krzysztof Czabański, Publicysta, przewodniczący Kongresu Mediów Niezależnych

Opinia publiczna dowiaduje się o szokująco wysokich zarobkach szefów spółek Skarbu Państwa lub z jego dużym udziałem. Media mainstreamu „żyją” takimi informacjami dzień, może dwa. Niemal natychmiast ten temat jest „przykrywany” doniesieniami np. o zachowaniach jakiejś pseudogwiazdki z polskiej wersji zachodniej telenoweli.

przed wyborami samorządowymi
42-43

Głosowanie nogami

Wojciech Dudkiewicz

Wybory samorządowe to wyzwanie dla przeciętnego Polaka. Są bardziej skomplikowane niż głosowanie na posłów i – wbrew pozorom – bardzo ważne, bo właśnie na tym szczeblu rozstrzyga się najwięcej naszych codziennych spraw

Impuls do zmian

Prof. Andrzej Zybertowicz, socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Wypowiedzi polityków PiS, że najważniejsze są dla nich wybory do sejmików wojewódzkich, nie są bezzasadne. Z punktu widzenia Jarosława Kaczyńskiego, który ma koncepcję strukturalnej reformy państwa, „odpuszczenie” sejmików mogłoby wyłamać zęby planowanym zmianom.

Polska partyjna

Prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu Jana Kazimierza w Kielcach

W wyborach do rad gmin i powiatów głosy zdobywają przede wszystkim kandydaci komitetów lokalnych, bezpartyjnych, albo tych, które chcą za takie uchodzić.

nowy album Białego Kruka
44

Blaski i nędze życia w PRL

Joanna Szczerbińska

Na ulicy miasta, pośród maluchów i syrenek stoi stara, wychudzona szkapa zaprzężona do wozu. Z jej wychudzonej szyi niczym okowy zwisają łańcuchy, ma sterczące żebra, pochylony łeb i otwarty pysk – dusi się albo z trudem łapie powietrze.

prezentacje
45

Łagier Jaworzno

Sławomir Błaut

rodzina • zdrowie
46-47

Smutek to nie jest choroba

Smutkowi sprzyja jesień. Około 20 proc. z nas może dotknąć umiarkowana jesienno-zimowa melancholia.

Pomóż mi...

Agnieszka Chadzińska

To nie jest choroba

Ewa Wesołowska, psycholog

Przeżywanie smutku, żałoby, bólu po stracie, jest naturalną i potrzebną reakcją na trudne wydarzenia w naszym życiu. Nagła zmiana nastroju, intensywnie wyrażany smutek sprawiają, że otoczenie reaguje zazwyczaj współczuciem, deklaruje wsparcie, pociesza.

rodzina • poradnik
48

Leczenie jedzeniem

Joanna Operacz

Jesienią i zimą, kiedy wszędzie czają się infekcje, warto pomyśleć o poprawieniu odporności. Można do tego wykorzystać jedzenie. Odpowiednio dobrana dieta pomoże nawet zwalczyć choroby.

Święci, choć młodzi

(akw)

Biografie świętych i błogosławionych cieszą się ogromną popularnością. Ciekawą propozycją jest książka Reginy Przyłuckiej „Święci, choć młodzi”. Na jej kartach znajdziemy postaci ponad 230 błogosławionych i świętych Kościoła katolickiego – wszystkich łączy młody wiek, w którym zmarli bądź zginęli śmiercią męczeńską.

rodzina • propozycje
49

Rodzice – rzeźbiarze dusz

Ewa Oset

Jak z bezkształtnej bryły marmuru wykuwa się wspaniały posąg, tak Pan Bóg powierza opiece rodziców nieuformowane, surowe charaktery ich dzieci, aby ukształtowali pięknych duchowo ludzi. Pan Bóg pomaga rodzicom poprzez łaski płynące z sakramentów.

Niedziela Młodych
50-53

To o nim historia

Przyznaje, że kiedyś zazdrościł innym. Przełom wydarzył się, gdy zawołał do Boga: „Tato!”. Dziś pewnie wielu zazdrości Kubie, bo to on jest autorem hymnu ŚDM 2016. Przez 14 lat marzył o napisaniu tej pieśni!

O Pocieszeniu, jakie daje przemijanie

Ks. Rafał Kowalski

Listopad to jest ukryty potencjał. Te zmokłe liście, którym przegniła wrześniowa czerwień, wspominanie ludzi, którzy odeszli, i Msze zaduszne. To jest potencjał.

Czas przyszły – niedokonany

Agnieszka Chadzińska

Pytają, dlaczego umarłaś i czy na pewno trafisz do nieba. A ja jeszcze nie zdążyłam pozmywać naczyń po obiedzie... Nie znam odpowiedzi na te pytania. Myślę: Nie zawracajcie mi głowy! A z ekranu telewizora wdziera się pod powieki czarno-białe zdjęcie twojej twarzy

spotkanie z Mariuszem Wlazłym
54

Trening mistrza świata

Jolanta Kobojek

Widać, że chłopaki dają z siebie wszystko. Mają na sobie klubowe koszulki i wyglądają podobnie. Trzeba się nieźle wysilić, by znaleźć wśród nich bohatera ostatnich tygodni.

55

Jaka opieka dla seniorów?

(at)

W 2050 r. co trzeci Polak będzie miał powyżej 65 lat. – W najbliższym czasie staniemy przed wyzwaniem wprowadzenia nowego modelu umowy społecznej – powiedział Dariusz Poznański z Ministerstwa Zdrowia podczas seminarium „Przyszłość pielęgniarskiej opieki domowej”.

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Chcą korespondować

Aby nawiązać kontakt z osobami ogłaszającymi się w tej rubryce, należy napisać do nich list, zaznaczyć numer ogłoszenia, a redakcja przekaże go wskazanej osobie.

różne
57

Kalendarium 3-8 XI 2014

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

XVII Festiwal Twórczości Religijnej „Psallite Deo” – Grand Prix dla „Głosu Duszy”

z „Niedzielą" na co dzień
58

Ciasto z jabłkami

Graziako

Jesienią zwykle wzmaga się apetyt na słodkie przysmaki. Według dietetyków ciasta to tzw. puste kalorie, jednak trudno odmówić sobie kawałka domowego wypieku, chociażby na poprawę nastroju. Proponowany przepis jest prosty i szybki do wykonania.

67-68

Tańsza prenumerata

Katyńskie Zaduszki

365 stron życia

Święty Jan Paweł II we wspomnieniach świadków

Skąd biorą się święci? Jak człowiek może realizować swoją świętość? Na czym polega świętość w codzienności, w zwyczajnym życiu? Czy można naśladować świętych? Odpowiedzi na te pytania szukał ks. Ireneusz Skubiś, autor książki, rozmawiając z osobami, które znały osobiście Jana Pawła II.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Pasterz wśród wiernych

Wiesław Adamik

Przez trzy dni – 13, 18 i 19 października biskup Roman Pindel wizytował parafię pw. św. Macieja w Andrychowie. W tym czasie Biskup Ordynariusz spotkał się z mieszkańcami zarówno w kościele, jak i w prowadzonym przez parafię kinie „Beskid”

150-lecie bielskiej „przemysłówki”

Ks. Piotr Bączek

Mszą św. sprawowaną 17 października w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa społeczność Bielskiej Szkoły Przemysłowej dziękowała Bogu za 150 lat istnienia placówki. Eucharystii przewodniczył bp Roman Pindel.

„Psallite Deo” za nami

Ks. Piotr Bączek

Niedziela częstochowska

Święto Gimnazjum w Nowej Brzeźnicy

Anna Wyszyńska

Życzę wam, abyście się uczyli mądrości i odwagi od św. Jana Pawła II i od św. Stanisława Kostki – powiedział do uczniów Publicznego Gimnazjum w Nowej Brzeźnicy abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, który 20 października 2014 r. przewodniczył uroczystości nadania tej szkole imienia św. Jana Pawła II

Dar wieczności – darem nieba

Ks. Ireneusz Skubiś

W tych dniach nasze myśli, uczucia, wyobraźnia biegną na cmentarz, do ukwieconych i oświetlonych zniczami grobów naszych bliskich. Tyle tam znaków miłości! Przychodzimy na miejsce doczesnego spoczynku naszych najbliższych, z którymi łączą nas więzy przekraczające granice czasu i przestrzeni.

Rodzina św. Jadwigi Królowej

Ks. Jacek Molka

W tym roku ta radomszczańska parafia świętuje jubileusz 25-lecia istnienia. Od początku jej proboszczem jest ks. Roman Kubiak, budowniczy świątyni, plebanii oraz duszpasterz tej kilkutysięcznej wspólnoty.

Przywdziali strój duchowny

Kl. Tomasz Podlewski

26 października – 19 kleryków trzeciego roku Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej przeżywało uroczystość swoich obłóczyn, która miała miejsce w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana przy ul. św. Barbary 41 w Częstochowie.

Niedziela podlaska

Wielkie błaganie

Ks. Tomasz Pełszyk

Powaga towarzysząca pierwszym dniom listopada podkreśla trudną prawdę o życiu, które ma swój kres, i o śmierci, wobec której zwykły ludzki rozum staje bezradny… Co po śmierci?

9. ogólnopolski konkurs „Jan Paweł II w oczach dziecka”

Ks. Artur Płachno

16 października w Muzeum w Bielsku Podlaskim odbyła się uroczystość wręczenia nagród 9. ogólnopolskiej edycji konkursu plastycznego zatytułowanego „Jan Paweł II w oczach dziecka”

Z radością służyć Chrystusowi!

O pracy duszpasterskiej w Urugwaju z byłym ojcem duchownym WSD w Drohiczynie ks. Jarosławem Przeździeckim rozmawia ks. Krzysztof Żero

Niedziela kielecka

Cmentarze I wojny światowej (1)

A.D.

W stulecie Legionów warto przypomnieć cmentarze naznaczone mogiłami legionistów i żołnierzy I wojny światowej, która w ostatecznym rozrachunku przyniosła Polsce niepodległość.

Pośredniczka Łask Wszelkich w Mieronicach

Agnieszka Dziarmaga

Kościół w Mieronicach słynie z przepięknej polichromii i otoczonego kultem obrazu Matki Bożej Pośredniczki Łask Wszelkich.

Nie jest to zawód, lecz powołanie

Katarzyna Dobrowolska

Prof. Bogdan Chazan, obrońca życia, na spotkaniu z kielczanami mówił o misji i roli lekarzy opiekujących się ciężarną z perspektywy własnego, wieloletniego doświadczenia zawodowego.

Niedziela małopolska

Możemy pomóc!

Maria Fortuna-Sudor

Wieczorem, kiedy procesja wracała z cmentarza, ujrzałam całe mnóstwo dusz, które razem szły z nami do kaplicy, były modlące się razem z nami. Modliłam się wiele, bo miałam na to pozwolenie przełożonych” – tak opisała w swym „Dzienniczku” jedno z wielu doświadczeń związanych z modlitwą za zmarłych św. Siostra Faustyna.

Jak wybrać dobry samorząd?

Małgorzata Cichoń

Krakowianie, przedstawiciele dwóch pokoleń, mówią o kryteriach, jakie wezmą pod uwagę, wybierając samorządowców.

Najlepszy wybór

Maria Fortuna-Sudor

Ten słoneczny, jesienny dzień społeczność Szkoły Podstawowej w Muchówce zapamięta na zawsze. Będą się do niego odnosić nie tylko obecni, ale i przyszli uczniowie, a także ich nauczyciele i wychowawcy oraz mieszkańcy wioski.

Niedziela lubelska

Nadzieja pełna nieśmiertelności

Ks. Józef Maciąg

Kim są „sprawiedliwi”, których dusze są w ręku Boga? (Mdr 3, 1). Sprawiedliwy (hebr. „caddìk”, gr. „dìkaios”) to ten, kto zachowuje Boże przykazania, ponieważ jest Jego przyjacielem i pragnie odpowiedzieć na Jego miłość. Miłując Boga, okazuje też dobroć i życzliwość drugiemu człowiekowi; odzwierciedla po prostu w swoich uczynkach miłosierdzie i zbawczą wierność Boga.

Pod patronatem św. Jana z Dukli

Sylwia Jurczyńska

Międzynarodowy Kongres Naukowy „Dehumanizacja i depersonalizacja w medycynie i świecie współczesnym a życie św. Jana z Dukli” został zorganizowany w Lublinie w dniach 10-12 października przez Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli oraz Fundację im. św. Jana z Dukli.

Zatroskani o swoją parafię

Urszula Buglewicz

Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Żulinie przeżywała czas wizytacji kanonicznej. Przeprowadził ją abp Stanisław Budzik. Okazją do odwiedzenia jednej z najmniejszych parafii naszej diecezji, bo skupiającej zaledwie ponad 700 wiernych, stały się jesienne uroczystości odpustowe ku czci drugiej patronki kościoła – św. Tereski od Dzieciątka Jezus.

Niedziela legnicka

…Dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twego miłosierdzia

Ks. Piotr Nowosielski

Powyższy fragment modlitwy, towarzyszący odmawianiu Różańca, jest dobrze znany wielu osobom. Zawiera prośbę do naszego Zbawiciela, aby okazał miłosierdzie duszom zmarłych, którzy sami już sobie pomóc nie mogą.

Aby skutecznie porozumiewać się z uczniem

B. Ludorowska

Skrypty psychologiczne dorosłych według koncepcji E. Berna i ich wpływ na zachowanie dziecka w szkole to jeden z głównych tematów warsztatów pedagogiczno-psychologicznych, które odbyły się 7 października w Jeleniej Górze.

Więzienie za bycie pro-life

Z Mary Wagner rozmawia Dorota Niedźwiecka

Drobnej budowy, wyważona, ale i otwarta na innych. Taki jawi się obraz Mary Wagner, Kanadyjki, która za przekonywanie kobiet, by nie poddawały się aborcji, trafiła na 22 tygodnie do więzienia. W czasie swojego pobytu w Polsce, 9 października gościła także na Dolnym Śląsku, we Wrocławiu, gdzie udało się nam z nią porozmawiać

Niedziela łódzka

Pamięć o tych, których nie ma

Anna Skopińska

W listopadowe dni nasze myśli wędrują w przeszłość. Do tych, którzy „umarli, znajomi, kochani”. Wspominamy wielkich, znanych, których dokonania przetrwają pokolenia, ale też zwyczajnych, prostych, często nierzucających się w oczy. Idziemy na ich groby, palimy znicze, modlimy się.

Tak pięknie żył

Anna Skopińska

Harcerz, powstaniec warszawski, ktoś wyjątkowy, a jednocześnie tak zwykły. Wzruszał, wywoływał uśmiech, podtrzymywał pamięć o ludziach z pokolenia Kolumbów. Takim był dh Wiktor Matulewicz ps. Luxor

Pamięć wymaga gestów i modlitw

Powraca pamięć o obozie koncentracyjnym dla polskich dzieci w Łodzi. Czym spowodowana jest ta luka w pamięci?

Niedziela przemyska

Zaczęło się od zawodzenia

Paweł Bugira

Chór i Orkiestra Kameralna „Nicolaus” z Kraczkowej obchodzą jubileusz 10-lecia istnienia. Mają na swoim koncie liczne sukcesy, kilka płyt, ponad 200 koncertów. A wszystko zaczęło się od jednego przypadkowego spotkania na plebanii

Jubileuszowa uczta w Hermanowicach

Oprac. ks. Zbigniew Suchy

W liturgii Słowa 28. niedzieli zwykłej, Jezus w swojej przypowieści roztacza obraz uczty, z której zrezygnowali zaproszeni na nią. Zaszczytu udziału w tej uczcie dostąpili zatem ludzie, którzy przybyli jakby zamiast. W tę właśnie niedzielę, 12 października, parafia Hermanowice zaprosiła wielu z nas na swoją jubileuszową ucztę

Ikona pojednania

Roman Zięba

Spotkania polskich i ukraińskich ikonografów w Rajskim Gościńcu mają już swoją historię. Dwa lata temu, podczas jednego z takich plenerów, organizowanych co roku przez Stowarzyszenie „Rajska Dolina”, Serhij Chyhryk, ikonograf z Drohobycza, zaproponował wspólne napisanie nowej ikony

Niedziela rzeszowska

Drogi do świętości

Ks. Tomasz Nowak

Nasze drogi na cmentarzach co roku stają się dłuższe. Przybywa grobów wyznaczających szlaki naszych spacerów i modlitw. Przybywa też krzyży Jezusa Chrystusa. Cmentarz to bowiem miejsce nadziei. A nadzieja jest związana z podstawowym znakiem zbawienia.

„Kościółek” jak za dawnych lat

Anna Dziura

Gromadzi setki ludzi w ciągu dnia, którzy w natłoku codziennych spraw wstępują tu, by znaleźć ukojenie i spokój. Kościół św. Stanisława BM w Jaśle to miejsce, które tętni życiem.

Świętymi bądźmy dla świata i ludzi

Izabela Fac

Świat budowany bez dążenia do świętości staje się światem nieprzyjaznym ludziom, wręcz wrogim i niszczącym ich. Św. Jan Paweł II zachęcał wszystkich do sięgania po świętość, nie lękał się przypominać światu, że posiada on w sobie czasem nieuświadomioną jej potrzebę

Niedziela sandomierska

By pamięć nie odeszła

Katarzyna Woynarowska

Jestem wdzięczna ludziom, którzy swój czas i energię oddają ratowaniu tych, czasem prawdziwych dzieł sztuki kamieniarskiej. Jestem wdzięczna za ich starania, bo sama nie mam czasu, a tym bardziej możliwości, by ocalać historię zaklętą w naszych nekropoliach

Powitali świętego Papieża

Ks. Adam Stachowicz

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II oraz poświęcenie Jego pomnika było ukoronowaniem i wyrazem wdzięczności Bogu za 30 lat istnienia parafii w Brzezinach Stojeszyńskich.

Trzeba zmieniać ludzką mentalność

Z ks. Tomaszem Cuberem, duszpasterzem związków niesakramentalnych w diecezji sandomierskiej, rozmawia ks. Adam Stachowicz

Niedziela sosnowiecka

Hospicjum to też życie

Z ks. Grzegorzem Więckowiczem – kapelanem Hospicjum „Homo Homini” im. Św. Brata Alberta w Jaworznie – rozmawia Agnieszka Raczyńska-Lorek

Poświęcenie kaplicy

Piotr Lorenc

Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu intensywnie się rozwija, rozbudowuje. Przybywa nowych sali, oddziałów i gabinetów. Wynikiem modernizacji szpitala jest utworzenie, po kilku latach starań, nowej kaplicy.

Gender to zagrożenie!

Piotr Lorenc

Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu zorganizował 18 października na terenie Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu konferencję naukową dla wychowawców i nauczycieli z naszej diecezji, pt.: „Gender – postęp czy zagrożenie dla cywilizacji życia?”.

Niedziela świdnicka

Śmierć bramą życia, czyli listopadowa zaduma na świdnickim cmentarzu

Marek Stadnicki

Każdy cmentarz jest „taką wyjątkową sumą niepowtarzających się, bo przecież indywidualnie (osobiście) przeżywanych, dużych i małych wyimków toczącej się od wieków historii, do której to pod każdą szerokością geograficzną niby do otwartej księgi wpisują się kolejne pokolenia.

„Przyjdź do mnie” – zachęca Maryja

Marek Zygmunt

Duchowieństwo, delegacje wszystkich wspólnot, członkowie bractw i stowarzyszeń licznie przybyli do katedry świdnickiej na inaugurację peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej

Jesteśmy pomocnikami Boga (2)

Bp Ignacy Dec

W końcowej części rozważmy, jak swoje powołanie pasterskie rozumiał Grzegorz Wielki, papież z końca VI wieku.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Droga, którą wyznaczyła opatrzność Boża

Al. Łukasz Paluch

W 78. roku życia, 55. kapłaństwa i 25. posługi biskupiej – 20 października 2014 r. – odbyła się uroczystość wręczenia Jubileuszowej Księgi dedykowanej bp. Marianowi Błażejowi Kruszyłowiczowi.

Parafia pw. Chrystusa Króla w Jesionowie

Ks. Marcin Miczkuła

Święty Jan Bosko powiedział: „Z Krzyża musimy czerpać moc przez modlitwę i medytację”. Obecnie wpatrują się w Krzyż św. Ottona mieszkańcy dekanatu Barlinek, a w ostatnim czasie święty czas misji przeżyła wspólnota parafialna pw. Chrystusa Króla w Jesionowie

Jan Paweł II w Swobnicy

Ks. Robert Gołębiowski

Swobnicka parafia od długiego czasu przygotowywała się do przyjęcia relikwii papieskich. Nieprzypadkowo wybrano Dzień Papieski jako chwilę ich wprowadzenia

Niedziela toruńska

W imię wolności

Joanna Kruczyńska

Diecezja toruńska zakończyła przeżywanie obchodów 30. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – kapelana „Solidarności”, patrona robotników, rodzin i osób uciemiężonych przez przedstawicieli ustroju politycznego panującego w Polsce 30 lat temu.

Być wiernym

Ks. Paweł Borowski

Eucharystia 17 października . w kościele w Górsku była zwieńczeniem obchodów 30. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Życie się nie kończy

Ks. Paweł Borowski

Każdego roku w Polsce umiera ok. 50 tys. dzieci, z czego aż 40 tys. w okresie prenatalnym. Cierpienie związane z utratą dziecka, które dotyka wielu rodziców, zobowiązuje ludzi Kościoła do troski o nich i ich najbliższych. W związku z tym 15 października obchodzony jest Światowy Dzień Dziecka Utraconego.

Niedziela warszawska

Dotrzymam obietnic

Z Jackiem Sasinem, kandydatem PiS na prezydenta Warszawy, rozmawia Artur Stelmasiak

Brakuje na dzieci, bo Warszawa rozrzuca pieniądze na zupełnie inne przedsięwzięcia. Przykłady niegospodarności można podawać godzinami. Najbardziej jaskrawy, to centralny odcinek drugiej linii metra.

Prochy świętego

Wojciech Dudkiewicz

Wyjątki są trzy: to pochówki osób bardzo ważnych dla franciszkańskiego klasztoru w Niepokalanowie. Książę Jan Drucki-Lubecki, który w latach 20. XX wieku przekazał swoje grunty pod budowę klasztoru, dr Stankiewicz – wojskowy lekarz, który bezpłatnie leczył zakonników i Franciszek Gajowniczek, ocalony przez założyciela Niepokalanowa o. Maksymiliana Kolbe w Auschwitz.

Wysyp muzeów przed wyborami

wd

Dwa – co najmniej – muzea zostały otwarte w Warszawie w końcu października. Oba bardzo ważne i ciekawe, choć z różnych powodów. Na powstanie pierwszego, Muzeum Historii Żydów Polskich, zbierano pieniądze przez kilkanaście lat i na całym świecie.

Niedziela wrocławska

Przyjaciele z nieba

Adrianna Sierocińska

Wielu z nich może cieszyć się ze stałych odwiedzin, poszerzającego się grona sympatyków, którzy przynajmniej raz do roku wpadną zapytać, co u nich słychać. Inni, choć rzadziej odwiedzani, bardzo dobrze znani są ze słyszenia. O innych ani widu, ani słychu, więc może czas to zmienić. Pora poznać świętych z Dolnego Śląska

Ugościć tych, którzy odchodzą

Lilianna Sicińska

Słowo hospicjum wywodzi się od łacińskich terminów hospitium, hospes i hospitalitas, oznaczających gościniec, gościa i gościnność. Nazywano tak miejsca, w których podróżni zatrzymywali się w drodze, by odpocząć. Dziś jest podobnie – tu chory zatrzymuje się w swojej życiowej wędrówce i zostaje ugoszczony.

Rok św. Teresy

Adrianna Sierocińska

Dziś nazywa się ją „matką reformowanego Karmelu”, a sam zakon określa mianem „Karmelu terezjańskiego”. Jako jedna z zaledwie czterech kobiet cieszy się tytułem doktora Kościoła. W marcu 2015 r. minie 500 lat od jej narodzin. Ten rok należy do św. Teresy od Jezusa.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Żonkile nadzieją dla chorych

Małgorzata Godzisz

Kwiatem, który szczególnie symbolizuje nadzieję, jest żonkil. Co roku w październiku ludzie w całej Polsce sadzą cebulki tego gatunku, by na wiosnę zakwitły „żonkilowe pola nadziei”.

Zaproszeni do nieba

Małgorzata Godzisz

Pod takim hasłem przebiegał szósty rok Wielkiej Nowenny Fatimskiej. 13 października w parafii pw. Świętej Trójcy w Komarowie odbyło się ostatnie już w tym roku nabożeństwo fatimskie.

O Matce Bożej z Biskupem

60 lat temu wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Nowym Mieście. W zakonie otrzymał imię Pacyfik. Bp senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Pacyfik Dydycz przewodniczył Mszy św. w parafii pw. Świętej Trójcy w Komarowie podczas ostatniego nabożeństwa fatimskiego w szóstym roku Wielkiej Nowenny Fatimskiej.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Nowa inicjatywa

Kamil Krasowski

W Instytucie im. bp. Wilhelma Pluty w Gorzowie Wielkopolskim 25 października odbyło się inauguracyjne spotkanie Studium Ochrony Zabytków Sakralnych – nowej inicjatywy powołanej przez biskupa diecezjalnego Stefana Regmunta, skierowanej do księży zarządzających obiektami zabytkowymi.

Gorzowskie Dni Kultury Chrześcijańskiej – wczoraj i dziś

Kamil Krasowski

Od 25 września do 30 października pod patronatem bp. Stefana Regmunta odbywają się w Gorzowie 30. Dni Kultury Chrześcijańskiej. Hasło tegorocznych brzmi: „Dialog jednoczy rodziny i pokolenia”.

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj...

Wiara

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj...

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Wiara

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Kościół

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Święci i błogosławieni

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Wiara

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...