Luborzyca, Prusy, Wzgórza Krzesławickie te nazwy niewiele mówią mieszkańcom Lublina. Ale w tych podkrakowskich miejscowościach oraz w północno-wschodniej dzielnicy Krakowa kwitnie życie kulturalne i duchowe przede wszystkim dzięki Stowarzyszeniom Rodziny Kolpinga, Teatralnemu Centrum Wartości i Pojednania „Theatrum Mundi” im. Mieczysława Kotlarczyka i Chórowi „Cantionis Mater Auxilium”.
Koncert poetycko-muzyczny „Rapsodia Maryjna Totus Tuus”, przygotowany w związku z kanonizacją Jana Pawła II to jedno z wielu przedsięwzięć artystycznych i religijnych w repertuarze „Theatrum Mundi”. W październiku br. ok. 50 osób przyjechało do Lublina, by w archikatedrze wystawić ten niezwykły spektakl. Organizatorem wydarzenia była parafia pw. św. Mikołaja w Lublinie. Patronat sprawowali metropolita lubelski abp Stanisław Budzik i prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Główny cel koncertu to zawsze aktualne zadanie propagowania pięknej polszczyzny przez spotkanie z teatrem Post-Rapsodycznym oraz uwrażliwienie, szczególnie młodych na muzykę klasyczną (od renesansu po współczesność) i przybliżenie polskiej poezji maryjnej. Wykonawcy młodzież i dorośli bardzo sugestywnie i z ogromnym zaangażowaniem przedstawili teksty Jana Pawła II oraz pieśni i wiersze maryjne w kontekście całkowitego zawierzenia siebie Maryi przez Karola Wojtyłę. Gra aktorów tego niezmiernie refleksyjnego i wzruszającego spektaklu była na bardzo wysokim poziomie i wywarła ogromne wrażenie na publiczności.
Reżyserię i scenariusz spektaklu przygotowała śp. Anna Osławska, która nieoczekiwanie odeszła do Pana 18 sierpnia 2014 r. W Lublinie był nasz pierwszy występ bez mistrzyni, jaką była Ania. Czujemy jednak, że wciąż jest z nami powiedział jej mąż, Zbigniew Osławski, a zarazem prezes „Theatrum Mundi”. Nasze stowarzyszenie nawiązuje do osiągnięć Teatru Rapsodycznego Mieczysława Kotlarczyka, który w Krakowie założył cztery teatry i był niewątpliwie jednym z głównych reformatorów teatru polskiego. To on odkrył talent Karola Wojtyły i miał wielki wpływ na rozwój jego osobowości. Naszą ideą jest szukanie tropów Karola Wojtyły człowieka, który okazał się święty. Dla uczczenia 80. rocznicy urodzin Ojca Świętego przygotowaliśmy spektakl „Quo vadis Domine”. Będąc w Rzymie, spotkaliśmy się z Papieżem na audiencji prywatnej i otrzymaliśmy pozwolenie na korzystanie z jego tekstów. Przyrzekliśmy wtedy, że jego idee będziemy nieść w świat przez działalność artystyczną. Staramy się „służyć wartościom poprzez słowo”, jak mamy zapisane w statucie. Największy wkład miała w tym moja żona podkreślał prezes.
Podobnego zdania jest Robert Prusak, przewodniczący Krajowego Zarządu Stowarzyszenia Rodziny Kolpinga i przewodniczący SRK w Luborzycy. Podkreślił on niezwykłą charyzmę śp. Anny. Kiedy w 2000 r. w nasze amatorskie środowisko artystyczne weszła Anna Osławska, reżyser i pedagog, powstał pomysł, by założyć Stowarzyszenie „Theatrum Mundi”. W ramach stowarzyszenia działa scena młodzieżowa, ludowa i szkolna. Do dziś przygotowaliśmy ponad 60 premier. Obok nurtu patriotycznego, niezwykle ważny jest dla nas nurt papieski. Przygotowania do dzisiejszego spektaklu trwały ponad rok. Ania przekształciła amatorów w sprawny zespół. Była to ogromna praca. Jej nagła śmierć jest dla nas wielką stratą powiedział Robert Prusak.