Reklama

Niedziela 45/2014

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Mapa męczeństwa chrześcijan

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Kolejny Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym zapowiada papieska organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. „Ocalmy Kościół w Syrii” - takie zawołanie widnieje na plakacie ogłaszającym tę modlitewną inicjatywę, zaplanowaną na niedzielę 9 listopada 2014 r.

drogowskazy
3

Myśląc Ojczyzna

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Gdy myślimy o dniu 11 listopada - naszym Święcie Niepodległości, winniśmy głęboko wniknąć w to zamyślenie św. Jana Pawła II nad ojczyzną, nad jej miejscem wśród narodów europejskich i znaczeniem dla niej Kościoła.

pomagamy w odbudowie sosnowieckiej katedry
4-5

Zdążyć przed zimą

Tomasz Musiał

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wystosowało apel do biskupów diecezjalnych o wsparcie prac przy odbudowie i restauracji sosnowieckiej katedry. „Wspólnie wesprzyjmy dzieło odbudowy katedralnej bazyliki w Sosnowcu, zwłaszcza ze względu na zbliżającą się zimę” - czytamy w apelu.

Ofiary na odbudowę katedry można wpłacać na konto:

Biskup Grzegorz Kaszak prosi o pomoc w odbudowie katedry

+ Grzegorz Kaszak, Biskup Sosnowiecki

Dziś, z sercem przepełnionym bólem, piszę do Was, bo wiem, że Wasze serca zawsze były wrażliwe na potrzeby tych, którzy znajdowali się w trudnej sytuacji. Pożar strawił naszą katedrę.

Prezydium KEP apeluje o wsparcie odbudowy katedry w Sosnowcu

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wystosowało 31 października 2014 r. apel do biskupów diecezjalnych o wsparcie prac przy odbudowie i restauracji sosnowieckiej katedry.

z Watykanu
6

Z Watykanu

z Polski
7

Kościół jest stróżem prawdy

Ks. Paweł Borowski

Uroczysta inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się 28 października br.

List Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia do Prezydent Warszawy

Z apelem o zweryfikowanie decyzji podjętej w sprawie prof. Bogdana Chazana oraz o przywrócenie go na stanowisko dyrektora Szpitala im. Świętej Rodziny zwrócili się do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Stefan Regmunt i krajowy duszpasterz służby zdrowia ks. prof. Stanisław Warzeszak.

Z Polski

dookoła świata
8

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie”

z ostatniej chwili
9

Polska bez krzyża?

Wojciech Dudkiewicz

Spot, zamówiony przez MSZ, miał promować Polskę, a stał się przedmiotem sporej kontrowersji. Polska pokazana jest bez elementów chrześcijańskich, w tym bez krzyży. Spot trwa minutę.

Polański na wolności

(wd)

Nie po raz pierwszy polski wymiar sprawiedliwości i opinia publiczna zajmują się Romanem Polańskim i jego nieosądzonym czynem sprzed ponad 30 lat - uprawianiem seksu z 13-letnią modelką. I tym razem powód dyskusji - wniosek USA o ekstradycję reżysera, który pojawił się w Warszawie na otwarciu Muzeum Historii Żydów Polskich - jest taki sam.

Jak nie kijem, to pałką

(wd)

Sąd Najwyższy nie zajmie stanowiska w sprawie procesu, który toczy się wokół działań Antoniego Macierewicza jako likwidatora WSI.

temat numeru: 9 XI 2014 - modlitwa za Kościół Prześladowany
10-13

Oczyszczanie z chrześcijan

Ks. Łukasz Jaksik

- Chrześcijanie w Syrii muszą wybierać między dwoma gorzkimi kielichami: umrzeć lub odejść - powiedział Samir Nassar, maronicki arcybiskup Damaszku. - Nasi katolicy po zakończonej Eucharystii żegnają się przed kościołem ze łzami w oczach, bo nie wiedzą, czy kiedykolwiek będzie im dane zobaczyć się po raz kolejny.

Wołanie o pokój

Ks. Waldemar Cisło, Dyrektor Sekcji Polskiej PKWP

Ojciec Święty Benedykt XVI pisał: „Bliski Wschód zajmuje szczególne miejsce w sercach wszystkich chrześcijan, ponieważ właśnie tam Bóg pierwszy dał się poznać naszym ojcom w wierze”. Podkreślając zaś olbrzymi wkład w budowanie wzajemnych relacji muzułmańsko-chrześcijańskich, stwierdził: „Bliski Wschód bez chrześcijan lub z dużo mniejszą liczbą chrześcijan już nie będzie tym samym «Bliskim Wschodem»”.

Mapa męczeństwa

Jan Polański, Centrum Ochotników Cierpienia Diecezji Bydgoskiej

Odwiedzając chorych, uświadomiłem sobie, że człowiek unieruchomiony przez chorobę może mieć przed oczyma mapę świata i modlić się za prześladowanych chrześcijan w innych krajach.

Apostolat miłości

Ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych

Pragnę zachęcić wspólnotę Apostolstwa Chorych oraz innych chorych do włączenia się w modlitwę i w ofiarowanie swojego cierpienia za współcześnie prześladowanych chrześcijan.

mówi abp Tadeusz Kondrusiewicz
14-15

Kościół nie poddał się duchowi świata

Spotykam abp. Tadeusza Kondrusiewicza w sobotni wieczór 18 października. Kilka godzin wcześniej był w Auli Synodalnej w Watykanie i uczestniczył w głosowaniu nad ostateczną wersją dokumentu synodu.

16-17

Po synodzie, ale i przed synodem

Andrzej Tarwid

Cały Kościół musi zaangażować się w pomoc rodzinie - to główny wniosek z dokumentu końcowego I części synodu. Teraz każdy krajowy episkopat staje przed zadaniem przygotowania stanowiska na spotkanie, które odbędzie się za rok.

relacje
17

Dokąd idziesz, Polsko?... Dokąd idziemy?...

Krzysztof Nagrodzki

Co chcemy zostawić następnym pokoleniom? Jaką ojczyznę, jaki dom? Czy dom opisywany według projektów zupełnie innych cywilizacji, w części opustoszały, a w innej przerabiany na kantor wymiany wartości i reklamowany okrzykami również polskojęzycznych akwizytorów i bluźnierców?...

polska emigracja
18-19

By na granicy nie została wiara

O wielkiej emigracji związanej z powstaniami, o współczesnej emigracji i znakach nadziei we francuskim Kościele i społeczeństwie z ks. inf. Stanisławem Jeżem - rektorem Polskiej Misji Katolickiej w Paryżu - rozmawia ks. Marek Łuczak.

Polacy w drodze
20-21

Polscy przedsiębiorcy uciekają za granicę

Andrzej Kaźmierczak

Fala upadłości przedsiębiorstw powróciła do Polski. We wrześniu bieżącego roku zbankrutowało o 71 firm więcej aniżeli w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.

przed wyborami
22-23

Najważniejsza jest moralność

Ks. Ireneusz Skubiś

Królestwo Boże - królestwo prawdy, miłości, sprawiedliwości i pokoju - wyrasta stąd, z tej ziemi, bazuje na naszej ludzkiej egzystencji.

ludzie
24-25

Troska o bezpieczeństwo troską o Polaków

Z Jarosławem Biereckim rozmawia Elżbieta Krawczyk

Jeśli chcemy być narodem silnym i dumnym, musimy pamiętać o naszych korzeniach. Musimy pamiętać o tym, co nas ukształtowało - mówi Jarosław Bierecki, prezes Fundacji Wspierania Ubezpieczeń Wzajemnych, członek pomorskich stowarzyszeń historycznych.

chirurdzy na ekranie
26-27

Post scriptum do filmu „Bogowie”

Z prof. dr. hab. n. med. Marianem Zembalą rozmawia Anna Wyszyńska

Z prof. dr. hab. n. med. Marianem Zembalą, kardiochirurgiem, transplantologiem - dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu - rozmawia Anna Wyszyńska

Muzeum Żydów
28

Białe plamy w Muzeum

Wojciech Dudkiewicz

Otwarte właśnie Muzeum Historii Żydów Polskich prowadzi widza opowieścią o wydarzeniach. Tworzą ją zapiski, inscenizacje, stanowiska interaktywne. To z pewnością najnowocześniejsze muzeum w Polsce.

w intencji pokoju na świecie
29

Stulecie Bitwy Łódzkiej

Anna Skopińska

Żadna wojna nie zaczyna się na polu bitwy, wojny zaczynają się w sercach - powiedział abp Wojciech Polak podczas uroczystych ekumenicznych Nieszporów w łódzkiej archikatedrze. Tu, pod Łodzią, tragedia I wojny światowej sprawiła, że śmierć obficie zbierała swe żniwo i dokonała spustoszenia w człowieku, czyniąc go Kainem swego brata - podkreślił Prymas Polski.

promocja
30

Jedyna taka Biblia

Artur Stelmasiak

Współczesne tłumaczenie Pisma Świętego w szacie graficznej sprzed sześciuset lat - te dwie cechy łączy w sobie Biblia Jubileuszowa, wydana przez Edycję Świętego Pawła,

wiara i życie
31

Siejba słowa

(akw)

Cykl homiletyczny bp. Ignacego Deca „Siejba słowa” liczy już 30 tomów. Dwa najnowsze: 29. - obejmujący homilie z pierwszych czterech miesięcy 2012 r. oraz 30. - zawierający homilie z maja i czerwca 2012 r. dotarły właśnie do naszej redakcji.

Prorok z biczem w ręku

Ks. Mariusz Rosik

Dziś z dawnej jerozolimskiej świątyni pozostał tylko jeden mur, zwany Ścianą Płaczu. Przybywają tu Żydzi z całego świata, by opłakiwać upadek świątyni.

Święty Janie Pawle II - pamiętamy!

liturgia tygodnia
32-33

Mówił o świątyni swego Ciała

Słowa Ewangelii według świętego Jana (J 2, 13-22)

Misterium Kościoła

Abp Wacław Depo

Stajemy dzisiaj wobec konkretnego, a zarazem uniwersalnego znaku, jakim jest wspólnota w drodze - Kościół Jezusa Chrystusa. Duchowo pielgrzymujemy do Rzymu, do Bazyliki św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty.

poradnik duszpasterski
34

Ja też tak kiedyś myślałam

Odpowiada ks. Robert Grohs

Malwina: - A może napisze ksiądz, po co jest to całe nauczanie Kościoła i dlaczego powinno się go słuchać, dlaczego warto je przyjmować. Taki artykuł może komuś zmieni myślenie...

felieton
35

Od hieronimitów do karmelitów

Grzegorz Górny

Klasztor hieronimitów w Lizbonie, położony nieopodal ujścia Tagu do Atlantyku, uchodzi za najpiękniejszy zabytek średniowiecznej architektury sakralnej w Portugalii. W gotyckich wnętrzach znajdują się m.in. grobowce Vasco da Gamy i Luísa de Camõesa.

rozmawiamy o Polsce
36-37

Siła z siłą

Z płk. Andrzejem Kowalskim rozmawia Wiesława Lewandowska

O szpiegach, agentach, nielegałach i graniu zagrożeniem państwa w celach polityczno-propagandowych z płk. Andrzejem Kowalskim rozmawia Wiesława Lewandowska

fakty • opinie
38

Ukraina a sprawa polska

Jan Maria Jackowski, Publicysta i pisarz, eseista, senator RP

W stosunkach z Ukrainą potrzeba mniej emocji, a więcej roztropności

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
39

Zmiany na Monte Cassino

(pr)

Chiny odchodzą od „polityki jednego dziecka”

(pr)

Nie umiemy kochać

(pr)

Ambitny program

(pr)

Dialog z lefebrystami

(pr)

Czarna księga prześladowania chrześcijan

(pr)

felietony
40

…by się zmartwychwstało

Alina Czerniakowska

Wystarczy posłuchać, porozmawiać, popatrzeć wokoło, by mieć obraz Polski goniącej Zachód, często jak na zatracenie. Czy w ten sposób staramy się nadrobić lata PRL-u i zmarnowane szanse tzw. III RP, po 1989 r.?

Co z siedzibą Muzeum Historii Polski?

Marian Salwik

41

Wściekłość Camerona

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Po raz pierwszy do unijnych wyliczeń włączono przychody m.in. z prostytucji i handlu narkotykami.

Fałszywe przeciwstawienie

Krzysztof Czabański, Publicysta, przewodniczący Kongresu Mediów Niezależnych

W Polsce rządzą oligopole, czyli wielkie koncerny duszące zwykłych przedsiębiorców i pracowników.

11 XI • Narodowe Święto Niepodległości
42-44

Historia jest cool

Wojciech Dudkiewicz

Zainteresowanie historią Polski przeżywa renesans. Także dlatego, że w prezentowaniu przeszłości martyrologia nie odgrywa już, jak dawniej, głównej roli

Co symbolizuje 11 listopada

Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski

Dwie niepodległości

Jacek Wegner, publicysta, eseista

W ostatnim i najbliższym czasie dojdzie do zbiegu wielu okrągłych a ważnych rocznic. 22 stycznia, 1 sierpnia, 15 sierpnia, 31 sierpnia, 1 września, 11 listopada, 22 grudnia. Nie przeprowadzałbym jakiejś ich klasyfikacji, o wszystkich trzeba pamiętać, mówić, bo to jest okazja, pretekst do mówienia o naszej przeszłości.

Powrót do historii

Leszek Żebrowski, historyk podziemia niepodległościowego

Renesans historii jest faktem. Ale jest to przede wszystkim powrót do historii żywej, dziejącej się.

ku niepodległości
45

Idźcie czynem wojennym budzić Polskę do zmartwychwstania!- Józef Piłsudski

Aleksander Markowski

W przeddzień Święta Niepodległości, 10 listopada 1991 r., Ryszard Kaczorowski - ostatni prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie - przybył do Polski, do Białegostoku, i w swym rodzinnym mieście dokonał odsłonięcia wzniesionego w Polsce, pierwszego po II wojnie światowej, pomnika Marszałka Piłsudskiego.

rodzina • los dzieci zmarłych bez chrztu
46-47

Nadzieja rodziców

Z dr Martą Ficoń rozmawia Monika Jaworska

O losie dzieci zmarłych bez chrztu św. i pogrzebach takich dzieci z dr Martą Ficoń - wykładowcą w Instytucie Teologicznym im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej i autorką monografii „Od piekła do nadziei zbawienia. Rozwój kwestii zbawienia dzieci zmarłych bez chrztu św. w teologii katolickiej i jej egzystencjalna doniosłość” - rozmawia Monika Jaworska

rodzina • poradnik
48

Mam dla ciebie dobrą informację!

Michał Piekara

Świat postrzegamy tak, jak o nim myślimy. Innymi słowy - jeśli będziesz dostrzegał wszędzie wokół siebie jedynie niedociągnięcia, oszustwa, złą wolę innych ludzi, to świat będzie stawał się dla ciebie coraz mniej przyjaznym miejscem, a ty ulegniesz w końcu zniechęceniu i oddasz się poczuciu bezsensu.

Ohyda spustoszenia

Zdzisław Skotnicki

Pan Niedziela przeczytał nieznany esej o Jezusie nieżyjącego już wybitnego polskiego filozofa. Pomijając sprawę wiary w bóstwo Chrystusa i odrzucając niepoważne sądy na temat Mistrza z Nazaretu, filozof odniósł się do jego podstawowego przesłania o królestwie Bożym.

49

Gdy dzieci stają się rodzicami

Jolanta Kobojek

Magda ma 16 lat. Miesiąc temu jej życie diametralnie się zmieniło. Została mamą. Ania jest o rok młodsza. Urodzi dziecko za pół roku.

Niedziela Młodych
50-53

Pojedynek na flow

Ks. Piotr Bączek

Ten tekst składa się ze słów. Bo też o słowach będzie. Trochę także o tym, dlaczego szanuję po części hip-hop i dlaczego nie całkiem. Ale w tym wszystkim tak naprawdę chodzi o życie. O jakość, szczęście i być może zmianę. Zmianę, która zacząć się może od języka, a skończyć w samym środku serca. Albo całkiem na odwrót

Muzyk z chrześcijańskiej szuflady

Olga Utrata

W przeciętnym sklepie muzycznym próżno szukać półki z napisem „muzyka chrześcijańska”. Jednak wśród setek wykonawców w dziale rocka, gdzieś pomiędzy Lennym Kravitzem i „Limp Bizkit”, fani grania z ewangelicznym przesłaniem bez trudu odnajdą najnowszy krążek zespołu „Luxtorpeda”.

Caritas Polska
54-55

Uchwycić się dobra

Mateusz Wyrwich

Dla wielu dzieci szkoła to radość spotkań i nauki, ale dla niektórych to również smutek z powodu niedostatku, który panuje w ich rodzinach. Temu problemowi próbuje zaradzić program „Skrzydła”, prowadzony przez Caritas Polska.

55-56

Tacy ratują świat

Br. Tadeusz Ruciński FSC

Trzeba mieć sporo okien w sobie i patrzeć przez nie, by dostrzec tych rozbitków, których nie ratuje nikt, choć mógłby, gdyby tylko zrobił ku nim krok, modląc się o to, by Bóg zrobił następne dziewięćdziesiąt dziewięć.

Na św. Marcina najlepsza gęsina

Jolanta Marszałek

Może być nadziewana owocami lub kiszoną kapustą albo - po polsku - z kaszą gryczaną. Niezależnie od tego, jak jest przyrządzana, 11 listopada powinna się znaleźć na naszych stołach - uważają propagatorzy akcji „Gęsina na św. Marcina”.

różne
57

List do chorych i niepełnosprawnych

(akw)

Kalendarium 9-15 XI 2014

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

Oskar czeka na naszą pomoc

z „Niedzielą" na co dzień
58

Gęś na św. Marcina

JM

Z okazji Święta Niepodległości wraca w Polsce tradycja podawania podczas rodzinnych spotkań czy biesiad patriotycznych gęsiny. Do rozpropagowania tego zwyczaju przyczyniła się akcja ruchu Slow Food - Gęsina na św. Marcina. Przepis poleca propagator slow foodów Wojciech Modest Amaro.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Spotkanie wolontariuszy ŚDM 2016

Ks. Piotr Bączek

Blisko 70 osób uczestniczyło w październikowym spotkaniu integracyjnym wolontariuszy diecezjalnego Centrum Światowych Dni Młodzieży.

Gimnazjaliści solidarni z prześladowanymi

MJ

Nasza diecezja solidaryzuje się z Kościołem prześladowanym na Wschodzie. Co jakiś czas odbywają się różne akcje mające pokazać tę solidarność oraz nieść pomoc.

Wszyscy jesteśmy misjonarzami

Jarosław Jesionka

Z ks. Stanisławem Budziakiem, diecezjalnym dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych, rozmawia Jarosław Jesionka.

Niedziela częstochowska

Na ochotnika!

Ks. Ireneusz Skubiś

Słowo „ochotnik” należy do tych, które zajaśniały na polskim firmamencie, gdy otwierały się możliwości dojścia do niepodległości Ojczyzny.

Zależy mi na Częstochowie

Katarzyna Woynarowska

Z Arturem Warzochą, kandydatem (PiS) na prezydenta Częstochowy, rozmawia Katarzyna Woynarowska.

W trosce o chorych

Anna Wyszyńska

Charytatywny Punkt Wydawania Leków „Communio in Christo” w parafii pw. św. Jacka w Częstochowie powstał w 1991 r.

Niedziela podlaska

Matka i Głowa wszystkich kościołów

Ks. Tomasz Pełszyk

Postulat „powrotu do źródeł” pojawia się bardzo często nie tylko w kontekście poszukiwań historycznych, ale również w odniesieniu do życia społecznego i oznacza oczyszczenie z różnych naleciałości, które chociażby niszczą poprawny obraz małżeństwa i rodziny.

Jubileusz drohiczyńskiej Caritas

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

W tym roku przypada 20-lecie działalności Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Okazją do dziękczynienia Bogu i ludziom za wszelkie otrzymane i wyświadczone dobro była uroczysta gala, która odbyła się w Drohiczynie w niedzielę 19 października.

Błogosławieni, którzy słuchają słowa

Renata Przewoźnik

11 października ponad 400 członków Żywego Różańca z dekanatów: bielskiego, brańskiego, ciechanowieckiego, hajnowskiego, sarnackiego i siemiatyckiego zebrało się w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu na czuwaniu modlitewnym.

Niedziela kielecka

Jakiego patriotyzmu potrzebujemy?

Katarzyna Dobrowolska

Patriotyzm jeszcze rok temu był marginalizowany i niemodny. Liczyła się europejskość, tak bardzo podkreślana na szczytach władzy. Dziś, w zmieniającej się dynamicznie międzynarodowej sytuacji dyskusja o patriotyzmie jest ze wszech miar potrzebna i na miejscu.

11 listopada w Kielcach

Agnieszka Dziarmaga

Msza św. w bazylice, biegi niepodległościowe, musztry, parady, koncerty i kwesta dla polskich dzieci w Wilnie – tak zapowiadają się uroczystości 11 listopada w Kielcach, organizowane przez Wojewodę Świętokrzyskiego i Kielecki Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich

Oczekująca na wiernych Maryja

Władysław Burzawa

Kościół w Bejscach posiada skarb, dziś nieco zapomniany, a w przeszłości bardzo czczony – cudowny wizerunek Maryi z Dzieciątkiem

Niedziela małopolska

Juliusz Łuciuk patronem szkoły muzycznej

Anna Wyszyńska

Szkoła Muzyczna I stopnia w Mikluszowicach w powiecie bocheńskim otrzymała imię wybitnego współczesnego polskiego kompozytora Juliusza Łuciuka.

Niech cezar nie siada na ołtarzu

Małgorzata Cichoń

Przed nami wybory samorządowe. Na co, jako chrześcijanie, powinniśmy zwrócić uwagę, głosując 16 listopada? Pytamy o to ks. Bogusława Mielca, teologa moralistę.

O braciach, którzy ocalili rodzinę

Agnieszka Konik-Korn

Pewnego popołudnia do naszej redakcji zadzwonił telefon. W słuchawce odezwał się męski głos, który w kilku zdaniach wyjaśnił cel swojego telefonu, wykonanego aż z Ameryki.

Niedziela lubelska

Czas dziękczynienia

Urszula Buglewicz, Krzysztof Szlanta

Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie, założone 8 października 1714 r., świętuje 300-lecie istnienia. Przez cały rok 2014 wspólnota seminaryjna wyraża wdzięczność Bogu i ludziom za dar dziejów, wypełnionych pięknymi kartami, służącymi rozwojowi miasta oraz regionu

W mocy krzyża

Sylwia Jurczyńska

W naszej archidiecezji trwają rekolekcje ewangelizacyjne i peregrynacja kopii Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Krzyża Świętego. 18 października bezcenne relikwie ze łzami w oczach żegnali mieszkańcy parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kraśniczynie.

Rapsodia maryjna

Ewa i Tomasz Kamińscy

Koncert poetycko-muzyczny „Rapsodia Maryjna – Totus Tuus”, przygotowany w związku z kanonizacją Jana Pawła II to jedno z wielu przedsięwzięć artystycznych i religijnych w repertuarze „Theatrum Mundi”. W październiku br. ok. 50 osób przyjechało do Lublina, by w archikatedrze wystawić ten niezwykły spektakl.

Niedziela legnicka

Posłani, by odnawiać świat. O roli świeckich w kościele

Ks. Waldemar Wesołowski

W sobotę 25 października odbyło się spotkanie Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich diecezji legnickiej. W spotkaniu wziął udział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Reaktywacja Kalwarii Krzeszowskiej

Monika Łukaszów

Krzeszowską bazylikę Matki Bożej Łaskawej z roku na rok odwiedza coraz więcej pielgrzymów i turystów. Nic w tym dziwnego, bowiem z dnia na dzień nabiera coraz większego blasku.

Małe spotkanie młodych w Lubinie

Brygida Gucwa

Młodzież z parafialnej grupy „PO-Ziomki” z Lubomierza wraz ze swoim duszpasterzem ks. Piotrem Olszówką 25 października wzięła udział w kolejnym Małym Spotkaniu Młodych.

Niedziela łódzka

Łódzki Tydzień Patriotyczny

Łukasz Głowacki

Po raz piąty łodzianie mają okazję uczestniczyć w Tygodniu Patriotycznym. Sprzątanie nagrobków, pamięć o bohaterach, gry miejskie, pograjka, koncerty, śpiew pieśni patriotycznych i Bieg Niepodległości – to tylko część wydarzeń, które przygotowało kilkanaście organizacji z terenu Łodzi.

Ciepło, zaangażowanie, wspólnota

Anna Skopińska

Tu starość jawi się jako coś naturalnego, nieodłącznego naszemu życiu. Dom pomocy społecznej tylko dla kobiet. Jedyny taki w Łodzi. I najstarszy w naszym mieście.

Św. Anna już oficjalnie!

Anna Jóźwik

Dekretem wydanym przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na mocy władzy udzielonej przez Ojca Świętego Franciszka św. Anna została ogłoszona patronką Brzezin

Niedziela przemyska

Bezpieczna droga do szkoły

Anna Ruszel-Kwaśny, Rzecznik Caritas Archidiecezji Przemyskiej

Początek roku szkolnego już dawno za nami, ale przez cały rok troszczymy się, by dzieci bezpiecznie poruszały się po drogach naszych miast. Dostrzegając potrzebę edukacji najmłodszych Caritas Archidiecezji Przemyskiej zorganizowała dla uczniów szkół podstawowych spotkanie edukacyjne pt. Bezpieczna Droga do Szkoły.

Odremontowane nagrobki przekazane pod opiekę młodzieży

Bogusława Pieczyńska

W Przemyślu na Cmentarzu Głównym 20 października br. odbyło się uroczyste poświęcenie i przekazanie pod opiekę przemyskiej młodzieży nagrobków odremontowanych staraniem Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu.

Twórcy i ratownicy dzwonów

Alicja Chruścicka

Dzwony w kościołach chrześcijańskich zwykle służą do zasygnalizowania wiernym pory udania się do kościoła na Mszę św., ślub, pogrzeb lub nabożeństwo.

Niedziela rzeszowska

Dom gościnności i miłosierdzia (1)

Ks. Roman Czenczek

W Ośrodku Caritas w Myczkowcach 18 października odbyły się VIII Spotkania Ekumeniczne przy Centrum Kultury Ekumenicznej, połączone ze szczególnym świętem – 20. urodzinami Ośrodka.

Święty, co płaszczem okrył biedaka

Arkadiusz Bednarczyk

Niezliczona ilość powstałych przez stulecia obrazów ukazuje św. Marcina okrywającego połową swojego płaszcza napotkanego przypadkiem żebraka.

Relikwie bł. Bartola Longa w Rzeszowie

Ks. Krzysztof Cieśla

19 października br. w nowo powstającym kościele akademickim pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie bp Jan Wątroba poświęcił kaplicę Matki Bożej Pompejańskiej oraz św. Józefa Rzemieślnika.

Niedziela sandomierska

Mogą świadczyć strojem duchownym

Ks. Adam Stachowicz

W kościele seminaryjnym bp Edward Frankowski 26 października poświęcił strój duchowny alumnom III rocznika sandomierskiego seminarium.

Tu jest nasz kraj

Katarzyna Woynarowska

W okolicach daty 11 listopada to pytanie wraca jak bumerang. Co to jest patriotyzm? Czy jesteś patriotą? Czym jest dla Ciebie Polska? Czy jesteś dumny z tego, że jesteś Polakiem? Odpowiedzi czasem dziwią, bywa, że zastanawiają

Zloty generalne Legionu

Andrzej Bucior

W sanktuarium Matki Bożej Łaskawej 22 października spotkali się członkowie Legionu Maryi z okolicznych prezydiów dekanatu janowskiego, modliborskiego i niżańskiego.

Niedziela sosnowiecka

Pasowanie na ucznia

Piotr Lorenc

Dzieci z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Sosnowcu doskonale przygotowały się do pasowania na ucznia. Do grona szkolnej społeczności przyjmował ich sam bp Grzegorz Kaszak podczas uroczystości, która odbyła się 24 października.

Nasze spotkania z Janem Pawłem II

Adam Tarnowski

To największa wystawa poświęcona św. Janowi Pawłowi II, jaka kiedykolwiek została zorganizowana w naszej diecezji. Ekspozycję „Nasze spotkania z Janem Pawłem II” otwarto 25 października, a przygotowało ją Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.

Konsekracja kościoła w Sosnowcu-Kazimierzu Górniczym

Piotr Lorenc

Parafia pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sosnowcu-Kazimierzu Górniczym przeżywała 26 października uroczystość konsekracji kościoła i ołtarza, której dokonał biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

Niedziela świdnicka

Ks. Łukasz Ziemski... Nieziemski

Tomasz Pluta

Kiedy przychodzi nam żegnać kogoś bardzo bliskiego, niezwykle przyjaznego i dobrego, brakuje nam słów, by wyrazić to, co czuje serce. Bo jakie słowa mogą zastąpić uścisk dłoni, uśmiech czy ciepłe spojrzenie? Co powiedzieć, jeśli już się wie, że przyjaciel nie odpowie, nie odwzajemni uśmiechu, nie doda otuchy?

Ostatnie pożegnanie śp. ks. kan. Łukasza Ziemskiego

Marek Zygmunt

Nigdy nie walczył z ludźmi, ale walczył o ludzi, bronił godności, stał zawsze po stronie prawdy.

Dusza jego spodobała się Bogu

Bp Ignacy Dec

Żegnamy młodego kapłana w 35. roku życia i 9. roku kapłaństwa. Takie pogrzeby są trudne. Cisną się wówczas pytania, dlaczego już, dlaczego tak szybko, dlaczego taka choroba? Tyle było modlitwy, tyle odprawionych Mszy św. Dlaczego Bóg nie przyjął próśb tak wielu ludzi?

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Symbole męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Dominik Cywiński

Dnia 25 października br. parafia pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Świnoujściu otrzymała relikwie błogosławionego kapłana męczennika, ks. Jerzego Popiełuszki.

„Przyoblecz mnie…”

Al. Paweł Górzyński

W sobotę 18 października podczas uroczystej Eucharystii z rąk abp. Andrzeja Dzięgi przyjęliśmy strój duchowny.

Lapidarium w Mierzęcinie

Ks. Robert Gołębiowski

Pamięć o przeszłości jest istotną cechą szacunku dla dziedzictwa narodowego. Dotyka ona przede wszystkim zachowania wszystkich ważnych przekazów historycznych oraz trwałych materialnych pamiątek świadczących o życiu, kulturze i wyznawanej religii przez naszych przodków.

Niedziela toruńska

„Nie krwawej ofiary…”

Joanna Kruczyńska

Pokolenia naszych przodków 123 lata walczyły o wyrwanie Polski z rąk zaborców. Udało się to w 1918 r. Na pamiątkę tego wydarzenia 11 listopada został ustanowiony Narodowym Świętem Niepodległości.

Szanując życie, szanując ciało

Wojciech Wichnowski

Z Dominiką Piechą, dyrektor administracyjną Szpitala Powiatowego w Chełmży, inicjatorką pochówków dzieci zmarłych przed urodzeniem w Chełmży, rozmawia Wojciech Wichnowski.

Wspólnota apostolska św. Elżbiety

S. Damiana Szamotulska

Wspólnota Apostolska św. Elżbiety to stowarzyszenie wiernych świeckich żyjących ideałami sióstr elżbietanek. Duchowość elżbietanek opiera się na przykładzie św. Elżbiety Węgierskiej, znanej w średniowieczu z ascetycznego trybu życia i pełnionych dzieł miłosierdzia.

Niedziela warszawska

Alfabet wyborczy

Wojciech Dudkiewicz

Już tylko dni, godziny i sekundy dzielą nas od wyborów samorządowych. Wybierając radnych, prezydentów i burmistrzów musimy uważać, żeby to był właściwy wybór. Nadchodząc z pomocą w tej arcyważnej czynności, zamieszczamy alfabet wyborów.

Kiedy będzie Muzeum Historii Polski

Andrzej Tarwid

W Święto Niepodległości usłyszymy wiele nawiązań do naszej historii. A przecież opowieść najważniejszą – tę o polskim umiłowaniu wolności – mieliśmy także zobaczyć w Warszawie.

Eko i bio czyli Bazar Olkuska

Mateusz Krawczyk

Większość produktów jest TU „eko” i „bio”, choć są też „zwykłe” warzywa, które można kupić taniej niż gdzie indziej.

Niedziela wrocławska

Polskie orły

Lilianna Sicińska

Polskie orły Agnieszka Jurlewicz wyszywa starannym krzyżykowym haftem już od czasów maturalnych.

Skraść dla innych zbawienie

Adrianna Sierocińska

Grupa Dobrego Łotra powstała w 2008 r.we Wrocławiu. Jedna ze studentek związanych z FDA „Antoni” – Joanna Jakus – dostrzegła potrzebę modlitwy za tych, których wolimy omijać szerokim łukiem.

Patriotyzm może być atrakcyjny

Magdalena Lewandowska

Kolorowo, radośnie, patriotycznie. Piłsudski na bryczce, kawalerowie na koniach, wojskowa orkiestra, a za nią kilka tysięcy przebranych dzieci i młodzieży, wrocławianie z kotylionami – tutaj historia dzieje się na żywo.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Życie bez kawy z pianką

Kamila Maśluszczak

Kamila Maśluszczak pochodzi z Hrubieszowa i jest wolontariuszką Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco. 27 lipca z rąk ks. Marka Giergiela, proboszcza parafii pw. Ducha Świętego, otrzymała krzyż misyjny.

Ekstremalne Święto Niepodległości

Ks. Grzegorz Bartko

Przez kilkanaście godzin szliśmy przez roztoczańskie lasy, łąki i pola. W końcu, po całonocnym marszu harcerskim stanęliśmy na zamojskim rynku, aby tam o godzinie 6.00 rano uczcić apelem kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Prawda fundamentem wychowania

Małgorzata Godzisz

Sympozjum zorganizowane pod koniec października w Zespole Szkół Katolickich św. Ojca Pio w Zamościu było pogłębieniem tegorocznego tematu Tygodnia Wychowania pt. „Wychowywać do prawdy”.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Uroczystość Wszystkich Świętych

Ks. Adrian Put

1 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych, na cmentarzach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbyły się uroczyste procesje i modlitwy za zmarłych, a w wielu miejscach odprawiono Msze św.

„Miejsce nieba” koło Gorzowa

Ks. Adrian Put

Podążając po ziemiach naszej diecezji śladami cystersów, trafiłem na... centrum konferencyjno-szkoleniowe nawiązujące w swej nazwie do zakonników. Ma się ono znajdować na miejscu dawnego opactwa cysterskiego w Mironicach.

Powstanie było potrzebne

Z ks. dr. hab. Robertem Kuflem, dyrektorem Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze, rozmawia Kamil Krasowski

Reklama

Najpopularniejsze

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Wiara

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

Wiara

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego