Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Ekstremalne Święto Niepodległości

Archiwum ks. Grzegorza Bartko

Przez kilkanaście godzin szliśmy przez roztoczańskie lasy, łąki i pola. W końcu, po całonocnym marszu harcerskim stanęliśmy na zamojskim rynku, aby tam o godzinie 6.00 rano uczcić apelem kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Pamiętam moje zabłocone buty oraz dumę w sercu. Patrzyłem na senną, szczęśliwą młodzież i cieszyłem się, że z rozmachem obchodzimy Święto Niepodległości. Nie sądziłem jednak wówczas, że ów dzień 11 listopada przyniesie mi w kolejnych latach tak wiele skrajnie różnych wrażeń i emocji...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święto niemieckich dzieci

Kilka lat temu miałem szczęście świętować Dzień Niepodległości w Wilnie. Razem z moimi przyjaciółmi studentami brałem tam udział w patriotycznym biegu, który kończył się uczestnictwem w uroczystościach na Cmentarzu na Rossie przy grobie Matki i Serce Syna. Wieczorem tego samego dnia zwiedzaliśmy wileńskie Stare Miasto. Tuż obok kościoła św. Anny zgromadziło się bardzo dużo dzieci z lampionami. Na jednym z dziedzińców płonęło ognisko, rozdawano tam gorącą herbatę i rogaliki. Zaciekawiony tym osobliwym widokiem zapytałem przewodnika, czy odbywają się tutaj jakieś specjalne obchody Święta Niepodległości? Nieco rozbawiony opiekun naszej grupy odpowiedział, że w tym właśnie miejscu mniejszość niemiecka w Wilnie obchodzi co roku Dzień św. Marcina. To, że dwie zupełnie różne uroczystości odbywają się tego samego dnia dało mi wtedy sporo do myślenia.

Przed rokiem celebrowałem Mszę św. w swojej austriackiej parafii i ku mojemu zdziwieniu na samym początku do kościoła wmaszerowały dzieci trzymające małe lampioniki w rękach. Śpiewały przy tym piękną piosenkę, którą można przetłumaczyć następująco: „Idę z moją latarenką, moja latarenka idzie ze mną”. W krajach niemieckojęzycznych dzień św. Marcina obchodzony jest jako święto dzieci. W przedszkolach, szkołach i kościołach prezentowane są scenki z życia św. Marcina. Dzieci wcielają się w rolę świętego oraz w rolę żebraka, któremu Marcin oddał w zimny, deszczowy dzień połowę swojego płaszcza. Legenda opowiada, że po tym wydarzeniu ukazał się świętemu sam Pan Jezus, który podziękował mu i powiedział, że to on właśnie był tym żebrakiem. Nieodłącznym atrybutem obchodów tego dnia są lampion oraz rogalik zwany „Kipferl”. Należy się tym rogalkiem podzielić, przełamać go ze swoim przyjacielem lub z kimś potrzebującym. Obchody dnia św. Marcina mają pomóc w kształtowaniu wrażliwości na potrzeby bliźnich, a jednocześnie są „światełkiem”, które pomaga przetrwać zimne, listopadowe dni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wspomnienie św. Marcina

To chyba nie przypadek, że świętujemy odzyskanie niepodległości właśnie w dniu poświęconym wybitnej postaci pierwszych wieków chrześcijaństwa. Św. Marcin, który jako młodzieniec służył w wojsku, zachwycił się nauką Chrystusa, przyjął chrzest i w decydującym momencie potrafił zaświadczyć o swojej wierze. W momencie, gdy cezar Julian Apostata rozdawał żołnierzom dodatkową porcję żołdu, aby zachęcić ich do ataku przeciwko plemieniu Alemanów, św. Marcin miał powiedzieć: „Cesarzu, do dzisiejszego dnia służyłem tobie. Teraz jednak chcę służyć jedynie Bogu i nie będę brał udziału w bitwie”. Oburzony cesarz zarzucił Marcinowi tchórzostwo i polecił go postawić związanego i bez broni w pierwszym szeregu podczas natarcia. Do bitwy na szczęście nie doszło..

W naszej ojczyźnie postać św. Marcina znajduje się jednak w dniu 11 listopada na drugim planie. Głównym bohaterem Święta Niepodległości jest dla Polaków Józef Piłsudski, którego przyjazd do Warszawy z twierdzy w Magdeburgu właśnie ma wymiar symboliczny. Dużo do myślenia daje mi jednak fakt, że te dwa święta: Dzień Niepodległości i wspomnienie św. Marcina z Tours zbiegają się ze sobą. historia życia św. Marcina pokazuje, że potrafił zawalczyć o swoją niepodległość i złożył ją w rękach Chrystusa. Św. Marcin przedstawiany jest w chrześcijańskiej ikonografii jako piękny młodzieniec na białym koniu. Być może nie jest to tylko zbieg okoliczności, może św. Marcin jest rzeczywiście jednym z patronów naszej niepodległości.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2014-11-06 07:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Marcin z Tours – „święty niepodzielonego chrześcijaństwa”

pl.wikipedia.org

Dla potomnych stał się „ikoną miłości bliźniego”, jak go określił Benedykt XVI.

Więcej ...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy

Karol Porwich/Niedziela

Święte Triduum – dni, których nie można przegapić. Dni, które trzeba nasączyć modlitwą i trwaniem przy Jezusie.

Więcej ...

Abp Gądecki do kapłanów: bądźmy otwarci na wszystkich

2024-03-28 20:06
Abp Stanisław Gądecki

Episkopat News

Abp Stanisław Gądecki

Mamy za zadanie uosabiać otwartość na wszystkich, coś, czego współczesne społeczeństwo nie jest w stanie pojąć. Otwartość ta wzywa nas wszystkich do zapomnienia o dzieleniu ludzi na tych, których aprobujemy, i na tych, których stawiamy poza nawiasem. Świętość Kościoła przejawia się poprzez przygarnięcie grzeszników, a nie poprzez ich odrzucenie. Daje to także nam, wyświęconym sługom Kościoła, wizję kapłaństwa pozbawioną elitarności klerykalizmu, wizję, która pozwala utożsamić się z innymi w ich bardziej i mniej udanych przedsięwzięciach - mówił podczas Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek abp Stanisław Gądecki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...