Reklama

Niedziela Częstochowska

Śp. Stanisław Krzemiński (1921-2014)

Żołnierz II wojny światowej

2014-11-20 13:32

Niedziela częstochowska 47/2014, str. 7

Archiwum rodzinne

Stanisław Krzemiński otrzymuje alianckie odznaczenie wojskowe

Zmarły 22 października 2014 r. w Częstochowie Stanisław Krzemiński był weteranem II wojny światowej, żołnierzem Września, jeńcem obozów internowanych w ZSRR, lotnikiem Polskich Dywizjonów na Zachodzie. Miał też ogromne zasługi w dziedzinie medycyny jako pionier badań cytologicznych.

– To był bardzo wierny parafianin. Uczestniczył każdej niedzieli we Mszy św. i miał swoje stałe miejsce w kościele – wspomina ks. Stanisław Mendakiewicz, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Częstochowie. W rozmowie z „Niedzielą” ks. Mendakiewicz podkreśla, że zmarły „wiedział, jakie są zasady katolickiej etyki i według nich żył zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym”. – Na początku swojej kariery zawodowej złożył przysięgę, że w swoim życiu nigdy nie dokona aborcji (był ginekologiem) i przysięgi dotrzymał. Myślę, że możemy być dumni, że mieliśmy w parafii człowieka miary prof. dr. Bogdana Chazana – kontynuuje ks. Mendakiewicz i dodaje, że o zmarłym „można powiedzieć również, że to był człowiek dobrze wychowany, chciałoby się przywołać zwrot – kindersztuba – w najlepszym tego słowa znaczeniu”.

Reklama

Stanisław Krzemiński urodził się 3 lipca 1921 r. w Warszawie. W latach 1931-39 odbywał naukę gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. W 1939 r. zdał maturę. Po wybuchu II wojny światowej był żołnierzem. W dniach 20-21 września 1939 r. brał udział w walkach w rejonie Grodna, 23 września 1939 r. został internowany na Litwie, a później w ZSRR: Alytus (Olita), Ukmerge (Wiłkomierz), Juchnowo. Doświadczył „nieludzkiej ziemi” na Półwyspie Kolskim. Od 1941 r. był żołnierzem V Dywizji Piechoty na terenie ZSRR (Armia gen. Andersa, dowódca – gen. Boruta-Spiechowicz). W latach 1943-44 służył jako nawigator-lotnik Dywizjonu Bombowego 300 (Anglia) i Dywizjonu Bombowego 301 Brindisi (Włochy). W 1947 r. powrócił do kraju i rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Dyplom uzyskał w maju 1952 r. (wtedy już Akademia Medyczna). W latach 1952-99 pracował w szpitalu i w otwartym lecznictwie w Częstochowie. W latach 1986-99 pracował na ½ etatu. W 1956 r. zorganizował Poradnię Cytologiczną. Był także wykładowcą w Szkole Położnych w Częstochowie. 18 lipca 1959 r. Stanisław Krzemiński poślubił Jadwigę z d. Czajka, z którą przeżył w małżeństwie 55 lat; razem wychowali dwóch synów: Jana i Tomasza. W 1967 r. obronił pracę doktorską w Śląskiej Akademii Medycznej (tytuł doktora nauk medycznych).

Stanisław Krzemiński otrzymał różne odznaczenia za swoje oddanie Polsce i służbie zdrowia. Otrzymał: Krzyż Walecznych (trzykrotnie nadany), Medal – Wojna Obronna 1939, Krzyż Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Air Crew Europe Star, France – Germany Star, Italy Star, War Medal 1939-1945, Defence Medal. W 1999 r. otrzymał Odznakę Honorową „Za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia”.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Beskidy: zmarł budowniczy górskiej kaplicy na Groniu Jana Pawła II

2020-01-23 21:09

Wikipedia/Jerzy Opioła

Kaplica na Groniu Jana Pawła II

23 stycznia br. zmarł Stefan Jakubowski, były działacz PTTK, inicjator budowy i opiekun kaplicy górskiej na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym. Przeżył 86 lat.

Więcej ...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus"?

Niedziela łowicka 6/2003

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Abp Depo do dziennikarzy: Nie można sprywatyzować prawdy

2020-01-25 10:16

Maciej Orman

– Wiara przemienia się w misję, która daje do zrozumienia, że nie można sprywatyzować prawdy – powiedział 25 stycznia w święto Nawrócenia św. Pawła, w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze podczas Mszy św. w intencji dziennikarzy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Rodzina

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Zawód podwyższonego ryzyka

Wiadomości

Zawód podwyższonego ryzyka

Jej misja trwa

Wiara

Jej misja trwa

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Polska

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...