Reklama

Niedziela 47/2014

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Fałszywe takty świata i budzenie sumień

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Kalendarz nam podpowiada, że przyszedł czas podsumowań i planowania nowych działań. Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, przypadająca 23 listopada br., to już ostatnia niedziela roku liturgicznego 2013/2014, a w niedzielę 30 listopada, wraz z Adwentem, rozpoczyna się nowy rok duszpasterski 2014/2015, którego myślą przewodnią będą słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

drogowskazy
3

Apel do chrześcijanina

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Polacy, Europejczycy, opamiętajcie się! Bez Boga, bez krzyża nie zajdziemy daleko.

z Watykanu
4

Z Watykanu

świat • Polska
5

Świat • Polska

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie”

z ostatniej chwili
7

Wybory - prawie wszyscy są zadowoleni

Wojciech Dudkiewicz

Zanim ogłoszono ostateczne wyniki wyborów samorządowych, wszyscy - albo prawie wszyscy - byli zadowoleni, choć z bardzo różnych powodów.

Polska pół na pół

(wd)

W powyborczą noc dysponowaliśmy tylko sondażowymi wynikami podanymi przez Ipsos. W najbardziej miarodajnym głosowaniu do sejmików wojewódzkich wygrał PiS, który zdobył o kilka procent głosów więcej niż PO.

Milion głosów więcej - mówi dr Bartłomiej Biskup, politolog, Uniwersytet Warszawski

(wd)

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

z Polski
9

Modlitewny szturm o odnowę moralną Krakowa

Małgorzata Cichoń

Przez miesiąc - od 18 listopada codziennie między godziną 20 a 22 - będzie trwać adoracja Najświętszego Sakramentu oraz modlitwa w intencji odnowy moralnej Krakowa, którą podjęła młodzież z Duszpasterstw Akademickich oraz wierni ze wspólnot, i do której zaproszeni są wszyscy chętni. Akcja rozpoczęła się w 100. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny.

W rodzinie urszulańskich przyjaciół

Jadwiga Kamińska

Podczas spotkania z czcicielami św. Urszuli Ledóchowskiej w Oratorium Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK w Łodzi ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, wygłosił wykład pt. „Z martwych powstanie Polski na przestrzeni dziejów - w czym upatrywać źródeł nadziei na nasze trudne dzisiaj”.

Z Polski

temat numeru: świeccy w akcji
10-12

Śpiący olbrzym zaczyna się budzić

Ks. Marek Łuczak

Zdaniem coraz większej liczby katolików w Polsce, mamy dziś do czynienia z nieprawdopodobnym atakiem na wartości chrześcijańskie. - Świeccy powinni być dziś przedmurzem chrześcijaństwa - mówi rzecznik Akcji Katolickiej Bożena Ulewicz.

Kościół to nasza sprawa

Mówi abp Józef Kupny

Odważne angażowanie się świeckich w dzieło ewangelizacji i branie przez nich odpowiedzialności za Kościół jest znakiem czasu, który coraz wyraźniej ujawnia swój blask. Od Soboru Watykańskiego II i od czasu ogłoszenia konstytucji „Gaudium et spes” bardzo wyraźnie kierowane były apele do laikatu, by nie bał się zaangażować w misję, jaką Kościół ma do spełnienia.

Jak obudzić olbrzyma, czyli jak zaktywizować świeckich w Kościele?

(Not. K. W.)

Wolę zatrzymać się nad określeniem „aktywizacja świeckich”, bo to o „olbrzymie” jest trochę mylące. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że podstawową siłą Kościoła jest sam Bóg i Jego łaska, to odwołanie do świeckich prowadzi nas do płaszczyzn aktywności duszpasterskiej: martyria (świadkowie Słowa), liturgia (zaangażowani w liturgię i modlitwę), koinonia (wspierający wspólnotę) i diakonia (wspierający potrzebujących).

świeccy w akcji • Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
13

„Zróbcie raban!”

Ks. Łukasz Jaksik

„Nie wstydźcie się waszych ideałów. Wręcz przeciwnie, głoście je i brońcie ich! Liczy na was Chrystus, liczy na was Pani Jasnogórska, liczy na was Kościół. Liczy na was i potrzebuje was Polska”. Słowa te w 1995 r. skierował Jan Paweł II do członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Uroczystość Chrystusa Króla
14-15

Przyjdź królestwo Twoje...

XJM

Wymawiamy te słowa w Modlitwie Pańskiej. Są one wyrazem naszej eschatologicznej, czyli sięgającej czasów ostatecznych, nadziei na upragnione nadejście końcowego panowania Pana Boga. Szczególnie zaś mocno brzmią one w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.

rozmowa „Niedzieli"
16-19

Wierność Duchowi Prawdy, a nie gonitwa za duchem czasu

Z abp. Stanisławem Gądeckim - przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski - rozmawia Lidia Dudkiewicz

Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata kończy rok duszpasterski, a z pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczyna się nowy czas w Kościele, który będziemy przeżywać pod hasłem: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Ten przełomowy moment jest zawsze okazją do zwrócenia uwagi na najważniejsze wydarzenia mijającego roku.

Kościół • Watykan • Polska
20-21

Matka Kościoła

Anna Rastawicka

21 listopada 1964 r. papież Paweł VI uroczyście ogłosił Maryję Matką Kościoła. Uczynił to na zakończenie III sesji Soboru Watykańskiego II.

odkrycie w klasztorze
22-23

Skarby klasztornych bibliotek

Aleksandra Polewska

Krakowski klasztor Ojców Karmelitów na Piasku słynął dotąd z kamienia, w którym - jeśli wierzyć tradycji - w cudowny sposób odcisnęła się stopa świętej królowej Jadwigi. Od kilku miesięcy jednak jest o nim głośno z całkiem innego powodu.

Forum Szkół Katolickich
24-25

Szkoły katolickie dbają o integralny rozwój dzieci i młodzieży

Katarzyna Woynarowska

Szkolnictwo katolickie cieszy się zaufaniem w wielu krajach świata. W Europie: w Belgii, Francji, Holandii ponad połowa wszystkich uczniów uczęszcza do szkół katolickich. Trzeba jednak dodać, że w tych krajach swego czasu nie zlikwidowano szkolnictwa katolickiego ze względów politycznych.

w polu z Orzechem
26-27

Jesieniówka, czyli wykopki u Orzecha

M&M, czyli Maria Pleśniak i Mirosław Chruszcz

- Jak można tak pracować?! Stoją i peplają albo w kucki. Schyl się! Ale żeby w rękawiczkach? Kto to słyszał? Będzie taka bździągwa i bzibziuś w rękawiczkach ziemniaczki zbierał... Skąd wstręt do ziemi? Ziemia to zdrowie - głos Orzecha jednoznacznie określał cel pobytu młodych ludzi na polu w Morzęcinie Wielkim.

27

Ku jesieni

Krzysztof Seweryn Wroński

wyjątkowy przegląd teatralno-muzyczny
28-29

(Nie)pełnosprawni na scenie

Jolanta Pałasz

„Maskarada” to wyjątkowy przegląd teatralno-muzyczny, bo na scenie wystąpiły osoby niepełnosprawne wraz z wolontariuszami. Było dużo tańca, teatru i muzyki.

30

Nowy numer „L’Osservatore Romano”

Dorota Swat

Papież Franciszek o swojej podróży do Albanii powiedział z wielką satysfakcją: „Pokojowe i owocne współistnienie osób i wspólnot wyznających różne religie jest nie tylko pożądane, ale konkretnie możliwe i osiągalne”.

Opatrzność Boża nad światem

Jan Kulowski

„Troska Opatrzności Bożej jest «konkretna» i «bezpośrednia»; obejmuje sobą wszystko, od rzeczy najmniejszych aż do wielkich wydarzeń świata i historii” (KKK 303)

wiara i życie
31

Niczym królewskie orły

Ks. Mariusz Rosik

Edgar Mitchell w 1971 r., jako pilot Apollo 14, został szóstym człowiekiem, który postawił swą nogę na Srebrnym Globie. Astronauta tak wspomina tamte chwile: „Pierwszą rzeczą, która przyszła mi na myśl, kiedy patrzyłem za Ziemię, było jej niewiarygodne piękno.

Święty Janie Pawle II - pamiętamy!

liturgia tygodnia
32-33

Chrystus będzie sądził z uczynków miłości

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza (Mt 25, 31-46)

Owce i kozły w nas

O. Dariusz Kowalczyk SJ

Jezus jest Królem Wszechświata. Cóż to właściwie znaczy? Obrazy Chrystusa w złotej koronie na głowie są symbolem, który dzisiaj nie zawsze ułatwia nam zrozumienie istoty Chrystusowego królowania.

poradnik duszpasterski
34

Wierzę w małżeństwo

Odpowiada ks. Robert Grohs

Ania: - Proszę Księdza, planujemy ślub w przyszłym roku, ale teraz bardzo prosimy o chrzest dla naszego dziecka. Chcemy, żeby było z Bogiem w porządku. Tak bardzo je kochamy. Czy nie będzie problemu?

felieton
35

Ach, jak tam męczą media!

Michał Karnowski

Bardzo lubię czytać opisy sytuacji rynku medialnego w Rosji na łamach polskich mediów prorządowych. Są logiczne i bezkompromisowe.

XXI Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. Księdza Kazimierza Szwarlika

Organizatorzy

Fundacja Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek, Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Będzinie zapraszają do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie.

rozmawiamy o Polsce
36-37

Łatanie energetycznych dziur

Z dr. Piotrem Naimskim rozmawia Wiesława Lewandowska

O mechanizmach zmuszania Polski do odstąpienia od węgla z dr. Piotrem Naimskim rozmawia Wiesława Lewandowska

fakty • opinie
38

Nowy niemiecki rewizjonizm historyczny

Jan Maria Jackowski, Publicysta i pisarz, eseista, senator RP www.jmjackowski.pl

Potomek niemieckiego generała Reinera Stahela domaga się, aby Muzeum Powstania Warszawskiego przestało nazywać hitlerowskiego komendanta Warszawy u progu Powstania Warszawskiego zbrodniarzem wojennym. A przecież Stahel jest odpowiedzialny m.in. za wydanie rozkazu rozstrzelania 600 więźniów przetrzymywanych w budynku przy ul. Rakowieckiej na Mokotowie, za wydawanie rozkazów egzekucji cywilów, których używał jako żywe tarcze.

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
39

Walka o szpitale

(pr)

Mniej seminarzystów

(pr)

Zawsze będę służył Papieżowi

(pr)

Głos Cerkwi w sprawach gospodarczych

(pr)

Wspólne stanowisko

(pr)

Katolicy jak wszyscy

(pr)

prezentacje
40

Przy tym ognisku jest Polska

Aleksander Markowski

A u nas - cicho sza!

Marian Salwik

Czasami można odnieść wrażenie, że na polskiej scenie politycznej opozycja nie musi właściwie nic robić, bo koalicja i tak się dostatecznie sama skompromituje. Tłumaczenia „bohaterów” kompromitacji i/lub ich partyjnych kolegów - np. że słowo „frajer” wcale nie jest obraźliwe albo że „zawiodła ich pamięć” co do spotkania „w cztery oczy”, którego podobno nie było - są tylko dopełnieniem niechlubnej całości.

wojna dotarła do Tarnopola
41

Wracajcie do domu żywi

Z Danutą Iwankowicz rozmawia Anna Cichobłazińska

Z Danutą Iwankowicz z Tarnopola na Ukrainie, przez wiele lat związaną z „Niedzielą”, rozmawia Anna Cichobłazińska

Nagroda im. bp. Andrzejewskiego dla rektora SGGW

felietony
42

Prawda, dobro i piękno

Alina Czerniakowska

W listopadowe dni wracam pamięcią do śp. prof. Ludwika Maciąga - artysty, doskonałego malarza, piewcy i znawcy koni, żołnierza kawalerii, walczącego o niepodległość Ojczyzny, wieloletniego wykładowcy i dziekana Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wspaniałego przyjaciela młodzieży.

Wystarczy zaufanie

Zdzisław Skotnicki

Był już bardzo późny wieczór, prawie noc. Pan Niedziela drzemał w fotelu z książką opartą na kolanach. W pewnym momencie usłyszał delikatne przekręcanie klucza w zamku u drzwi wejściowych. Poderwał się...

43

W Brukseli zawrzało

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

W trakcie brukselskiej demonstracji postawę zwykłego obywatela Belgii symbolizowała osoba przebrana za klauna, która niosła planszę z napisem: „Jestem smutnym klaunem, żyję w biedzie, a bogaci dzięki kryzysowi się bogacą”.

Dotrzeć do Kowalskiego

Krzysztof Czabański, Publicysta, przewodniczący Kongresu Mediów Niezależnych

Ludzie oszukiwani na świadczeniach społecznych, pozbawieni gwarancji emerytalnych, wyrzucani, zmuszeni do emigrowania za chlebem...

wojenne losy Hanki Ordonówny
44-45

Miłość ci wszystko wybaczy

Małgorzata Kulisiewicz

Hanki Ordonówny nikomu nie trzeba przedstawiać. Przedwojenna pieśniarka kabaretowa i aktorka, prawdziwa gwiazda dwudziestolecia międzywojennego i jedna z najważniejszych postaci warszawskiej socjety ma w swojej biografii wiele wciąż mało znanych kart.

rodzina
46-47

Kobieta na pilota

Joanna Operacz

Co by było, gdyby istniała antykoncepcja na pilota - naciskałoby się guzik i kobieta stawałaby się bezpłodna? A gdyby ten guzik „wyłączał” płodność nie tylko jednej pani, ale tysięcy innych? Taki wynalazek już istnieje. Może trafić na rynek już za cztery lata.

rodzina • poradnik
48

Zranione serce mężczyzny

Michał Piekara

Kiedy zapytasz ludzi o miłość, usłyszysz o odrzuceniu. Kiedy zapytasz o zaufanie, usłyszysz o zdradzie i niewierności. Kiedy zapytasz o przyjaźń, usłyszysz o porzuceniu. Kiedy zapytasz o wolność, usłyszysz o kontroli. Taki właśnie jest świat, w którym żyjemy.

Jak cienie?

Br. Tadeusz Ruciński FSC

Dlaczego uchodzą z nas chęć, wola, nadzieja życia, jakbyśmy cierpieli na nieustanny krwotok duszy albo stawali się cieniami samych siebie...

Alojzy i Maria Quattrocchi błogosławione małżeństwo
49

Zanim pójdę

Agnieszka Chadzińska

Co dzieli te dwa spojrzenia na ten sam temat? Cały wiek. Pierwsze napisał nie tak dawno młody mężczyzna, drugie - sto lat wcześniej - kobieta. Nic więcej.

Nowy smak życia

Małgorzata

Nasza przygoda z pierwszą parą błogosławionych małżonków zaczęła się kilka miesięcy po ich beatyfikacji. Byłam wtedy mamą małych Filipa i Weroniki.

Niedziela Młodych
50-53

Ostrzenie siekiery

Rafał

Tak żyją chrześcijanie. Wielu uważa, że jest w stanie poradzić sobie z współczesnymi pokusami, ze współczesnym światem bez codziennie zgiętych kolan, bez codziennego wysiłku ostrzenia „duchowej siekiery”.

Za plecami Chrystusa

Ks. Andrzej Przybylski, Rektor częstochowskiego WSD

Dopiero w niebie zobaczę twarz Jezusa. Na ziemi mam chodzić za Chrystusem, a to znaczy, że tuż za Jego plecami. Nic więc dziwnego, że nie widzę Boga. Żeby Go zobaczyć, musiałbym Go wyprzedzić, a to nie jest możliwe.

Sukces Magdy

Maria Fortuna-Sudor

Chrystus nie przestaje człowiekowi znużonemu, zagubionemu, człowiekowi, który cierpi, który gubi poczucie sensu - przywracać sens.

kultura
55

Uczta dla oka

O. Michał Legan OSPPE

W starym kinie... Pamiętają państwo? Dziś zapraszam do starego kina na naprawdę doskonały seans: film Gabriela Axela pt. „Uczta Babette” (1987). To arcydzieło religijnej sztuki filmowej, pokazujące głębię wiary i chrześcijaństwa.

Fotel Boznańskiej

Miłość na Wołyniu

(A. C.)

pod patronatem „Niedzieli"
56

Kalendarz bez barier

Krzysztof Drwal

Jest dwuletni, ma zaznaczone najważniejsze święta istotne dla osób chorych, cierpiących i niepełnosprawnych, a przede wszystkim zawiera nieprawdopodobne dziecięce emocje uchwycone w kadrze - taki jest „Kalendarz bez barier”, jaki wydało właśnie Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO

różne
57

Kalendarium 23-29 XI 2014

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

z „Niedzielą" na co dzień
58

Pasta broccoli

JM

Cały świat podziwia bogactwo włoskiej kuchni, a przede wszystkim różnorodne potrawy z makaronów, pizze i risotta. Są one nie tylko bardzo smaczne, ale też łatwe i szybkie w przygotowaniu.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Ludzkie serca blaskiem świątyni

Ks. Piotr Bączek

Prawdę o tym, że prawdziwym blaskiem świątyni jest zgromadzony w niej żywy Kościół ludzkich serc przypomniał bp Piotr Greger wiernym parafii św. Stanisława BM w Łodygowicach Górnych.

Narodowe święto w Żywcu

Tomasz Terteka

W Narodowe Święto Niepodległości w żywieckiej konkatedrze odprawiono o godz. 9 uroczystą Mszę św. w intencji Ojczyzny. Proboszcz, ks. inf. Władysław Fidelus mówił o tym, że walka o niepodległość w naszej historii zawsze była związana z manifestowaniem religijności.

Obozowa Męka Pańska

mr

10 listopada krzyż – znak triumfu życia nad śmiercią pojawił się za drutami KL Birkenau. Wszedł w przestrzeń ludzkiej hekatomby w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, w którym uczestniczyło ponad 3 tys. wiernych.

Niedziela częstochowska

Wymagajmy od siebie więcej

Ks. Ireneusz Skubiś

To fakt, że chrześcijaństwo jest w historii sukcesywnie upokarzane, także miejsce dla chrześcijan najświętsze – miejsce narodzenia Jezusa Chrystusa, którego świętość wyjątkowo naruszają zarówno Palestyńczycy, jak i Izraelczycy, okupujący Betlejem i okolice.

Żołnierz II wojny światowej

Ks. Mariusz Frukacz

Zmarły 22 października 2014 r. w Częstochowie Stanisław Krzemiński był weteranem II wojny światowej, żołnierzem Września, jeńcem obozów internowanych w ZSRR, lotnikiem Polskich Dywizjonów na Zachodzie. Miał też ogromne zasługi w dziedzinie medycyny jako pionier badań cytologicznych.

Koncert organowy w Blachowni

Jowita Kostrzewska

W ramach obchodów Święta Niepodległości, w podziękowaniu za dar wolnej Ojczyzny, 11 listopada w parafii pw. św. Michała Archanioła w Blachowni odbył się koncert organowy. Koncert był także zwieńczeniem prac remontowych organów znajdujących się w świątyni.

Niedziela podlaska

Pasterz, Król i Sędzia

Ks. Tomasz Pełszyk

Ostatnia niedziela roku kościelnego zmusza nas do takiej autorefleksji. Jako niezbędną pomoc otrzymujemy Kogoś, kto nas kocha i komu najbardziej na nas zależy: Jezusa Chrystusa – Pasterza, Króla i… Sędziego.

Świadek wiary

Al. Grzegorz Konopacki

8 listopada w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie miała miejsce konferencja naukowa poświęcona kard. Kazimierzowi Świątkowi. Spotkanie zorganizowane z okazji 100. rocznicy urodzin Księdza Kardynała zatytułowano „Świadek wiary”

Ks. Paweł Rytel-Andrianik gościem SUTW

Jadwiga Ostromecka

W czwartek 6 listopada w Sokołowskim Ośrodku Kultury na kolejnym spotkaniu Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku gościł ks. Paweł Rytel-Andrianik. Zaprezentował on wykład „Od ojczyzny Jezusa do ojczyzny sokołowskich Żydów. Jerozolima – Sokołów Podlaski”.

Niedziela kielecka

Na św. Klemensa

Agnieszka Dziarmaga

Święty Klemens Rzymski jest czczony w Dzierzgowie k. Szczekocin. Dzierzgów słynie jako sanktuarium maryjne z XVI-wieczną ikoną Matki Bożej Płaczącej, przywiezioną z Kresów, ale odpust na św. Klemensa jest dorocznie obchodzony w parafii i nadal popularny.

Drugniński wizerunek

Agnieszka Dziarmaga

Trudne są dzieje wizerunku Matki Bożej z Dzieciątkiem – wkroczył w nie pożar, który zniszczył obraz i świątynię. Szczęśliwie kościół odbudowano, a obraz, na podstawie zapamiętanego oryginału, odmalował uczeń autora.

Caritas – moja miłość

Władysław Burzawa

Ks. prał. Stanisław Słowik jest postacią znaną nie tylko w Kościele kieleckim. Jego wieloletnie doświadczenie w pomaganiu potrzebującym zostało docenione i zauważone przez władze centralne.

Niedziela lubelska

Pomóżmy dzieciom

Sylwia Jurczyńska

W tym roku akcja „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę” połączy wokół czynienia dobra nie tylko lublinian, ale również mieszkańców wielu stron Polski już po raz 21. Wielka uliczna zbiórka darów odbędzie się w niedzielę 23 listopada, ale sztaby będą przyjmowały dary niemal do końca roku.

Pomoc dla Polaków na Ukrainie

(buk)

Już po raz piętnasty organizowana jest akcja Polacy – Rodakom, której inicjatorem i patronem jest senator RP Stanisław Gogacz. Jej celem jest przygotowanie świąteczno-noworocznych paczek dla Polaków mieszkających za wschodnią granicą, a szczególnie na Ukrainie.

W przyjaźni z Chrystusem

Urszula Buglewicz

Na szlaku peregrynacji kopii Krzyża Trybunalskiego znalazła się parafia pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie.

Niedziela legnicka

Przy grobie śp. ks. Marka Adaszka

Ks. Krzysztof Wiśniewski

Charyzmatyczna postać śp. ks. Marka Adaszka (1948 – 2008), długoletniego ojca duchownego kandydatów do kapłaństwa, nauczyciela liturgii i moderatora Ruchu Światło-Życie, doświadczonego wielkim cierpieniem, nadal stanowi autorytet i punkt odniesienia zarówno dla wielu księży diecezji legnickiej, jak i kleryków.

Nowe przedszkole w Chobieni

Joanna Bagińska

W Chobieni 23 października odbyło się otwarcie przedszkola gminnego. W uroczystości wziął udział bp Marek Mendyk.

Kim jest człowiek?

Stanisław Andrzej Potycz

Gościem październikowego spotkania w Duszpasterstwie Ludzi Pracy ’90 w Legnicy był biskup legnicki ks. prof. dr hab. Zbigniew Kiernikowski. Przedstawił wykład „Kim jest człowiek. Boża (biblijna) wizja człowieka”

Niedziela łódzka

Dążcie do tego, co prawdziwe!

Kl. Paweł Skowron

Wspólnota seminaryjna świętowała uroczystość swojego głównego patrona, którym jest św. Stanisław Kostka. W kalendarzu liturgicznym jego święto przypada 18 września. Ze względu na trwające wtedy kleryckie wakacje, łódzkie seminarium to święto obchodzi 13 listopada, czyli tak jak ten dzień wypadał przed Soborem Watykańskim II.

Finał Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej

DT

Reqiuem to przedsmak wieczności, ale także wyrażenie uczuć tkwiących we wnętrzu każdego z nas – powiedział abp Marek Jędraszewski na zakończenie XVIII Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej – to pokazanie, że zawsze nad tym, co bolesne triumfuje Boży pokój i radość – dodał.

Szlakiem historii

Anna Skopińska

Marsz po poligonie to niezwykła lekcja historii – najpierw szlakiem śmierci, potem nad grobami tych, których tam rozstrzeliwano, aż po schron na Brusie. Cmentarzysko, które nie wiadomo, co jeszcze kryje.

Niedziela przemyska

Prawdziwe wartości nie blakną

Zdzisław Wójcik

W Domu Katolickim „Roma” w Przemyślu 25 października br. zebrali się laureaci IX edycji ogólnopolskiego konkursu „Moje wzrastanie ku pełni człowieczeństwa”

Kościół spełniony w nadziei

Oprac. ks. Zbigniew Suchy

Był to szczególny dzień. Pan Bóg w tę uroczystość Wszystkich Świętych obdarował nas przepiękną pogodą. Cała droga z Przemyśla do Siennowa była swoistą medytacją

Czczona od stuleci...

Arkadiusz Bednarczyk

Z osobą św. Katarzyny, która jako młodziutka dziewczyna zachwyciła swoją wiedzą sędziwych filozofów w Aleksandrii, związanych było od stuleci wiele kościołów i ołtarzy którym patronowała... Te najstarsze noszące jej wezwania patrocinia znajdowały się także w archidiecezji przemyskiej.

Niedziela rzeszowska

Zadbali o groby dziennikarzy polskich na Łyczakowie

Dorota Zańko

Dziennikarze rzeszowskich mediów otoczyli troską groby dziennikarzy polskich pochowanych na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Od kilku lat regularnie je porządkują, szczególnie przed uroczystością Wszystkich Świętych

Ku pamięci Wojciecha Lisa

Romuald Rzeszutek, Klub Historyczny „Prawda i Pamięć”

Z inicjatywy Klubu Historycznego „Prawda i Pamięć” z Mielca, 26 października 2014 r. w Ostrowach Tuszowskich odbyła się uroczystość posadzenia i poświęcenia Dębu Niezłomnych, dla upamiętnienia 101. rocznicy urodzin Wojciecha Lisa „Mściciela”– Żołnierza Wyklętego

Wyrok sądu jest sprzeczny z nauczaniem Jana Pawła II

Rozmowa z Jackiem Kotulą, znanym w Polsce obrońcą życia z Rzeszowa, sądzonym za pokojową walkę o życie dzieci

Niedziela sandomierska

Żywe ikony Pana Boga

Ks. Adam Stachowicz

W dniu 29 listopada o godz. 17.30 w bazylice katedralnej w Sandomierz nastąpi rozpoczęcie Roku Życia Konsekrowanego w naszej diecezji. Z udziałem wszystkich wspólnot zakonnych żeńskich i męskich, kapłanów oraz sympatyków świeckich sprawowana będzie wtedy Msza św. z Nieszporami.

Imponujący jubileusz

Adam Stachowicz

Wraz z pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczynamy jubileuszowe świętowanie – informuje ks. Witold Szczur, proboszcz parafii Gawłuszowice, należącej do dekanatu baranowskiego. To jedna z najstarszych placówek duszpasterskich w naszej diecezji.

Diakonia – czyli dar i powołanie

Ks. Adam Stachowicz

W ośrodku rekolekcyjnym „Golgota” w Tarnobrzegu przebywała od 7 do 11 listopada ponad trzydziestoosobowa grupa oazowiczów z kilku diecezji. Oprócz młodzieży na Oazę Rekolekcyjną Diakonii (ORD) przybyli przedstawiciele Domowego Kościoła, kapłani i klerycy.

Niedziela sosnowiecka

Wystawa o św. Franciszku

Piotr Lorenc

Ekspozycję poświęconą św. Franciszkowi z Asyżu pt. „Pokój i dobro” otworzył 6 listopada w domu wspólnoty „Betlejem” w Jaworznie bp Grzegorz Kaszak. Biskup poświęcił także drewnianą kapliczkę wykonaną przez jednego z mieszkańców „Betlejem”.

Kochali swoją Ojczyznę

Adam Tarnowski

100 lat minęło od pamiętnej bitwy pod Krzywopłotami, którą legioniści Piłsudskiego stoczyli 17 i 18 listopada 1914 r. z wojskami rosyjskimi. Nic dziwnego, że tegoroczne obchody rocznicowe miały wyjątkowy charakter. Odbyły się 9 listopada w Bydlinie i na długo będą zapamiętane.

Świętość to miłość

Z s. Wioleną Jaskułą ks. Tomasz Zmarzły

Z s. Wioleną Jaskułą, karmelitanką Dzieciątka Jezus i lekarzem kardiologiem, na temat powołania do świętości, rozmawia ks. Tomasz Zmarzły.

Niedziela świdnicka

KSM – jesteśmy, działamy, zapraszamy

Tomasz Pluta

Historia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Polsce sięga swymi korzeniami czasów zaborów. W okresie zniewolenia trzeba było zespolić młode siły do walki o polskość. Wówczas było ono częścią składową Akcji Katolickiej, dlatego też w celu poznania jego historii należy sięgnąć do dziejów tego wielkiego dzieła Kościoła.

Święto patrona polanickiej szkoły

MZ

Najważniejszym punktem dorocznego święta patrona Regionalnej Szkoły Turystycznej i Technikum w Polanicy-Zdroju – św. Jana Pawła II – była Msza św. koncelebrowana w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Przypatrzeć się powołaniu (2)

Bp Ignacy Dec

Powołanie małżeńskie, powołanie do życia w bezżeństwie, powołanie kapłańskie, zakonne to następny rodzaj powołania, jaki otrzymaliśmy w darze. W każdym tym powołaniu jesteśmy na służbie drugim. Żyjemy i działamy, żeby innym z nami było dobrze

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Nasza Ojczyzna jest w niebie

Ks. Grzegorz Wejman

Dzisiaj przeżywamy 70. rocznicę męczeńskiej śmierci i 3. rocznicę beatyfikacji ks. prał. Karola Lamperta – takimi słowami rozpoczął powitanie ks. prał. Aleksander Ziejewski, skierowanymi do głównego celebransa abp. Andrzeja Dzięgi, 15 kapłanów koncelebransów i wiernych zgromadzonych na uroczystej Mszy św. dziękczynnej.

„Bóg nas bez przyczyny tutaj nie zostawił”

Anna Sutowicz

Te pamiętne słowa wypowiedział zakrzewski proboszcz, ks. dr Bolesław Domański, na wieść o tym, że odrodzona w 1918 r. Rzeczpospolita nie obejmie jego ojcowizny.

Organista to służba Bogu i ludziom

Bogdan Nowak

Jarosław Laskowski marzy o powrocie integrujących i informujących o sztuce organowej spotkań ze świetnym muzykologiem ks. dr. Zbigniewem Woźniakiem.

Niedziela warszawska

PiS wziął Mazowsze

WD

Hanna Gronkiewicz-Waltz z dużą przewagą wygrała pierwszą turę wyborów prezydenckich w Warszawie. W wyborach do mazowieckiego sejmiku samorządowego najpewniej zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość.

Do Warszawy z Krakowa

Z dr Andrzejem Dudą rozmawia Wojciech Dudkiewicz

Rozmowa z dr Andrzejem Dudą, prawnikiem, europarlamentarzystą, kandydatem PiS na prezydenta RP.

Na filarach Kierbedzia

Wojciech Dudkiewicz

Choć został zburzony 70 lat temu, nie całkiem zniknął. Jadąc dziś mostem Śląsko-Dąbrowskim, nie musimy wiedzieć, że został osadzony na filarach Kierbedzia.

Jeden rzucił, drugi chwycił

Wojciech Dudkiewicz

Czy w osławionym Areszcie Śledczym przy Rakowieckiej powstanie Muzeum Ofiar Komunizmu? Lista dygnitarzy, którzy są „za” jest długa, a otwiera ją głowa państwa.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Msza w buszu

Kamila Maśluszczak, wolontariuszka Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco

Kiedy mieszkałam w Warszawie, lubiłam chodzić na adoracje Najświętszego Sakramentu do różnych kościołów. Na naszej misji mamy adorację raz w tygodniu przez pół godziny. Myślałam sobie: szkoda, że tak krótko. A potem trafiłam na afrykańską Mszę w Zambii

Niezwykła olimpiada

Lucyna Wiśniewska

23 października w hali sportowej Zespołu Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie odbył się V Podkarpacki Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych.

Mijając się z Bogiem

Joanna Łosiewicz

Dnia 31 października w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Zamościu odbyło się spotkanie młodzieży z kapelanem Zakładów Karnych w Zamościu ks. Tomaszem Źwiernikiem i dwoma skazanymi.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Biskup w Gorzowie, rowerzyści w Drzonowie

Kamil Krasowski

Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada rozpoczęły się od uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny w gorzowskiej katedrze, której przewodniczył bp Stefan Regmunt, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Arcybiskup z Międzyrzecza?

Ks. Adrian Put

Gdyby historia potoczyła się inaczej?... Jadąc trasą S3, w okolicach Międzyrzecza widzielibyśmy zabudowania średniowiecznej starówki. Nad miastem górowałaby wielka archikatedra wzniesiona na Wojciechowie, centralnej części śródmieścia.

Są rozpoznawalni

Katarzyna Jaskólska

Chce im się pomagać. Tak po prostu. Bezinteresownie. Mowa o Szkolnych Kołach Caritas, których w naszej diecezji jest trzydzieści cztery.

Reklama

Najpopularniejsze

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

Wiara

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

Franciszek wyjaśnia: homoseksualizm nie jest...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: homoseksualizm nie jest...

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Wiara

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej...

Kościół

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej...

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Polska

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...