Reklama

Z Watykanu

Audiencja Generalna

Wspomnienia z tureckiej pielgrzymki

Wspomnienia z niedawnej podróży apostolskiej do Turcji były przedmiotem katechezy papieża Franciszka podczas audiencji ogólnej 3 grudnia br. na Placu św. Piotra.

Ojciec Święty podziękował wiernym za towarzyszenie modlitwą zarówno przygotowaniom, jak i przebiegowi tej pielgrzymki, prosząc jednocześnie o dalsze modlitwy, aby przyniosła ona owoce w postaci dialogu międzychrześcijańskiego i międzyreligijnego oraz pokoju między narodami.

Reklama

Papież Franciszek zwrócił uwagę, że brak wolności religijnej i fundamentalistyczne wypaczenia religii rodzą przemoc, i dodał, że właśnie dlatego podkreślił znaczenie wspólnego zaangażowania chrześcijan i muzułmanów na rzecz sprawiedliwości, pokoju i solidarności oraz że każde państwo musi zapewnić swym obywatelom i wspólnotom wyznaniowym rzeczywistą wolność kultu.

Ojciec Święty prosił „wszechmogącego i miłosiernego Boga”, aby nadal chronił i strzegł narodu tureckiego, rządzących i mieszkających tam ludzi różnych religii i aby Turcja stawała się miejscem ich pokojowego współistnienia. Wezwał też do modlitw, by „Duch Święty uczynił tę podróż apostolską owocną i wspierał w Kościele zapał misyjny, aby głosił on wszystkim narodom, w poszanowaniu dialogu braterskiego, że Pan Jezus jest drogą, prawdą, pokojem i miłością”.

(KAI)

Bliżej beatyfikacji i kanonizacji

„Kobiece” dekrety

Reklama

Papież Franciszek przybliżył drogę do beatyfikacji dwóm matkom rodziny i trzem zakonnicom. Podczas audiencji prywatnej dla prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato 6 grudnia br. Papież wyraził zgodę na ogłoszenie heroiczności cnót pięciorga sług Bożych.

Elisabetta Tasca pochodzi z Włoch. Była matką trzynaściorga dzieci (jedno zmarło zaraz po urodzeniu), w tym dwóch księży i dwóch sióstr zakonnych. Zmarła w 1978 r. Drugą matką rodziny jest Prassede Fernández García. Była Hiszpanką aktywnie zaangażowaną w Trzeci Zakon Dominikański. Zmarła w 1936 r. Kolejne dekrety dotyczą dwóch założycielek zgromadzeń zakonnych. Są to: pochodząca z Sycylii s. Carmela od Jezusa i Hiszpanka - s. Maria Séiquer Gayá. Ostatni z dekretów uznających heroiczność cnót sługi Bożej dotyczy czeskiej zakonnicy. S. Vojtěcha Hasmandová była przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza. Zmarła w 1988 r. Ponadto papież Franciszek uznał cuda za wstawiennictwem trzech błogosławionych zakonnic, co otwiera im drogę do kanonizacji. S. Joanna Emilia De Villeneuve pochodziła z Francji. Założyła Zgromadzenie Sióstr od Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, zwane „błękitnymi siostrami z Castres”. Została ogłoszona błogosławioną w 2009 r. Drugi cud dokonał się za wstawiennictwem palestyńskiej siostry Marii Alfonsiny Danil Ghattas, współzałożycielki zgromadzenia Sióstr Dominikanek od Najświętszego Różańca, pierwszego palestyńskiego zgromadzenia żeńskiego. Jej beatyfikacja odbyła się w Nazarecie w 2009 r. Trzeci z cudów przypisywany jest wstawiennictwu bł. siostry Marii od Jezusa Ukrzyżowanego (Maria Baouardy). Pochodziła ona z Galilei, była karmelitanką. Zmarła w Betlejem w 1878 r.

(KAI)

Ojciec Święty do Polaków

Módlcie się ze mną!

Serdecznie witam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, dziękując Bogu za to, że umożliwił mi spotkanie się z braćmi chrześcijanami, którzy żyją w Turcji i na Bliskim Wschodzie, proszę Was, byście modlili się ze mną za nich, aby mocni wiarą, miłością i nadzieją byli dla całego Kościoła znakiem braterskiej komunii. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Audiencja generalna, 3 grudnia 2014 r.

(RV)

Modlitwa „Anioł Pański”

Głosić Boże orędzie pocieszenia

Przed modlitwą „Anioł Pański” w niedzielę 7 grudnia br. Ojciec Święty zachęcił do głoszenia wszystkim ludziom Bożego orędzia pocieszenia. Ojciec Święty zaapelował, abyśmy byli świadkami miłosierdzia i czułości Pana, które wstrząsa zrezygnowanymi, ożywia zniechęconych, zapala ogień nadziei. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji osób uciśnionych cierpieniem, niesprawiedliwościami i nadużyciami, zniewolonych pieniądzem, władzą, sukcesem, światowością.

(RV)

Na 78. urodziny

Tango dla papieża Franciszka

W wywiadzie rzece pt. „Jezuita” papież Franciszek wyznał, że uwielbia narodowy taniec argentyński - tango. Z okazji 78. rocznicy urodzin Papieża z Argentyny 17 grudnia w Rzymie 7 tys. tancerzy wykona jeden ze stylów tego tańca - „wielką milongę świata”. Wydarzenie będzie miało miejsce na położonym niedaleko od Watykanu placu Risorgimento i zaplanowane jest na dwie godziny. Wcześniej, przed południem 17 grudnia, ok. 3 tys. tancerzy weźmie udział w środowej audiencji generalnej w Watykanie.

(KAI)

PS Za tydzień w „Niedzieli” napiszemy o filmie Krzysztofa Żurowskiego pt. „Tango Papieża”, który będzie emitowany w TVP1 w Wigilię o godz. 11.

Z twittera papieża Franciszka

Czas Adwentu napełnia nas nadzieją - nadzieją, która nie zawodzi. Pan nie zawodzi nigdy.

2014-12-09 15:09

Wybrane dla Ciebie

Ideologia LGBT – czy to mają być wartości unijne?

2021-09-16 11:57

Adobe Stock

Wideo zapowiadające przemówienie Przewodniczącej Komisji UE Ursuli Von der Leyen o stanie Unii, to reklama pro LGBT pozbawiona jakiegokolwiek odniesienia do narodów i rodziny.

Więcej ...

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Więcej ...

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku

Sanktuaria

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku