Reklama

Niedziela 50/2014

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

„Niedziela” pełna niespodzianek

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Tuż przed świętami „Niedziela” podejmuje temat Boga Ojca i w ten sposób przybliża tajemnicę Bożego Narodzenia. Stwórca świata z miłości do człowieka poddał się ograniczeniom czasu i przestrzeni. Posłał z nieba na ziemię swojego odwiecznego Syna, który przyjął ludzką naturę.

drogowskazy
3

Czekamy na odpowiedź dobrej woli

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Bardzo uważnie obserwowaliśmy podróż papieża Franciszka do Turcji na zaproszenie ekumenicznego patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I, wspólnoty katolickiej oraz prezydenta tego kraju. Wizyta nie była łatwa i istniały obawy o bezpieczeństwo Ojca Świętego.

z Watykanu
4

Z Watykanu

Wspomnienia z niedawnej podróży apostolskiej do Turcji były przedmiotem katechezy papieża Franciszka podczas audiencji ogólnej 3 grudnia br. na Placu św. Piotra.

ze świata
5

Ze świata

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie”

Specjaliści z Centrum Medycznego Erasmus w Rotterdamie oraz Szpitala Uniwersyteckiego w Maastricht opracowali wytyczne, według których będzie można pobierać organy do przeszczepu od osób poddawanych eutanazji. Jeśli przyjmie je krajowa fundacja transplantologiczna, wytyczne staną się oficjalnymi zasadami postępowania obowiązującymi w całym kraju.

z ostatniej chwili
7

Prezydenckie przymiarki

Wojciech Dudkiewicz

Andrzej Duda został oficjalnym kandydatem PiS na prezydenta RP. Pewny jest też udział w tym wyścigu urzędującego prezydenta. O innych pretendentach niewiele wiadomo.

Mówi Jarosław Gowin, lider Polski Razem:

(not. wd)

Sędziowie u Komorowskiego

(wd)

18 grudnia br. prezydent Bronisław Komorowski zezna w procesie dziennikarza śledczego Wojciecha Sumlińskiego i b. funkcjonariusza Wojskowych Służb Informacyjnych płk. Aleksandra L., oskarżanych o płatną protekcję przy weryfikacji innego funkcjonariusza WSI Leszka T.

Nic za darmo

(wd)

Wypuścili dziennikarzy

(wd)

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - 8 grudnia br. przed figurą Maryi Niepokalanej na błoniach jasnogórskich został wypowiedziany Akt Zawierzenia Maryi i złożono Jej wiązanki białych kwiatów.

z Polski
9

Rok 2015 - Rokiem Jana Pawła II

(KAI)

Sejm RP uchwalił 5 grudnia 2014 r., że rok 2015 będzie Rokiem Jana Pawła II. Posłowie zgodnie przyjęli uchwałę „w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata.

Człowiek sumienia ciągle się nawraca

Maria Fortuna-Sudor

Około 300 osób uczestniczyło w XI Pielgrzymce Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT. W niedzielę 7 grudnia br. pielgrzymi przybyli do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Z Polski

temat numeru: oblicze Boga Ojca • adwentowa rozmowa
10-12

Blisko dzieci świętych i pogubionych

Z ks. prof. Mariuszem Rosikiem - wrocławskim biblistą - rozmawia Agnieszka Bugała

Bóg istnieje. Dlaczego pozwala na cierpienie niewinnych? Jest wszechmocny, ale dlaczego nie usunie zła? Nie, to nie są pytania ateistów. To „najbardziej nagląca niewiadoma” ludzkiego serca.

Kościół • Watykan
14-15

Pozostawił w testamencie sobór

Z ks. Andrzejem Dobrzyńskim rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Na temat pism soborowych Karola Wojtyły z ks. Andrzejem Dobrzyńskim - dyrektorem Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie - rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Krzyż Światowych Dni Młodzieży • kierunek: Kraków 2016
16-17

Młodzi potrzebują skały

Z bp. Henrykiem Tomasikiem rozmawia Lidia Dudkiewicz

O historii Światowych Dni Młodzieży, o sensie peregrynacji Krzyża ŚDM, o entuzjazmie wiary i codziennych problemach, które trapią młodych pod każdą szerokością geograficzną, z bp. Henrykiem Tomasikiem - odpowiedzialnym za organizację spotkania papieża Franciszka z młodymi świata w 2016 r. - rozmawia Lidia Dudkiewicz.

18-19

Lider w Kościele

Mateusz Wyrwich

W szkole Liderów Wolontariatu, powołanej w tym roku na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, studiuje ponad 250 osób. Podczas dwóch semestrów uczą się, jak zostać liderem wolontariatu w Kościele katolickim.

wolontariat
19

O prawdziwym św. Mikołaju

Grzegorz Polak

W warszawskim metrze na początku grudnia przeczytałem taką informację: „Do Polski przyjechał najsympatyczniejszy mieszkaniec Finlandii - św. Mikołaj”. A skoro ten uwielbiany przez dzieci święty pochodzi ze Skandynawii, jak chcą laickie media, to można, ich zdaniem, pójść jeszcze dalej i powierzyć jego rolę gejowi-celebrycie, o czym poinformowała z oburzeniem „Fronda”

mówi Krzysztof Zanussi
20-21

Koniec końców to jest misja

Z reżyserem Krzysztofem Zanussim rozmawia o. Michał Legan OSPPE

Świat nie stał mi się obojętny, ludzie nie są mi obojętni, i cieszę się, ilekroć spotykam ludzi, którzy czymś są piękni – podkreśla Krzysztof Zanussi

korzenie Europy
22

Europo! Wróć do źródeł, ocalaj swą duszę!

Aleksander Markowski

Latem 1991 r. młodzież Liceum Katolickiego w Częstochowie wyruszyła do Francji. Ucieszyłem się, że został przyjęty mój (nauczyciela malarstwa) projekt podróży - szlakiem gotyckich katedr do opactwa Mont Saint-Michel.

z życia Polonii
23

Kościół jest matką bez granic

Ks. Wiesław Wójcik TChr - dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego

- Wasza refleksja poszła jeszcze dalej, obejmując powiązania duszpasterskiej troski Kościoła ze współpracą, rozwojem i migracjami - mówił papież Franciszek do uczestników VII Światowego Kongresu Duszpasterstwa Migrantów, który odbywał się w Watykanie w dniach 17-21 listopada 2014 r.

album o św. Janie Pawle II
24-25

Człowiek bliski

Z ks. inf. Ireneuszem Skubisiem rozmawia ks. Paweł Rozpiątkowski

Z ks. inf. Ireneuszem Skubisiem, honorowym redaktorem naczelnym „Niedzieli”, o albumie przedstawiającym św. Jana Pawła II we wspomnieniach świadków, wydanym z okazji kanonizacji Papieża Polaka, rozmawia ks. Paweł Rozpiątkowski

25

Wspomnienia najbliższych

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Trudno zliczyć książki poświęcone św. Janowi Pawłowi II. Zebrane wszystkie, tylko te wydane po polsku, pewnie nie zmieściłyby się w dużym domu.

z życia wzięte
26

Boży desant, czyli Adaś uratowany

Katarzyna Cinzio

Historię małego chłopca z podkrakowskiej wsi z zapartym tchem śledzi cała Polska. I na oczach wszystkich dzieją się rzeczy, które zdumiewają.

prezentacje
27

Nowy numer „L’Osservatore Romano”

Dorota Swat

Wielkim papieżem, odważnym chrześcijaninem, niestrudzonym apostołem i sternikiem soboru nazwał papież Franciszek swojego poprzednika Pawła VI, którego beatyfikował na zakończenie nadzwyczajnego zgromadzenia synodu poświęconego rodzinie.

Adwent pełen niespodzianek
28

Pustostan serca

Ks. Krzysztof Pawlina

W czasach, w których wszystko wydaje się zaplanowane, Pan Bóg upomina się o swoje miejsce w naszym życiu. Nie pozwala się wpisać w nasz biznesplan. On ma swój plan wobec nas. Czym nas zaskoczy w tym Adwencie? Czy pozwolimy się zaskoczyć? Wszystko się może wydarzyć. Bądźmy więc uważni i czujni.

29

Festa latynoamerykańska w Bazylice Watykańskiej

Włodzimierz Rędzioch

Papież Franciszek 12 grudnia br., w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Guadalupe, odprawi w Bazylice św. Piotra w Rzymie uroczystą Mszę św. Prof. Guzmán M. Carriquiry jest szczęśliwy, bo to „jego” Madonna.

Rok Życia Konsekrowanego • dziewice i wdowy
30

Ogródek codziennej troski i pracy

Teresa Mokrzycka

Każdy jest wezwany po imieniu. Jesteśmy Jego. Od momentu chrztu. A nawet wcześniej - od poczęcia. Chciani i kochani. Przeznaczeni do świętości. Każdy na swojej drodze życia. W małżeństwie, kapłaństwie, może w życiu konsekrowanym. Zakon nie jest dla ciebie? A może szukasz czegoś szczególnego, indywidualnego?

wiara i życie
31

Tożsamość zanegowana

Ks. Mariusz Rosik

Zawsze, gdy w mojej bibliotece brzmią delikatne dźwięki „Rydwanów ognia” Vangelisa, nie mogę nie pomyśleć o Eliaszu. Został porwany do niebios na ognistym rydwanie i zniknął na zawsze. Właśnie, czy na pewno na zawsze? Prorok Malachiasz zapowiadał, że przed nadejściem Mesjasza na ziemi na powrót pojawi się Eliasz.

Nowe wezwanie Litanii Loretańskiej: „Matko Miłosierdzia”

Święty Janie Pawle II - pamiętamy!

liturgia tygodnia
32-33

Brewiarz audio na twoim tablecie

Jan Chrzciciel przygotowuje przyjście Chrystusa

Modlitwa i radość

Abp Wacław Depo

W środku adwentowych dróg otrzymujemy wezwania, które mają umocnić naszą nadzieję na przyjście Zbawiciela. Zarówno bowiem modlitwa, która jest „spotkaniem dwóch pragnień: Serca Bożego i serca ludzkiego”, jak i radość mają swoje źródło w Bogu.

poradnik duszpasterski
34

Niech równiną staną się urwiska

Odpowiada ks. Robert Grohs

Maria: - Nie interesuje ich temat naturalnego planowania rodziny (NPR). Już mają dziecko. Pozostało im 5 tygodni do ślubu, którego oni - jak twierdzą - nie potrzebują, a na którym zależy tylko rodzicom. My mówiliśmy im o miłości Boga i mocy sakramentu. Mówiliśmy o naturalnym planowaniu rodziny oraz czystości przedślubnej i małżeńskiej. Chętnie usłyszę Księdza opinię na ten temat, ale nie przez SMS.

felieton
35

Umarłe miasto

Grzegorz Górny

Wspólnie z Aszotem wyjechaliśmy jego rozklekotanym mercedesem z Erewania i ruszyliśmy na zachód. Po dwóch godzinach zbliżyliśmy się do granicy z Turcją. - Muszę ci coś pokazać - powiedział Aszot. - Bez tego nie zrozumiesz Ormian

Rosja - Przykręcanie śruby

(KAI)

Rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości wniosło poprawki do federalnej Ustawy o wolności sumienia i związków wyznaniowych. Dotyczą one finansowania tych wspólnot religijnych w Rosji, które są wspierane przynajmniej częściowo przez źródła zagraniczne.

rozmawiamy o Polsce
36-37

Cacko na torach

Z Jerzym Polaczkiem rozmawia Wiesława Lewandowska

O brutalnym zderzeniu włoskiego Pendolino z polską rzeczywistością z Jerzym Polaczkiem rozmawia Wiesława Lewandowska

gospodarka
38-39

Dokąd pędzi ten pociąg?

Abp Józef Michalik

Temat, który dzisiaj chciałbym poruszyć, może sprawić nieco kłopotu. Jedną z plag jest „zawładnięcie dóbr materialnych przez obcy kapitał. Chodzi o przemysł, handel, banki, media, ziemię itd. Jak Ksiądz Arcybiskup postrzega te zjawiska w polskiej rzeczywistości?

cykl • cztery odsłony nadziei • seniorzy
40-41

Starość zamiast jutra posiada wczoraj

Katarzyna Woynarowska

W zleconym przez ONZ badaniu dotyczącym tego, jak żyje się seniorom, Polska zajęła 7. od końca miejsce w Europie.

zagrożenia
42

Nie daj się uzależnić od hazardu

Mateusz Krawczyk

Około 2 procent Polaków jest uzależnionych od hazardu. Rusza kampania, która ma im pomóc.

fakty • opinie
44

Rocznica stanu wojennego - zło nazwać złem

Czesław Ryszka, Pisarz i publicysta senator RP w latach 2005-11

Za mało dzisiaj mówi się o roli Jana Pawła II w wydarzeniach stanu wojennego, o zasługach Kościoła w Polsce w wybijaniu się na wolność i niepodległość.

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
45

Ewangelizacyjna choinka

(pr)

Ekskluzywny wywiad Franciszka

(pr)

Absurdalny pomysł

(pr)

W proteście opuszczają wspólnotę

(pr)

Kolejny „postępowy krok”

(pr)

felietony
46-47

Kto dzisiaj porwie naród?

Alina Czerniakowska

W kawiarence uniwersyteckiej rozmawiają młodzi ludzie, głośno śmieją się, parodiują, mają ubaw. - Dziękuję ci, Haniu, chodź, cię uściskam, jesteś najlepsza, ja też najlepsza, my najlepsi, dlatego nas wybierają. Znowu wygrałam...

Wygnane sumienie

Zdzisław Skotnicki

Kościół jest jeden

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

„Nie ma Kościoła łagiewnickiego i toruńskiego. Jest jeden Chrystusowy Kościół”.

Równi i równiejsi

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

Wielu ludzi o wysokiej pozycji, zamożnych, ustosunkowanych, lekceważy prawo, jeździ po alkoholu lub po zażyciu narkotyków.

rodzina • poradnik
48

Co nas krzepi

Joanna Operacz

Jaki jest najpopularniejszy i najstarszy na świecie narkotyk? Masz go we własnej kuchni. To cukier. Ludzie zawsze lubili jego słodki smak, choć pod względem odżywczym nie daje on organizmowi nic wartościowego - poza, oczywiście, kaloriami, na których brak nie mogą się uskarżać mieszkańcy naszej części świata.

Czubaszek z Nergalem pod choinkę

Iwona Galińska

Empik wpadł na szatański pomysł. Do swojej bożonarodzeniowej kampanii reklamowej zaprosił m.in. Marię Czubaszek i Nergala. Wygląda to na świadomą prowokację. Satyryczka Czubaszek bulwersowała opinię publiczną swymi proaborcyjnymi wypowiedziami.

nowa książka Białego Kruka
49

Uległość czy niepodległość - oto jest pytanie!

Joanna Szczerbińska

Profesor Andrzej Nowak jest bardzo mądrym i bardzo cenionym patriotą. Świadczą o tym liczne nagrody prawicowych środowisk oraz to, że rozważano bardzo szeroko jego kandydaturę na prezydenta RP. Za jego pełną godności, dumy i honoru postawą stoi ogromna wiedza nie tylko historyczna, bystry i przenikliwy umysł, ale także głęboka wiara w Pana Boga.

Niedziela Młodych
50-53

Pierniki babci Aniołowej

Z Magdą Anioł i Adamem Szewczykiem rozmawia Agnieszka Konik-Korn

Zanim zgasną znicze zapalone na cmentarzach z okazji Wszystkich Świętych, w miastach, w sklepach, na ulicach, pojawiają się choinki i świąteczne stroiki. Te obrazki z roku na rok przybierają na sile. Czy da się uciec przed komercjalizacją Świąt? Czy istnieje recepta na dobre przeżycie Adwentu i Bożego Narodzenia? O swoich doświadczeniach opowiadają Magda Anioł i Adam Szewczyk

MisjA NieSpecjalnA

Katarzyna Socha

Każdy kolejny dzień spędzony w Mansie jest dla mnie potwierdzeniem, że moja misja faktycznie nie jest misją specjalną. Ale jest misją wyjątkową. Wyjątkową nie dlatego, że robię tutaj wielkie rzeczy. Patrząc po ludzku, są to rzeczy bardzo błahe. W wyjątkowość przystraja je miłość. Tak jak całe nasze życie...

relacje propozycje
54

Chrześcijański wymiar polityki w nauczaniu Jana Pawła II

Ks. Marcin Nabożny

Już po raz trzeci Sala Kolumnowa Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej stała się miejscem ogólnopolskiej konferencji zorganizowanej przez Akcję Katolicką w Polsce i Parlamentarny Zespół Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

kultura
55

„Serce, serduszko” - wielka radość, mądry smutek

O. Michał Legan OSPPE

Istnieją takie filmy komediowe, które ogląda się przez łzy. To chyba dlatego, że wszystko, co w życiu najpiękniejsze i najważniejsze, bywa jednocześnie smutne i odrobinę bolesne. Na przykład wigilia - najuroczystszy, najweselszy i najgwarniejszy dzień w naszych domach, a jednocześnie gdzieś w sercu smutek, bo kogoś znowu przy stole zabrakło, bo nie zawsze jest tak, jak powinno być...

Książka Historyczna Roku

Polscy Ormianie i współpraca Stasi z SB to tematy nagrodzonych w tym roku książek w konkursie „Książka Historyczna Roku” o Nagrodę im. Oskara Haleckiego.

Niemen w dokumencie

(A.C.)

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Chcą korespondować

Aby nawiązać kontakt z osobami ogłaszającymi się w tej rubryce, należy napisać do nich list, zaznaczyć numer ogłoszenia, a redakcja przekaże go wskazanej osobie.

Bonus

różne
57

Wróć do Ojca

Kalendarium 14-20 XII 2014

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

z „Niedzielą" na co dzień
58

W tym numerze znajdziesz

Dodatek kulinarny • Święta Bożego Narodzenia
Dod 02-Dod 16

Zupa z kaszą i grzybami

Barszcz biały wigilijny

Śledzie korzenne

Galicyjska ryba w pomidorach

Pierogi z kapustą i grzybami

Pierogi z kapustą i serem

Śliżyki litewskie

Kisiel z jabłkami

Sałatka z papryką

Sałatka z brokułami

Karczek ze śliwką

Filet z indyka z nadzieniem pieczarkowym

Miodownik

Rafaello na krakersach

Święta Bożego Narodzenia

Jolanta Marszałek, Grażyna Kołek

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Zło nie ma tu ostatniego słowa

Ks. Piotr Bączek

Każdego roku w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Brzezince z początkiem listopada odbywa się Droga Krzyżowa na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Birkenau.

Betlejemskie Światło Pokoju

PB

Już niedługo na świątecznych stołach zapłonie Betlejemskie Światełko Pokoju. Przywieziony z Groty Narodzenia Chrystusa płomień rozprowadzą po parafiach i domach harcerze. Tegoroczna akcja przekazywania płomienia zapalonego w betlejemskiej Grocie Narodzenia odbywa się pod hasłem: „Pokój jest w nas” i nawiązuje do słów św. Jana Pawła II: „Zacznijcie dzieło pokoju w sobie, byście sami napełnieni pokojem mogli nieść pokój innym”.

Ewangelia za kratami

Mariusz Rzymek

Mają po naście lat i siedzą za pobicie, rozboje, kradzieże. Ciężko im zrozumieć, co znaczy nadstawić drugi policzek ani co znaczy nie sięgać po cudze. Do takich osób przez 3 lata chodził z Ewangelią Bogdan Krzak, członek wspólnoty „Miasto na Górze” działającej przy parafii św. Maksymiliana w Bielsku-Białej

Niedziela częstochowska

O uśmiech chorego dziecka

Jolanta Marszałek

Skarb w medialnym targowisku

Ks. Ireneusz Skubiś

Żyjemy i poruszamy się wśród mediów świeckich. Niezwykły wpływ na świadomość ludzi ma telewizja, którą oglądają tysiące czy nawet miliony. Ludzie są kształtowani przez nią w dzień i w nocy.

Nazaretanka na facebooku

Jowita Kostrzewska

Nasuwa się pytanie: czy nazaretanka powinna być obecna w sieci? Bo skoro wiedzie życie ukryte w Nazarecie... O życiu ukrytym w Nazarecie i obecności na Facebooku opowiadają nam s. Maria Goretti Jach CSFN i s. Kanizja Szałankiewicz CSFN

Stan wojenny w Częstochowie

Ks. Mariusz Frukacz

Wprowadzony w Polsce stan wojenny 13 grudnia 1981 r. był uderzeniem w polskie społeczeństwo, a przede wszystkim miał na celu zniszczenie ideałów polskiego sierpnia z 1980 r. W Częstochowie – podobnie jak w całym kraju – oddziały milicji i ZOMO ruszyły do akcji przeciw opozycji

Niedziela podlaska

DWML kończą nagranie nowej płyty

Agnieszka Paszkowska

Od 8 do 11 listopada gros członków Drohiczyńskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej aktywnie pracował nad nagraniem drugiej, ostatniej części swojej nowej płyty o charakterze patriotycznym i polskim.

19. rocznica Stowarzyszenia Abstynentów „Ignis”

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

W sobotę 22 listopada w Siemiatyczach świętowano 19. rocznicę działalności Siemiatyckiego Stowarzyszenia Abstynentów „Ignis”.

Sukces alumnów z Drohiczyna

Al. Tomasz Moczulski

W dniach 17-20 listopada w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie rozegrane zostały 17. Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym. W zawodach wzięło udział 16 drużyn, w tym drużyna WSD Drohiczyn

Niedziela kielecka

Gotów!

Katarzyna Dobrowolska

Robią teatr, konferencje, warsztaty, włączają się w imprezy charytatywne, działają w swoich środowiskach jako prężni liderzy. Potrafią i chcą ożywiać Kościół swoją przebojowością, młodzieńczym zapałem, odwagą pójścia pod prąd. Wybrali Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, ponieważ lubią działać dla dobra innych, nie boją się wyzwań i pracy nad sobą.

Mierzwin z Częstochowską

Agnieszka Dziarmaga

Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej w ołtarzu głównym kościoła parafialnego pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Mierzwinie, starannie zachowany i pięknie wyeksponowany w architektonicznej strukturze uroczego wiejskiego kościółka, to – jak mówi ks. proboszcz Zbigniew Kasperek – „żywe serce tej parafii”.

Dawanie musi sprawiać radość

Władysław Burzawa

Niezwykły potencjał i zaangażowanie pani Urszuli Jarosz zostały docenione. W roku 1974 objęła stanowisko kierownika Punktu Opieki nad Chorym w domu prowadzonym przez Polski Czerwony Krzyż. Kierowała grupą ludzi, którzy opiekowali się osobami starszymi, chorymi oraz tymi, których największą bolączka była samotność i starość.

Niedziela małopolska

Sztuka sakralna Nowosielskiego

Karolina Pękala

Dnia 2 grudnia w tynieckim opactwie benedyktynów odbyła się konferencja poświęcona sakralnym realizacjom Jerzego Nowosielskiego w przestrzeni małopolskich zabytków.

Tu można odpocząć

Małgorzata Cichoń

Żeby odwiedzić liczącą ponad 500 lat bibliotekę krakowskich dominikanów przy ul. Stolarskiej, trzeba przejść przez furtę i odnowione krużganki. Za pierwszymi drzwiami znajdziemy rzędy drewnianych szufladek, pełnych katalogów. Teraz można wejść do lektorium.

Było zimno

Maria Fortuna-Sudor

Im dalej od daty 13 grudnia 1981 r., tym mniej osób potrafi powiedzieć, jakie wydarzenie wstrząsnęło wówczas Polakami. Coraz częściej poznajemy nowe interpretacje, a nawet nadinterpretacje dotyczące wprowadzenia stanu wojennego

O lekarzu, który kochał pacjentów

O prof. Antonim Kępińskim słyszał chyba każdy. Wiadomości encyklopedyczne nie przekażą nam jednak informacji o tym, jakim człowiekiem był ów wybitny krakowski psychiatra. O Mistrzu rozmawiamy z jego uczniem, prof. Zdzisławem Janem Rynem

Niedziela lubelska

Orszak św. Mikołaja

Urszula Buglewicz

W sobotę 6 grudnia ulicami Lublina po raz pierwszy w historii przeszedł Orszak św. Mikołaja. Święty biskup w towarzystwie barwnego korowodu wyruszył z kościoła pw. św. Mikołaja na Czwartku, by mieszkańcom miasta, szczególnie tym najmłodszym, zanieść radość i nadzieję.

Oto wasze wielkie zadanie

Krzysztof Szlanta

Uroczystość Chrystusa Króla była przeżywana we wspólnocie seminaryjnej pod znakiem przyjęcia stroju duchownego przez alumnów III roku. 23 listopada z rąk abp. Stanisława Budzika strój duchowny otrzymali: Mirosław Barański, Łukasz Dąblowski, Mateusz Gąbka, Konrad Imieliński, Grzegorz Jarmosz, Piotr Kanak, Leszek Kwiatek, Dawid Lebowa i Łukasz Protasiewicz.

Zakonnicy nie biorą się znikąd

Anna Gliwa

Rok Życia Konsekrowanego w archidiecezji lubelskiej rozpoczął się uroczystą Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika w kościele pw. św. Michała Archanioła w Lublinie

Niedziela legnicka

Lubański koncert

Ks. Janusz Barski

Już siódmy raz parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego w Lubaniu-Księginkach przeżywała koncert pod hasłem: „Jesteś Królem”, który został zorganizowany 23 listopada, w niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata.

Organiści u progu Adwentu

Monika Łukaszów

Blisko 100 organistów z różnych parafii diecezji legnickiej przyjechało na adwentowy dzień skupienia, który odbył się w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy w sobotę 29 listopada.

SOS dla Ziemi Świętej

Z ks. Bogdanem Michalskim rozmawia ks. Piotr Nowosielski

Z ks. Bogdanem Michalskim, dotychczasowym sekretarzem krajowym Papieskich Dzieł Misyjnych – Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, a obecnie rozpoczynającym pracę w papieskim stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie, rozmawia ks. Piotr Nowosielski.

Niedziela łódzka

Przytul mamę

Redakcja

Oczekiwanie na narodziny dziecka i samo macierzyństwo powinny być najwspanialszym czasem w życiu kobiety. I tak najczęściej jest. Są jednak mamy, które los ciężko doświadczył, które nie mają domu, które muszą szukać schronienia.

Szkoła na rzecz Starego Cmentarza

Marcin Jastrzębowski

W Katolickim Liceum Ogólnokształcącym i Gimnazjum Ojców Bernardynów miała miejsce wyjątkowa uroczystość przekazania patronatu nad dwoma pomnikami – zabytkami trójwyznaniowego Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej w Łodzi.

Królewskie miasto i parafia

Anna Skopińska

Sulejów – jedna z najstarszych parafii naszej archidiecezji. Tu przebiega granica między archidiecezją łódzką a sandomierską.

Niedziela przemyska

Śladami weneckiego artysty

Arkadiusz Bednarczyk

Ślady twórczości jednego z wybitnych malarzy weneckich epoki Wazów w Polsce – Tomasza Dolabelli znajdziemy w podkarpackich kościołach. Piękne obrazy o tematyce religijnej, zdobiące ściany świątyń i ołtarzy, zostały namalowane przez artystę i jego współpracowników. Warto wspomnieć, iż również małżonka weneckiego malarza pochodziła z Krosna...

Bogu i Ojczyźnie wierny do końca

Kl. Mateusz Pociask

70 lat temu, 8 grudnia 1944 r., komuniści dokonali egzekucji na ks. Michale Pilipcu, wikariuszu z parafii Błażowa, kapelanie Obwodu Armii Krajowej Rzeszów, oraz na jego współtowarzyszach: Dominiku Sobczyku i Józefie Batorze, działających w placówce AK „Buk” w Błażowej.

Kolorowe życie szarych braci

Br. Gabriel Dejewski

Jak to się stało, że zostałem albertynem? Wygrałem casting” – śmieje się brat Gabriel z Przemyśla. „Od początku szkoły średniej interesowałem się wolontariatem. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Polski Komitet Pomocy Społecznej, Szkolne Koło Caritas.

Niedziela rzeszowska

Oblicza stanu wojennego

Ryszard Tłuczek

Tej grudniowej nocy zostało aresztowanych i internowanych (jeden z największych ośrodków internowania znajdował się w zakładzie karnym w Załężu k. Rzeszowa) tysiące działaczy „Solidarności”, w tym ok. 200 z terenu ówczesnego województwa rzeszowskiego.

Dobro ma wymiary kosmiczne

Z ks. prof. Michałem Hellerem rozmawia Mariusz Stec

Z ks. prof. Michałem Hellerem rozmawia Mariusz Stec

Cisza obnaża prawdę

O znaczeniu ciszy w życiu człowieka mówi Dorocie Zańko karmelita bosy o. Piotr Ścibor, który współpracuje z Karmelitańskim Zakonem Świeckim w Rzeszowie

Niedziela sandomierska

Inauguracja Roku Życia Konsekrowanego w diecezji

Ks. Adam Stachowicz

W wigilię I Niedzieli Adwentu w bazylice sandomierskiej miało miejsce rozpoczęcie diecezjalnego Roku Życia Konsekrowanego. Na modlitwie zgromadziły się wspólnoty zakonne z terenu całej diecezji.

Roraty, czyli czekanie

Katarzyna Woynarowska

Każdy, kto ceni sobie Boże Narodzenie będzie chciał je dobrze przygotować. Nie tylko choinkę, prezenty, posiłki i wszystko, co zewnętrzne. Trzeba przede wszystkim przygotować samego siebie.

W Bogu śpiewa moja dusza

Ks. Adam Stachowicz

Prawie 700 osób, 36 zespołów i solistów, wystąpiło w tym roku podczas gorzyckiego przeglądu piosenki religijnej. Impreza muzyczna odbyła się 29 listopada już po raz 21.

Niedziela sosnowiecka

Koncerty dla katedry

Piotr Lorenc

Nie ustają działania mające na celu ratowanie katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu.

Władza to służba, a nie panowanie

Z Katarzyną Maciejewską, działaczką społeczną i samorządową, radną Rady Powiatu Będzińskiego, rozmawia Agnieszka Raczyńska

Szkoły dla katedry

Adam Tarnowski

Pięćdziesiąt osiem szkół z terenu Sosnowca przystąpiło do przedsięwzięcia charytatywnego pod nazwą „Dziesiątka buduje”.

Niedziela świdnicka

Adwent czy „czarny piątek”?

Ks. Sławomir Marek

Dla bardzo wielu naszych rodaków okres przedświąteczny to gorączka, koszmarny czas zadowalania wszystkich na około i bieganiny zakupowej. Tymczasem przecież powinien być to czas wyciszenia, refleksji i radosnego oczekiwania na przyjście Zbawiciela.

Z Maryją ku Bożemu Narodzeniu

Bp Ignacy Dec

Nasza droga adwentowa powoli dobiega kresu. Już niebawem będziemy obchodzić uroczystość Narodzenia Pańskiego. Na adwentowej drodze mieliśmy ważnych przewodników, którzy chcieli przygotować nas na świętowanie tajemnicy Wcielenia.

Niepokorni, niezłomni, wyklęci

Ks. Sławomir Marek

W pierwszych dniach grudnia w Wałbrzychu i Świdnicy gościł Festiwal Filmowy zatytułowany: „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Służyć Bogu Miłosierdzia

Z biskupem nominatem ks. prof. Henrykiem Wejmanem rozmawia ks. Robert Gołębiowski

Katecheci na rekolekcjach w Banneux

Iwona Łosiewicz – katechetka

Już po raz trzeci grupa katechetów archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej wzięła udział w „rekolekcjach w drodze”, które odbyły się w dniach 17-19 października br. w Sanktuarium Dziewicy Ubogich w Banneux w Belgii

Bojkot obywatelski

Przemysław Fenrych

Jakiś czas temu w poczcie elektronicznej znalazłem zachętę takiej oto treści: „Świątecznych zakupów nie robię w Empiku – podpisz protest”.

Niedziela toruńska

Spotkanie apostolatu modlitwy za kapłanów

Ks. Rafał Bochen

W sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu 22 listopada odbyło się 3. diecezjalne spotkanie osób, którze podejmują modlitwę za kapłanów. Spotkanie rozpoczęto modlitwą „Anioł Pański”. Uczestników przywitał kustosz sanktuarium o. dr Wojciech Zagrodzki CSsR.

Będę bronił życia

Z dr. Tadeuszem Wasilewskim rozmawia Aleksandra Wojdyło

Adwent może być szczególnym czasem dla rodzin oczekujących narodzenia się dziecka lub pragnących poczęcia. Propozycją pomocy dla tych, którzy bezskutecznie starają się o potomstwo jest naprotechnologia – metoda leczenia bezpłodności będąca w zgodzie z nauką Kościoła

Wigilijna świeca zapłonęła

Anna Pławińska

W tym roku Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom trwa pod hasłem „Dziecko sercem rodziny”. Dzieło zainaugurowano 28 listopada na toruńskim lodowisku Tor-Tor

Niedziela warszawska

Siła i piękno akatystu

Mateusz Krawczyk

Nazwa „akatyst” pochodzi właśnie ze starożytnej greki i znaczy dosłownie „nie siedząc”

Trzynastego na Rakowieckiej

Wojciech Dudkiewicz

Dla przywódców KPN 13 grudnia 1981 r. nie powodował wielkich zmian. Już od wielu miesięcy siedzieli w warszawskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej

Szaleńcy w Kinie Praha

Mateusz Krawczyk

Mowa o mnichach i zakonnikach, których „szalonemu” życiu, pracy i powołaniu poświęcony będzie nowy cykl pokazów filmowych w praskim kinie – „Boży Szaleńcy”.

Niedziela wrocławska

Z Radiem Rodzina u św. Mikołaja, o. Pio i Michała Archanioła

Magdalena Lewandowska

W 12. archidiecezjalnej dwudniowej pielgrzymce lotniczej do sanktuariów św. O. Pio w San Giovanni Rotondo, św. Mikołaja w Bari i św. Michała Archanioła w Monte Sant’Angelo, zorganizowanej przez Katolickie Radio Rodzina, wzięło udział 165 osób.

Muzyka świata ciszy

LS

Kółko muzyczne dla niesłyszących dzieci? Koncert kolęd w wykonaniu głuchych? 2000 osób w archidiecezji to ludzie niesłyszący lub niedosłyszący.

Adwent czynu

Adrianna Sierocińska

Myśl o tym, że Adwent jest czasem radosnego oczekiwania na przyjście Chrystusa, kołącze się w naszej głowie od momentu, gdy tylko się on zacznie. O wewnętrzną radość czasami trudno, ale wiele robimy, by ją osiągnąć. Może w tym Adwencie warto dać uśmiech komuś innemu?

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Być ojcem duchownym...

Katarzyna Muszyńska

W sanktuarium Matki Bożej Krasnobrodzkiej odbył się Dzień Skupienia Dekanalnych Ojców Duchownych. Został on zorganizowany przez ks. Wiesława Oleszka, diecezjalnego ojca duchownego

Paciorek z różańca dziejów

Ks. Włodzimierz Kwietniewski

W różańcu dziejów naszej ojczyzny znajduje się ten bolesny, który miał miejsce w Hucie Różanieckiej, naszej małej ojczyźnie.

Dar życia konsekrowanego Cz. 2

ni są wśród nas. Praktykując rady ewangeliczne idą z większą swobodą za Chrystusem i dokładniej Go naśladując, a każdy z nich na swój sposób prowadzi życie Bogu poświęcone.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Droga na wieczną szychtę

Kamil Krasowski

4 grudnia w kościele parafialnym w Gaworzycach odbył się uroczysty odpust ku czci św. Barbary. Tego dnia świętowali górnicy.

Pół tysiąca lat tajemnicy

Ks. Adrian Put

Nie wiemy, co się tam wydarzyło. Czy na górze dokonał się jakiś cud? Czy może objawiła się tam św. Anna? Być może ktoś doznał tam jakiegoś cudownego uzdrowienia albo innej łaski za wstawiennictwem św. Anny. Niestety, tego nie wiemy i być może nigdy się nie dowiemy. Ale jednego jesteśmy pewni. Dokładnie 500 lat temu – w 1514 r. na niewielkiej górze w osadzie Wühleisen wzniesiono niewielką kaplicę ku czci św. Anny

Pomaganie jest na topie

Katarzyna Jaskólska

Czas przedświąteczny nastraja do pomocy bliźniemu i wiele osób chętniej niż zwykle dzieli się z potrzebującymi bądź w inny sposób wyciąga do nich rękę. Pomoc przybiera różne formy i wcale nie musi się kończyć na wrzuceniu gotówki do puszki.

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii...

Polska

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii...

Na wigilii jest u nas nie tylko rodzina

Na wigilii jest u nas nie tylko rodzina

Także i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu...

Niedziela Świdnicka

Także i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu...

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

Wiara

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

Przewodniczący KEP:  Kościół nie może być na...

Polska

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na...