Reklama

Dookoła świata

Niedziela Ogólnopolska 50/2014, str. 6

Bożena Sztajner/Niedziela

Holandia

Ofiary eutanazji oddadzą organy?

Specjaliści z Centrum Medycznego Erasmus w Rotterdamie oraz Szpitala Uniwersyteckiego w Maastricht opracowali wytyczne, według których będzie można pobierać organy do przeszczepu od osób poddawanych eutanazji. Jeśli przyjmie je krajowa fundacja transplantologiczna, wytyczne staną się oficjalnymi zasadami postępowania obowiązującymi w całym kraju. Autorzy projektu uważają, że organy pacjentów uśmiercanych na życzenie marnują się. Podobnego zdania są przedstawiciele Holenderskiego Królewskiego Stowarzyszenia Medycznego (KNMG). Gert van Dijk z KNMG szacuje, że 5-10 proc. osób poddanych eutanazji mogłoby być dawcami, co dawałoby 250-500 różnych organów rocznie. Bioetycy ostrzegają, że jeśli przepisy wejdą w życie, osoby nieuleczalnie chore znajdą się pod presją, aby dla dobra innych zgodzić się na eutanazję.

Eutanazja w Holandii jest legalna od 2002 r. Obecnie można jej poddać dzieci od 12. roku życia. Zwolennicy uśmiercania chorych chcą, by było to możliwe także w przypadku noworodków.

Rosja

Putin zwiera szeregi

Reklama

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił decyzję o wycofaniu się z budowy Gazociągu Południowego (SouthStream). Gazociąg miał prowadzić z Rosji przez Morze Czarne, Bułgarię, Serbię, Węgry i Słowenię do Włoch. Pomijał przy tym Ukrainę. Warta 40-50 mld dol. inwestycja zwiększyłaby uzależnienie Europy od dostaw surowca z Rosji. Rosjan zniechęciło przyjęcie przez Unię Europejską tzw. trzeciego pakietu energetycznego. Zgodnie z nowymi przepisami, Rosja - choć zbudowałaby gazociąg - nie miałaby monopolu na korzystanie z niego. Poza tym rosyjski wykonawca, Gazprom, ma kłopoty finansowe.

Putin wygłosił orędzie, w którym oskarżył ościenne państwa o spiskowanie przeciwko jego krajowi. Zapewnił, że Rosjanie się nie ugną i nie zrezygnują z Krymu. Zaprosił także zagraniczne firmy do inwestowania w Rosji, niezależnie od tego, skąd mają pieniądze. W nocy poprzedzającej przemówienie prezydenta w stolicy Czeczenii, Groznym, doszło do walk między czeczeńskimi bojownikami a siłami bezpieczeństwa. Według rosyjskich mediów, zginęło 10 policjantów oraz 9 napastników.

Ukraina

Awaria elektrowni - władze uspokajają

Władze Ukrainy poinformowały o awarii w elektrowni atomowej w Zaporożu. Zapewniono jednak, że nie ma żadnego zagrożenia, reaktory są bezpieczne, a elektrownia niebawem wznowi pracę. Problem pojawił się najprawdopodobniej 28 listopada br. Przez kilka godzin prądu nie było m.in. w części Kijowa.

Reklama

Francuskie, polskie i ukraińskie agencje bezpieczeństwa atomowego twierdzą, że nie doszło do skażenia.

Zaporoska Elektrownia Atomowa jest największa w Europie. Składa się z sześciu reaktorów jądrowych.

Słowacja

Referendum na temat rodziny

Mieszkańcy Słowacji 7 lutego 2015 r. wypowiedzą się w referendum m.in. na temat tego, czy w ich kraju pary homoseksualne mają mieć prawo do adopcji dzieci oraz czy rodzice mogą odmówić posyłania dzieci na zajęcia z edukacji seksualnej. Wyrokiem sądu usunięto z głosowania pytanie o możliwość zawierania związków partnerskich. Małżeństwo w Słowacji uznawane jest jako związek osób różnych płci. Taką ustawę przyjął w czerwcu br. tamtejszy parlament.

Wielka Brytania

Muzułmanie Jej Królewskiej Mości

Mohammed to najpopularniejsze imię nadawane chłopcom urodzonym w tym roku na Wyspach - donosi portal BabyCentre.co.uk. W pierwszej setce najpopularniejszych znalazły się też imiona: Omar, Ali, Nur oraz Maryam. W rankingu wzięto pod uwagę ponad 56 tys. urodzonych w tym roku dzieci, których rodzice zarejestrowali się na stronie BabyCentre.

Popularność arabskich imion wiąże się ze wzrostem liczby imigrantów z Bliskiego Wschodu. W ciągu ostatnich 30 lat populacja muzułmanów w Wielkiej Brytanii wzrosła z 82 tys. do przeszło 2,5 mln. Stanowi to 5 proc. brytyjskiego społeczeństwa.

2014-12-09 15:09

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Więcej ...

Paradyż. Spotkane diecezjalnej diakonii liturgicznej

2021-09-19 10:49

archiwum DDL

Diecezjalna diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie spędziła weekend w Paradyżu.

Więcej ...

Tak dla życia i rodziny

2021-09-19 21:02

Karol Porwich/Niedziela

– Dar życia otrzymujemy od Boga jako akt współpracy między miłością ludzką a miłością Boga, Stwórcy i Odkupiciela. Dziś dziękujemy Bogu za dar życia i stajemy się wyznawcami Boga, który jest życiem – mówił abp Wacław Depo 19 września na zakończenie Marszu dla Życia i Rodziny w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki