Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Śmierć królowej Fabioli

Kościół i naród belgijski pogrążony w żałobie

Episkopat Belgii wyraził współczucie rodzinie królewskiej z powodu śmierci królowej Fabioli, małżonki zmarłego w 1993 r. króla Baldwina I Koburga. Królowa Fabiola zmarła w wieku 86 lat. W swoim przesłaniu belgijscy biskupi podkreślili, że ta pochodząca z Hiszpanii monarchini, której król Baldwin oświadczył się w Lourdes, opuściła swą ojczyznę z miłości do swego małżonka. Jej miłość wspierała króla Belgów, określanego jako najbardziej umiłowanego ze wszystkich panujących. Sprawiła też, że pomimo iż nie mogła mieć dzieci, stała się matką swych poddanych, zwłaszcza zranionych przez życie. Była osobą głębokiej wiary, związaną z ruchem Odnowy w Duchu Świętym. Wraz z mężem niosła pomoc dzieciom upośledzonym i będącym ofiarami gwałtu. Biskupi belgijscy wezwali wiernych do modlitwy za królową Fabiolę, dziękując jednocześnie za dzieło jej życia. Co najmniej trzykrotnie odwiedziła Polskę: w latach 70. wraz z małżonkiem, następnie w 1990 r. oraz w 2005 r. Przy tych okazjach była też w sanktuarium na Jasnej Górze.

(KAI)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ostatnia szansa

Pakistanka Asia Bibi może być uratowana

Reklama

Pakistan, mała wioska Ittan Wali. Asia Bibi, matka pięciorga dzieci, szczęśliwa żona kochającego męża, chrześcijanka, pracuje w upalny dzień przy zbiorach falsy. Zmęczona doskwierającym upałem, postanawia napić się wody z pobliskiej studni. Pracujące razem z nią muzułmanki uznają, że chrześcijanka, pijąc ze studni - „zanieczyściła” ją. Kiedy Asia Bibi próbuje dyskutować z nimi, broniąc swej wiary, zostaje ciężko pobita. Tylko aresztowanie przez policję chroni ją przed linczem.

Zostaje jednak oskarżona o bluźnierstwo przeciw Mahometowi i skazana na najwyższy wymiar kary - śmierć. W oczekiwaniu na wyrok - oraz na odwlekane w nieskończoność rozprawy apelacyjne - przebywa w pozbawionej okien, zlewu i ubikacji izolatce. Jedyni sprawiedliwi pośród urzędników państwowych, którzy wstawiali się za nią, zostają zamordowani przez fanatyków domagających się jej śmierci.

Czy wypicie kubka wody było jej jedyną zbrodnią? Nie! Dopuściła się jeszcze gorszego „przewinienia”. Przyznała się do wiary w Jezusa Chrystusa.

Na świecie ciągle są kraje, w których wyznawanie Chrystusa jest przestępstwem i powodem do prześladowań. Sprawa Asi Bibi od 2010 r., kiedy to chrześcijanka została skazana na karę śmierci przez powieszenie za „kalanie świętego imienia proroka Mahometa”, bulwersuje światową opinię publiczną. Setki organizacji i tysiące ludzi z całego świata - w tym sam Ojciec Święty! - głośno apelowało o uwolnienie Asi. Niestety, 16 października 2014 r. pakistański sąd apelacyjny pod naciskiem islamskich fanatyków potwierdził wyrok śmierci.

Reklama

Asia Bibi potrzebuje naszej pomocy. Wyrok może zostać anulowany przez prezydenta Pakistanu, który dysponuje prawem łaski. Musimy jednak wywrzeć na nim jak największą presję. Liczy się każdy apel, każdy sprzeciw - Twój sprzeciw. Nie zwlekaj, wejdź na: www.protestuj.pl, by pomóc uratować życie gorliwej i nieugiętej w wierze chrześcijanki.

* * *

Nie można też nie dostrzegać innej bolesnej plagi dzisiejszego świata: zjawiska terroryzmu, nastawionego na zabijanie i niszczenie bez różnicy ludzi i dóbr, na tworzenie klimatu strachu i niepewności, często również poprzez więzienie zakładników. Nawet gdy jako motywację tej nieludzkiej praktyki podaje się jakąś ideologię czy dążenie do stworzenia lepszego świata, akty terroryzmu nigdy nie mogą być usprawiedliwione. Tym bardziej gdy - jak to się dzisiaj zdarza - te decyzje i akty przybierające niekiedy rozmiary prawdziwej masakry, porywanie osób niewinnych i niezamieszanych w konflikty, mają na celu propagandę własnej sprawy; albo też, co gorsze, są celem samym w sobie, gdy zabija się tylko dla zabijania.

Jan Paweł II

Encyklika „Sollicitudo rei socialis” (24)

Krótko

Betlejemskie Światło Pokoju po raz 27. zapłonie w Europie i po raz 23. w Polsce. Skauci z całej Europy, w tym harcerze z ZHP, niosąc lampiony ze światłem z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, chcą podzielić się radosną nowiną i krzewić w ten sposób uniwersalne wartości braterstwa i pokoju. W tym roku uroczyste przekazanie ognia odbędzie się 14 grudnia w miejscowości Svit, niedaleko Popradu. Na Słowację ogień trafi z Wiednia, gdzie dzień wcześniej, 13 grudnia, skauci przywiozą go z Betlejem.

Patriarchat moskiewski nie wyklucza możliwości spotkania patriarchy Cyryla z papieżem Franciszkiem, o czym Ojciec Święty wspomniał podczas konferencji prasowej w czasie lotu ze Stambułu do Rzymu. Według rosyjskich prawosławnych, dziś jest to trudne z powodu postawy grekokatolików na Ukrainie.

Petro Poroszenko - prezydent Ukrainy zapowiedział, że wojska ukraińskie wstrzymają ogień na wschodzie kraju 9 grudnia br. Rosja nadal ściąga w rejony swojej zachodniej granicy nowe rodzaje uzbrojenia.

Polscy żołnierze zakończyli 14-letnią misję w Afganistanie. W tym czasie zginęło tam 43 żołnierzy i 2 pracowników cywilnych, a 361 osób zostało rannych. Misja kosztowała 6 mld zł. Razem z żołnierzami wyjechali też nasi dyplomaci. Polska ambasada została zamknięta.

17 stanów USA wystąpiło do sądu federalnego przeciwko prezydentowi USA. W ten sposób wyrażają swój sprzeciw wobec wydania przez Baracka Obamę rozporządzenia wykonawczego o reformie przepisów imigracyjnych. Zdaniem wnioskodawców, Obama zbytnio rozszerzył swoje kompetencje.

Brytyjska prasa alarmuje, że Al-Kaida planuje zamach na samoloty pasażerskie przed świętami Bożego Narodzenia. Media powołują się na informacje służb specjalnych.

Podziel się:

Oceń:

2014-12-10 08:11

Wybrane dla Ciebie

NFZ: od wtorku zmiany w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej dla obywateli Ukrainy

2025-09-30 05:57

Adobe Stock

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że od wtorku wchodzą w życie zmiany w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej dla obywateli Ukrainy w związku z wejściem w życie nowelizacji specustawy. Pełnoletni pacjenci tracą m.in. prawo do refundacji leków.

Więcej ...

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel

Niedziela podlaska 39/2002

Więcej ...

Abp Przybylski do alumnów: ludzie nie potrzebują zeświecczonych kapłanów

2025-09-30 15:05
Abp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Andrzej Przybylski

- Jezus przyszedł na ten świat, ale nie był z tego świata. I to jest może dla was, którzy przyszliście ze świata, bardzo ważna decyzja: jak ten świat zostawić, żeby nie być zsekularyzowanym, zeświecczonym klerykiem, zeświecczonym księdzem - mówił abp Andrzej Przybylski podczas Mszy św. na rozpoczęcie nowego roku formacyjnego w Wyższym Śląskim Seminarium Duchowym w Katowicach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Być w drodze z Jezusem!

Wiara

Być w drodze z Jezusem!

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel

Święta i uroczystości

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Każdy, kto sobie tego życzy, może przyjąć Komunię...

Wiara

Każdy, kto sobie tego życzy, może przyjąć Komunię...

Ksiądz zmarł na zawał serca podczas Mszy św.

Kościół

Ksiądz zmarł na zawał serca podczas Mszy św.

Nowenna do św. Michała Archanioła

Wiara

Nowenna do św. Michała Archanioła

Bóg pomnaża dobro tych, którzy je czynią już teraz

Wiara

Bóg pomnaża dobro tych, którzy je czynią już teraz

24 września – wspomnienie odnalezienia ciała świętej...

Wiara

24 września – wspomnienie odnalezienia ciała świętej...