Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Betlejemskie Światło Pokoju

Już niedługo na świątecznych stołach zapłonie Betlejemskie Światełko Pokoju. Przywieziony z Groty Narodzenia Chrystusa płomień rozprowadzą po parafiach i domach harcerze. Tegoroczna akcja przekazywania płomienia zapalonego w betlejemskiej Grocie Narodzenia odbywa się pod hasłem: „Pokój jest w nas” i nawiązuje do słów św. Jana Pawła II: „Zacznijcie dzieło pokoju w sobie, byście sami napełnieni pokojem mogli nieść pokój innym”.

– Tegoroczne hasło towarzyszące przekazywaniu Betlejemskiego Światła Pokoju doskonale wpisuje się w aktualną sytuację wielu rejonów Europy i świata – wyjaśnia diecezjalny kapelan środowisk harcerskich ks. Tomasz Chrzan. – Hasło to przypomina również, że pokój jest wartością kruchą, a jednocześnie Bożym darem, który należy stale pielęgnować. Pokój rodzi się w głębi ludzkiego serca. Tylko serce napełnione pokojem jest w stanie wprowadzać go w każde środowisko – dodaje duszpasterz harcerzy.

Reklama

Niedziela 14 grudnia wieńczy weekendowy program związany z przejęciem Światła Pokoju od słowackich skautów. W sobotę 13 grudnia w Zakopanem odbywał się Zlot Betlejemski. W programie zlotu znalazły się także warsztaty duchowe. Harcerze poznawali m.in. tematykę wychowania duchowego w drużynie, tolerancji, braterstwa, wiary, zgłębiali także tradycje bożonarodzeniowe różnych regionów Polski. Poruszono również temat pokoju i związanego z tym nauczania św. Jana Pawła II. Pobyt harcerzy w Zakopanem wieńczy Msza św. celebrowana w kaplicy Betlejemskiego Światła Pokoju na Polanie Głodówka.

Od tego momentu Światło z Groty Narodzenia rozprowadzane będzie przez harcerzy w różnych miejscach kraju. Według mapy, jaką stworzyli harcerze, na terenie naszej diecezji znajduje się blisko 50 punktów, w których harcerze dzielić się będą symbolicznym płomieniem. Mapę tych miejsc można zobaczyć na stronie internetowej: www.swiatlo.zhp.pl. Z pewnością każdy, kto chce się włączyć w tę międzynarodową akcję skautów nie będzie miał trudności z zabraniem Betlejemskiego Światła Pokoju do swojego domu.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 r. w Linz w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości. Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.

2014-12-11 11:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Z Groty Narodzenia do Sosnowca

Ks. Przemysław Szot

„Odważnie twórzmy pokój” – to hasło patronujące tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju. Już po raz 26. harcerze i harcerki stali się strażnikami światła – symbolu nadziei i pokoju między narodami.

Więcej ...

Szczecin: Pobicie księdza

2021-09-16 14:17

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sprawą pobicia księdza i znieważenia krzyża zajmują się szczecińska policja i prokuratura. Zatrzymany został 33-letni mężczyzna.

Więcej ...

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

Wiara

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku

Sanktuaria

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku