Reklama

Niedziela Częstochowska

Skarb w medialnym targowisku

flash.pro / Foter / CC BY

Żyjemy i poruszamy się wśród mediów świeckich. Niezwykły wpływ na świadomość ludzi ma telewizja, którą oglądają tysiące czy nawet miliony. Ludzie są kształtowani przez nią w dzień i w nocy. Są takie domy, gdzie odbiornik nie przestaje grać. Wielu namiętnie słucha radia, bez opamiętania korzysta z Internetu, dla wielu naturalną pożywką są popularne tytuły prasowe. To wszystko jest mocno obecne wśród nas. Parafianie, starsi i młodsi, uczestniczą w tym swoistym medialnym targowisku.

Reklama

Otóż jest pewna szansa, żeby docierać do ludzi z informacją z życia Kościoła i przesłaniem katolickim. Gdy Telewizja Trwam jest już dostępna na multipleksie cyfrowym, można stosunkowo łatwo sięgnąć po jej program, łatwo można włączyć Radio Maryja lub inne katolickie rozgłośnie regionalne. Ważną rolę w tym wszystkim pełni katolicka gazeta, której, niestety, jest pewien niedosyt w naszych parafiach. Jeśli nie skorzystamy z mediów katolickich, nie będziemy wiedzieć o tym, czym żyje Kościół, czyli wspólnota wierzących w Boga, do której chcemy się zaliczać. Zauważmy, że w mediach świeckich pokazuje się tylko złe strony Kościoła, kapłanów przestępców, choć często nikt im jeszcze nie udowodnił, że są przestępcami i cała sprawa nie jest tak oczywista, jak ją podają w mediach. Zwróćmy też uwagę na nastawienie, jakie panuje w telewizji, w radiu, w prasie – zdecydowanie antykościelne, antyklerykalne. Trzeba czytać między wierszami i słuchać tego, co nie zostało wypowiedziane. Stąd ważne jest, żeby duszpasterze zauważyli, jak cennym skarbem są katolickie media.

Mamy za sobą wybory samorządowe. W niektórych miastach wygrała opcja lewicowa, a nawet Twój Ruch. Zastanawiamy się, dlaczego ośrodki, które miały szansę pokazać swój chrześcijański charakter, nie wypadły dla opcji katolickiej zbyt pomyślnie. Zadałem częstochowianom przed wyborami pytanie: Kto będzie w Częstochowie w przyszłym roku witał papieża Franciszka? Trzeba zwrócić uwagę, jak wygląda praca parafii, stowarzyszeń i wspólnot katolickich na odcinku promocji katolickiej gazety? Gdyby ludzie ją czytali – niezależnie od tego, które tytuły, bo wszystkie katolickie tytuły są pismami wartościowymi – to na pewno byliby zdolni do lepszego rozróżniania, mieliby też większą wiedzę. Nie byłoby wtedy problemów, że jakiś polityk czy samorządowiec nie odróżnia tego, co stanowi opcję chrześcijańską od tej antychrześcijańskiej czy wręcz wrogiej Kościołowi. Musimy budować chrześcijańską świadomość. Nie zbudujemy chrześcijańskiej świadomości bez korzystania z mediów katolickich. Dlatego tak ważne jest, by zatroszczyć się, aby w każdej rodzinie była katolicka gazeta.

Po wyborach samorządowych trzeba zatem postawić problem: Jak możemy formować sumienia polskich katolików? Jak doprowadzić do tego, by nasi parafianie i obywatele umieli rozróżniać dobro od zła, żeby młodzi umieli wybierać to, co właściwe? Prasa katolicka jest niezależna, bogata wolnością i cennymi propozycjami na życie, także to w dłuższej perspektywie. Katolicka gazeta jest do dyspozycji każdego katolika w Polsce. Trzeba tylko zwrócić uwagę ludzi na wartość prawdy.

2014-12-11 11:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież do ludzi mediów: korzystając z nowych środków przekazujcie piękno Boga

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

Gdy młodzi gromadzą się wokół Pana, Kościół nie musi obawiać się o swą przyszłość

2021-09-16 16:36

KAI/Tomasz Królak

Swym wrażeniem, jakie wywiera na nim wspomnienie Światowego Dnia Młodzieży 2011 w Madrycie podzielił się papież-senior Benedykt XVI w liście do emerytowanego arcybiskupa Madrytu, kardynała Antonio Maríi Rouco Vareli. Zaznaczył, że gdy młodzi gromadzą się wokół Pana, Kościół nie ma powodów do obaw o swą przyszłość.

Więcej ...

3 października odbędzie się III Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców

2021-09-17 11:30

Karol Porwich/Niedziela

Spotkanie w narodowym sanktuarium na Jasnej Górze jest otwarte dla wszystkich tych, którzy współtworzą sektor przedsiębiorczości w Polsce – także dla pracodawców, samozatrudnionych czy freelancerów. Centralnym wydarzeniem pielgrzymki będzie Msza Święta w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej oraz akt zawierzenia się przedsiębiorców Bogu przez Niepokalane Serce Maryi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

Wiara

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku

Sanktuaria

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku