Reklama

Niedziela Kielecka

KSM

Gotów!

Niedziela kielecka 50/2014, str. 3

Archiwum

Robią teatr, konferencje, warsztaty, włączają się w imprezy charytatywne, działają w swoich środowiskach jako prężni liderzy. Potrafią i chcą ożywiać Kościół swoją przebojowością, młodzieńczym zapałem, odwagą pójścia pod prąd. Wybrali Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, ponieważ lubią działać dla dobra innych, nie boją się wyzwań i pracy nad sobą

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Kieleckiej w dziesięciu oddziałach skupia już blisko 150 młodych. Przed wojną KSM było w każdej parafii, z niego rekrutowali się członkowie Akcji Katolickiej. Po II wojnie światowej władze komunistyczne zabraniały wszelkiego niezależnego zrzeszania się. Stąd działalność KSM została zawieszona.

Odrodzenie

Gdy Polska w 1989 r. odzyskała wolność, nadarzyła się okazja na wskrzeszenie Stowarzyszenia. Bp Kazimierz Ryczan dekretem z 23 lutego 1994 r. erygował działalność KSM w naszej diecezji. Powstało wtedy wiele oddziałów, wśród nich działający nieprzerwanie do dziś w parafii pw. św. Stanisława BM w Bodzentynie. 29 listopada tenże oddział obchodził swój jubileusz 20 lat istnienia. KSM-owicze z Bodzentyna włączają się w życie swojej parafii i miasteczka. Dzielą się swoimi licznymi talentami i je rozwijają. Przygotowują ambitne przedstawienia teatralne, misteria, nabożeństwa, adoracje. Organizują co roku przy parafii rejon Szlachetnej Paczki i docierają do potrzebujących z pomocą przed świętami. Obecni są w kampanii hospicyjnej Pola Nadziei, wspierają jako wolontariusze fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Zainicjowali Dzień Radości, kiedy KSM-owicze, wykorzystując swój warsztat teatralny, zabawiają dzieci przez cały dzień, organizując im konkursy i przedstawienia. Robią Mikołajki w Przedszkolu, opowiadając maluchom historię prawdziwego Mikołaja. Młodzież pomaga także osobom niepełnosprawnym – uczestnikom turnusów rehabilitacyjnych w Piekoszowie. Starsi, po przeszkoleniu, są opiekunami i wychowawcami na koloniach Caritas. KSM-owicze oczywiście dbają również o formację poprzez rekolekcje, pielgrzymki, czuwania.

Reklama

Podobnie działa oddział w Łopusznie. Organizuje w każdy pierwszy piątek miesiąca adorację przed Najświętszym Sakramentem. Prezentuje okolicznościowe projekty teatralne. Członkowie KSM śpiewają w Zespole „Soli Deo”, zainicjowali też Triduum ku czci św. Stanisława Kostki. Potrafią się razem bawić i modlić. Pomagają potrzebującym poprzez sprzedaż świątecznych stroików.

W oddziale w Bielinach KSM udowadnia, że warto pomagać potrzebującym. Młodzież porządkuje cmentarz, organizują konferencje i dyskusje na tematy wiary i co czwartek spotykają się na adoracji, rozważając życie świętych, działa w Szlachetnej Paczce.

A to przecież nie wszystkie oddziały, są jeszcze: Chęciny, Kielce – św. Jadwiga, Strawczyn, Leszczyny, Skała, Szydłów, Klimontów.

Nowe projekty i perspektywy

Reklama

Niedawno bp Marian Florczyk w kościele św. Mikołaja w Skale przyjął przyrzeczenia 10 nowych członków KSM. To bardzo ważny moment w życiu KSM-owicza, bo oto prosząc Boga o błogosławieństwo, przyrzekają prawdziwie chrześcijańskie życie, zgodnie z KSM-owskim zawołaniem: „Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie – Gotów”. Za nowych KSM-owiczów modlili się bp Florczyk, parafialni asystenci oraz proboszczowie parafii. – Do tej ważnej chwili adepci przygotowywali się, uczestnicząc w połowie listopada w rekolekcjach w Skorzeszycach. „Kefas Służy Młodym”, pod takim hasłem przeżywaliśmy tym razem czas rekolekcyjny – wyjaśnia ks. Marek Blady, asystent diecezjalny KSM. – Przyglądaliśmy się osobie św. Piotra, jego drodze do przewodzenia pierwszemu Kościołowi. Z niego czerpaliśmy przykład jak prowadzić oddział KSM – mówi ks. Marek. – KSM to stowarzyszenie, w którym rozwijamy całego człowieka, dbamy i o duszę, i o ciało. Stąd na rekolekcjach była modlitwa wspólnotowa, ale i warsztaty opierające się na pracy w grupach, dzieleniu się doświadczeniem z działalności w poszczególnych oddziałach – tłumaczy.

KSM działa profesjonalnie. Ma swoją stronę internetową, gdzie znajdziemy wszystkie newsy, statut i niezbędne informacje. KSM oczywiście można śledzić na FB. Najnowszy projekt ruszy wkrótce – telewizja internetowa KSM Diecezji Kieleckiej zwana KSM DK TV – czyli relacje z lokalnych wydarzeń w parafiach i to, czym żyją KSM-owicze.

– Dla mnie przede wszystkim to wspólnota młodych ludzi, którzy lubią pomagać i robić coś dobrego dla innych, zgodnie z dewizą „widzieć, oceniać, działać”. Na pewno KSM przez te lata nauczył mnie otwartości do ludzi. Zdobyłem wiele doświadczeń, które procentują również w innych dziedzinach. Sprawdziłem się już m.in. jako lider rejonu w Szlachetnej Paczce. Wiem, że sobie poradzę ze stresem, z gospodarowaniem swoim czasem, we współpracy z grupą, aby osiągnąć cel, który sobie zaplanowaliśmy – mówi Dawid Jędrzejczyk z Zarządu Diecezjalnego KSM. KSM włączyło się również w przygotowania do ŚDM w 2016 r. w Krakowie

Karolina – to jest dziewczyna!

Obok św. Stanisława Kostki za patronkę mają bł. Karolinę Kózkównę. 18 listopada obchodzili jej 100. urodziny dla nieba. – Błogosławiona jest przykładem młodego człowieka bardzo mocno zaangażowanego w życie Kościoła i lokalnego środowiska – tłumaczy ks. Marek Blady. Dbała o własny rozwój i mądrze pomagała w tym innym. Uwieńczeniem jej wspaniałego chrześcijańskiego życia było w wieku 16 lat oddanie życie w obronie czystości. W wakacje wyruszyli z grupą młodzieży z pielgrzymką po jej relikwie. W naszej diecezji relikwie bł. Karoliny rozpoczną wkrótce swoją peregrynację. W tym czasie wchodzi na ekrany kin film fabularny o życiu Karoliny. KSM włącza się w jego promocję.

2014-12-11 11:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Buntownik czy święty?

2021-09-14 21:37

Katarzyna Krawcewicz

Członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wystawili 14 września przedstawienie o św. Stanisławie Kostce.

Więcej ...

We władzy… „ekspertów”

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 66

Red.

Przy okazji pandemii dowiedzieliśmy się, jak nisko upadła nauka i jak mocno została wzięta na smycz przez wielkie koncerny farmaceutyczne.

Więcej ...

Wybuchł wulkan na wyspie La Palma, trwa ewakuacja ludności (opis)

2021-09-19 18:02

WikiImages/pixabay.com

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki