Reklama

Niedziela Legnicka

SOS dla Ziemi Świętej

Niedziela legnicka 50/2014, str. 7

Ks. Bogdan Michalski

Ks. Piotr Nowosielski

Ks. Bogdan Michalski

Z ks. Bogdanem Michalskim, dotychczasowym sekretarzem krajowym Papieskich Dzieł Misyjnych – Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, a obecnie rozpoczynającym pracę w papieskim stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie, rozmawia ks. Piotr Nowosielski

KS. PIOTR NOWOSIELSKI: – Ma Ksiądz za sobą bogate doświadczenie w pracy misyjnej. Proszę je przypomnieć.

KS. BOGDAN MICHALSKI: – Najpierw była to Ukraina, później 7 lat w Peru, a ostatnie 5 lat to Papieskie Dzieła Misyjne. To środowisko misyjne, w którym się znalazłem, pokazuje mi najbardziej różnorodność Kościoła. Spotykając się z katolikami w innych regionach, widzimy, jak wielkie jest to bogactwo, sposób przeżywania wiary, inaczej wyglądające struktury parafialne, relacje międzyosobowe i oczywiście, inne potrzeby. Bo całkowicie inaczej to wygląda z pozycji naszych parafii, inaczej z pozycji odradzającego się (kiedy tam pracowałem) Kościoła na Ukrainie czy całkowicie inna jest sytuacja w Peru, gdzie ewangelizacja trwa co prawda od 500 lat, a ciągle wydaje się, że jest ona u swoich początków.

Reklama

– Po dotychczasowych doświadczeniach w pracy misyjnej rozpoczyna Ksiądz pracę w stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Proszę przypomnieć, czym ono się zajmuje.

– Pomoc Kościołowi w Potrzebie działa już od 1947 r. Bardziej znamy je może jeszcze pod niemiecką nazwą Kirche in not. Od tego stowarzyszenia – obecnie już jak fundacja papieska – wielką pomoc otrzymał m.in. Kościół w Polsce. Obszar działań na przestrzeni lat zmieniał się. Najpierw była to pomoc organizowana dla katolików w Niemczech, potem pomoc Kościołowi z bloku wschodniego, a dziś, podejmowane są akcje pomocowe katolikom znajdującym się w trudnych sytuacjach w innych miejscach świata, z akcentem na katolików prześladowanych. Jedną z takich kampanii informacyjnych była listopadowa akcja: „Dzień solidarności z Kościołem prześladowanym w Syrii”. Zadaniem stowarzyszenia jest zbieranie informacji o prześladowaniach, upublicznienie jej i kierowanie zachęty do wspólnego działania pomocowego. Wszystkie działania zaczynają się od modlitwy w tej intencji.

– A czy teraz możemy włączyć się w pomoc katolikom w potrzebie?

– Obecnie w okresie adwentowym możemy włączyć się w akcję SOS dla Ziemi Świętej. Przypomina ona o dyskryminacji mieszkających tam chrześcijan. Wobec nich mnożą się akty upokarzania i ograniczania wolności, dochodzi do zastraszania i wypędzania z domów. Wielu z nich żyje poniżej granicy ubóstwa, Sytuacja gospodarcza pogarsza się i doprowadza do bezrobocia. Tym samym wiele rodzin podejmuje decyzję o emigracji. Aby powstrzymać te decyzje, stowarzyszenie podjęło akcję pomocy przez wysłanie do Palestyny swojego przedstawiciela, który szczególnie w Betlejem gromadzi różnych rzemieślników, od których zbiera ich wyroby z drzewa oliwnego. A są to różańce, figurki, ozdoby, które następnie przysyłane są do Polski, a my oferujemy je do sprzedaży. Pozyskane w ten sposób środki finansowe, przekazywane są tym rodzinom, dając im pewne zaplecze materialne dla ich dalszej egzystencji. Dzięki temu chrześcijanie, którzy są prześladowani w Ziemi Świętej, mają pracę i świadomość, że jest ktoś, kto o nich pamięta. Tak więc, gdybyśmy chcieli skorzystać z tej oferty, proszę wejść na naszą stronę internetową: www.pkwp.org/sklep, a tam dowiemy się więcej na temat prowadzonych kampanii i oferowanych wyrobów z Ziemi Świętej.

– Czego możemy życzyć u progu pracy w tym stowarzyszeniu?

– Abyśmy jako Kościół w Polsce umieli dostrzec, jak wielkie są potrzeby Kościoła w całym świecie. I tak jak teraz w Centrum Formacji Misyjnej przygotowuje się do pracy misyjnej 13 księży, aby kiedyś była to liczba przynajmniej 30, czyli przynajmniej podwoiła się liczba osób przygotowujących się do pracy wśród chrześcijan, którzy takiej pomocy potrzebują. Aby upowszechniła się świadomość szczególnie w gronie duchowieństwa, że też mogą służyć ludziom przez jakiś czas w innych miejscach. Zaproszeń ze świata jest ciągle bardzo dużo. Wielu już wyjechało, a gdybyśmy mogli odpowiedzieć na te pozostałe zaproszenia, byłaby to wielka radość.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie
Sekcja Polska, ul. Wiertnicza 142, 02-952 Warszawa
tel./fax: +48 (22) 845-17-09, www.pkpw.org; e-mail: info@pkwp.org

2014-12-11 11:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Izrael: Biblijne zwoje z Qumran nie przestają intrygować naukowców

Andrey Shevchenko/fotolia.com

Nie ustają badania nad odkrytymi w 1947 r. w grotach Qumran fragmentami starożytnych manuskryptów żydowskich. Intrygują one naukowców na całym świecie, ale przede wszystkim tych z Izraela. Agencja Reutera przeprowadziła wywiady z kilkoma z nich, w których mówią o nowych odkryciach związanych ze zwojami.

Więcej ...

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Więcej ...

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

Wiara

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku

Sanktuaria

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku