Betlejemskie Światło Pokoju dotarło na Jasną Górę 14 grudnia 2014 r. Obecna akcja odbywa się pod hasłem: „Pokój jest w nas!”. Po raz 24. płomień rozpalony w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem przez pośrednictwo harcerek i harcerzy z całej Polski trafił do Polski. – Betlejemskie Światło Pokoju symbolizuje braterstwo wśród ludzi – podkreślił hm. Krzysztof Budziński, zastępca naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego. – Nieprzypadkowo akcja ta zyskuje bardzo duże znaczenie w wychowaniu młodego pokolenia. Formacja ma polegać na tym, że dopatrujemy się brata, przyjaciela w drugim człowieku. To niezmiernie budujący obraz. Eucharystii, połączonej z przekazaniem światła, przewodniczył w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. – Bardzo cieszy, że tutaj, w Domu Matki, jesteśmy świadkami przekazania Światła Pokoju, a jednocześnie daru pokoju, który jest w nas – powiedział abp Depo. – Prośmy w sposób szczególny o dar pokoju na świecie, szczególnie na Ukrainie, w krajach Wschodu, aby nie było już nigdy więcej światowej wojny. Prośmy o to przez szczególne wstawiennictwo Maryi, Królowej Pokoju – podkreślił ksiądz arcybiskup.
Z okazji jubileuszu 50-lecia ogłoszenia Maryi Matką Kościoła 14 grudnia 2014 r. w Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze odbyła się sesja: „Kościół ma Matkę!”. Obecni byli m.in.: abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, o. Mariusz Tabulski – definitor generalny Zakonu Paulinów, ks. prof. Janusz Królikowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Anna Rastawicka oraz Stanisława Nowicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Gości powitał o. Tomasz Tlałka, paulin z Dzieła Modlitwy „Z Maryją ratuj człowieka”, współorganizator sesji. Słowo w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział podprzeor Jasnej Góry – o. Jan Poteralski. Ks. prof. Janusz Królikowski wskazał, że „w cnotach Maryi, w Jej świętości zawiera się Jej osobisty wkład w budowanie Kościoła”. – Stąd bardzo ważne jest, by widzieć udział macierzyński Maryi w budowaniu Kościoła, połączony z udziałem Jej osobistego wkładu, opartego na cnotach, które znamy z Ewangelii, a które opisują Maryję przede wszystkim jako wierzącą, mającą nadzieję, miłującą, Pannę posłuszną, pokorną – zaznaczył ks. prof. Królikowski. O. Mariusz Tabulski mówił na temat obecności Maryi Matki Kościoła w naszym życiu w trzech wymiarach: w życiu osobistym każdego człowieka, w życiu Kościoła i w życiu społecznym. Abp Depo, wyrażając wdzięczność za ogłoszenie przed 50 laty tytułu Maryi Matki Kościoła, przypomniał inne wezwania do Matki Bożej dodane do Litanii Loretańskiej: w czasie pontyfikatu Jana Pawła II – „Królowo Rodzin”, a ostatnio – „Matko Miłosierdzia”.
Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów. W homilii przypomniał ostatnie słowa Jezusa, wypowiedziane z krzyża, w których dał nam Maryję za Matkę. – Jezus chce, abyśmy przychodzili do Jego Matki jako do swojej własnej. Bóg w miłości Maryi, która przecież pragnie tego samego, co Jej Syn, czyli zbawienia i szczęśliwego życia każdego z nas, ukazuje swoje miłosierdzie i poprzez Jej czułą, matczyną troskę chce nas pociągnąć do siebie – mówił o. Lukoszek.
Organizatorami sesji były: Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze, Dzieło Modlitwy „Z Maryją ratuj człowieka” oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
W dniach 12-13 grudnia 2014 r. po raz ósmy odbyła się na Jasnej Górze Pielgrzymka Krakowskiego Bractwa Kurkowego. Wielowiekowe, bogate w tradycje bractwa kurkowe sięgają średniowiecza. Są to organizacje strzeleckie, które powstawały wraz z rozwojem miast, skupiając przedstawicieli cechów rzemieślniczych i kupieckich, a ich podstawowym zadaniem było zapewnienie obrony miast. Krakowskie Bractwo Kurkowe jest najliczniejszym i najstarszym bractwem w Polsce, obecnie liczy ok. 200 członków.
Na pielgrzymkę Bractwa przybyło ok. 70 osób, w tym 30 braci w tradycyjnych kontuszach,
na czele z obecnym królem kurkowym Józefem Durbasem. Mszy św. przewodniczył ks. inf. Jerzy Bryła, kapelan krakowskiego Bractwa Kurkowego, a słowa powitania skierował do pielgrzymów o. Eustachy Rakoczy, paulin, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości, honorowy brat organizacji. – Dzisiejsza pielgrzymka krakowskiego Bractwa Kurkowego jest najradośniejsza i największa w jego historii, która liczy już siedem wieków – zauważył o. Rakoczy. Nawiązując zaś do kanonizacji Jana Pawła II, powiedział: – Wasz współbrat, konfrater, arcypasterz diecezji, Namiestnik Chrystusowy, dostąpił chwały ołtarzy. Tego jeszcze nie było, jak bracia kurkowi w Krakowie. Cieszę się, że do tej świętej rodziny i ja jako konfrater przynależę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu