Reklama

Misyjne powołanie biskupa

W 2013 r. minęło 25 lat, od kiedy bp Jan Ozga wyjechał jako misjonarz do Kamerunu. Z okazji ćwierćwiecza jego pracy misyjnej powstała książka „Bóg pamięta o Afryce”, która jest zapisem dialogu Biskupa z pisarzem i publicystą Czesławem Ryszką.

Decyzja o wyjeździe – podyktowana apelem Ojca Świętego Jana Pawła II o misjonarzy z Polski dla Kościoła powszechnego – zaprowadziła ks. Ozgę do diecezji Doumé-Abong’Mbang. Jak wspomina: „Byłem wówczas młodym księdzem, ciekawym ludzi i świata. Afryka niemal od razu ukazała się jako naprawdę piękna”.

Zachwytów nad dalekim, położonym blisko równika krajem i jego mieszkańcami, którzy są radośni i otwarci, głęboko przeżywają Eucharystię, a w modlitwie są autentyczni i spontaniczni, jest na kartach tej książki wiele. Szczególną uwagę zwraca szacunek misjonarza do rdzennych mieszkańców Kamerunu i ich liczącej kilka tysięcy lat kultury, która była ich sposobem na życie. „Tu, pośród najuboższych z ubogich, misjonarz nie jest bohaterem, ale kimś bardzo zwyczajnym, prostym i normalnym, jego miłość nie jest naiwna, ale wymagająca i szukająca dobra człowieka, którego Bóg stawia na naszych drogach” – podkreśla Biskup.

Reklama

Gdy myślimy o katolicyzmie w tym kraju, nie możemy, oczywiście, przykładać naszej miary, bo chociaż misjonarz z Polski nigdy nie jest kojarzony z kolonializmem, a Kameruńczycy utożsamiają nasz kraj z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, który odwiedził ich dwukrotnie, to jednak „istotną rolę w codziennym życiu pełnili, i pełnią nadal, czarownicy, wróżbici, szamani, do których ludzie zwracają się w celu rozwiązania problemów, wprowadzenia w pewne ryty”. Nie możemy też zapomnieć, że kraje afrykańskie są wręcz zniewolone przez interesy geostrategiczne tych, którzy są dzisiaj najsilniejsi i najbardziej wpływowi.

W tej mozaice problemów Kościół głosi słowo Boże, a także prowadzi szkoły, przedszkola, ośrodki dla chorych na trąd i inne placówki opieki zdrowotnej, opiekuje się biednymi i potrzebującymi. Ta praca ma też swoją cenę: „Generalnie, nasze zadanie nie jest łatwe, trzeba tylko pokonać wiele trudności, zanim przyjdą jakieś owoce: osamotnienie, liczne choroby tropikalne, brak środków materialnych, często niezrozumienie” – podkreśla bp Ozga. Podczas rozmowy Biskup wiele razy wspomina pomoc wiernych z Polski i dziękuje za wsparcie jego pracy modlitwą, cierpieniem i ofiarą materialną.

Zdaniem abp. Henryka Hosera, który jest autorem wstępu, książka jest bogactwem informacji z zakresu misjologii i współczesnych misji Kościoła powszechnego i można ją polecić jako popularny podręcznik z tej dziedziny.

Bp Jan Ozga, Czesław Ryszka, „Bóg pamięta o Afryce”, Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna Adam, ul. Rolna 191/193, 02-729 Warszawa, tel. (22) 843-37-23, (22) 843-08-79, e-mail: wydawnictwo@oficyna-adam.com.pl, www.oficyna-adam.com.pl.

2015-01-13 13:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. Oko na celowniku „Wyborczej” i „Polityki”

Więcej ...

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz kierowanej przez niego grupy wiernych

2022-10-03 15:26

Red.

Wobec ostatnich wypowiedzi ks. Daniela Galusa, a zwłaszcza wobec informacji o rzekomym zawieszeniu przez Stolicę Apostolską kar i decyzji wobec niego, Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje i przypomina:

Więcej ...

Wizyta Najwyższego Kapelana Rycerzy Kolumba na Ukrainie

2022-10-04 08:46

flickr.com/rycerzekolumbawpolsce

Dzieła humanitarne Rycerzy Kolumba realizowane w obliczu wojny na Ukrainie i rozpoczęte wraz z pierwszym dniem konfliktu są wynikiem międzynarodowej współpracy Rycerzy z całego świata. By na własne oczy zobaczyć skalę działania największej bratniej wspólnoty mężczyzn w Kościele katolickim, na zaproszenie abpa Mieczysława Mokrzyckiego, Metropolity Lwowskiego, na Ukrainę przybył abp William Lori, Metropolita Baltimore i Najwyższy Kapelan, czyli duszpasterz całej międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Wiara

Październik - nowy (różańcowy) początek!

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

Watykan

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

Poznań: wiemy, kiedy abp Grysa przyjmie sakrę

Kościół

Poznań: wiemy, kiedy abp Grysa przyjmie sakrę

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna