Reklama

Niedziela 3/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Wołanie pustyni

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

W trwającym w Kościele Roku Życia Konsekrowanego odkrywamy różne przestrzenie związane z zakonami, a już prawdziwą tajemnicą mogą być dla wielu ludzi zakony pustelnicze.

drogowskazy
3

Ważny krok na drodze ekumenizmu

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Wizyta papieża Franciszka w Turcji miała znaczenie na płaszczyźnie zarówno życia międzynarodowego, jak i międzyreligijnego, szczególnie na płaszczyźnie ekumenizmu, który oczekuje jakby nowego rozpędu i jest nadzieją wielu chrześcijan.

z Watykanu
4

Z Watykanu

ze świata
5

Terror w Paryżu

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Ze świata

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie”

z ostatniej chwili
7

Premier Kopacz, lekarze i górnicy

Wojciech Dudkiewicz

Pierwszych tygodni roku premier Ewa Kopacz nie zaliczy do udanych. Na przełomie starego i nowego roku kompromitacja goniła kompromitację, ale i potem wcale nie było lepiej. A wszystko tuż przed uroczystymi obchodami pierwszych stu dni rządu albo tuż po nich

Rok na sportowo

(wd)

Można było się spodziewać zwycięstwa Kamila Stocha, podwójnego mistrza olimpijskiego z igrzysk w Soczi w plebiscycie na najlepszego polskiego sportowca

Nie lubią trudnych pytań

(wd)

Poprzedzający finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy skandal związany z niechęcią organizatorów do dziennikarzy zadających trudne pytania pokazał także stan środowiska dziennikarskiego

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Z okazji stulecia istnienia Towarzystwa Świętego Pawła, którego misją jest głoszenie Słowa Bożego za pośrednictwem środków społecznego przekazu, wydawnictwo Edycja Świętego Pawła przygotowało specjalne wydanie Pisma Świętego – Biblię Jubileuszową.

z Polski
9

Modlimy się w intencji abp. Zygmunta Zimowskiego

W warszawskiej klinice przebywa ciężko chory abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych.

Z Polski

świat • papież Franciszek na Sri Lance i Filipinach
10-11

Papież na kontynencie największych nadziei

Tomasz Musiał

W pierwszą tegoroczną pielgrzymkę papież Franciszek udaje się do dwóch różnych krajów Azji. Oprócz przynależności kontynentalnej łączy je to, co łączy wszystkich ludzi na ziemi – potrzeba nadziei. Tę może dać tylko Chrystus.

świat • troski Noblistów • mówi laureatka Pokojowej Nagrody Nobla
12-13

Nobliści wołają o pokój na świecie

(W. R.)

W grudniu 2014 r. laureaci Pokojowej Nagrody Nobla spotkali się po raz 14., by dyskutować o problemach współczesnego świata i próbować znaleźć ich rozwiązanie.

W Iranie łamane są prawa człowieka

Z Shirin Ebadi rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Z Shirin Ebadi – pierwszą muzułmańską laureatką Pokojowej Nagrody Nobla – o Iranie rządzonym przez ajatollahów rozmawia Włodzimierz Rędzioch

temat numeru: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan • mówi kard. Kurt Koch
14-15

Ruch ekumeniczny jak podróż samolotem

Z kard. Kurtem Kochem rozmawia ks. Robert Biel

Z kard. Kurtem Kochem – odpowiedzialnym w Watykanie za dialog ekumeniczny o jego perspektywach w wymiarze polskim i globalnym rozmawia ks. Robert Biel

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan • 18-25 stycznia 2015
16-17

Ekumeniczna lekcja wciąż do odrobienia

Ks. Jarosław Grabowski

Co trzeci mieszkaniec Ziemi jest chrześcijaninem. Jesteśmy wspólnotą liczącą ponad dwa miliardy dwieście milionów wyznawców Chrystusa. To wyjątkowa wspólnota, choć niedoskonała. Podzielona i prześladowana.

„Pawełki" w Zakonie Paulinów
18-19

Pustelnicy pośród pielgrzymów

O. Marian Waligóra OSPPE

Czy wy wiecie, jak się nazywają ci ojcowie i bracia w białych habitach, co tu się najwięcej kręcą po Jasnej Górze? Nazywają się paulini, synowie św. Pawła Pustelnika. Synowie św. Pawła Pustelnika i sami pustelnicy – aleśmy im urządzili pustelnię!
Św. Jan Paweł II, 15 sierpnia 1991 r.

Jeśli chcesz zostać paulinem...

24 stycznia – święto dziennikarzy
20-21

Dziennikarstwo ma służyć prawdzie

Z Marcinem Maruszakiem rozmawia Marian Salwik

Z Marcinem Maruszakiem – prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy – rozmawia Marian Salwik

święto dziennikarzy
22

Przemawiał językiem i piórem

Ks. Marek Łuczak

W czasach, w których postulatem jest wszelkie samodoskonalenie, jego nauczanie jest paradoksalne. – Szczyć się, że jesteś niczym – napisze w jednym z pism. – Twoja marność jest przedmiotem dobroci Boga, który ogarnia ją swoim miłosierdziem.

słowo do dziennikarzy
23

Misja specjalna mediów wobec rodziny

Słowo Przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP do dziennikarzy

Między prawdziwym obrazem rodziny a karykaturą

30-lecie Centrum Formacji Misyjnej
24-26

Zdecydowani na wszystko

Grzegorz Polak

W ich oczach widać determinację. Są młodzi, pełni entuzjazmu, ciekawi świata i życzliwi ludziom. Chcą służyć. Unikają słowa: „powołanie”, raczej deklarują, że pragną z dala od Ojczyzny dawać świadectwo Chrystusowi. Pochodzą z różnych stron Polski.

Prawie tysiąc misjonarzy z Byszewskiej

prezentacje
27

Nowy numer „L’Osservatore Romano”

Dorota Swat

Orędzie na Światowy Dzień Pokoju obchodzony 1 stycznia 2015 r. otwiera najnowszy numer polskiego wydania „L’Osservatore Romano”.

Misyjne powołanie biskupa

(akw)

W 2013 r. minęło 25 lat, od kiedy bp Jan Ozga wyjechał jako misjonarz do Kamerunu. Z okazji ćwierćwiecza jego pracy misyjnej powstała książka „Bóg pamięta o Afryce”, która jest zapisem dialogu Biskupa z pisarzem i publicystą Czesławem Ryszką.

sztuka światła
28-29

Polacy iluminują Ziemię Świętą

Katarzyna Woynarowska

Firma Elektroinstal z Miechowa od kilku lat dokonuje w Ziemi Świętej rzeczy niezwykłych. Powiedzieć, że zajmuje się oświetleniem najważniejszych dla chrześcijan świątyń, to za mało.

2015 – Rok św. Jana Pawła II
30

Nienapisana (?) encyklika

Paweł Zuchniewicz

Na początku się bałem. Wydawało się, że jesteśmy bezradni. Nie mieliśmy nic oprócz różańców. Gdy nadjeżdżały czołgi, a w powietrzu latały helikoptery, my po prostu klękaliśmy i zaczynaliśmy modlitwę. I to działało! Bardzo się cieszyliśmy, że był z nami Jezus i nasza Mama Maryja. Oni ochronili swoje dzieci”.

wiara i życie
31

Z miesięcznikiem „RÓŻANIEC” przygotuj się do ŚDM!

Z tatuażem Jezusa

Ks. Mariusz Rosik

Zamiast kupować kolejne bmw, postanowiłem zrobić z moimi pieniędzmi coś pożytecznego. Przez całe życie byłem egoistą i teraz chcę zacząć dawać.

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia
32-33

Powołanie pierwszych uczniów

Zobaczyć Jezusa

O. Stanisław Jarosz OSPPE

Często w niepewności życia pytamy, jak uczniowie Jana: Gdzie jesteś, Panie Jezu, gdzie Cię znajdziemy, „gdzie mieszkasz”?

poradnik duszpasterski
34

Misjonarze z definicji

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Piszę ten tekst w uroczystość Objawienia Pańskiego. To jedno z najstarszych świąt Kościoła, obchodzone na pamiątkę wydarzenia, gdy Jezus Chrystus, Bóg, który stał się człowiekiem, objawił się całemu światu. To także liturgiczny dzień misjonarzy

felieton
35

Nowa „wspaniała” Polska

Grzegorz Górny

Kilka miesięcy temu podczas posiedzenia Sejmu pełnomocnik komitetu „Stop pedofilii” Mariusz Dzierżawski zaczął z trybuny parlamentarnej czytać napisaną obscenicznym językiem instrukcję, jak się onanizować. Jego wypowiedź została przerwana przez ówczesną marszałek Sejmu Ewę Kopacz.

Verba Sacra
Księga Barucha

Magda Kiełbowicz

rozmawiamy o Polsce
36-37

Łupkowa dekoniunktura

Z Pawłem Poprawą rozmawia Wiesława Lewandowska

O zasadności kontynuowania poszukiwań gazu z polskich łupków, niecierpliwości inwestorów i sposobach uniezależnienia się od rosyjskiego szantażu z Pawłem Poprawą rozmawia Wiesława Lewandowska

fakty • opinie
38

Ewakuacja, czyli kompromitacja

Czesław Ryszka, Pisarz i publicysta senator RP w latach 2005-11

Na pomoc ze strony obecnej ekipy rządowej nie można liczyć, bo przyjdzie albo za późno, albo nie w takiej formie, jaka się należy

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
39

Pierwszy raz zgoda na budowę kościoła

(pr)

Razem, na dobre i na złe

(pr)

Bilet w jedną stronę

(pr)

Echa zapowiedzi nominacji kardynalskich

(pr)

Katedra w ciemności

(pr)

ratunek dla Królewskiego Miasta
40-41

Odnowa moralna Krakowa

Małgorzata Cichoń

Inicjatywa młodych mieszkańców Krakowa, modlących się o odnowę moralną miasta, 7 stycznia br. wkroczyła w nowy etap. Ze „Szpitala Domowego” przekształca się w „Szpitalny Oddział Ratunkowy” i staje się sercem duchowych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży

42

Życzenia

Alina Czerniakowska

Zapamiętałam słowa sprzed kilku dni, wypowiedziane przez mężczyznę w sile wieku, wykształconego polskiego przedsiębiorcę, człowieka, który kiedyś zaoferował finansową pomoc w realizacji jednego z moich filmów, a teraz zadzwonił do mnie z życzeniami świąteczno-noworocznymi i powiedział: „Musimy się modlić za polskie społeczeństwo, niestety, jest bardzo głupie”.

Polskie kaloryfery stygną

Zdzisław Skotnicki

felietony
43

Unijny topielec

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Grecki topielec trzyma za szyję Niemcy i to kanclerz Merkel zdecyduje, czy uwolnić się z tego objęcia, czy po raz kolejny próbować wyciągnąć go z wody.

Na plaster nam to

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

Każdemu, kto twierdzi, że pakiet onkologiczny Arłukowicza ma sens, radzę wybrać się choćby do Centrum Onkologii na warszawskim Ursynowie

101. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy
44-45

Modlitwa za Migrantów i Uchodźców

Bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Migracje dzisiaj

Ks. Wiesław Wójcik TChr

Migracja stała się we współczesnym świecie zjawiskiem szeroko rozpowszechnionym. Obejmuje zarówno kraje pochodzenia migrantów, jak i kraje tranzytowe oraz docelowe

fenomen kabaretu „Dudek"
46-47

Przygody Kobusza z Dudkiem

Z Janem Kobuszewskim rozmawia Wojciech Dudkiewicz

Z Janem Kobuszewskim – aktorem nie tylko komediowym – rozmawia Wojciech Dudkiewicz

Sęk! Jaki sęk?

(wd)

rodzina • poradnik
48

Największe wyzwanie

Michał Piekara

Mówiliśmy o bitwie, mówiliśmy o polu walki. Jednak w walce najważniejszy jest cel. Jeśli nie wiesz, o co walczysz, to rezultat nie ma znaczenia. Jeśli gubisz z oczu cel, to twoje zwycięstwa przestaną cię cieszyć i już dłużej nie będą budowały twojego charakteru.

Klucz do szczęścia

Agnieszka Konik-Korn

Już po raz 19. wręczono nagrodę im. sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego – ojca rodziny. 8 stycznia podczas konferencji, która odbyła się w sali senackiej Politechniki Krakowskiej, ogłoszono, że tegorocznym laureatem wyróżnienia jest dr inż. Jacek Pulikowski.

krąg rodzin
49

Aby dzieci pokochały modlitwę

Ks. Zbigniew Kapłański, katecheta i rekolekcjonista

W „Niedzieli” nr 48/2014 zaprezentowaliśmy fragment spotkania Kręgu Rodzin z Ruchu Światło-Życie, na którym rozmawiano o modlitwie małżonków. Tym razem rodzice wymieniają doświadczenia na temat wdrażania dzieci w misterium modlitwy

Niedziela Młodych
50-53

Błogosławieni miłosierni

Oficjalny hymn XXXI Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

Ten hymn jest modlitwą

Małgorzata Cichoń

Nasze serca będą przeorane tą pieśnią. To nie piosneczka, łatwa i przyjemna, lecz tekst mocny Słowem Bożym „żywym, skutecznym i ostrzejszym niż wszelki miecz obosieczny, przenikającym aż do rozdzielenia duszy i ciała, stawów i szpiku, zdolnym osądzić pragnienia i myśli serca” (por. Hbr 4, 12)

Karnawałowe komplikacje

Katarzyna Jaskólska

Chcecie wiedzieć, jak powinni bawić się chrześcijanie? Internet pełen jest tzw. dobrych rad.

ponad granicami
54

Polski akcent w Ameryce

Maria Fortuna-Sudor

W grudniu 2014 r. Miya Jankowski, uczennica kl. VI katolickiej szkoły Notre Dame w East Stroudsburg, w stanie Pensylwania, zyskała rozgłos i uznanie nie tylko w USA, ale również w Polsce. A wszystko za sprawą krótkiego, półtoraminutowego filmu, który jej mama Aleksandra Jankowski umieściła na Facebooku

Huculskie kolędowanie

Tadeusz Szyma

Położony w zachodniej Ukrainie, a zamieszkały przez górali pochodzenia rusko-wołoskiego region Karpat Wschodnich, obejmujący m.in. pasmo Czarnohory, to wyjątkowo malownicza kraina, w której do dziś przetrwały archaiczne zwyczaje i obrzędy ludowe.

kultura
55

„Ida” – świetne polskie kino, tragiczna polska historia

O. Michał Legan OSPPE

Polski film „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego ma w tym roku wielkie szanse na Oscara! Jest to film naprawdę wybitny – genialny, jeżeli chodzi o kunszt aktorski, przepięknie sfilmowany. Fabuła zaczyna się w sposób bardzo ciekawy – spotykamy młodą dziewczynę, która jest nowicjuszką w klasztorze.

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Moje pokolenie ludziom ufa

różne
57

Kalendarium 18-24 I 2015

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

Apel o pomoc dla Bartka

Bartek urodził się we wrześniu 2013 r. Cierpi na małogłowie, spastyczność czterokończynową i epilepsję. Wymaga pełnej rehabilitacyjnej opieki, sprzętu rehabilitacyjnego oraz nierefundowanych kosztownych zabiegów – co wiąże się z wydatkami.

z „Niedzielą" na co dzień
58

Sałatka z łososiem i awokado

JM

Po obfitościach świątecznego stołu proponujemy prostą i pożywną sałatkę. Można ją przygotować na karnawałowe przyjęcie lub do pracy. Jej zaletą jest też to, że można ja zrobić wcześniej.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Dies Episcopi

Ks. Piotr Bączek

W uroczystość Objawienia Pańskiego, w pierwszej świątyni diecezji bielsko-żywieckiej dziękczynną Liturgię z udziałem kilkudziesięciu kapłanów celebrowali wraz z biskupem ordynariuszem Romanem Pindlem biskup pomocniczy Piotr Greger i biskup senior Tadeusz Rakoczy.

Poprzez spektakl obdarowywali innych

Monika Jaworska

Swoimi akcjami wspierają chorych, niepełnosprawnych i najuboższych. Członkowie koła charytatywnego działającego w Zespole Szkół nr 1 w Łodygowicach tym razem wystawiali „Opowieść wigilijną” w Gminnym Ośrodku Kultury w Łodygowicach.

Nowe spojrzenie na Madonnę

Mariusz Rzymek

Paweł F. Nowakowski, autor książki „Maryja. Biografia Matki Bożej”, spotkał się w bielskim lokalu „Wieniawa” ze swoimi czytelnikami, aby przybliżyć kulisy pracy nad książką oraz nakreślić główne wątki tej ponad 300-stronicowej publikacji

Niedziela częstochowska

Starość zasługuje na szacunek

Ks. Ireneusz Skubiś

Jak chyba nigdy przedtem jesteśmy dziś świadkami wyjątkowego kultu młodości, siły i tężyzny fizycznej. Gdy oglądamy programy telewizyjne, przeglądamy gazety, zauważamy, że młodość i związane z nią piękno fizyczne mają bezwzględny priorytet.

Wystrzałowi misjonarze

Ks. Jacek Molka

O kim mowa? O kolędnikach misyjnych z parafii w... Strzelcach Wielkich. W tym roku, w ramach Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, na potrzeby dzieci w Indiach zebrali aż 4180 zł.

Zawierzenie rodzin na Kalwarii w Praszce

Ks. Antoni Tatara

W sanktuarium pasyjno-maryjnym na Kalwarii w Praszce trwa wzmożone duchowe i materialne przygotowanie do koronacji koronami papieskimi cudownego wizerunku Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia.

Niedziela podlaska

Otwarte serca

Jolanta Celińska

Mieszkańcy miasta i gminy Kosów Lacki kolejny raz pokazali, że mają otwarte serca na drugiego człowieka. Z inicjatywy Urzędu Miasta i Gminy Kosów Lacki, Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego została przeprowadzona akcja zbiórki żywności, która trwała w dniach 6-14 grudnia 2014 r. w sklepach: Gama, Groszek, Polomarket.

Spotkanie opłatkowe władz z bp. Tadeuszem Pikusem w Drohiczynie

Ks. Artur Płachno

Zgodnie z dwudziestoletnią tradycją 3 stycznia w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie odbyło się doroczne spotkanie opłatkowe przedstawicieli władz państwowych, samorządowych oraz służb różnych szczebli z biskupem drohiczyńskim Tadeuszem Pikusem. Obecny był także inspirator tych spotkań biskup senior Antoni Dydycz

Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju

Tadeusz Szereszewski

18 grudnia 2014 r. w Bielsku Podlaskim na pl. Jana Pawła II przy miejskim ratuszu odbyło się przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Tegorocznym hasłem akcji były słowa św. Jana Pawła II: „Zacznijcie dzieło pokoju w sobie, byście sami napełnieni pokojem mogli nieść pokój innym”

Niedziela małopolska

Wyróżnienie i zaszczyt

Maria Fortuna-Sudor

W niedzielę Chrztu Pańskiego, 11 stycznia br., do sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach przybyli przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016, wolontariusze, koordynatorzy rejonowi i dekanalni, liderzy i członkowie Komitetów Parafialnych.

By nie być powodem grzechu

Małgorzata Cichoń

Na początku lutego po raz pierwszy w pełnym składzie będzie obradować Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich. Wśród wybranych do niej z różnych części świata osób jest była premier i była ambasador Polski w Watykanie – Hanna Suchocka, która niedawno gościła w Krakowie, uczestnicząc w sympozjum „Ochrona praw dziecka w Kościele”.

Uczą się życia

Maria Fortuna-Sudor

Było sobotnie przedpołudnie, gdy dotarłam do Brzeska, gdzie w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym im. Jana Pawła II spotkałam grupę młodzieży, która przygotowywała się do niedzielnego występu.

Niedziela przemyska

Bonifraterska posługa Braci Miłosierdzia

Oprac. Joanna Stanisz

Na południu Polski, wśród wzniesień i lasów tej pięknej okolicy uzdrowiskowej, w pierwszych latach międzywojennych, powstał nowy szpital i klasztor Braci Bonifratrów. Miejscowy proboszcz ks. Józef Rafa nie był zadowolony z działalności świeckiego bractwa opiekuńczego, które umieścił w wybudowanym przez parafię w 1902 r. budynku.

Przedszkole na Rycerskiem

Alicja Chruścicka

Przedszkole na Osiedlu „Rycerskie” w Klubie Osiedlowym „Salezjańskie” prowadzone przez Katolickie Stowarzyszenie Rodzin działa już od 19 grudnia 1995 r. – od dnia poświęcenia go i otwarcia przez śp. bp. Stefana Moskwę. W tym okresie cieszyło się niezmiennym powodzeniem u rodziców.

O proboszczu, który został bibliotekarzem...

Arkadiusz Bednarczyk

Wykładał w słynnym Collegium Nobilium; był uczestnikiem słynnych obiadów czwartkowych „u króla Stasia”... Dzięki księżnej Izabelli Lubomirskiej, która sprowadziła go do swojej biblioteki w zamku, został proboszczem i jej bibliotekarzem w Łańcucie. Kilka lat później został proboszczem w Jarosławiu, a później pierwszym bibliotekarzem słynnego Ossolineum we Lwowie

Niedziela sosnowiecka

„Campanelli”, czyli dzwonki

Piotr Lorenc

Chórzystki z zespołu „Campanelli” traktują śpiewanie bardzo poważnie, co owocuje doskonałymi, wysmakowanymi koncertami. Mogli się o tym przekonać wierni z parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sosnowcu-Kazimierzu Górniczym. 6 stycznia chór przybył do sosnowieckiej parafii na zaproszenie ks. proboszcza Dariusza Kujawy CR.

Rodzinne kolędowanie w Sosnowcu

Adam Tarnowski

Rodzina Pospieszalskich wystąpiła z koncertem kolęd w świątyni św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu. Koncert odbył się 29 grudnia 2014 r. po Mszy św. celebrowanej przez bp. Grzegorza Kaszaka.

Wspomnienie moich Dziadków

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Przed zbliżającym się Dniem Babci i Dziadka nasze myśli biegną ku nim, bo nawet w życiu dorosłym brakuje nam ich ciepła, troski i miłości. Wydawało się, że nigdy nie odejdą, bo od zawsze byli z nami, zastępując niejednokrotnie rodziców.

Niedziela świdnicka

Dziękczynienie za miniony rok

Marek Zygmunt

Wierni z całej diecezji świdnickiej licznie uczestniczyli w Mszach św. dziękczynnych za 2014 r. i wypraszających wszelkie łaski i błogosławieństwo w nowym 2015 roku. Eucharystiom sprawowanym w katedrze przewodniczył ordynariusz bp Ignacy Dec.

Najtrudniejsze przykazanie (1)

Bp Ignacy Dec

Centralnym tematem dzisiejszej Ewangelii jest miłość nieprzyjaciół. Jest to nowe i najtrudniejsze przykazanie, jakie na ziemi ogłosił Syn Boży.

Historyczne wydarzenie w Parafii Świętej Rodziny

Krystyna Smerd, Ryszard Wyszyński

Wielkie wzruszenie i radość towarzyszyły Mszy św. odpustowej odprawionej 28 grudnia w wałbrzyskiej parafii Świętej Rodziny na Białym Kamieniu. Tradycyjne imieniny parafii połączono bowiem z wyjątkowym wydarzaniem, jakim było wprowadzenie do tej jednej z najmłodszych świątyń naszej diecezji relikwii św. Jana Pawła II.

Niedziela toruńska

Pielgrzymka zaufania

Mikołaj Wyrzykowski

Wszelkie bariery zanikają: na spotkaniu Taizé wszyscy tworzymy jedną, wielką wspólnotę, w której się bawimy i modlimy.

Światło przełożyła na język życia

Beata i Tomasz Strużanowscy

Trud systematycznej, wytężonej formacji we wspólnocie wydał w ich życiu wspaniałe owoce. Świadczy o tym miłość małżeńska, która w miarę upływu lat coraz bardziej jaśniała; świadczą o tym wspaniale wychowani syn i córka oraz założone przez nich rodziny; świadczy postawa w latach 80., kiedy za ówczesne zaangażowanie w „Solidarność” przyszło zapłacić cenę represji (utraty pracy);

Kolędowanie na patriotyczną nutę

Mirosława Buczyńska

Toruński Wieczór Kolęd przeszedł już do historii. Stało się świąteczną tradycją wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Kiedy wszystkie miejsca w Sali Mieszczańskiej Ratusza zostały zajęte, rozpoczął się wyjątkowy wieczór kolęd.

Niedziela wrocławska

Jubileuszowa Biblia za klauzurą

Lilianna Sicińska

Mniszki Benedyktynki Sakramentki z wrocławskich Pawłowic 10 stycznia uroczyście przekazały Siostrom Benedyktynkom z Wołowa jubileuszową Biblię, która w Roku Życia Konsekrowanego peregrynuje po klasztorach archidiecezji wrocławskiej.

Do Boga przez ludzi

Adrianna Sierocińska

Otwartość i gotowość do współpracy z osobami świeckimi – tak mówią o swoim charyzmacie i działalności. O wrocławskiej wspólnocie Ojców Redemptorystów opowiadają (połączeni nie tylko wspólną zakonną misją, ale i więzami krwi) proboszcz parafii NMP Matki Pocieszenia o. Damian Simonicz oraz duszpasterz akademicki o. Mariusz Simonicz.

Razem tworzymy rodzinę

Oprac. Anna Buchar

Od ponad 30 lat w Polsce wspierają osoby z niepełnosprawnością intelektualną w małych domach pomocy i warsztatach pracy. Prowadzą edukację dzieci i młodzieży. We Wrocławiu mają dwa domy oraz zespół mieszkań chronionych. Mowa o wspólnocie L’Arche.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

To są rzeczy naprawdę fascynujące

Katarzyna Jaskólska

Z ks. dr. Dariuszem Gronowskim, autorem książki „Bp Wilhelm Pluta. Biografia”, rozmawia Katarzyna Jaskólska.

Sztuka anonimowa

Kamil Krasowski

Gościeszowice to niewielka miejscowość położona w województwie lubuskim w gminie Niegosławice. Znajduje się tu gotycki kościół, który wzniesiono pod koniec XIII wieku, a w nim ołtarz, który zdaniem historyków oddaje charakter warsztatu pewnego nieznanego artysty – tzw. Mistrza Ołtarza z Gościeszowic.

Rozerwanie nieba

Ks. Jerzy Hajduga CRL

Kalendarz to gruba książka, bo mniej niż 365 kartek liczyć nie może. Mam przed sobą kalendarz na 2015 r. Wertuję puste kartki, niezapisane żadnymi, miłymi czy przykrymi, zdarzeniami. Nowe dni nowego roku. Notuję, kreślę wersy, stare też wracają.

Reklama

Najpopularniejsze

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

Rok liturgiczny

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana...

Rok liturgiczny

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana...

90 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża

Wiadomości

90 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...