Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież Franciszek do dyplomatów

Warunek pokoju

Warunkiem pokoju jest przyjęcie „kultury spotkania”, a nie „kultury odrzucenia” – to główna myśl przesłania, które wystosował papież Franciszek podczas noworocznego spotkania z członkami korpusu dyplomatycznego, akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej. Ojciec Święty, zwracając się 12 stycznia br. do dyplomatów, dokonał przeglądu sytuacji międzynarodowej i zaapelował m.in. o pokój na obszarach, gdzie toczy się tzw. wojna w kawałkach – przede wszystkim na Ukrainie i Bliskim Wschodzie. Wezwał społeczność międzynarodową do podjęcia „konkretnych działań na rzecz pokoju oraz w obronie tych, którzy znoszą skutki wojny i prześladowań oraz zmuszeni są do opuszczenia swoich domów i swej ojczyzny”.

W przemówieniu Papież wskazał na dwa ważne przesłania płynące z bożonarodzeniowego żłóbka, streszczające się w słowach: „pokój” i „odrzucenie”. Przywołał symbolikę ikony Narodzenia Pańskiego wybitnego ikonopisa Andrieja Rublowa, na której Dzieciątko Jezus nie jest położone w kolebce, ale w grobie. – Obraz ten, którego autor zapragnął połączyć dwa główne święta chrześcijańskie – Boże Narodzenie i Wielkanoc – pokazuje, że obok radosnego przyjęcia nowych narodzin istnieje też cały dramat, w którego centrum jest osoba Jezusa, wzgardzonego i odrzuconego aż po śmierć na krzyżu – powiedział papież Franciszek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Nawiązując do różnych opisów Narodzenia Pańskiego, ukazujących „zatwardziałe serce ludzkości, która z trudem przyjmuje Dzieciątko”, Ojciec Święty mówił o kulturze odrzucenia, polegającej na tym, że nie traktujemy bliźniego jak brata, którego należy przyjąć, a stawiamy go na zewnątrz naszego osobistego horyzontu życia i w ten sposób staje się on dla nas konkurentem lub poddanym.

(RV)

Telegram

Rezygnacja Giorgia Napolitana

Ojciec Święty podziękował ustępującemu z urzędu prezydentowi Włoch Giorgiowi Napolitanowi za jego działania na rzecz narodu włoskiego. Ten pełniący swe obowiązki od 2006 r. sędziwy, liczący niemal 90 lat polityk poinformował 14 stycznia br. o rezygnacji z prezydentury. W ciągu dwóch tygodni zbierze się parlament oraz 58 przedstawicieli regionów w celu wybrania jego następcy.

W telegramie wystosowanym ze Sri Lanki Franciszek wyraził swój szacunek dla ustępującego szefa państwa włoskiego za jego posługę dla narodu. Podkreślił autorytet, który wypracował sobie Napolitano, jego wierność i niestrudzone poświęcenie dobru wspólnemu. Zaznaczył, że działania prezydenta przyczyniły się do umocnienia w społeczeństwie ideałów solidarności, jedności i zgody, zwłaszcza w kontekście wielu trudności. Papież zapewnił o swej modlitwie w intencji ustępującego prezydenta, jego małżonki oraz bliskich mu osób.

(RV)

Statystyka

Stosunki dyplomatyczne

Stolica Apostolska utrzymuje stosunki dyplomatyczne ze 180 państwami – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe w dniu, w którym papież Franciszek spotkał się z korpusem dyplomatycznym. Ponadto relacje takie utrzymuje ona z Unią Europejską i Zakonem Maltańskim, zaś charakter specjalny mają stosunki z państwem palestyńskim.

Reklama

W Rzymie mają swe siedziby ambasady 81 państw oraz UE i Zakonu Maltańskiego przy Stolicy Apostolskiej. Pozostali ambasadorowie rezydują w innych państwach, w których równocześnie pełnią swą misję dyplomatyczną. W 2014 r. Stolica Apostolska podpisała trzy umowy międzynarodowe.

(KAI)

Castel Gandolfo

Konferencja o astronomii

Pod hasłem „Astronomia w chrześcijaństwie i islamie” w Castel Gandolfo odbyła się w dniach 13-15 stycznia br. międzynarodowa konferencja. Organizatorami imprezy odbywającej się w ramach obchodzonego właśnie Międzynarodowego Roku Światła są Watykańskie Obserwatorium Astronomiczne i ambasada Iranu przy Stolicy Apostolskiej. Podkreśla się, że astronomia jest wspólnym dziedzictwem ludzkości, a do jej rozwoju przyczyniły się zarówno cywilizacja chrześcijańska, jak i islamska.

(RV)

Telefon od Papieża

Pocieszenie dla chorej

Papież Franciszek zatelefonował do argentyńskiej imigrantki chorej na raka, by udzielić jej swego błogosławieństwa. Stella Maris Kriger jest w zaawansowanej fazie choroby, przebywa w szpitalu w Leirii, 120 km na północ od Lizbony. Mieszkająca od 17 lat w Portugalii 61-letnia kobieta pracuje jako terapeutka masażystka i znana jest ze swego zaangażowania społecznego, dzięki któremu pomogła wielu ludziom. O chorobie imigrantki papież Franciszek dowiedział się od pracującego w Rzymie dziennikarza.

Kriger nie kryła wzruszenia z powodu rozmowy z Ojcem Świętym. Oświadczyła, że była to jedna z najważniejszych chwil w jej życiu.

(KAI)

Z twittera papieża Franciszka

Niedziela jest dniem Pańskim: znajdźmy czas, aby z Nim przebywać.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Podziel się:

Oceń:

2015-01-20 11:55

Wybrane dla Ciebie

Przychodzisz do mnie, Panie

2026-08-04 13:40

Niedziela Ogólnopolska 32/2026, str. 20

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

USA: czy Coca-Cola dyskryminuje imię Jezusa na swoich spersonalizowanych puszkach?

2026-08-08 17:32

pixabay.com

Czy puszka Coca-Coli z napisem „Szatan jest Królem” może przejść przez filtr marki, podczas gdy „Jezus jest Królem” jest natychmiast odrzucany? Ta zaskakująca kontrowersja rozpala obecnie amerykańskie media społecznościowe i wiele innych mediów za Atlantykiem. Sprawa nabrała nowego wymiaru 6 i 7 sierpnia, po udostępnieniu testów konfiguratora oferowanego przez Coca-Colę amerykańskim konsumentom, umożliwiającego personalizację puszek.

Więcej ...

Kościół w Ceucie organizuje czuwanie modlitewne w intencji pokoju

2026-08-09 18:37

Vatican Media

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. kan. Krzysztof Herbut: Jaka modlitwa, takie życie

Niedziela Świdnicka

Ks. kan. Krzysztof Herbut: Jaka modlitwa, takie życie

Nowenna przed Wniebowzięciem NMP

Wiara

Nowenna przed Wniebowzięciem NMP

Jak rozmawiać o wierze z dorosłymi dziećmi, które...

Wiara

Jak rozmawiać o wierze z dorosłymi dziećmi, które...

Nowenna przed wspomnieniem św. Maksymiliana Marii Kolbego

Wiara

Nowenna przed wspomnieniem św. Maksymiliana Marii Kolbego

Filip Gurłacz: Każdy niesie swój krzyż; nie da się go...

Wiara

Filip Gurłacz: Każdy niesie swój krzyż; nie da się go...

Na Madagaskarze masowo znikają dzieci

Wiadomości

Na Madagaskarze masowo znikają dzieci

Wizerunek świętego Jana Pawła II sprofanowany podczas...

Wiadomości

Wizerunek świętego Jana Pawła II sprofanowany podczas...

Włochy: kilka kościołów uszkodzonych w trzęsieniu...

Wiadomości

Włochy: kilka kościołów uszkodzonych w trzęsieniu...

Medjugorie: Zatrzymany Polak przyznał się do winy i...

Wiadomości

Medjugorie: Zatrzymany Polak przyznał się do winy i...