Reklama

Niedziela 4/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Europa popełnia samobójstwo

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Można zauważyć oderwanie się Europy od swoich chrześcijańskich korzeni. Dowody mamy na co dzień – Europa, jak cały świat, biernie patrzy na chrześcijan cierpiących pod brzemieniem terroru. Obrona chrześcijaństwa jest postrzegana jako działanie niepoprawne politycznie.

drogowskazy
3

„Który skrzywdziłeś człowieka prostego...”

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Początek wiersza Czesława Miłosza, zamieszczony na krzyżach Stoczni Gdańskiej, to przypomnienie o krzywdzie wyrządzonej ludziom, często bardzo biednym, będące nie tylko ostrzeżeniem dla tych, którzy krzywdzili ludzi w czasach komunistycznych, ale także wielkim wołaniem w czasach współczesnych.

z Watykanu
4

Z Watykanu

ze świata
5

Ze świata

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie”

z ostatniej chwili
7

Lekcja pokory na Śląsku

Wojciech Dudkiewicz

Zawarte w Katowicach porozumienie w sprawie planu naprawczego dla Kompanii Węglowej zakończyło najostrzejsze spięcie w czasie już prawie czteromiesięcznych rządów Ewy Kopacz. Nie oznacza to, że problem z zadłużonymi kopalniami i ze sprzedażą węgla został rozwiązany

Rok z Caritas

(wd)

Mottem rozpoczynającego się Roku Caritas, organizowanego w związku z 25-leciem reaktywowania tej największej kościelnej organizacji charytatywnej w naszym kraju, będzie hasło „Caritas dla rodziny”.

Franki po starym kursie?

(wd)

Wiadomość, że rząd nie zostawi samym sobie osób spłacających kredyty we frankach szwajcarskich – w które uderzyło zniesienie sztywnego kursu szwajcarskiej waluty do euro i skok notowań – wywołuje mieszane uczucia.

Zwijają pocztę

(wd)

Poczta Polska chce zwolnić w tym roku kilka tysięcy pracowników. Władze poczty mówią o 5 tys., jednak związkowcy ostrzegają, że pracę może stracić nawet 8 tys. osób – zwolnienie tylu pracowników zapowiadały władze poczty pod koniec ub.r.

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Styczeń to szczególny miesiąc dla Zakonu Paulinów. Ojcowie i bracia czczą w tym czasie patriarchę swojego Zakonu – św. Pawła Pierwszego Pustelnika. 10 stycznia rozpoczęła się nowenna ku jego czci, zwana Pawełkami.

z Polski
9

Z Polski

papież Franciszek na Sri Lance i Filipinach • 13-19 stycznia 2015 r.
10-11

Różne biedy i to samo lekarstwo

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Wizyta papieża Franciszka na Sri Lance i Filipinach była dla obydwu państw, mimo dzielących je różnic, wydarzeniem historycznym. Papież przyjmowany był z wielkim entuzjazmem, jako religijny lider, który przyjechał karmić nadzieją w kontekście różnych przejawów biedy, zarówno tej materialnej, jak i duchowej, dźwiganej przez Lankijczyków oraz Filipińczyków.

temat numeru: 70. rocznica wyzwolenia obozu
12-15

Nieodwracalne

(Red.)

Twarze z pierwszej strony „Niedzieli” to twarze byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych: Jerzego Ulatowskiego, Danuty Bogdaniuk i Félixa Gutmachera. Na fotografii powyżej – Paul Sobol. Autorem zdjęć jest Maciek Nabrdalik, fotoreporter, zdobywca licznych nagród w konkursach fotograficznych.

Pytanie o Auschwitz

Ks. Piotr Bączek

70. rocznica wyzwolenia Auschwitz będzie z pewnością wyjątkowa. żyjących świadków tamtych strasznych wydarzeń jest bowiem coraz mniej, i wiemy, że kiedyś odejdą. Już teraz musimy zdawać sobie sprawę, że historia zostanie tak czy inaczej udokumentowan.

Piętno przez pokolenia

Zdzisław Jan Ryn

W styczniowe rocznice oswobodzenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Towarzystwo Lekarskie Krakowskie szczególnie pochyla się nad losem tych, którzy przeżyli golgotę obozu.

pod patronatem „Niedzieli"
16

Opowieść o przyjaźni z polskim Papieżem

Joanna Szczerbińska

Inauguracja wielkiej serii papieskiej Białego Kruka.

Rok św. Jana Pawła II • odkrycie w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego
18-19

Tajne spotkanie Papieża z polskimi grekokatolikami

Grzegorz Polak

Kto myśli, że o pielgrzymkach Jana Pawła II do Polski napisano już wszystko, jest w błędzie. Grudniowa kwerenda fotograficzna w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego na warszawskim Wilanowie dała zaskakujący rezultat.

19

Zamach na własne życzenie

Marian Salwik

Może kogoś to zbulwersuje, ale jestem zdania, że redakcja francuskiego pisma satyrycznego „Charlie Hebdo”, na którą islamscy fanatycy dokonali zamachu terrorystycznego, zgotowała sobie ten los niejako na własne życzenie

15-lecie „Dzieła Nowego Tysiąclecia"
20-21

Jedyny taki pomnik

Mateusz Krawczyk

To będzie szczególny rok dla Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Rok ogłoszony przez Sejm Rokiem św. Jana Pawła II, rok 10. rocznicy śmierci Papieża i 1. rocznicy jego kanonizacji, rok 15 lat działalności fundacji i wreszcie rok jubileuszowego XV Dnia Papieskiego, obchodzonego pod hasłem: „Jan Paweł II – Patron Rodziny”

Światowy Dzień Trędowatych
22-24

By im przywrócić ludzką godność

Kazimierz Szałata

W ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest, ustanowiony przez ONZ w 1954 r. z inicjatywy sługi Bożego Raoula Follereau, Światowy Dzień Trędowatych. Być może informacja o tym szczególnym dniu może u niejednego z nas wywołać zdziwienie

Kalendarium akcji Follereau na rzecz trędowatych

Zmarł André Récipon

Kazimierz Szałata

W hospicjum Bethléem w Paray-le-Monial (Francja) 16 stycznia 2015 r. zmarł André Récipon, duchowy syn sługi Bożego Raoula Follereau.

śp. dr Wanda Błeńska (1911 – 2014)
25

Byłem jej ostatnim pacjentem w Afryce

Ryszard Piasek

Dr Wanda Błeńska żegnana była z największymi honorami. Dr Kawuma – dyrektor szpitala w długim, przerywanym gromkimi oklaskami wystąpieniu wspominał jej pełną poświęcenia pracę dla tych najbiedniejszych z biednych: nieleczonych przez nikogo, wyrzucanych poza wioskę chorych na trąd i ich rodziny.

w Ziemi Świętej
26-27

Złapał „bakcyla powrotu”

Ks. Jacek Molka

Świętujemy narodziny Jezusa Chrystusa. Wielu chrześcijan przenosi się wtedy oczyma wyobraźni do Ziemi Świętej. Są i tacy szczęśliwcy, którzy żyją tam na co dzień i dotykają miejsc uświęconych obecnością Syna Bożego. Do nich należy o. Kazimierz Frankiewicz, franciszkanin konwentualny.

27

Dlaczego zło w świecie dobrego Boga

Jan Kulowski

Polski Katechizm Poetycki

opowieść o walijskiej dziewczynce
28-29

Dziewczęce marzenie o Biblii

Ks. Jerzy Banak

W środowiskach protestanckich powszechnie znana jest wzruszająca historia małej dziewczynki Mary Jones, którą Opatrzność posłużyła się do gorliwej siejby słowa Bożego w świecie.

30

Zabawka Dzieciątka Jezus

Agnieszka Bugała

Ojciec Pio uwielbiał Boże Narodzenie, a w czasie świątecznym Jezus w nadzwyczajny sposób obdarowywał go swoją obecnością. Biografowie świętego odnotowują aż trzy objawienia Dzieciątka Jezus w życiu Ojca, które zdarzyły się w obecności świadków

wiara i życie
31

Byliśmy w Rzymie

(akw)

Uroczystość kanonizacji dwóch papieży – Jana XXIII i Jana Pawła II, w której wzięło udział 800 tys. pielgrzymów, włoskie i 93 oficjalne delegacje państwowe, media nazwały kanonizacją stulecia.

Iskra szczęścia

Ks. Mariusz Rosik

Eksperyment wyglądał następująco: ze ściany jednego z amerykańskich college’ów zdjęto piętnastoletnie tableau ze zdjęciami około pięćdziesięciu absolwentów.

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia
32-33

Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię

Słowa Ewangelii według świętego Marka (Mk 1, 14-20)

Godzina zbawienia

O. Dariusz Kowalczyk SJ

Jest czas „kronos” i czas „kairos”. Ten pierwszy oznacza przemijanie sekund, godzin, dni i lat. Ten drugi to czas zbawienia, w którym przychodzi do nas Bóg i udziela łaski nawrócenia. „Kairos” objawia się w „kronos”. Kiedyś jeden ze współbraci chodził po kolegium jezuickim i pytał: „Która jest godzina?”.

poradnik duszpasterski
34

O udręce płynącej z troski

Odpowiada ks. Robert Grohs

Renata: – Ona się już nie zmieni, mówię Księdzu. Nie ma sensu nawet się za nią modlić. Nic to Księdzu nie da...

felieton
35

Ekumeniczne myśli

Grzegorz Polak

Bez większego echa minął kolejny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia 2015 r.). Podobnie jak w ostatnich latach, obyło się bez ekumenicznych fajerwerków i spektakularnych wydarzeń

120 lat przewodzenia

Lidia Dudkiewicz

Najstarszy tygodnik katolicki w Polsce „Przewodnik Katolicki” obchodzi 120-lecie swego istnienia. Nowoczesna okładka, atrakcyjna szata graficzna, najlepsze reporterskie zdjęcia i wiele ciekawych artykułów na temat życia Kościoła – to atuty, którymi pismo chce na nowo podbić serca czytelników prasy katolickiej

rozmawiamy o świecie
36-37

Wielka straszna gra

Z dr. Janem Burym rozmawia Wiesława Lewandowska

O przyczynach i konsekwencjach zamachów terrorystycznych w Paryżu z dr. Janem Burym rozmawia Wiesława Lewandowska

gospodarka
38-39

Górnictwo – stan przedzawałowy

Ks. Marek Łuczak

Na Śląsku nie zabliźniły się jeszcze rany po ostatnich odsłonach restrukturyzacji górnictwa. Dzielnice, które jeszcze niedawno tętniły życiem, w wielu miastach wymierają. Dosłownie i w przenośni...

Polacy z Doniecka
40-41

Sprawa Polaków, sprawa Polski

Mateusz Wyrwich

Na wschodniej Ukrainie mieszka blisko pięćdziesiąt tysięcy osób przyznających się do polskości. Kartę Polaka posiada około pięciuset z nich. W obliczu trwającej tam wojny do Polski indywidualnie przyjechało około stu osób. Chęć przyjazdu zadeklarowało kolejnych dwieście

41

Ewangelia na Twitterze

Ks. Mariusz Frukacz

Papież Benedykt XVI w swoim Orędziu na 43. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu w 2009 r. zwrócił uwagę na znaczenie nowych technologii, Internetu w dziele ewangelizacji

fakty • opinie
42

Ekspresowa aborcja w Polsce

Jan Maria Jackowski, Publicysta i pisarz, eseista, senator RP

To paradoks czasów, w których żyjemy, że zamiast rozwoju cywilizacji, mierzonego takim parametrem, jak ochrona integralności życia ludzkiego, w tej podstawowej dziedzinie obserwujemy wyraźny regres.

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
43

Więcej kardynałów?

(pr)

Prześladowania chrześcijan

(pr)

Bogactwo może prowadzić do idolatrii

(pr)

Ojciec Święty od początku dał się poznać jako największy na świecie obrońca ubogich i odrzuconych. Coraz częściej pojawiają się krytykanci, którzy oskarżają go o antykapitalizm i komunizm. Wyjaśnieniu tej kwestii służy właśnie ta rozmowa

Okażcie i nam solidarność

(pr)

44

Biedna Polsko…

Alina Czerniakowska

dy piszę ten tekst, trwa walka górników o zachowanie polskich kopalń, miejsc pracy, nie ustają rozpaczliwe protesty Śląska. Cała Polska ma świadomość, że dzieje się coś bardzo złego, wręcz tragicznego.

Jesteśmy rządowe karykatury!

Zdzisław Skotnicki

Pan Niedziela wyciągnął z głębokości szafy pudełko po butach, w którym trzymał swoje stare wprawki literackie i rysunkowe. Karykatury kolegów z klasy licealnej po wielu latach nadal świadczyły o niezłym talencie Niedzieli

felietony
45

Twoje imię

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Europa musi się bronić, budując własny system wewnętrznego bezpieczeństwa. Dotychczas na czele frontu walki z terroryzmem stały Stany Zjednoczone

Arogancja władzy

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

Mamy bogactwo węgla, to wydobywajmy i przetwarzajmy ten węgiel jak się da najnowocześniej, bo to na pewno się nam opłaci.

odeszła dama polskiej sceny
46-47

Zwyczajne życie Danuty Michałowskiej

Anna Wyszyńska

„Dama polskiej sceny”, „mistrzyni teatru słowa”, „legenda polskiej kultury” – takie określenia pojawiały się często obok nazwiska Danuty Michałowskiej.

rodzina • poradnik
48

Sens rozlanego soku

Joanna Operacz

W korku 15 minut. Dziecięce „Mamooo!” w środku nocy. Sok z winogron na świeżo wypranym i wyprasowanym obrusie. Małe, ale irytujące zdarzenia, które potrafią wyprowadzić z równowagi.

To kwestia światła

Br. Tadeusz Ruciński FSC

Połysk i blask różnią się tak, jak Księżyc i Słońce, choć łudzą podobieństwami. Zresztą w nadmiarze sztucznych świateł splendor i blichtr spycha w cień to, co tętni własnym światłem

pigułka wczesnoporonna
49

Handlarze śmiercią?

Marek Czachorowski

Nowy rok otwarto w UE wieścią, że wolno będzie kupować bez recepty „pigułkę awaryjną” na wypadek podejrzenia „niechcianej ciąży”. Tak zadecydowali urzędnicy Komisji Europejskiej, zajmujący się polityką zdrowotną. Zdrowym przecież nie trzeba lekarza i jego recept, ale tym, co się źle mają.

Pigułka „dzień po” niszczy życie poczęte i rujnuje zdrowie kobiety

Niedziela Młodych
50-53

O pojednaniu ze sobą

Ks. Rafał Kowalski

Chrystus, którego odnajdujemy w sobie, nie jest wcale tym, co bezskutecznie staramy się w nas podziwiać i ubóstwiać. Utożsamił się On natomiast właśnie w tym, co nam w nas najbardziej przeszkadza, bo wziął na siebie naszą nędzę i miernotę, nasze ubóstwo i nasze grzechy.

Aby wszyscy byli jedno

Sylwia Adamczyk

W kolegium kapucynów w Trydencie 7 grudnia 1943 r. 23-letnia Chiara Lubich ofiarowuje Bogu swoje życie. Pan Bóg przyjmuje to bardzo serio... Tak zaczyna się historia Ruchu Focolari, liczącego dziś ponad 2 mln uczestników na całym świecie

Krok do Wielkiego Postu

ACh

Już dziś zachęcamy do głębokiego przeżywania czasu przed Zmartwychwstaniem

sport
54

Kibice u Jasnogórskiej Pani

Ks. Jacek Molka

Już po raz 7. do Częstochowy pielgrzymowali kibice. 10 stycznia br. było ich na Jasnej Górze ok. 5 tys. Jednym z patronów medialnych pielgrzymki była „Niedziela”.

kultura
55

Konwicki i Kołakowski pośmiertnie na nowo odkrywani

O. Michał Legan OSPPE

Całe życie miałem szczęście do nauczycieli. Do polonistek i historyków. Zarażali pasją, odkrywali nowe lądy, wymagali, obdarzali przyjaźnią. Kiedy więc dowiedziałem się o śmierci Tadeusza Konwickiego, w jednej chwili przeniosłem się myślą do mojej klasy w Katolickim Liceum w Zielonej Górze.

Zaproszenie – „Dekalog, jeden”

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Poszukujemy przyjaźni

różne
57

Kalendarium 25-31 I 2015

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

z „Niedzielą" na co dzień
58

Kudłacze kokosowe

Zebrała Jolanta Marszałek

Zimowa pora to dobry czas na pieczenie i zajadanie się pysznymi słodkościami. Z przyjemnością siadamy w ciepłej kuchni i przyrządzamy ulubione ciastka.

Ksiądz Redaktor Ireneusz Skubiś • 33 lata dla mediów katolickich
Dod 2-Dod 8

Tygodnik katolicki „Niedziela” – to więcej niż prasa

Z honorowym redaktorem „Niedzieli” – ks. inf. Ireneuszem Skubisiem o budowaniu medialnego autorytetu, jakim jest Tygodnik Katolicki „Niedziela”, rozmawia o. prof. dr hab. Leon Dyczewski OFMConv

O Niedzieli

Czcigodny Księże Redaktorze,

W czym tkwi siła tej gazety

Prof. Andrzej Jurga

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Zjednoczeni górale

Monika Jaworska

Wszystko zaczęło się 20 lat temu. 4 października 1995 r. 26 dzieci spotkało się w Wieprzu, by tańczyć w zespole regionalnym. Niedługo trzeba było czekać – bo raptem 2 tygodnie, a dzieci było już 60. Za 2 miesiące powstał zespół.

Czas zwiększyć wydobycie

Z Kazimierzem Grajcarkiem rozmawia Mariusz Rzymek

Z Kazimierzem Grajcarkiem, przewodniczącym Solidarności Górnictwa i Energetyki, rozmawia Mariusz Rzymek

Turniejem uczczą 200-lecie urodzin swojego patrona

Monika Jaworska

Dla wszystkich zaangażowanych w Turniej Piłki Nożnej Ministrantów „Bosko Cup” rozpoczął się szczególny rok. Mianowicie w tym roku świętować będą jubileusz 200. rocznicy urodzin św. Jana Bosko – patrona piłkarskiego turnieju.

Niedziela częstochowska

Potencjał słowa

Ks. Ireneusz Skubiś

Często ucieka nam sprzed oczu bardzo ważny dział ewangelizacji świata i człowieka – budowanie przez słowo. Jezus powiedział do swoich uczniów: „Idąc na cały świat nauczajcie wszystkie narody, ucząc je wszystkiego, co wam powiedziałem” (por. Mt 28, 19-20).

Kalwaryjska Matka Zawierzenia u rodzin zakonnych

Ks. Antoni Tatara

Od pierwszej niedzieli Adwentu ub.r. przeżywamy w Kościele ogłoszony wcześniej przez papieża Franciszka Rok Życia Konsekrowanego.

Cudowny kapłan

Ks. Jacek Molka

Bez wątpienia takim człowiekiem i księdzem był śp. ks. kan. Emil Cudak (1950-2014). Ci, którzy go znali – zarówno w Polsce, jak i w Afryce oraz Stanach Zjednoczonych – jednogłośnie stwierdzają: – Misjonarz bez reszty oddany Panu Bogu i ludziom.

Niedziela podlaska

DWML zakończyły koncerty kolęd

Ks. Artur Płachno

Drohiczyńskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej zakończyły cykl koncertów kolęd, które odbywały się w parafiach diecezji drohiczyńskiej i sąsiednich.

Radosne świadectwo wiary

Tadeusz Szereszewski

6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, w parafii pw. Najświętszej Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim już po raz drugi został zorganizowany Orszak Trzech Króli.

„Niezłomnemu głosicielowi Ewangelii...”

Ewa Jakubik

Ksiądz prał. Józef Ruciński urodził się w 1901 r. w niewielkiej wiosce Krasów niedaleko Sokołowa Podlaskiego.

Niedziela kielecka

Skansenowski kościół odnowiony

Agnieszka Dziarmaga

Jeszcze w Adwencie 2014 r. został zaprezentowany stan skansenowskiego kościółka z Rogowa w Parku Etnograficznym w Tokarni, który w ub. roku odwiedziło ok. 90 tys. turystów.

Matka Boża Świętomarska

Katarzyna Dobrowolska

Mieszkańcy Świętomarzy kochają ten XVII-wieczny wizerunek Matki Bożej. Od pokoleń przechowują go w swoich domach. Wydeptany kamienny próg z przedsionka świątyni daje wyobrażenie przybywających przez stulecia przed cudowne Oblicze Maryi. Tak jest do dziś.

Teraz czas na wzrost

Katarzyna Dobrowolska

Przyglądamy się od kuchni, jak wygląda formowanie się parafialnych centrów ŚDM, szkolenie wolontariuszy, powstawanie animacji muzycznej. Podskórnie toczy się też inna praca. Młodzi zaczynają tworzyć wspólnotę ducha.

Niedziela małopolska

Wrócić do normalnego życia

Agnieszka Konik-Korn

W święto Nawrócenia św. Pawła zaglądamy do miejsca, które mijają tysiące osób przejeżdżających codziennie przez zatłoczone ulice Krakowa. To tam, w Areszcie Śledczym przy ul. Montelupich, 10 stycznia odbyło się wyjątkowe spotkanie.

Wspólny sukces

Maria Fortuna-Sudor

Uczestniczyłam już po raz kolejny w finale cyklicznego, organizowanego przez parafię św. Michała Archanioła w Sieprawiu, Duszpasterstwo Dzieci i Młodzieży Dekanatu Mogilany, Gminę Siepraw i Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Turystyczna Podkowa, „Konkursu Szopek Bożenarodzeniowych Tradycyjnych i Krakowskich”, nad którym „Niedziela” sprawuje patronat.

Święty czas

Małgorzata Cichoń

Dowiedziałam się o nim od koleżanki, z którą studiował w Krakowie. Podobnie jak wiele innych osób, jest zaangażowana w organizowanie pomocy dla Artura.

Niedziela lubelska

Kolędnicy misyjni

Urszula Buglewicz

W okresie świąteczno-noworocznym do drzwi naszych domów pukali kolędnicy misyjni.

Święto ludzi Caritas

Anna Gliwa

Pracownicy, wolontariusze i przyjaciele lubelskiej Caritas świętowali podczas podsumowania akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oraz 2. Gali Wolontariatu.

Z miłości do człowieka

Ks. Stanisław Chmielowski

Dom Pomocy Społecznej w Nowinach k. Chełma istnieje od 1934 r. Jego powstanie wiąże się z osobą br. Stanisława Szalasta, nazywanego Kresowym Bratem.

Niedziela legnicka

Powróciło na miejsce

AG

Zwieńczenie wieży kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego po ponad dwóch latach powróciło na swoje miejsce. Firma „Labux” z Bielska-Białej ponownie zainstalowała kulę, chorągiew i krzyż, które będą teraz dumnie wznosić się nad Olszyną.

Dzieci listy piszą

Beata Kwiecińska

Przedświąteczny czas sprzyja czynieniu dobra. Tradycją w Szkole Podstawowej nr 4 w Lubaniu stał się udział w akcji Marzycielska Poczta.

Nagroda Ducha Gór

Feliks Rosik

W Szklarskiej Porębie tradycyjnie na początku roku odbywa się spotkanie ludzi gór gromadzące osoby, które łączy wspólna pasja i praca związane z okalającymi Szklarską Porębę Karkonoszami i Górami Izerskimi. Tradycją spotkań jest wręczanie prestiżowej nagrody miasta Ducha Gór.

Niedziela łódzka

Rodziny Bogiem silne

Abp Marek Jędraszewski

List Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego w sprawie modlitwy archidiecezji łódzkiej za Ojca Świętego Franciszka, za najbliższy Synod Biskupów i za rodziny.

Kocham to, co robię

Z o. Tomaszem Bajdą rozmawia Anna Skopińska

Z o. Tomaszem Bajdą, przeorem łódzkich kamilianów, kapelanem szpitala Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, rozmawia Anna Skopińska.

Uraduj się swoim małżeństwem

Elżbieta i Jerzy Marcinkiewiczowie

Gdy dopiero stawaliśmy się małżeństwem, 37 lat temu, „życzliwi” ludzie ostrzegali nas przed tym krokiem. Mówili, że miłość jest tylko na początku, gdy jesteśmy sobą zafascynowani, a potem zostaje tylko przyzwyczajenie.

Niedziela przemyska

Czy dobro musi być krzykliwe?

Stanisława Pałkus

Co roku w okolicach święta Chrztu Pańskiego jesteśmy bombardowani wszelkimi możliwymi kanałami „melodią” olbrzymiej dobroczynności, jakiej niby spontanicznie ulegamy w stosunku do chorych dzieci.

Posłane do ubogich…

S. Sławomira, boromeuszka

Bo ubogich zawsze macie u siebie i kiedy zechcecie, możecie im dobrze czynić, a Mnie nie zawsze macie” – mówił Chrystus broniąc kobiety, która dla Niego poświęciła drogocenny olejek (Mk 14,7). A nie dla ubogich? – dziwił się Judasz.

Ponad pół tysiąca lat nad Mleczką

Arkadiusz Bednarczyk

W tym roku, jeden z piękniejszych średniowiecznych zabytków – kościół przeworskich Bernardynów, obchodzi 550 lat istnienia. Do czerwca trwać będą rozmaite uroczystości rocznicowe...

Niedziela rzeszowska

Media kształtują wiarę i moralność

Ks. Andrzej Motyka

Franciszek Salezy, którego liturgiczne wspomnienie wypada 24 stycznia, święty biskup Genewy i człowiek niepospolitego umysłu, w sposób szczególny patronuje ludziom, pracującym w środkach przekazu.

Boży dar twórczości

Natalia Janowiec

Z artystą Karolem Brejem rozmawia Natalia Janowiec.

Nie było miejsca dla Ciebie

Andrzej Szypuła

Spośród pięknych polskich kolęd powstałych w minionym już XX wieku ta właśnie wydaje się najbardziej głęboka i poruszająca, chętnie śpiewana przez wszystkich.

Niedziela sandomierska

Kolędowanie misyjne

Ks. Adam Stachowicz

Już po raz czwarty Radomyśl nad Sanem stał się gospodarzem Diecezjalnego Spotkania Grup Kolędników Misyjnych.

1% dobra – Twój wybór

Katarzyna Woynarowska

Zastanawiasz się czasem na co konkretnie idzie Twój 1 proc., który odpisujesz od podatku? A może jesteś jeszcze na etapie zastanawiania się komu oddać te pieniądze, albo – co gorsza – czy w ogóle zawracać sobie tym głowę? Nie zmarnuj okazji do zrobienia czegoś dobrego.

Jubileusze małżeńskie

Ks. Adam Stachowicz

W kościele parafialnym sześćdziesiąt par z terenu gminy Jeżowe świętowało swoje jubileusze małżeńskie.

Niedziela sosnowiecka

„Złota Kantyczka”

Piotr Lorenc

Regionalny Zespół Dziecięcy „Jaworzyna” otworzył tegoroczny koncert laureatów XII Diecezjalnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Złota Kantyczka” w Jaworznie.

Koncertowa diecezja

Anna Kasprzak

W niedzielę 11 stycznia w diecezji sosnowieckiej odbyły się dwa niezwykłe koncerty – koncert kolęd w cerkwi prawosławnej w Sosnowcu oraz koncert – Karnawał u św. Józefa w auli im. bp. Adama Śmigielskiego w Będzinie.

Pierwsza edycja za nami

Adam Tarnowski

Zakończyła się pierwsza edycja Szkoły Głoszenia Dobrej Nowiny, zainicjowanej przez ks. Mirosława Jadłosza.

Niedziela świdnicka

Śpiewajmy i grajmy Mu

Julia A. Lewandowska

Bolkowski Diecezjalny Festiwal Kolęd i Pastorałek odbył się po raz jedenasty. Honorowy patronat nad Festiwalem obięli ordynariusz świdnicki bp Ignacy Dec oraz burmistrz Bolkowa Jarosław Wroński.

Najtrudniejsze przykazanie (2)

Bp Ignacy Dec

Pierwszym argumentem za miłością nieprzyjaciół jest fakt, że naszych nieprzyjaciół kocha Bóg. Jezus mówił, że Ojciec Niebieski „sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych” (Mt 5,45-46).

Styczniowa akcja w Caritas

Ks. Sławomir Marek

8500 paczek z darami wyjechało w styczniu z głównej siedziby Caritas Diecezji Świdnickiej przy ul. Westerplatte do Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej w Wałbrzychu, Dzierżoniowie, Nowej Rudzie, Kłodzku i Bielawie.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Jubileusze święceń biskupów metropolii szczecińsko-kamieńskiej

Dominik Cywiński

W sobotę 10 stycznia 2015 r. w bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba Ap. w Szczecinie sprawowana była uroczysta Msza św. Liturgii przewodniczył biskup senior Marian Błażej Kruszyłowicz, a w koncelebrze uczestniczyli wszyscy hierarchowie trzech diecezji wchodzących w skład metropolii szczecińsko-kamieńskiej.

Instytut Miłosierdzia Bożego

Członkini IMB

Rok życia konsekrowanego, który rozpoczął się w Kościele katolickim 30 listopada ub.r., jest dobrą okazją do przybliżenia nam wszystkim wiedzy o różnorodności i bogactwie charyzmatów instytutów życia konsekrowanego obecnych w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Czy jestem Charlie?

Przemysław Fenrych

Rozumiem potrzebę solidaryzowania się z ludźmi prześladowanymi, nawet jeśli nie podzielam ich poglądów i nie pochwalam czynów.

Niedziela toruńska

U Mokrzańskiej Królowej

Wojciech Wielgoszewski

Mokre, wieś położona kilka kilometrów na północ od Grudziądza, jest znana z sanktuarium Matki Bożej, której słynący cudami wizerunek przyciąga wiernych od 350 lat.

Moc błogosławieństwa

Oprac. s. Gaudiosa Czesława Dobrska CSDP

W mijającym miesiącu w naszych domach przyjmowaliśmy kapłana z błogosławieństwem kolędowym. Księża, udzielając Bożego błogosławieństwa, pozostawiają bezcenny prezent, z którego możemy czerpać przez cały rok.

Niedziela warszawska

Nie masz pieniędzy? Idź do noclegowni!

Anna Kryszczuk

W Domu św. Józefa Sióstr Misjonarek Miłości na Bródnie 21 lutego odbędzie się kolejne przedstawienie, tym razem dla dzieci, pt. „Czerwony Kapturek”. W roli głównej wystąpią chłopcy z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Woli Rowskiej.

Polityczny kalejdoskop stolicy

Artur Stelmasiak

Choć w Radzie Warszawy samodzielnie rządzi Platforma Obywatelska, to sytuacja w dzielnicach bywa zaskakująca. Okazuje się, że powstają tam nawet lokalne koalicje POPiSu.

Im nie jest wszystko jedno

Wojciech Dudkiewicz

Z Tomaszem Terlikowskim, redaktorem naczelnym Telewizji Republika, rozmawia Wojciech Dudkiewicz

Niedziela wrocławska

Babcie z pasją

Anna Buchar

Pierwszy miesiąc nowego roku jest szczególny dla każdej babci i dziadka. Obchodzą oni przecież swoje święto. Stolica Dolnego Śląska obfituje w liczne niespodzianki dla najstarszych mieszkańców.

Boże czubki na Przedmieściu Oławskim

Adrianna Sierocińska

Wrocławskich bonifratrów odwiedziłam w piątkowe, niezbyt ładne popołudnie. Przywitał mnie przeor wspólnoty br. Łukasz Dmowski, OH (Ordo Hospitalarius – Zakon Szpitalny).

Umieć pomóc

Lilianna Sicińska

Wychodzący ze sklepu z siatkami pełnymi zakupów mijają staruszkę. Ubrana bardzo skromnie nie zaczepia nikogo. Tylko raz na jakiś czas nieśmiało wyciągnie rękę. Nie każdy dostrzega ten gest, niektórzy reagują, niewielu umie prawdziwie pomóc.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Misjonarz międzykontynentalny

Dorota Łukomska

Kilka lat temu do jednego z zamojskich biur podróży wszedł szczupły, starszy pan i poprosił o sprzedaż biletu do Niemiec. W trakcie rozmowy podczas załatwiania formalności okazało się, że jest to znany misjonarz pochodzący z Zamościa – redemptorysta o. Zbigniew Kotliński.

Budując przyszłość, pamiętajmy o przeszłości

Bożena Fusiarz

Okres II wojny światowej stanowi najtragiczniejszy rozdział w dziejach Lubelszczyzny. W ciągu zaledwie kilku lat udało się niemieckim okupantom skłócić ze sobą ludzi różnych narodowości, którzy jeszcze do niedawna żyli obok siebie w zgodzie. Oto jedna z historii, które wydarzyły się naprawdę.

Nowe Życie w Łabuniach

Z Anetą Stanuch rozmawia Małgorzata Godzisz

Po raz drugi Kurs Nowe Życie organizowany przez Pallotyńską Szkołę Nowej Ewangelizacji zgromadził wielu chętnych.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Nasi ludzie w Będzinie

Katarzyna Jaskólska

Schola śpiewająca w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego to jedyna schola parafialna, która w tym roku reprezentowała naszą diecezję na 21. Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie.

Przedsmak raju

Krystyna Dolczewska

Aula Uniwersytetu Zielonogórskiego 11 stycznia była zapełniona – tego dnia odbył się 8. Ekumeniczny Koncert Kolęd organizowany przez zielonogórską parafię prawosławną pw. św. Mikołaja i studenckie Radio Index.

Praktyczny ekumenizm

Kamil Krasowski

Przeżywaną dziś niedzielą kończy się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który w tym roku obchodzony był pod hasłem: „Jezus rzekł do Samarytanki: «Daj mi pić»” (J 4,7).

Reklama

Najpopularniejsze

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Wiara

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

Wiara

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego