Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Diecezja bielsko-żywiecka otwiera kościoły dla stałego konfesjonału

2014-09-30 12:33

GRAZIAKO

Pomysł rozszerzenia możliwości skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania poza czasem nabożeństw w ramach tzw. stałego konfesjonału spotyka się z przychylnym przyjęciem wiernych – uważa bp Piotr Greger. Bielsko-żywiecki sufragan podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w siedzibie Kurii w Bielsku-Białej mówił o szczegółach decyzji ordynariusza o ustanowieniu 10 kościołów w diecezji, w których można będzie można przystąpić do spowiedzi w ciągu dnia.

Oprócz bielskiego kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie funkcjonował od wielu lat stały konfesjonał, spowiednicy czekają teraz także w powszednie dni tygodnia w dziewięciu innych miejscach. W Bielsku-Białej i Żywcu także w sobotę.

Według bp Gregera, dotychczasowa praktyka duszpasterska wskazuje, że miejsca takie są potrzebne. „Próbujemy wdrażać nauki Jana Pawła II, który szczególnie w ostatnim etapie swego pontyfikatu wiele mówił o miłosierdziu, wyobraźni miłosierdzia - nie tylko w kontekście działań charytatywnych Kościoła, ale także w wymiarze sakramentalnym miłosierdzia” – wyjaśnia.

Reklama

Zdaniem biskupa pomocniczego, ustanowienie stałych konfesjonałów – dostępnych dla ludzi, usytuowanych blisko ciągów komunikacyjnych – na terenie całej diecezji wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu wiernych. Wskazuje też na konkretne przykłady, gdy zaraz po wprowadzeniu zmian przed konfesjonałem już zaczęły ustawiać się kolejki. Zauważa, że w kościele św. Klemensa w Ustroniu, gdzie powstał jest ze stałych konfesjonałów, potrzebny jest spowiednik mówiący biegle po niemiecku ze względu na dużą ilość przebywających w górskim uzdrowisku pensjonariuszy z Niemiec.

„Wszyscy księża, diecezjalni i zakonni, są w to przedsięwzięcie zaangażowani. Jeden ksiądz w miesiącu będzie miał swój dyżur w konfesjonale. To będzie stała praktyka, na zawsze. Dotyczy to także czasu wakacyjnego. Wyjątkiem będą specjalne dni - święta i uroczystości – kiedy kapłani będą potrzebni w parafiach” – dodaje biskup.

Bp Roman Pindel wyda także niebawem specjalny dekret uzupełniający, dający wszystkim kapłanom posługującym w stałych konfesjonałach możliwość rozgrzeszania z tzw. grzechów zarezerwowanych (latae sententiae).

Bp Greger podkreśla, że za posługę w stałych konfesjonałach księża nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia. „Księży w wielu miejscach mogą zastąpić świeccy, ale przy ołtarzy i w konfesjonale nie da się tego zrobić” – podkreśla. Zapowiada też, że w większości miejsc, gdzie funkcjonują stałe konfesjonały, będzie, lub już jest, możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu.

List pasterski biskupa Romana Pindla w sprawie kościołów w diecezji bielsko-żywieckiej, w których można będzie można przystąpić do spowiedzi w ciągu dnia, odczytano w parafiach 28 września. Biskup napisał, że „wymownym znakiem Bożego miłosierdzia jest spowiednik, który w ciszy konfesjonału oczekuje na przybycie penitenta”.„Zapalona lampka w miejscu sprawowania sakramentu pokuty jest światłem nadziei przypominającym o cierpliwej miłości Boga” – podkreślił.

Stałe konfesjonały funkcjonują w Andrychowie, Bielsku-Białej, Cieszynie, Czechowicach-Dziedzicach, Kętach, Oświęcimiu, Skoczowie, Szczyrku, Ustroniu i Żywcu.

Diecezja bielsko-żywiecka, jak dotąd jako jedyna w Polsce i na świecie, organizuje ogólnodiecezjalną pieszą pielgrzymkę do Łagiewnik. W tym roku drugą pieszą pielgrzymkę do Łagiewnik zakończył akt zawierzenia diecezji bielsko-żywieckiej Bożemu Miłosierdziu.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowy biskup pomocniczy diecezji ełckiej modli się na Jasnej Górze

2020-01-22 19:26

BPJG

Biskup Adrian Galbas, nowy biskup pomocniczy diec. ełckiej odprawił prymicyjną Mszę św. na Jasnej Górze.

Więcej ...

Zawód podwyższonego ryzyka

2019-09-10 12:59

Niedziela Ogólnopolska 37/2019, str. 10-12

Tomasz Adamowicz/FORUM

Jakiś czas temu miałem spotkanie w zespole szkół na Podkarpaciu, gdzie uczniowie, na prośbę księdza, głośno odmówili modlitwę w mojej intencji. W Gdańsku natomiast na mój widok ktoś odkręcił szybę w aucie i wygrażał mi, krzycząc, że pracuję w szczujni… – tak o realiach swojej pracy opowiada znany dziennikarz telewizyjny Krzysztof Ziemiec

Więcej ...

Częstochowa: Obronić marzenia

2020-01-25 21:28

Beata Pieczykura/Niedziela

- Te spotkania tutaj wynikają z pragnienia odkrywania, że to, co najważniejsze i podstawowe, to pragnienie miłości. To pragnienie można realizować w służbie Kościołowi i w małżeństwie – powiedział ks. Andrzej Partika, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Częstochowie, podczas kolejnego spotkania w ramach Duszpasterstwa Osób Stanu Wolnego, które odbyło się 25 stycznia w parafii Miłosierdzia Bożego w Częstochowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Rodzina

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Watykan

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Polska

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św....

Polska

Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św....

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...