Reklama

Opowieść o przyjaźni z polskim Papieżem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niezwykła to książka, będąca świadectwem zafascynowania świętością Karola Wojtyły. Gabriel Turowski dostrzega cechy świętości najpierw u młodego księdza, który podjął się duszpasterstwa studentów medycyny i gromadził przyszłych lekarzy przy krakowskim kościele św. Floriana, a potem u biskupa, kardynała metropolity i wreszcie papieża. Książka jest świadectwem danym przez jedną z ostatnich żyjących tak bliskich Janowi Pawłowi II osób.

Niezwyczajna przyjaźń

Prof. Gabriel Turowski znał świętego bardzo długo, nazywał go Wujkiem; łączyła ich przepełniona szacunkiem przyjaźń i zażyłość. Gabriel Turowski wyjeżdżał wraz z innymi członkami tzw. Środowiska Wujka na letnie wakacje z przyszłym papieżem. Spożywali z nim w lesie posiłki, grali w piłkę nożną, chodzili po górach, pływali na kajakach, świętowali codzienną Eucharystię pod gołym niebem, dyskutowali na tematy wiary, etyki, małżeństwa, Kościoła. Warto nadmienić, że przez wiele lat Gabriel Turowski pełnił funkcję admirała – głównego organizatora wakacyjnych wypraw Środowiska. Miał jeszcze ogromny przywilej rozmów z Wujkiem w cztery oczy na różne ważne tematy, także prywatne, podczas wędrówek pośród piękna przyrody – nie tylko w czasie wakacji. Także gdy Wujek opuścił Kraków i zamieszkał w Rzymie, prof. Gabriel Turowski wraz z żoną Bożeną często odwiedzali go w watykańskim Pałacu Apostolskim lub w Castel Gandolfo, spędzali Wigilie w prywatnych apartamentach papieskich. Razem z Janem Pawłem II świętowali również 50-lecie swego małżeństwa, odnawiając w jego obecności śluby w prywatnej kaplicy papieskiej na Watykanie. Gabriel Turowski odbył też z papieżem Polakiem kilka pielgrzymek zagranicznych, towarzyszył mu m.in. podczas pierwszej podróży do Afryki w 1980 r. oraz na Daleki Wschód w 1981 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Unikatowe fotografie

Książka Gabriela Turowskiego jest wzruszającym wyrazem wiernej i oddanej przyjaźni z Ojcem Świętym, niewystawianej na pokaz. Przeciwnie, rozumianej jako wielki dar i zobowiązanie. Jakże cennym elementem opowieści jest bogaty materiał ilustracyjny oparty na zasobach z prywatnych archiwów osób ze Środowiska Wujka. Niektóre zdjęcia są wprost unikatowe w skali światowej, no bo czy ktoś widział przyszłego papieża w czapeczce przeciwsłonecznej, wykonanej z chustki zawiązanej finezyjnie na czterech końcach w supełki, który siedząc w kajaku kreśli znak krzyża?! Albo siedzącego na turystycznym foteliku nad brzegiem jeziora, ubranego w krótkie spodenki, zwyczajne trampki, czerwoną przeciwsłoneczną chustkę zawiązaną tym razem z tyłu głowy, z widocznym na szyi szkaplerzem i brewiarzem w ręku, patrzącego z uśmiechem na leżący na trawie dorodny okaz świeżo złowionego szczupaka. Jakże wzrusza nas ks. Karol Wojtyła na biwaku, pogrążony w lekturze książki, siedzący na kamieniu przed namiotem – ze zmierzwionym włosem i w zupełnie zwyczajnym, znoszonym, staromodnym wręcz ubraniu turystycznym...

Reklama

Bestseller – poszerzony

Bestsellerowa książka prof. Gabriela Turowskiego „Karol Wojtyła – Przyjaciel, Kardynał, Papież, Święty” miała już swoją premierę przed laty, ale wyniesienie Ojca Świętego na ołtarze – najpierw beatyfikacja, a następnie kanonizacja – stworzyło potrzebę uzupełnienia jej o sekwencje z obu tych wydarzeń oraz modyfikację tytułu i treści. Dzieło to zapoczątkowuje serię kilkudziesięciu (!) nowych i odnowionych pozycji wydawniczych, które Biały Kruk przygotował na Rok Jana Pawła II ogłoszony z okazji 10. rocznicy jego odejścia do domu Pana.

Gabriel Turowski jest dziś już emerytowanym, bardzo zasłużonym profesorem immunologii klinicznej. Po zamachu na życie Jana Pawła II 13 maja 1981 r. znalazł się w zespole medycznym leczącym Papieża i walnie przyczynił się do jego uzdrowienia, choć nigdy nie przyszłoby mu do głowy, by się tym chełpić. W ciężkich miesiącach walki Ojca Świętego z wirusem cytomegalii okazało się, jak bardzo przydatne są jego nieprzeciętna wiedza i zdobywane latami umiejętności oraz... intuicja. Można zresztą przeczytać o tym w innej książce profesora wydanej przez Białego Kruka – pt. „Zamach, czyli jak zło w dobro się obróciło”.

Reklama

Autor, pisząc o świętym Papieżu, nie próbuje w żaden sposób eksponować czy lansować swojej osoby, co częstokroć zdarza się tym, którzy znali Karola Wojtyłę ledwie przelotnie, a w mediach samozwańczo kreowali się na jego wielkich przyjaciół. Profesor już na wstępie wyjaśnia: „Świętemu Janowi Pawłowi II zawdzięczam pogłębienie mojej wiary, mojej świadomości o papiestwie, o Kościele powszechnym, o celowości studiowania Magisterium Kościoła, a także o roli anty-Kościoła i istniejących strukturach zorganizowanego grzechu”. Autor umiał mądrze skorzystać z faktu, że Pan Bóg postawił na jego drodze tak wielkiego człowieka, jakim był przyszły święty Karol Wojtyła – Jan Paweł II.

Gabriel Turowski, „Karol Wojtyła – Przyjaciel, Kardynał, Papież, Święty”, wydawnictwo Biały Kruk, red. i oprac. graf. Leszek Sosnowski, wyd. poszerzone, zmienione,168 str., 23 x 28 cm, papier kredowy 170 g, twarda oprawa, lakierowana obwoluta.

Książka „Karol Wojtyła – Przyjaciel, Kardynał, Papież, Święty” będzie pięknym i wartościowym prezentem oraz ozdobą domowej biblioteki nie tylko na Rok św. Jana Pawła II. Można ją szybko zamówić bezpośrednio w Białym Kruku w promocyjnej cenie: przy zamówieniu dwóch egz. po 49 zł/szt. wydawnictwo pokryje również koszty przesyłki kurierem. Do tego zestawu można też zamówić za 12 zł (zamiast 25 zł) wzruszający dwuipółgodzinny film dokumentalny na DVD o Janie Pawle II pt. „Przyjaciel Boga 2”.

Przy zamówieniu jednego egzemplarza książki „Karol Wojtyła – Przyjaciel, Kardynał, Papież, Święty” cena wynosi 59 zł + koszty przesyłki (12 zł). Szybka dostawa kurierem.

Wystarczy zadzwonić (oprócz niedziel) i zamówić pod numerami: (12) 260-32-90, (12) 260-32-40, (12) 254-56-02, (12) 254-56-26, (12) 254-56-19. Można też wysłać faks: (12) 254-56-00 lub e-mail: marketing@bialykruk.pl.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2015-01-20 11:55

Wybrane dla Ciebie

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie został wyprodukowany

2024-03-28 22:00
Całun Turyński

Adobe.Stock

Całun Turyński

W Turynie we Włoszech zachowało się prześcieradło, w które według tradycji owinięto ciało zmarłego Jezusa - Święty Całun. W ostatnich latach tkanina ta została poddana licznym, nowym badaniom naukowym. Rozmawialiśmy o tym z prof. Emanuelą Marinelli, autorką wielu książek na temat Całunu - niedawno we Włoszech ukazała się publikacja „Via Sindonis” (Wydawnictwo Ares), napisana wspólnie z teologiem ks. Domenico Repice.

Więcej ...

Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem?

2024-03-27 08:03

Magdalena Pijewska

Skąd wzięła się spowiedź w Kościele? Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem? Na czym polega dobrze przeżyta spowiedź? Na te i inne pytania odpowiada nowa książka „Dar przebaczenia. O spowiedzi dla wątpiących” wydana nakładem Wydawnictwa Serafin.

Więcej ...

Widowisko „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” w Kalwarii Zebrzydowskiej

2024-03-28 21:51

Artur Brocki/Mat.prasowy/Pasja

Już 29.03.2024r. na antenie głównej Polsatu o godzinie 20:00 będzie miała miejsce emisja wyjątkowego widowiska. „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” to program muzyczny, na który składa się rejestracja 12 pieśni pasyjnych w wykonaniu znanych polskich artystów m.in. Roksany Węgiel, dla której udział w tym wydarzeniu będzie osobistym przeżyciem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...