Reklama

Wiara

Nagroda Ducha Gór

Tegoroczny laureat nagrody

Kornel Olbrycht

Tegoroczny laureat nagrody

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Szklarskiej Porębie tradycyjnie na początku roku odbywa się spotkanie ludzi gór gromadzące osoby, które łączy wspólna pasja i praca związane z okalającymi Szklarską Porębę Karkonoszami i Górami Izerskimi.

Tradycją spotkań jest wręczanie prestiżowej nagrody miasta Ducha Gór. Laureat otrzymuje dyplom i statuetkę. Statuetka autorstwa Grzegorza Pawłowskiego wykonana jest z metalu na wzór najstarszego wizerunku Ducha Gór, pochodzącego z 1561 r. Liczyrzepa stoi na nieociosanym granicie wydobywanym z naszych gór.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przyznawana raz w roku przez kapitułę, której przewodniczy burmistrz, ma wyróżniać osoby, stowarzyszenia bądź instytucje, które szczególnie przyczyniły się do promocji naszego miasta w kraju i na świecie. Do tej pory trafiła do Juliana Gozdowskiego – komandora Biegu Piastów, Juliusza Naumowicza – założyciela i wielkiego mistrza Sudeckiego Bractwa Walońskiego, Marka Niedźwieckiego – dziennikarza muzycznego i prezentera Programu III Polskiego Radia. W minionym zaś roku nagroda trafiła do rąk bp. Stefana Cichego, miłośnika Szklarskiej Poręby i jej oddanego promotora.

Reklama

Tegorocznego laureata nagrody poznaliśmy 12 stycznia. W niepowtarzalnej atmosferze szałasu „Sielanka” państwa Sieleckich przy schronisku „Kamieńczyk” spotkało się 100 osób. Śpiewano kolędy, była także modlitwa za ludzi gór i błogosławieństwo Biskupa Seniora. Ksiądz Biskup życzył biesiadnikom dużo czasu: dla Boga, bliskich i siebie. Bo teraz, gdy jest na emeryturze, widzi jak bardzo brakuje mu czasu. Wyjaśnił też powód występowania w kurtce ratownika GOPR. Otóż Karkonoska Grupa GOPR wybrała go na swojego duchowego opiekuna i honorowego ratownika.

Następnie wybrzmiało nazwisko laureata nagrody, którym został Zygmunt Trylański. Laudację wygłosił burmistrz miasta: – Podczas 9. Spotkania Ludzi Gór odznaczamy najwyższym wyróżnieniem Miasta Szklarska Poręba artystę fotografika i przewodnika Zygmunta Trylańskiego. Od najmłodszych lat wędruje on po szlakach i bezdrożach, uwieczniając wszystko obiektywem aparatu fotograficznego. Sam ponoć nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, co w jego życiu było pierwsze – fotografia czy przewodnictwo. Zawodowiec i pasjonat. Jest wszędzie tam, gdzie coś się dzieje: na imprezach, zawodach, jubileuszach, szlakach i ulicach. Jest też tam, gdzie dla innych nic się nie dzieje. Od 45 lat jest związany ze Szklarską Porębą, Karkonoszami i Górami Izerskimi. Chwyta magię gór bystrym okiem, uwiecznia w obiektywie aparatu i prezentuje na wystawach i w galeriach. Jego zdjęcia sprawiają, że piękno naszych gór dociera do wielu odbiorców. Fotografią rozsławił Szklarską Porębę na całym świecie. Zygmunt Trylański to charyzmatyczna postać. Utalentowany artysta, należy do elity fotografików.

Podziel się:

Oceń:

2015-01-23 11:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prof. Grabowska: rodzicom coraz mniej zależy, aby ich dzieci chodziły do kościoła

Adobe Stock

Lekcje religii nie zatrzymują młodych przy Kościele. Poza tym, z naszych badań wynika, że również rodzicom coraz mniej zależy na tym, aby ich dzieci chodziły do kościoła - powiedziała w rozmowie z KAI dyrektor CBOS. Prof. Mirosława Grabowska odniosła się do najnowszych badań IBRiS, z których wynika, że im młodsze osoby, tym mniejszy jest odsetek tych wierzących o pozytywnym nastawieniu do Kościoła.

Więcej ...

Anioł z Auschwitz

Stanisława Leszczyńska

Archiwum Archidiecezjalne w Łodzi

Stanisława Leszczyńska

Są postacie, które nigdy nie nazwałyby samych siebie bohaterami, a jednak o ich czynach z podziwem opowiadają kolejne pokolenia. Taka właśnie była Stanisława Leszczyńska – „Mateczka”, położna z Auschwitz.

Więcej ...

Ukraina: papieska korona dla Matki Bożej w Fastowie

2024-05-12 15:33

Grażyna Kołek

W przededniu rocznicy objawień fatimskich papieską koronę otrzymała figura Matki Bożej w Fastowie. W tym ukraińskim mieście leżącym nieopodal Kijowa działa dominikański Dom św. Marcina de Porres, stanowiący jeden z największych hubów humanitarnych w tym ogarniętym wojną kraju. Maryjna figura powstała dwa lata po objawieniach w Fatimie i przechowywana jest w miejscowym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, ważnym punkcie modlitwy o pokój na Ukrainie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania