Audiencja Generalna
Każdy człowiek potrzebuje ojca
Podczas audiencji generalnej 28 stycznia br. papież Franciszek kontynuował cykl katechez poświęconych rodzinie. Tym razem poruszył temat ojcostwa. Przypomniał, że słowo „ojciec” ma dla chrześcijan szczególne znaczenie, Pan Jezus bowiem nauczał, aby tym imieniem nazywać Boga, ukazuje ono także Jego szczególną relację z Bogiem.
Mówiąc o znaczeniu ojcostwa w relacjach rodzinnych, Ojciec Święty zauważył, że ludzkość przeszła od paternalizmu do braku ojca i sytuacji, w której dzieci i młodzież czują się osierocone. Wskazał, że brak ojca w życiu dzieci i młodzieży powoduje luki i urazy, które mogą być bardzo poważne. Ta nieobecność ma wymiar zarówno fizyczny, jak i związany z niewypełnianiem zadania edukacyjnego, w przypadku gdy ojcowie nie przekazują dzieciom swoim przykładem, wspartym słowami, tych zasad, tych wartości i tych reguł życia, których one potrzebują jak chleba. Ponadto współcześni ojcowie niekiedy nie do końca wiedzą, jakie miejsce zająć w rodzinie i jak wychowywać swoje dzieci, wycofują się więc i usiłują np. być „na równi” z dziećmi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Ojciec Święty zauważył, że także wspólnota obywatelska często zaniedbuje lub źle wypełnia swoją odpowiedzialność wobec młodych, przez co pozostawia ich osieroconymi i nie proponuje im perspektywicznej prawdy. – W ten sposób młodzi ludzie pozostają sierotami, pozbawionymi bezpiecznych dróg, którymi należy iść, i nauczycieli, którym można zaufać. Pozostają sierotami bez ideałów rozpalających serce, sierotami bez wartości i nadziei, wspierających ich każdego dnia – stwierdził papież Franciszek.
(RV)
Orędzie na Wielki Post
Walczyć z obojętnością
Papież Franciszek w orędziu na tegoroczny Wielki Post pisze: „Lud Boży potrzebuje odnowy, aby nie zobojętniał i nie zamknął się w sobie w obliczu globalizacji obojętności”. Dodaje, że jako chrześcijanie musimy stawić czoło temu problemowi, dotyczącemu zarówno relacji z Bogiem, jak i z drugim człowiekiem. Ojciec Święty podkreśla: „Wielki Post jest czasem odnowy Kościoła, ale nade wszystko czasem łaski, i musimy sobie uświadomić, że jesteśmy miłowani przez Pana Boga, dla którego nikt z nas nie jest obojętny. Dobrobyt i wygoda życiowa sprawiają, że zapominamy o innych ludziach, o ich cierpieniach i krzywdach. Ta egoistyczna postawa nabrała wymiarów ogólnoświatowych, dlatego możemy mówić o globalizacji obojętności”.
Papież zaznacza, że konkretne działania na rzecz przezwyciężania obojętności dokonywane są w parafiach i wspólnotach kościelnych. W walkę z obojętnością możemy włączyć się też indywidualnie – mogą temu służyć inicjatywy modlitewne we wspólnocie Kościoła, a także gesty miłosierdzia – również te za pośrednictwem licznych kościelnych organizacji charytatywnych. „Cierpienie drugiego jest też wezwaniem do nawrócenia, ufności w nieskończone możliwości, które kryją się w miłości Bożej” – wyjaśnia Ojciec Święty.
(BP KEP)
Ojciec Święty do Polaków
Módlcie się za ojców!
Reklama
Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów z Polski. Moi drodzy, gdy medytujemy nad rolą ojca w rodzinie ludzkiej, zdajemy sobie sprawę, że brak doświadczenia ojcowskiej miłości może stanowić przeszkodę w stworzeniu prawdziwej relacji z Bogiem, który jest Ojcem. Módlcie się zatem za wszystkich ojców, aby zawsze podejmowali ojcowską odpowiedzialność i byli dla swoich dzieci znakiem miłości Boga Ojca. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Audiencja generalna, 28 stycznia 2015 r.
(RV)
Papieskie nominacje
Biskupi dla Karagandy i London
Ojciec Święty mianował 31 stycznia br. biskupem Karagandy w Kazachstanie dotychczasowego administratora apostolskiego Atyrau Włocha bp. Adelio Dell’Oro. Jednocześnie powierzył mu dalsze pełnienie dotychczasowych obowiązków w Atyrau. Tego samego dnia biskupem pomocniczym diecezji London w Kanadzie został mianowany polski michalita ks. Józef A. Dąbrowski. Diecezja London leży na terenie stanu Ontario i należy do metropolii Toronto.
(RV)
Caritas
Fryzjerzy dla bezdomnych
Papież Franciszek i abp Konrad Krajewski, jego jałmużnik, zaproponowali bezdomnym – po prysznicach pod kolumnadą na Placu św. Piotra w Watykanie – także usługi zakładu fryzjerskiego. Zacznie on funkcjonować pod kolumnadą 16 lutego br. – Chcemy przede wszystkim podkreślić godność osoby. Ktoś, kto nie ma możliwości umycia się, jest społecznie odrzucany. Wszyscy wiemy, że kloszard nie może pojawić się w miejscu publicznym, takim jak bar czy restauracja, by poprosić o skorzystanie z ich usług, bo mu się ich odmówi – powiedział abp Krajewski.
(RV)
Z twittera papieża Franciszka
Auschwitz jest krzykiem straszliwego bólu i cierpienia, który przyzywa przyszłość budowaną na szacunku, pokoju i spotkaniu między narodami.