Reklama

Niedziela Częstochowska

Jezus – nasze życie

B.M. Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielki Post w życiu każdego chrześcijanina jest okresem szczególnym. Jak Chrystus przed swoją męką, śmiercią i zmartwychwstaniem udaje się na pustkowie, żeby przez 40 dni pościć i oddawać się modlitwie, tak i my winniśmy zatroszczyć się o sferę swojego życia duchowego. Mamy możliwość korzystania z sakramentów świętych, szczególnie pokuty. Pogłębianiu życia wewnętrznego służą też rekolekcje wielkopostne, które mają obudzić w nas wrażliwość na wołanie Chrystusa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Nawrócić się to zbliżyć się do Chrystusa, w Jego świetle zobaczyć, co w życiu jest najważniejsze, co mniej ważne, a co zupełnie nieważne i zmienić życie.

Ważnym elementem Wielkiego Postu jest praktyka postna. Jest ona wyrazem naśladowania Chrystusa i dlatego znana jest od początków chrześcijaństwa. W dzisiejszych czasach uległa ona wielu zmianom, szczególnie na Zachodzie, gdzie przywiązuje się do niej mniejszą wagę, ale i u nas wielu katolików tłumaczy się, że pości wtedy, kiedy musi, bo i tak na co dzień cierpią niedostatek. Niemniej jednak Pan Jezus mówił, że szatana wyrzuca się przez post i modlitwę (por. Mt 17, 21).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niezwykle ważnym wielkopostnym zachowaniem chrześcijanina będzie także jałmużna. Biednych nigdy nie brakowało, ale udzielana z wyobraźnią może być nie tylko wielką konkretną pomocą, ale i ewangelizacją.

Chrystus przyszedł na świat, żeby wybawić nas od śmierci wiecznej i zachować do życia. Bóg w swoim miłosierdziu wychodzi nam naprzeciw, bo „nie zależy Mu na śmierci grzesznika, ale by się nawrócił i żył” (por. Ez 18, 23). Na tym polega idea zbawcza Boga, że chce On ocalić człowieka. Dzieje się to wielkim kosztem – kosztem męki i śmierci Syna Bożego. Jezus – prawdziwy Bóg – występuje w imieniu Boga, pragnąc zbawić człowieka, ale jednocześnie jako prawdziwy człowiek Jezus występuje w imieniu grzesznej ludzkości, prosząc Ojca o odpuszczenie nam grzechów, ofiarowując za nas swoje życie.

Reklama

Wielki Post rozpoczyna okres męki Jezusa Chrystusa, skazania Go na śmierć, cierpienia fizycznego i psychicznego, śmierci na krzyżu, a wreszcie – zmartwychwstania. Święta liturgia przybliża wyznawcom Chrystusa elementy Bożego planu ratowania człowieka – wielkiego Bożego miłosierdzia.

W Kościele polskim pobożność pasyjna zawsze była bardzo żywa. Zbudowaliśmy wiele sanktuariów, w których czci się i uwielbia umęczone ciało Chrystusa, współcierpienie z krzyżowanym Panem obecne jest w wielu pieśniach wielkopostnych i nabożeństwach, mamy też w Polsce wiele miejsc poświęconych kultowi Krzyża Świętego i zawsze w wielkim skupieniu przychodziliśmy do Jezusa cierpiącego, by prosić o przebaczenie grzechów i pomoc. I czyńmy to nadal.

Podziel się:

Oceń:

2015-02-12 13:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwa pasyjne

Ruali/pixabay.com

Nabożeństwa pasyjne rozważające poszczególne etapy Męki Pańskiej stanowią nieodłączny element Wielkiego Postu. Odprawiane są: Droga Krzyżowa, „Gorzkie żale”, Dróżki do Matki Bożej Bolesnej.

Więcej ...

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Więcej ...

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06
Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous