Reklama

Niedziela 7/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Mordowanie naszej cywilizacji

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Usłyszeliśmy ostatnio bardzo ostre słowa abp. Henryka Hosera SAC. Powiedział, że Polacy zdradzili Jana Pawła II, gdyż praktyka duszpasterska dotycząca małżeństwa i rodziny „nie poszła za jego głosem, a nawet nie zapoznała się z jego nauczaniem”.

drogowskazy
3

Śmierć można kupić w aptekach?

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Minister zdrowia zdecydował, że w polskich aptekach bez recepty będzie można kupić pigułkę „dzień po”, która ma doprowadzić do poronienia, gdyby poczęło się dziecko. Będą ją już mogły nabywać dziewczynki, które ukończyły 15. rok życia. O co tutaj chodzi?

z Watykanu
4

Z Watykanu

ze świata
5

Ze świata

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie”

z ostatniej chwili
7

Wyścig porsche z polonezem

Wojciech Dudkiewicz

Początek kampanii dwóch najpoważniejszych kandydatów na prezydenta RP może mieć dalekosiężne skutki. Z dużym rozmachem rozpoczął kampanię Andrzej Duda, czego nie można powiedzieć o Bronisławie Komorowskim

Będę otwarty

(not. wd)

Nie ma wątpliwości

(not. wd)

Gender tylnymi drzwiami

(wd)

Wymierzona w rodzinę

(not. wd)

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

z Polski
9

Czesław Ryszka senatorem

(Red.)

Czesław Ryszka (PiS) wygrał wybory uzupełniające do Senatu w okręgu wyborczym nr 75, który obejmuje Mysłowice, Tychy oraz powiat bieruńsko-lędziński. Sen. Ryszka zasiadał już w izbie wyższej (w latach 2005-11), był także posłem (1997 – 2001). Przeprowadzenie wyborów uzupełniających było konieczne po tym, jak dotychczasowa senator Elżbieta Bieńkowska została komisarzem Unii Europejskiej.

Wiadomości Światowych Dni Młodzieży

(KAI)

Z Polski

temat numeru • korzenie Europy
10-11

Europa dwa płuca, jedno serce

Ks. Łukasz Jaksik

Wspomnienie świętych Cyryla i Metodego jest dla mnie sposobnością, by przypomnieć chrześcijanom i wszystkim ludziom dobrej woli na naszym kontynencie o tym, co możemy określić jako „wyzwanie europejskie”, to znaczy o potrzebie budowania Europy głęboko świadomej swojej przeszłości.
Jan Paweł II

temat numeru • korzenie Europy • święci Kliment i Naum
12-14

Uczniowie apostołów Słowian

Margita Kotas

Ochryd – najpiękniejsze i najczęściej odwiedzane miasto Macedonii, centrum chrześcijaństwa wszystkich Słowian, w średniowieczu nazywane Słowiańską Jerozolimą. Proces ewangelizacji słowiańskiego Wschodu poprzez wdrożenie słowiańskiego słowa i słowiańskiego nabożeństwa rozpoczął się właśnie w Ochrydzie, a ochrydzkie cerkwie – w liczbie 365 – są jednymi z najstarszych kościołów na ziemiach słowiańskich

15

Z dalekiego kraju

Paweł Zuchniewicz

Mijają dwa lata od dnia 11 lutego 2013 r., kiedy Ojciec Święty Benedykt XVI złożył sensacyjne oświadczenie o ustąpieniu z urzędu. Tak rozpoczął się proces, który doprowadził do wyboru na następcę św. Piotra argentyńskiego kardynała Jorge Bergoglia – papieża Franciszka.

Kościół • świat • 20. rocznica niezwykłych wydarzeń
16-18

Łzy Matki Bożej w Civitavecchia

Z Fabio Gregorim rozmawia Włodzimierz Rędzioch

W latach 90. ubiegłego wieku ks. Pablo Martín Sanguiao, hiszpański kapłan od lat pracujący we Włoszech, był proboszczem w parafii św. Augustyna na peryferiach portowego miasta Civitavecchia.

19

100 dni dla Syrii

Kościół • świat • rozmowa z indyjskim księdzem
20-21

Polska nadal ma płomień wiary

Ks. Jose Antony Maniparampil urodził się w 1964 r. w Parapukkarze w Indiach, w stanie Kerala na Wybrzeżu Malabarskim. Jest profesorem biblistyki w instytucie Tejas Vidya Peetha w Bangalore, autorem wielu książek oraz rekolekcjonistą.

Kościół • Polska
22-23

Jestem Jej własnością. Prymas, który wszystko postawił na Maryję

Beata Mackiewicz

Kard. Stefan Wyszyński 14 lutego 1953 r. wypowiedział słowa, które są ważne w całej jego posłudze duszpasterskiej: „Wszystko postawiłem na Maryję”.

24-25

Oświadczenie rzecznika Konferencji Episkopatu Polski w związku ze zgodą Sejmu na groźną konwencję

(BP KEP)

Konwencja a przemoc wobec człowieka

Marek Czachorowski

Największych zbrodni w dziejach ludzkości dokonano pod zasłoną jakiegoś dobra, mającego te zbrodnie usprawiedliwiać

furtka otwarta
25

Świeczka i ogarek

Jan Maria Jackowski

W Sejmie 6 lutego br. została przegłosowana ratyfikacja konwencji o przeciwdziałaniu przemocy, która jest w sposób oczywisty sprzeczna z polską konstytucją oraz zbudowaną na fundamencie chrześcijaństwa tradycją kultury polskiej.

48. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu • 15-21 II 2015
26-27

Alkoholizm po polsku

Katarzyna Woynarowska

Pijemy coraz więcej. Mówi się, że obecnie ok. 2 mln Polaków w różnym stopniu jest uzależnionych od alkoholu. W rzeczywistości może ich być znacznie więcej, ponieważ policzyć da się tylko tych, którzy zgłosili się do poradni leczenia alkoholizmu, prywatnych gabinetów, ośrodków terapeutycznych.

Dla wspierających trzeźwość

w Kościele • Środa Popielcowa
28-29

Popielec – piękno symbolu i gestu

Ks. Marek Łuczak

Nie przywiązuj się, człowieku, do tego, co ziemskie, bo niczego nie zabierzesz na tamten świat. To pierwsze, choć nie najważniejsze, przesłanie Środy Popielcowej. Przypomina ona też, że trzeba dbać o wyższe dobra: przyjaźń z Bogiem, trwanie w Bożej łasce i sprawiedliwe życie w miłości Boga i bliźniego.

29

Zaprzyjaźnić się z aniołami

Jan Kulowski

Chrystus stanowi centrum świata anielskiego. (...) Życie Słowa Wcielonego, od Wcielenia do Wniebowstąpienia, jest otoczone adoracją i służbą aniołów. (...) Ich śpiew uwielbienia przy narodzeniu Chrystusa nie przestał rozbrzmiewać w uwielbieniu Kościoła (...).

wiara i życie
30-31

Otwarta droga do beatyfikacji

Ks. Jacek Molka

Prawie 24 lata temu (9 sierpnia 1991 r.) dotarła do nas tragiczna wiadomość. W Peru śmierć męczeńską za wiarę ponieśli dwaj ojcowie franciszkanie konwentualni – o. Zbigniew Strzałkowski (l. 33) i o. Michał Tomaszek (l. 31). 3 lutego 2015 r. papież Franciszek promulgował dekret o ich męczeństwie, otwierając tym samym drogę do beatyfikacji.

Zaludnianie pustyni

Ks. Mariusz Rosik

Dziennik „New York Times” nazwał ją najbardziej wpływową ewangelistką naszych czasów. Jest komentatorką współpracującą z „Washington Post” i mówczynią na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia
32-33

Uzdrowienie trędowatego

Moją chorobą jest grzech

O. Stanisław Jarosz OSPPE

Słuchając dzisiejszej Ewangelii, można pomyśleć: mnie to nie dotyczy, nie jestem trędowaty. Kto będzie miał rację w ocenie mojej sytuacji życiowej – słowo Boże czy ja?

poradnik duszpasterski
34

Wypłynąć na głębię

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Naszą kulturę cechuje powierzchowność. Z tej powierzchowności rodzą się małe niezrozumienia, a nieraz wielkie dramaty. Aby ich uniknąć, trzeba wypłynąć na głębię.

felieton
35

Rodzina podstawą gospodarki

Grzegorz Górny

W 1992 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii otrzymał amerykański profesor Gary Becker – twórca teorii kapitału społecznego.

O wierze w Łucku na Ukrainie

W niedzielę 18 stycznia br. odbyła się kolejna sesja w Szkole Katedralnej Uniwersytetu Otwartego UKSW w Łucku na Ukrainie. Temat kolejnego cyklu wykładów brzmiał: „Wiara w życiu człowieka”.

rozmawiamy o Rosji i Ukrainie
36-37

W okopach wojny

Z Andrzejem Wilkiem rozmawia Wiesława Lewandowska

O wyniszczającym boju w Donbasie, obliczach ukraińskiego patriotyzmu, nieskutecznych sankcjach i skutkach rosyjskiej propagandy z Andrzejem Wilkiem rozmawia Wiesława Lewandowska

90 lat Polskiego Radia
38-39

Radio nowoczesne

Mateusz Wyrwich

Sygnał nadawaczy Polskiego Radia popłynął wczesnym wieczorem 1 lutego 1925 r.: „Tu próbna stacja radionadawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, fala 385 metrów!” – mówił z wielką emocją Roman Rudniewski, szef stacji. To wielkie wydarzenie odnotowała Polska Agencja Telegraficzna, której informacje niebawem zaczęły wypełniać codzienne wiadomości radiowe.

Czesław Niemen
40-41

Czas płynie jak rzeka…

Krzysztof Kąkol

Czesław Niemen 16 lutego 2015 r. obchodziłby 76. rocznicę urodzin. Stale jednak musimy uświadamiać sobie jego nieobecność. 17 stycznia br. minęło 11 lat, odkąd artysty nie ma wśród nas. Czas płynie jak rzeczka Lebiodka w jego rodzinnych Starych Wasiliszkach na Grodzieńszczyźnie

fakty • opinie
42

Niemcom, Czechom się opłaca, nam – nie

Czesław Ryszka, Pisarz i publicysta, senator RP w latach 2005-11

Jesteśmy w przededniu zastosowania w górnictwie przełomowych technologii zgazowania i upłynnienia węgla, co ma przynieść krociowe zyski.

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
43

Humanistyczni kapelani

(pr)

Reforma

(pr)

Podziw dla papieskiego jałmużnika

(pr)

Scjentolodzy pod lupą

(pr)

Kiedy bierzmowanie?

(pr)

interwencje
44

Krzyk polskiego rolnika

Stanisław Polak

Nie na pola, ale na polskie drogi wyjechały ciągniki, traktory, wyszli ludzie wsi

pomagamy osieroconym dzieciom
45

Uratowała dzieci, sama zginęła w pożarze

Paweł Bugira

Tragedia w niewielkiej wsi Daliowa na Podkarpaciu wstrząsnęła całą Polską. 35-letnia Barbara uratowała z płonącego budynku czwórkę dzieci. Sama zginęła w pożarze. – To była dzielna kobieta – zauważa ks. proboszcz Grzegorz Polasz. Bo bohaterski był nie tylko jej ostatni czyn, ale całe życie.

felietony
46-47

Co stało się z Polską?

Alina Czerniakowska

Pokolenie, które zdążyło jeszcze przed wojną przeżyć swoje dzieciństwo, wczesną młodość, ci starsi ludzie, którzy pamiętają swoich rodziców, dziadków, wspominają swoje domy rodzinne, szkoły, instytucje państwowe, przywódców państwa polskiego – rozpaczliwie zadają pytania: co stało się z Polakami, co stało się z Polską?

Szynka przechodnia, czyli beneficjenci Solidarności

Zdzisław Skotnicki

Pan Niedziela był kiedyś młodym kawalerem, który status wolnego mężczyzny pielęgnował dość starannie i długo. Czy na tyle długo i skrupulatnie, aby uznać ten stan za nieprzyzwoity? O taką ocenę trudno byłoby się nam pokusić. Aliści znalazła się pewna dzielna kobieta, która skutecznie zakończyła nieodpowiedzialne – jak to mówiła – „motylkowanie” Niedzielnego.

Merkel w Budapeszcie

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Węgry, przynależąc do tzw. głównego nurtu, maksymalizują korzyści wynikające z unijnego członkostwa, a jednocześnie bacznie pilnują interesów swoich obywateli.

Protest jako ostoja władzy

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

Jest tyle strajków, że rząd nie ma kiedy pracować!

rodzina • poradnik
48

Walcząc z olbrzymami

Michał Piekara

Baty. Każdy z nas w pewnych momentach życia dostawał mocne baty. Mam na myśli te sytuacje, w których wszystko ci się wali, wymyka z rąk i rozsypuje szybciej, niż byłbyś w stanie to ogarnąć. Może właśnie w tej chwili stoisz w środku swojego rozbitego życia i mierzysz się z problemami w pracy, kłopotami finansowymi, ratami kredytów, skomplikowanymi relacjami z dziećmi lub żoną.

Odepchnięty

Br. Tadeusz Ruciński FSC

Samemu zwykle wie się więcej, czuje się lepiej, wybiera się trafniej, sądzi sprawiedliwiej... I jak trudno pojąć, a jeszcze trudniej przyznać się, że tak nie jest; że za to mniemanie płaci się czasem słono i płacze gorzko... Bo może za dużo było siebie w sobie i nie starczyło miejsca na czyjś głos lub pomoc anioła...

rodzina • praktyki religijne
49

Czas upragniony…

Ks. Zbigniew Kapłański, katecheta i rekolekcjonista

Ewangelia mówi, że prawdziwe dobro poznajemy po owocach (por. Mt 7, 15-20). Nie ma wątpliwości, że działanie rodziców poznajemy po wypowiedziach, a jeszcze bardziej po zachowaniach ich dzieci. Na temat przeżywania Wielkiego Postu w rodzinie opowiedzą dzisiaj dwie osoby – student i maturzystka, dzieci rodzin z kręgów Ruchu Światło-Życie

Niedziela Młodych
50-53

Chciwość

Michał Piekara

Siedem grzechów głównych: pycha, chciwość, zazdrość, gniew, nieczystość, łakomstwo, lenistwo. Który popełniasz najczęściej, a który nie dotyczy cię w ogóle?

Telefon do przyjaciela

Agnieszka Chadzińska

Dlaczego DZIŚ tkwimy w przeszłości, skoro jej JUŻ nie ma? Dlaczego DZIŚ tyle wysiłku wkładamy w obawę o przyszłość, skoro nie ma jej JESZCZE?

Przepis na szczęście

Anna Zinówko

Szczęście. To słowo pojawia się w każdych życzeniach, które składamy sobie z różnych okazji. Tyle że dla dwóch osób szczęście może znaczyć zupełne coś innego. Warto więc zainteresować się, co na ten temat mówi Chrystus.

pod patronatem „Niedzieli"
54

Przywołać tamten czas

Maria Fortuna-Sudor

To był protest głodowy, o którym informowano również poza granicami PRL-u. W ciągu 194 dni uczestniczyło w nim 378 osób, wśród których znaleźli się m.in. Anna Walentynowicz, Andrzej Kołakowski i Adam Macedoński...

kultura
55

„Exodus: Bogowie i królowie”. Film o rozmawianiu z Bogiem

O. Michał Legan OSPPE

Czy zaistnienie sztuki filmowej mogło zmienić nasze postrzeganie Boga? Czy dzięki kinu teologowie zrozumieli więcej niż dotychczas? Wreszcie – czy zdarza się Bogu objawiać się na ekranie?

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Chcą korespondować

Myślę, że wciąż pamiętasz

Krzysztof Seweryn Wroński

Ból rozstania

różne
57

Kalendarium 15-21 II 2015

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

Czeka na naszą pomoc

Chłopiec niedawno skończył dwa lata, wspaniale się rozwija, ale, niestety, czeka go operacja, ponieważ jedno z jego ud jest krótsze o ok. 3,5 cm i konieczne będzie wydłużenie kości udowej. Rodzice proszą o pomoc w gromadzeniu funduszy na operację i rehabilitację syna.

z „Niedzielą" na co dzień
58

Śledzie gajowego

Zebrała Jolanta Marszałek

Ostatki, zapusty – tak nazywa się ostatnie dni karnawału od tłustego czwartku do wtorku przed Środą Popielcową, zwanego w Polsce „śledzikiem”.

67

Dar Jasnej Góry dla „Niedzieli”

Zespół Redakcyjny „Niedzieli”

W związku z jubileuszem 90-lecia powstania Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, który przypada w 2016 r., z inicjatywy Zakonu Ojców Paulinów w każdą pierwszą sobotę miesiąca o godz. 7.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze odprawiana jest Msza św. w intencji naszego tygodnika.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Alternatywa dla Internetu i telewizji – „Ferie u Franków”

Monika Jaworska

Część dzieci z naszej diecezji ma już ferie za sobą, a część dopiero zaczyna. Tak jest chociażby w powiecie oświęcimskim, który należy do województwa małopolskiego. Tam ferie przypadają 16-27 lutego. Franciszkanie z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach chcieli umilić najmłodszym ten czas w duchu chrześcijańskim i zorganizowali po raz drugi „Ferie u Franków”.

Szkolenie pełne pląsów

Mariusz Rzymek

Chmury sztucznego dymu, dynamiczna muzyka oraz masa ruchu i tańca – tak wyglądały „Warsztaty Dawida”, które 2 lutego w Szkole Podstawowej w Mnichu poprowadził Bartłomiej Pokładnik, wodzirej i katecheta w jednej osobie.

Udane Gody

Tomasz Terteka

W dniu 31 stycznia zakończyły się „Żywieckie Gody”. W korowodzie wzięło udział 9 grup obrzędowych, czyli blisko 300 kolędników z dorzecza Soły.

Niedziela częstochowska

„Szturmujemy niebo” dla chorych dzieci

Jowita Kostrzewska

Portal www.szturmujemyniebo.pl już działa. Jego celem jest otoczenie modlitwą dzieci dotkniętych chorobą, niepełnosprawnością oraz tych, których życie jest bezpośrednio zagrożone, także dzieci jeszcze nienarodzonych.

Jezus – nasze życie

Ks. Ireneusz Skubiś

Wielki Post w życiu każdego chrześcijanina jest okresem szczególnym. Jak Chrystus przed swoją męką, śmiercią i zmartwychwstaniem udaje się na pustkowie, żeby przez 40 dni pościć i oddawać się modlitwie, tak i my winniśmy zatroszczyć się o sferę swojego życia duchowego.

Dom nadziei

Anna Wyszyńska

Dom Samotnej Matki i Dziecka w Żarkach prowadzony przez Siostry Nazaretanki obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. Przez ten czas troskliwą opiekę znalazło tu 266 dziewcząt, które zbyt wcześnie zostały matkami

Niedziela małopolska

Więcej być!

Maria Fortuna-Sudor

W ramach realizacji programu #B>M, czyli „Być to więcej niż mieć”, będącego odpowiedzią na orędzie papieża Franciszka na XXIX Światowy Dzień Młodzieży, 6 lutego odbyło się kolejne spotkanie. Tym razem realizatorzy projektu zaprosili uczestników do Sanktuarium Ecce Homo w Krakowie, aby przybliżyć im postać św. Brata Alberta.

Kubuś

Agnieszka Konik-Korn

Kiedy ponad rok temu półtoraroczny wówczas Kubuś zachorował na zapalenie oskrzeli, nic nie zapowiadało dramatu, który rozpoczął się wkrótce

Małżeństwo po czterdziestce

Z dr. Cezarym Sękalskim rozmawia Marcin Konik-Korn

Z dr. Cezarym Sękalskim, psychoterapeutą krakowskiej Kliniki Małżeńskiej i autorem kilku książek z zakresu duchowości, rozmawia Marcin Konik-Korn

Stanąć w prawdzie

Wysłuchała Maria Fortuna-Sudor

Czy można wybaczyć zdradę? Czy można kochać męża po rozwodzie? Czy można podać rękę osobie, która przyczyniła się do rozbicia małżeństwa?

Niedziela lubelska

Pamięci ofiar Wielkiego Głodu

(buk)

W Lublinie odsłonięto pomnik poświęcony pamięci ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie – milionom ludzi, którzy na skutek działań stalinowskiego reżimu zmarli z głodu w latach 1932-33. Pomnik powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólne Korzenie we współpracy m.in. z Towarzystwem Ukraińskim w Lublinie, byłym już konsulem generalnym Ukrainy w Lublinie Iwanem Hrycakiem oraz władzami miasta Lublin.

Współpracujcie z Duchem Świętym

Grzegorz Jacek Pelica

Peregrynacja Krzyża Trybunalskiego w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Siennicy Nadolnej miała potrójny wymiar. Wraz z adoracją relikwii krzyża Pańskiego i dziesięciodniowej misji ewangelizacyjnej, w styczniu br. rozpoczęły się obchody 30-lecia istnienia parafii.

Złoty jubileusz

Urszula Buglewicz

Ks. Józef Krukowski – wybitny profesor prawa kanonicznego, niekwestionowany autorytet w sprawach dotyczących stosunków Kościoła i państwa, wychowawca kilku pokoleń prawników – świętował jubileusz 50-lecia pracy naukowej.

Niedziela łódzka

Być dla tych najmniejszych

Anna Skopińska

Instytucje Kościoła łódzkiego działające na rzecz dziecka, także tego nienarodzonego, matki i rodziny.

Choroby serca – naczyń – krążenia

Jan Kubiak, zielarz, honorowy bonifrater, radzi:

Zadaniem układu krążenia jest dostarczenie tkankom materiałów energetycznych oraz tlenu. Rozróżniamy niedomogę krążenia pochodzenia sercowego i naczyniowego: Niewydolność serca – niedomoga krążenia. Zaburzenia rytmu serca – nadciśnienie. Podciśnienie – miażdżyca naczyń żylnych

Duchowy Szpitalik Ojców Franciszkanów

Br. Bartłomiej Ewertowski

Duszpasterstwo „Szpitalik” należy do tzw. duszpasterstw wyjazdowych Wyższego Seminarium Duchownego Ojców Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach. W tym semestrze posługuje w nim sześciu braci. Opiekunem naszej grupy jest o. Mariusz Książek z łagiewnickiego klasztoru.

Niedziela przemyska

O kapłanie, który niczego nie musiał ukrywać

Ks. Zbigniew Suchy

Dzisiaj chcę przybliżyć Czytelnikom postać ks. prof. Stanisława Góreckiego (1909-96). Tytuł artykułu został zainspirowany wydarzeniem, które przed laty zdarzyło się w parafii Pysznica koło Stalowej Woli.

Bądźmy ludźmi świadomie wierzącymi

Paweł Bugira

Do bycia grupą świadomego laikatu i gorącej wiary, która promieniuje przez miłość zachęcał abp Józef Michalik podczas Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej

Jak to drzewiej... poszczono

Arkadiusz Bednarczyk

Przed nami Wielki Post i otwierająca ten okres Środa Popielcowa. Ale nie zawsze poszczono czterdzieści dni, zaś w staropolskiej Rzeczypospolitej postną środę poprzedzał tzw. podkurek, maślana, obfita kolacja, spożywana w ostatni wtorek karnawału..

Niedziela sosnowiecka

Samorządowcy u Biskupa

Piotr Lorenc

W sosnowieckiej rezydencji biskupa Grzegorza Kaszaka odbyło się 29 stycznia noworoczne spotkanie z prezydentami, burmistrzami i wójtami miast i gmin z terenu naszej diecezji. Nowi prezydenci czy burmistrzowie gościli u Biskupa po raz pierwszy, np. prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński czy burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

Błogosławieni, miłosierni, młodzi

Z młodzieżą o Światowych Dniach Młodzieży 2016 rozmawia ks. Tomasz Zmarzły

Z przedstawicielami młodzieży: Agnieszką Podsiadło, Patrycją Cieślik, Anną Dudą i Bartoszem Nowakiem – o Światowych Dniach Młodzieży 2016 rozmawia ks. Tomasz Zmarzły

Wołanie z nieba

Piotr Lorenc

Choć kompozycja powstała ponad 30 lat temu, dopiero w 2011 r. została wprowadzona do publicznego obiegu w Internecie. Chodzi o papieską pieśń pt.: „Wołanie z Nieba” kompozytora, muzyka Romana Karwińskiego z Dąbrowy Górniczej

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Odnówmy pamięć o miłości Boga

Ks. Jarosław Staszewski Tchr

W latach 60. XVIII wieku w sprawie ustanowienia święta Serca Jezusowego i oficjum do papieża pisali liczni biskupi. W długiej liście znajdujemy także Polaków

Jesteś prochem i w proch się obrócisz

Bogdan Nowak

Ostatnio uczestniczyłem w kilku pogrzebach, w czasie których ksiądz przed złożeniem trumny z ciałem zmarłego w grobie, rzucając garść ziemi na jej wieko, przypominał odwieczną prawdę: prochem jesteś i w proch się obrócisz.

Ksiądz Witold Andrzejewski

Przemysław Fenrych

Poznałem go na pielgrzymce warszawskiej. Jego potężny, tubalny głos było słychać z daleka, zdawało się, że do głoszenia rekolekcji na trasie on jeden nie potrzebował nagłośnienia. Cichł i nabierał miękkości wtedy, gdy z aktorskim mistrzostwem recytował wiersze ks. Jana Twardowskiego.

Niedziela toruńska

Nowe sanktuarium diecezjalne

Oprac. ks. Paweł Borowski

2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, bp Andrzej Suski wyniósł do godności sanktuarium kościół parafialny pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła na toruńskim Podgórzu, którym opiekują się ojcowie franciszkanie. Nowe sanktuarium diecezji toruńskiej staje się miejscem szczególnej czci Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin

U Matki Bolesnej w Chełmnie

Wojciech Wielgoszewski

Chełmno, które historycznej ziemi i diecezji dało swoją nazwę, z zabytkami najwyższej klasy światowej, szczyci się sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, skąd od 350 lat płynie błogosławieństwo dla mieszkańców Pomorza Nadwiślańskiego

Dopóki ktoś o nich pamięta – wciąż żyją

Tomasz Strużanowski

29 stycznia w toruńskim Centrum Dialogu odbyła się projekcja filmu dokumentalnego pt. „Eksterminacja inteligencji pomorskiej 1939-45”.

Niedziela wrocławska

Wrocław pomaga rodzinom z Ukrainy

ML

Z objętego wojną rejonu Donbasu na Ukrainie w połowie stycznia przyjechało do Polski 178 osób polskiego pochodzenia. Wrocław przyjmie trzy rodziny uchodźców

Przed Światowymi Dniami Młodzieży 2016

Magdalena Lewandowska

Lipiec 2016 roku będzie dla Polski czasem wyjątkowym – do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży przyjedzie młodzież z całego świata. Przyjadą, by wyznać wiarę w Jezusa, spotkać się z papieżem Franciszkiem i przeżyć wielkie święto młodych.

Wrocław Europejską Stolicą Kultury

Już za rok Wrocław stanie się Europejską Stolicą Kultury. O tym, co stolica Dolnego Śląska zaprezentuje na arenie europejskiej, jak wyglądają przygotowania i czy Wrocław stać na ESK, z prezydentem miasta Rafałem Dutkiewiczem rozmawia Żanna Korba

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Rozpocznijmy pokutę

Ks. Krzysztof Hawro

Przed nami Wielki Post, szczególny czas, który ma nas przygotować do dobrego przeżycia świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Jednak zanim zabrzmi radosne Alleluja i będziemy wielbić Pana za cud zmartwychwstania, przez 40 dni będziemy trwać w duchu pokuty

Byłeś prawdziwą Bombą talentów!

Małgorzata Godzisz

Pożegnaliśmy 4 lutego śp. ks. Tomasza Witolda Bombę, proboszcza parafii Świętej Trójcy w Komarowie, dziekana dekanatu Tyszowce, duszpasterza ludzi pracy i wieloletniego redaktora odpowiedzialnego „Niedzieli Zamojsko-Lubaczowskiej”.

Skłonność do popadania w zło

Z ks. Eugeniuszem Derdziukiem, egzorcystą diecezji zamojsko-lubaczowskiej, rozmawia Aneta Kwaśniewska

Wiele osób nieświadomie wchodzi w praktyki, które otwierają na działanie złego ducha. Wróżki, bioenergoterapeuci, czytanie horoskopów, noszenie przeróżnych amuletów. Należy otworzyć oczy. „Czuwajcie, abyście nie ulegli pokusie” – mówił Pan do swoich uczniów. My również powinniśmy czuwać.

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz...

Niedziela Częstochowska

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz...

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

Watykan

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

Błagam i proszę, niech w październiku zapełnią się...

Kościół

Błagam i proszę, niech w październiku zapełnią się...

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna