Opinia Sekretarza Stanu
O konfliktach niepokojących Stolicę Apostolską
Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin uznaje kryzys ukraiński za „jeden z najbardziej niepokojących konfliktów na świecie”. – Mamy nadzieję, że przeważy zdrowy rozsądek i roztropność, by znaleźć drogę wyjścia poprzez negocjacje i osiągnąć pokój – powiedział w wywiadzie wideo, udzielonym wydawanemu przez włoską diecezję Rieti tygodnikowi „Frontiera”.
Kard. Parolin wspomniał też liczne kryzysy afrykańskie, zwłaszcza związane z obecnością Boko Haram w Nigerii, rozszerzającą się obecnie także na Kamerun i powodującą destabilizację w Afryce Subsaharyjskiej. Jako „naprawdę dramatyczną” określił on też sytuację na Bliskim Wschodzie. Zapewnił, że w tych kryzysach niepokojących Stolicę Apostolską stara się ona udzielać pomocy. Czyni to przede wszystkim Papież, ale także watykańska dyplomacja, próbując zbliżyć strony konfliktów, aby umiały one odłożyć broń i znaleźć wyjście poprzez negocjacje – powiedział kard. Parolin.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
(KAI)
Ofensywa przeciw Państwu Islamskiemu
Potrzebna pomoc wojskowa
Chaldejski arcybiskup Irbilu – Bashar Matti Warda zwrócił się do państw zachodnich o podjęcie ofensywy wojsk lądowych przeciwko terrorystom Państwa Islamskiego w północnym Iraku. „Ataki z powietrza nie wystarczą” – te słowa chaldejskiego arcybiskupa z Irbilu, skierowane do członków obu izb parlamentu Wielkiej Brytanii, zacytowała rozgłośnia BBC w Londynie.
Reklama
„Nam, chrześcijanom w regionie, nie pozostało już wiele czasu – powiedział abp Warda. – Jako katolikowi z trudem przychodzą mi te słowa, ale uważam, że jedyną drogą jest akcja militarna” – dodał iracki hierarcha.
W ostatnim czasie naloty na rejony zajęte przez Państwo Islamskie przeprowadziły siły jordańskie. Ofensywę przeciw islamistom prowadziły też wojska egipskie na półwyspie Synaj. Do interwencji lądowej szykują się także wojska irackie. Ma ona nastąpić w ciągu kilku tygodni.
(KAI)
Belgia
Zmarł ostatni świadek objawień dotyczących II wojny światowej
W wieku 92 lat zmarła 10 lutego br. Gilberte Degeimbre – ostatni z pięciorga świadków objawień maryjnych w Beauraing w Belgii. Matka Boża ukazywała się tam pięciorgu dzieciom na przełomie lat 1932 i 33, kiedy w sąsiednich Niemczech do władzy dochodził Adolf Hitler. Maryja, która przedstawiła się dzieciom jako Matka Boża i Królowa Nieba, prosiła je o modlitwę i ofiary. Obiecała też, że sama nawróci grzeszników. Zdaniem prymasa Belgii abp. André-Josepha Léonarda, obietnica ta wciąż jeszcze się nie wypełniła.
Od 29 listopada 1932 r. do 3 stycznia 1933 r. „Maryja ze złotym sercem” objawiła się tam 33 razy. Przepowiadała dramat i okrucieństwa II wojny światowej oraz wzywała do modlitwy i nawrócenia. „Widzącymi” były miejscowe dzieci: troje rodzeństwa Voisin – Fernande, Gilberte i Albert oraz Andrée i Gilberte Degeimbre.
(KAI)
Szukając Boga, człowiek musi odnajdywać siebie, skoro sam jest podobieństwem Boga.
Nie odnajdzie siebie inaczej.
Jan Paweł II
Krótko
Islamscy fundamentaliści chcieli zabić papieża Franciszka podczas pielgrzymki na Filipiny, eksplodując bombę pod samochodem, którym udawał się na największe spotkanie podczas swej pielgrzymki, z udziałem 7 mln wiernych. Szef filipińskiej policji Getulio Napenas poinformował, że udaremniono zamach na Ojca Świętego.
Sąd w Egipcie orzekł 193 wyroki śmierci dla zwolenników zdelegalizowanego Bractwa Muzułmańskiego. Grupę oskarżono o zabójstwo 16 policjantów w sierpniu 2013 r.
W Mińsku wielogodzinne spotkanie tzw. normandzkiej czwórki, czyli przywódców Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji, zakończyło się podpisaniem porozumienia w sprawie uregulowania sytuacji we wschodniej Ukrainie. Uzgodniono rozejm, wycofanie ciężkiej artylerii i reformę konstytucyjną Ukrainy.
Redakcja francuskiego tygodnika satyrycznego „Charlie Hebdo” zawiesiła na kilka tygodni wydawanie pisma. Podanym powodem jest „wyczerpanie pracowników”.
Słowacy w przytłaczającej większości (90 proc.) opowiedzieli się w narodowym referendum przeciw tzw. małżeństwom homoseksualnym i adoptowaniu przez nie dzieci. Jednak z powodu niskiej frekwencji referendum zostało uznane za nieważne.
Christoph Graf – nowy komendant Gwardii Szwajcarskiej zapewnił, że jej istnienie nie jest zagrożone. Papież Franciszek nie myśli o rozwiązaniu Gwardii Szwajcarskiej. W ten sposób Graf odpowiedział w Radiu Watykańskim na spekulacje mediów dotyczące przyszłości papieskiego korpusu.
Premier Łotwy Laimdota Straujuma stwierdziła, że w jej kraju można zauważyć pewne oznaki wojny hybrydowej. Dotyczą one przede wszystkim sfery informacyjnej.