Reklama

Niedziela Kielecka

Kierujcie się ku Maryi

TER

Krzyz i ikona Maryi w sanktuarium w Lelowie

W ostatni dzień stycznia do Lelowa przywiezione zostały symbole Światowych Dni Młodzieży – drewniany Krzyż i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. W ten sposób rozpoczęła się ich dwutygodniowa peregrynacja po parafiach i ośrodkach kultu, ale nie tylko. W Lelowie symbole ŚDM powitał bp. Jan Piotrowski. Po ich ucałowaniu przed lelowskim sanktuarium wprowadził je wraz z towarzyszącymi mu kapłanami oraz wiernymi do kościoła. Biskupa, kapłanów, siostry zakonne, młodzież oraz wszystkich obecnych powitał proboszcz lelowskiej wspólnoty ks. Henryk Młynarczyk. Przypomniał on wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat, kiedy to mieszkaniec Lelowa Ignacy Trenda oddał swoje życie, nie chcąc zbezcześcić krzyża. Rozstrzelany przez Niemców, dziś jest kandydatem na ołtarze.

W homilii Biskup Jan mówił, że peregrynacja symboli ŚDM rozpoczyna nową epokę ewangelizacyjną diecezji kieleckiej, nową co do jakości odczytywania darów odkupienia, które Bóg nam wspaniałomyślnie ofiaruje w Jezusie Chrystusie, swoim Synu – mówił Biskup, dodając, że Bóg ofiarowuje nam tę odkupieńczą miłość w obecności Maryi, Matki Jezusa Chrystusa. Biskup Jan przypomniał, że w Wiślicy po raz pierwszy w dziejach polskiej ziemi postawiony został krzyż Chrystusa, dodał, że od wieków relikwie krzyża, na którym umarł Zbawiciel, znajdują się w opactwie na Świętym Krzyżu. Biskup mówił o tysiącach przydrożnych krzyży ustawionych przy polskich drogach, w domach, kościołach, szkołach i miejscach pracy. – Tam gdzie jest krzyż, jest także obecność Maryi, Matki Jezusa. Ona bowiem ze swoją macierzyńską miłością stanęła u stóp krzyża. I uczy nas, jak patrzeć na krzyż, i jak przy krzyżu być wierną – mówił Biskup Jan, zachęcając wszystkich do pogłębiania wiary i wracania do jej źródeł. Jak zauważył, poszukiwanie źródeł „łączy się z wysiłkiem i straconym czasem. Tylko światowe rynsztoki są łatwe do odnalezienia” – zaznaczył z mocą. Zwracając się do młodych, powiedział: – Nie słuchajcie świata, ponieważ gdy was uwiedzie i zbałamuci, już nad wami nie zapłacze, ale wyrzuci na śmietnik ludzkich odpadków. Kierujcie się ku Maryi, bądźcie uczniami Jej szkoły Ona nauczy was całej prawdy o Jezusie.

Przez kolejne dni symbole ŚDM peregrynowały m.in. do kaplic szpitalnych, ośrodków wychowawczych w Łopusznie, Ojcowie, Proszowicach, Kazimierzy Wielkiej, Brzezinach, Morawicy, Masłowie. Do Kielc symbole ŚDM przywiezione zostały 3 lutego. Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski. Nawiązał w homilii do niedawno zakończonego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. – My przy tych znakach chcemy się modlić, w ten wieczór szczególnie o jedność chrześcijan – mówił, dodając, że nie ma prawdziwego ekumenizmu bez wewnętrznej przemiany i że jedynym lekarstwem na przełamanie dzielących barier jest „ufne zwrócenie się ku Bogu”, aby pokonać pychę i egoizm.

Reklama

Biskup zachęcał do świętowania niedzieli: „Tego Bożego dnia, który tak zaborczo zawłaszcza kultura konsumpcji”. Przestrzegał, że jeżeli z naszego życia religijnego zniknie niedziela, zniknie w nas Boże życie, ponieważ Eucharystia buduje Kościół i Kościół żyje z Eucharystii. Homilię zakończył słowami: – Prośmy, aby drogi naszej rodziny diecezjalnej zawsze prowadziły do porozumienia, pokonując w sobie niszczący egoizm we wszystkich obszarach naszego życia: społecznego, gospodarczego i politycznego.

W kolejnych dniach symbole ŚDM wystawiane były m.in. w kaplicy Zespołu Szkół Katolickich w Kielcach, w Hali Legionów w Kielcach, gdzie zgromadzili się chorzy i niepełnosprawni wraz ze swoimi opiekunami. W ostatnim dniu peregrynacji 14 lutego symbole ŚDM wystawione zostały w Wiślicy, w miejscu gdzie „wszystko się zaczęło”.

2015-02-19 11:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego

Archiwum redakcji

W latach 2011-2015 w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej trwała peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego.

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/pl.fotolia.com

Ponieważ nowenna do Ducha Świętego przypada w maju i czerwcu, dlatego łączy się ją z nabożeństwami majowymi czy też czerwcowymi w następujący sposób

Więcej ...

Mieć w sercu doskonałą Miłość

2020-05-28 21:26

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Dziesięciu neoprezbiterów, którzy 23 maja przyjęli święcenia kapłańskie z rąk abp Józefa Kupnego, odprawiło Mszę Św. prymicyjną w kaplicy Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Wrocławskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Niestrudzony pasterz narodu

Niedziela w Warszawie

Niestrudzony pasterz narodu

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Kościół

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Święty nie rodzi się po śmierci

Wiara

Święty nie rodzi się po śmierci

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw