Reklama

TER
Krzyz i ikona Maryi w sanktuarium w Lelowie

Kierujcie się ku Maryi

2015-02-19 11:25

Władysław Burzawa
Edycja kielecka 8/2015, str. 2

W ostatni dzień stycznia do Lelowa przywiezione zostały symbole Światowych Dni Młodzieży – drewniany Krzyż i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. W ten sposób rozpoczęła się ich dwutygodniowa peregrynacja po parafiach i ośrodkach kultu, ale nie tylko. W Lelowie symbole ŚDM powitał bp. Jan Piotrowski. Po ich ucałowaniu przed lelowskim sanktuarium wprowadził je wraz z towarzyszącymi mu kapłanami oraz wiernymi do kościoła. Biskupa, kapłanów, siostry zakonne, młodzież oraz wszystkich obecnych powitał proboszcz lelowskiej wspólnoty ks. Henryk Młynarczyk. Przypomniał on wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat, kiedy to mieszkaniec Lelowa Ignacy Trenda oddał swoje życie, nie chcąc zbezcześcić krzyża. Rozstrzelany przez Niemców, dziś jest kandydatem na ołtarze.

W homilii Biskup Jan mówił, że peregrynacja symboli ŚDM rozpoczyna nową epokę ewangelizacyjną diecezji kieleckiej, nową co do jakości odczytywania darów odkupienia, które Bóg nam wspaniałomyślnie ofiaruje w Jezusie Chrystusie, swoim Synu – mówił Biskup, dodając, że Bóg ofiarowuje nam tę odkupieńczą miłość w obecności Maryi, Matki Jezusa Chrystusa. Biskup Jan przypomniał, że w Wiślicy po raz pierwszy w dziejach polskiej ziemi postawiony został krzyż Chrystusa, dodał, że od wieków relikwie krzyża, na którym umarł Zbawiciel, znajdują się w opactwie na Świętym Krzyżu. Biskup mówił o tysiącach przydrożnych krzyży ustawionych przy polskich drogach, w domach, kościołach, szkołach i miejscach pracy. – Tam gdzie jest krzyż, jest także obecność Maryi, Matki Jezusa. Ona bowiem ze swoją macierzyńską miłością stanęła u stóp krzyża. I uczy nas, jak patrzeć na krzyż, i jak przy krzyżu być wierną – mówił Biskup Jan, zachęcając wszystkich do pogłębiania wiary i wracania do jej źródeł. Jak zauważył, poszukiwanie źródeł „łączy się z wysiłkiem i straconym czasem. Tylko światowe rynsztoki są łatwe do odnalezienia” – zaznaczył z mocą. Zwracając się do młodych, powiedział: – Nie słuchajcie świata, ponieważ gdy was uwiedzie i zbałamuci, już nad wami nie zapłacze, ale wyrzuci na śmietnik ludzkich odpadków. Kierujcie się ku Maryi, bądźcie uczniami Jej szkoły Ona nauczy was całej prawdy o Jezusie.

Przez kolejne dni symbole ŚDM peregrynowały m.in. do kaplic szpitalnych, ośrodków wychowawczych w Łopusznie, Ojcowie, Proszowicach, Kazimierzy Wielkiej, Brzezinach, Morawicy, Masłowie. Do Kielc symbole ŚDM przywiezione zostały 3 lutego. Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski. Nawiązał w homilii do niedawno zakończonego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. – My przy tych znakach chcemy się modlić, w ten wieczór szczególnie o jedność chrześcijan – mówił, dodając, że nie ma prawdziwego ekumenizmu bez wewnętrznej przemiany i że jedynym lekarstwem na przełamanie dzielących barier jest „ufne zwrócenie się ku Bogu”, aby pokonać pychę i egoizm.

Reklama

Biskup zachęcał do świętowania niedzieli: „Tego Bożego dnia, który tak zaborczo zawłaszcza kultura konsumpcji”. Przestrzegał, że jeżeli z naszego życia religijnego zniknie niedziela, zniknie w nas Boże życie, ponieważ Eucharystia buduje Kościół i Kościół żyje z Eucharystii. Homilię zakończył słowami: – Prośmy, aby drogi naszej rodziny diecezjalnej zawsze prowadziły do porozumienia, pokonując w sobie niszczący egoizm we wszystkich obszarach naszego życia: społecznego, gospodarczego i politycznego.

W kolejnych dniach symbole ŚDM wystawiane były m.in. w kaplicy Zespołu Szkół Katolickich w Kielcach, w Hali Legionów w Kielcach, gdzie zgromadzili się chorzy i niepełnosprawni wraz ze swoimi opiekunami. W ostatnim dniu peregrynacji 14 lutego symbole ŚDM wystawione zostały w Wiślicy, w miejscu gdzie „wszystko się zaczęło”.

Tagi:
peregrynacja ŚDM w Krakowie

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Niedziela - telewizyjny przegląd tygodnika

Niedziela - telewizyjny przegląd tygodnika

Zaczyn miłości

Zaczyn miłości

Słuchanie do głębi...

Słuchanie do głębi...

"Dobry jest Pan dla ufnych..."

Przegląd prasy

Przegląd prasy

III Międzynarodowy Kongres „Europa Christi

III Międzynarodowy Kongres „Europa Christi"

Wrocławskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Wrocławskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Msza św. w intencji Ojczyzny

Msza św. w intencji Ojczyzny

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem