Reklama

Niedziela Łódzka

68. Rocznica śmierci gen. Stanisława Sojczyńskiego ps. Warszyc

Na kolana padam tylko przed Bogiem

Dagmara Zalewska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy warto było tak żyć? – pytał tytułem dokumentu Aliny Czerniakowskiej poświęconego gen. Stanisławowi Sojczyńskiemu „Warszycowi” – abp Marek Jędraszewski. – Czy warto było być niezłomnym do końca? Czy warto było zasłużyć sobie na miano wyklętego? – mówił. – Nasza obecność świadczy, że nie tylko warto było właśnie tak żyć. Trzeba było tak żyć! – podkreślił. Ksiądz Arcybiskup przewodniczył uroczystej Mszy św. w łódzkiej archikatedrze w rocznicę śmierci „Warszyca”. Wspólnie z Metropolitą łódzkim koncelebrowało ją kilkunastu kapłanów na czele z ks. Zbigniewem Traczem, kanclerzem łódzkiej kurii, ks. Markiem Marczakiem, rektorem WSD i ks. Ireneuszem Kuleszą, proboszczem parafii katedralnej. Obecna była rodzina Twórcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, dzieci i młodzież łódzkich szkół, harcerze, organizacje kombatanckie, poczty sztandarowe i przedstawiciele władz Łodzi, Radomska i Zelowa. W nawie głównej katedry młodzi utworzyli szpaler z zapalonymi biało-czerwonymi zniczami, a przy portrecie gen. Sojczyńskiego wojsko pełniło wartę.

W homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na to, jak historia życia „Warszyca” związana jest z naszym miastem. Przypomniał, że tu został zmobilizowany, stąd poszedł walczyć i tutaj także odbył się jego sfingowany proces, podczas którego skazano go na karę śmierci. Także tu ten wyrok wykonano. Teraz Łódź chce o nim pamiętać, o swoim bohaterze i chce znaleźć jego doczesne szczątki. Zwrócił uwagę na przymioty charakteru Sojczyńskiego – był człowiekiem wybierającym życie w prawdzie i w wolności. A jeżeli klękał, to jedynie przed Bogiem. A jeżeli na czymś mu naprawdę zależało, to na tym, aby nie kłamstwo, ale prawda zwyciężała, nie zniewolenie, ale wolność, nie podległość obcym kłamliwym bogom, ale temu Jedynemu, przed którym jedynie należało uklęknąć – tłumaczył Ksiądz Arcybiskup. On był z tych, którzy nie dali sobie wyrwać smaku prawdy: mimo tortur, poniżania, świadomości utraty życia, tego że może być zabity strzałem w tył głowy. Bo ból, cierpienie i śmierć „Warszyca” i jemu podobnych – Żołnierzy Wyklętych, przyczyniły się do dobra, które jest, a o które powinniśmy dbać – wolności naszej Ojczyzny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W trakcie Mszy św. młodzi ludzie z Zespołu Szkół nr 7 w Łodzi opowiedzieli licznie zgromadzonym w świątyni o „Warszycu”, a przedstawicielka Kompanji Brus odczytała apel poległych.

Eucharystia była centralnym punktem przygotowanych na ten dzień uroczystości. Wcześniej w sali multimedialnej łodzianie mieli okazję spotkać się z Tadeuszem M. Płużańskim, autorem książki „Bestie”, prezesem Fundacji „Łączka”, dr. Piotrem A. Nowakowskim, archeologiem z UŁ, który kieruje pracami poszukiwawczo-ekshumacyjnymi na Brusie i dr. Tomaszem Toborkiem z IPN, autorem publikacji o „Warszycu”. To od poszukiwań „Warszyca” rozpoczęło się „odkrywanie” miejsc masowego pochówku mordowanych przez Niemców i potem, po wojnie, przez UB – Polaków. Do tej pory odnaleziono szczątki 115 osób. Tylko cztery udało się zidentyfikować. W katedrze można też oglądać wystawę „Żołnierze Warszyca” przygotowaną przez IPN w 2001 r.

Wieczorem odbył się koncert zespołu „Forteca”, a na nim specjalnie na tę szczególną okazję napisany utwór o gen. Stanisławie Sojczyńskim „Warszycu”.

Podziel się:

Oceń:

2015-02-26 11:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jakub z Paradyża

Zmarł w 1464 lub w 1465 r. Mija zatem 550 lat od jego śmierci. Był jednym z największych uczonych i myślicieli pochodzących z terenu diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Więcej ...

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06
Święty Stanisław Biskup Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Więcej ...

Bp Krzysztof Włodarczyk: dojrzałość to mądrość życiowa

2024-05-06 07:53
Znakiem piękna Kościoła są żywe parafie, wspólnoty, w których rodzą się inicjatywy duszpasterskie, gdzie ludzie się jednoczą, a nie dzielą –
mówił bp Krzysztof Włodarczyk

Marcin Jarzembowski

Znakiem piękna Kościoła są żywe parafie, wspólnoty, w których rodzą się inicjatywy duszpasterskie, gdzie ludzie się jednoczą, a nie dzielą – mówił bp Krzysztof Włodarczyk

„Dojrzałość to mądrość życiowa, dzięki której mogę dokonywać wyborów zgodnych z Bożym planem” - mówił bp Krzysztof Włodarczyk, błogosławiąc maturzystom z diecezji bydgoskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?