Reklama

Niedziela 9/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Błaganie o pokój dla świata

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Dobrze pamiętam wielką radość, jaka towarzyszyła zakonnikom i wiernym zgromadzonym na Jasnej Górze 21 października 2002 r. na porannej Mszy św., podczas której o. Izydor Matuszewski, ówczesny generał Zakonu Paulinów, dokonał poświęcenia kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej przeznaczonej dla Mariupola na wschodniej Ukrainie.

drogowskazy
3

Krótka pamięć

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Ludzka wdzięczność jest cechą, której powinniśmy się uczyć, która świadczy o naszej kulturze wewnętrznej. Jakże miło jest nauczycielowi, gdy jego dawny uczeń okaże mu swoją wdzięczność, gdy pamięta... Czy ktoś dziś zwraca na to uwagę w wychowaniu?

z Watykanu
4

Z Watykanu

W tych dniach pielgrzymuję do „progów apostolskich”, ale dla mnie powrót do Watykanu jest niejako powrotem do dawnego domu. Tutaj w latach 1996 – 2005 r. służyłem Janowi Pawłowi II, a następnie, do 2007 r. – Benedyktowi XVI. W domu tym miałem przyjaciół i zaznawałem pokoju, wynikającego z obecności Papieży.

ze świata
5

Ze świata

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie”

Prezydent USA Barack Obama wywołał oburzenie opinii publicznej słowami na temat bliskowschodnich terrorystów. Uznał, że zbrodnie Państwa Islamskiego i al-Kaidy nie mają podłoża religijnego. – Stany Zjednoczone nie są na wojnie z islamem, tylko z tymi, którzy go wypaczyli – powiedział prezydent.

z ostatniej chwili
7

Czas się zbroić

Wojciech Dudkiewicz

Zapowiedź większych wydatków na wojsko w przyszłym roku to dobry krok, ale niewystarczający. Polska armia jest mała, słaba i źle wyposażona.

Do woja marsz

(wpolityce.pl, wd)

Zapłacimy za CIA

(wd)

Między wami, lobbystami

(wd)

Odmienne głosowanie posłów PO i PSL w sprawie odnawialnych źródeł energii wywołało wzajemne oskarżenia koalicjantów o uleganie różnym lobby.

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

W wieczornym Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej 19 lutego br. uczestniczył Andrzej Duda, kandydat PiS na urząd Prezydenta RP. Wraz z nim w modlitwie apelowej wzięli także udział: europoseł Jadwiga Wiśniewska oraz Szymon Giżyński i Artur Warzocha. Słowo przed błogosławieństwem apelowym wypowiedział metropolita częstochowski abp Wacław Depo

z Polski
9

Warto było tak żyć!

Anna Skopińska

Czy warto było tak żyć? – pytał tytułem dokumentu Aliny Czerniakowskiej, poświęconego gen. Stanisławowi Sojczyńskiemu „Warszycowi”, abp Marek Jędraszewski. – Czy warto było być niezłomnym do końca? Czy warto było zasłużyć sobie na miano Wyklętego?

Z Polski

temat numeru: „Żołnierze Wyklęci"
10-11

Żołnierze wyklęci, niezłomni

Wojciech Dudkiewicz

Jeszcze „wyklęci” czy już „niezłomni”? Jak nazywać żołnierzy tzw. drugiej, czyli powojennej, konspiracji? „Wyklęci” przyjęli się, ale dziś, gdy przywrócono im honor, gdy cieszą się społeczną estymą, może bardziej pasuje „niezłomni”?

1 III – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
11

Hańba domowa

(wd)

Filmy, książki, artykuły przez lata pokazywały dobrych komunistów i prawych ubeków, mordowanych przez leśne bandy. W kłamstwie brali udział dziennikarze, pisarze, scenarzyści, reżyserzy, popularni aktorzy.

temat numeru: „Żołnierze Wyklęci”
12-13

Armia kapitana „Warszyca”

Wojciech Dudkiewicz

Konspiracyjne Wojsko Polskie było jedną z największych organizacji podziemia antykomunistycznego. I jedną z najbardziej niedocenionych. W szczytowym okresie działalności liczyło ok. 3 tys. osób.

temat numeru: „Żołnierze Wyklęci"
14-17

Moralny nakaz

Mateusz Wyrwich

Władysław Foksa jako młody chłopak został wywieziony na roboty do Niemiec. Później przez półtora roku pracował w Auschwitz jako hydraulik. Jego drugim zajęciem była działalność na rzecz wywiadu AK. Aresztowany w 1942 r. przez gestapo, podejrzany o współpracę z AK, przesiedział w niemieckim areszcie blisko dwa lata. Nikogo nie wydał. Po wojnie został żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych

Rotmistrz Pilecki

Sławomir Błaut

Witold Pilecki – ochotnik do Auschwitz, utożsamiany jest także z oporem Polaków przed czerwonym zniewoleniem po II wojnie światowej. Został skazany na karę śmierci. Zbrodniczy wyrok – strzał w potylicę wykonał 25 maja 1948 r. Piotr Śmietański, zwany Katem z Mokotowa. Przed śmiercią Pilecki prosił żonę, by codziennie czytała córce fragmenty książki Tomasza à Kempis „O naśladowaniu Chrystusa”.

Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W tym roku po raz 5. obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego, o których pamięć miała zaginąć, organizowane są już od 19 lutego – w tym dniu w budynku sejmu odbyła się konferencja pt. „Żołnierze wyklęci. Podziemna Armia powraca”.

Kościół • świat
18-19

Polak, który wprowadził Kościół w świat mediów

Z Angelo Scelzo – wicedyrektorem Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej – rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Gdyby kard. Andrzej Maria Deskur jeszcze żył, w tym roku skończyłby 91 lat (urodził się 29 lutego 1924 r.). Jan Paweł II nigdy nie zapominał o urodzinach przyjaciela, chociaż często żartował z daty jego urodzin, która pojawia się w kalendarzu raz na cztery lata, w latach przestępnych.

Kościół • świat • Niedziela „Ad Gentes"
20-21

Z misjonarzami głośmy pojednanie

Grzegorz Polak

W świecie dręczonym niezliczonymi konfliktami zbrojnymi i różnego rodzaju podziałami pracują tysiące misjonarzy Chrystusa. Nie wchodzą w skład stronnictw politycznych, nie wzniecają wojen, nie wzywają do odwetu, mimo że ich współbracia są często okrutnie mordowani.

Jak stać się współpracownikiem misjonarzy

Z apelu bp. Jerzego Mazura na Niedzielę „Ad Gentes”

Niech wyrazem solidarności z misjonarzami będzie wytrwała modlitwa.

Kościół • Polska
23

Prymas Polski konfratrem Zakonu Paulinów

(akw)

W sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Biechowie w archidiecezji gnieźnieńskiej 15 lutego br. odbyła się uroczystość przyjęcia prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka do grona konfratrów Zakonu Paulinów. Eucharystię sprawowaną pod jego przewodnictwem koncelebrował m.in. o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów, który wygłosił również homilię.

23

Katechizm polskości

(L. Ś.)

Rodzina Rodła od 2004 r. na wrocławskim Ostrowie Tumskim organizuje jedyne w Polsce uroczystości upamiętniające I Kongres Polaków w Niemczech z 6 marca 1938 r. Na murach tamtejszego kościoła św. Marcina, w którym spotykała się przed wojną Polonia wrocławska, wisi dziś tablica z Pięcioma Prawdami Polaka.

Kościół • Polska
24-27

Głosi, że chrześcijaństwo jest piękne

Ks. Marek Łuczak

– Świat potrzebuje ludzi dających nadzieję – mówił biskup nominat Piotr Turzyński w radomskiej katedrze podczas Mszy św. w przeddzień Światowego Dnia Życia Konsekrowanego 2015 r.

Laboratorium nauki i wiary

Ks. Kazimierz Panuś

Żyjemy w świecie fantastycznych odkryć naukowych. Człowiek podejmuje podróże kosmiczne i zgłębia tajniki wszechświata. Jednakże najdoskonalsze mikroskopy i teleskopy odczytujące tajemnice świata nie odkryją informacji, po co żyjemy, dlaczego cierpimy i umieramy, jaki jest ostateczny cel naszego życia. Dzisiaj te kluczowe pytania są często spychane na margines.

Polskie Towarzystwo Teologiczne • 90 lat
27

Szkoły Katolickie przeciwko pigułce „dzień po”

Zarząd Rady Szkół Katolickich 17 lutego 2015 r. wystosował list otwarty do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, wyrażający sprzeciw wobec wprowadzenia w obieg bez recepty tzw. pigułki „dzień po”. Tekst protestu publikujemy w całości.

Kościół • Polska • wystawa w Krakowie
28-29

Droga nadziei, droga życia

Tadeusz Szyma

Wierni odprawiający tradycyjne nabożeństwo Drogi Krzyżowej, zapoczątkowane jeszcze w starożytnej Jerozolimie, a rozpowszechnione w średniowieczu przez franciszkanów, na ogół nie są świadomi tego, że nie wszystkie wydarzenia rozważane przy czternastu stacjach Męki Pańskiej, których liczbę ustalono dopiero w XVII wieku, znajdują potwierdzenie w ewangelicznych przekazach.

nowy album Białego Kruka
30

Credo w ujęciu artystycznym

Joanna Szczerbińska

Credo, czyli Wyznanie wiary, odmawiamy przynajmniej raz w tygodniu podczas niedzielnej Eucharystii, od niego też zaczynamy każdą modlitwę różańcową. Niejednokrotnie jednak słowa w nim zawarte wypowiadamy niejako bezwiednie, nie zastanawiając się nad ich znaczeniem, nad ukrytymi w nich Bożymi prawdami i tajemnicami.

31

Boskie mosty

Ks. Mariusz Rosik

Starożytnych Greków góry napełniały strachem, bo skrywały tajemnice bogów. Rzymska via sacra kończyła się na wzgórzu Kapitol, gdzie wystawiono świątynię Jowiszowi. Żydzi wciąż odnosili się w swej tradycji do owianego dymem i błyskawicami Syjonu.

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia
32-33

Przemienienie Pańskie

W krainie życia będę widział Boga

Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski

Pierwsze czytanie, wyjęte z Księgi Rodzaju, to jeden z najbardziej przejmujących tekstów Starego Testamentu, znany w tradycji judaistycznej jako „Aqeda”, czyli „Związanie”.

poradnik duszpasterski
34

Co to będzie?

Odpowiada ks. Robert Grohs

Sylwia: – Nie chciałabym o tym mówić, ale bardzo trudno mi uwierzyć Jezusowi...

felieton
35

Przegonić lichwiarzy

Michał Karnowski

W gazetach, które czytali nasi dziadkowie i nasze prababcie (a jestem wielkim miłośnikiem polskiej prasy z okresu zaborów i sprzed II wojny światowej), uderza całkowity brak złudzeń co do pewnych spraw.

Prezydencki program Andrzeja Dudy

(akw)

Spotykający się z wyborcami kandydat na prezydenta Andrzej Duda 19 lutego br. odwiedził Częstochowę – w auli Akademii Jana Długosza spotkał się z mieszkańcami miasta, był także gościem redakcji Radia Fiat, Redakcji „Niedzieli” i uczestniczył w modlitwie Apelu Jasnogórskiego

rozmawiamy o świecie
36-37

Poszukiwanie tożsamości

Z dr hab. Agatą Skowron-Nalborczyk rozmawia Wiesława Lewandowska

O obliczach europejskiego islamu z dr hab. Agatą Skowron-Nalborczyk rozmawia Wiesława Lewandowska

fakty • opinie
38

Czekamy na nowego Eugeniusza Kwiatkowskiego

Czesław Ryszka, Pisarz i publicysta senator RP w latach 2005-11 i od 2015 r.

Czy wykorzystamy czekające nas wybory do zainicjowania autentycznych zmian w ojczyźnie, czy też kolejny raz pozwolimy innym decydować za nas?

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
39

Kard. Bergoglio był podsłuchiwany?

(pr)

Żyje jak mnich

(pr)

Jak się czuje 88-letni papież emeryt Benedykt XVI? „Ma trochę problemów z chodzeniem, ale pogłoski o jego złym stanie zdrowia, które czasem obiegają świat, są bardzo przesadzone i mogą być przejawem złej woli” – mówił abp Georg Gänswein w wywiadzie dla największego włoskiego dziennika.

Zmiana świadomości

(pr)

Watykan nie uznał aneksji

(pr)

Bezprecedensowy dekret

(pr)

40

Ojcowizna

Alina Czerniakowska

Rolnicy przyjechali do Warszawy, traktory zablokowały trasy dojazdowe i ulice. Stojącym w korkach niezbyt się to podobało. Tym bardziej że rolnik, właściciel ziemi, całego gospodarstwa, postrzegany jest w hierarchii społecznej jako ktoś najbardziej niezależny, o dużych możliwościach własnego rozwoju.

Bez hipokryzji

Zdzisław Skotnicki

Terroryści znowu zaatakowali w centrum stolicy europejskiego państwa. I znowu powodem były karykatury Mahometa. Znowu nie utrzymano pokoju na Ukrainie. Znowu wysiłki rozjemcze Merkel i Hollande’a stały się karykaturą prawdziwej dyplomacji – kto wie, czy nie przyćmiły nawet rysunkowych bluźnierstw zachodnich satyryków.

felietony
41

Głowa w piasku

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Nowo wybrany przewodniczący Rady Europejskiej, na wyrost nazywany „prezydentem Europy”, jest niewidoczny.

Dlaczego są sprzedajni?

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

Celebryci sami wiedzą, dzięki czemu mogą być bezkarni...

40 lat od premiery
42-43

Czasy dla spryciarzy

Witold Dudziński

Kiedy „Ziemię obiecaną” nominowano do Oscara, film był chwalony za scenografię. Ale nikt nie chciał wierzyć, że prawie cały powstał w naturalnej łódzkiej scenerii, prawdziwych pałacach i fabrykach.

Rodzina • najwspanialszy wynalazek Boga
44-47

Miłość od pierwszego entera

Katarzyna Woynarowska

Na pierwszą randkę poszli do kościoła, a potem on zaproponował wspólny wyjazd... na rekolekcje.

Wielkopostny cykl „Niedzieli”

(Red.)

„Rodzina: najwspanialszy wynalazek Boga” – to tytuł cyklu „Niedzieli” na okres Wielkiego Postu. Przeżywamy rok poświęcony św. Janowi Pawłowi II i w dalszym ciągu przygotowujemy się do kolejnego etapu synodu poświęconego rodzinie.

Antykoncepcja – nic dobrego

Elżbieta Ryszka

Czy to nie paradoks: w dzisiejszym świecie wzrasta świadomość w kwestii ekologii, dąży się do wprowadzania jej w każdej dziedzinie ludzkiego życia, a mimo to istnieje obszar, gdzie się jej nie dopuszcza. Jest nim sfera płodności człowieka.

rodzina • poradnik
48

Jestem jak Jonasz

Michał Piekara

Każdy z nas ma takie przestrzenie, od których ucieka. No a jeśli nie ucieka, to przynajmniej przezornie w ich pobliżu się nie pojawia. Rzecz w tym, że chcemy pozostawać silni – nie mierząc się z największymi słabościami. Chcemy być wolni – nie konfrontując się z tym, co nas zniewala.

Tacy ludzie, jaki człowiek

Br. Tadeusz Ruciński FSC

Jak to się dzieje, że jedni wszędzie widzą demony, a drudzy anioły?

Wielki Post
49

Kontakty bez spotkań

Ks. Krzysztof Pawlina

Kiedy próbujemy odnaleźć zagubiony przedmiot, zapalamy w domu wszystkie światła, niekiedy bierzemy do ręki latarkę i zabieramy się do szukania. Jak w naszym życiowym bałaganie odnaleźć siebie? Także trzeba zapalić światło.

Niedziela Młodych
50-53

Pycha

Ks. Rafał Grzesiak, Częstochowski duszpasterz akademicki

Siedem grzechów głównych: pycha, chciwość, zazdrość, gniew, nieczystość, łakomstwo, lenistwo. Który popełniasz najczęściej, a który nie dotyczy cię w ogóle? Czy masz odwagę stanąć w prawdzie? W prawdzie, która wyzwala, która czasem boli. Prawdzie, która na końcu zawsze prowadzi do zmian. Zapraszamy trochę przewrotnie – w innej kolejności niż katechizmowej. Dziś... pycha

Nic nie musisz

Asia

Był taki moment w moim życiu, kiedy wszystko straciłam – dom, męża, rodzinę, wsparcie rodziców, pracę. Każdy mówił „weź się w garść”, ale nie było z czego wstawać. Byłam w totalnym rozkładzie.

Za darmo

Kl. Wojciech Biś

„Chcę być dobrym katolikiem. Muszę w tym celu wiele zrobić. Jezus nakłada na mnie przecież różne obowiązki. Obym tylko Go nie zawiódł… Mam pomysł: zrobię jeszcze to i to – wtedy na pewno będzie ze mnie zadowolony”.

różne
54

Kalendarium 1-7 III 2015

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

Proszą o pomoc – Karolek

kultura
55

„Bóg nie umarł” – film, który jest świadectwem

O. Michał Legan OSPPE

„Bóg nie umarł” to najgłośniejszy film religijny ostatnich lat. Kilka miesięcy temu był wielkim przebojem kinowym w USA, wyprzedzając takie hity jak „Samoloty 2” i oscarowy „Grand Budapest Hotel”.

na ratunek chorej dziewczynce
56

Julka otrzymała wsparcie od Ojca Świętego Franciszka

Mateusz Jocek

Kiedy rok temu pani Dorota zwróciła się do Caritas Archidiecezji Lubelskiej z prośbą o pomoc dla córki, nie sądziliśmy, że tak wspaniale zakończy się ta historia. Celem była i jest walka o zdrowie małej Julki. Dzisiaj już wiemy, że marzenia się spełniły. Wsparcie tysięcy osób oraz papieża Franciszka zapewniło sfinansowanie operacji w Instytucie Wydłużania Kończyn w Stanach Zjednoczonych

58-67

Kasza jaglana z rodzynkami

Zebrała Jolanta Marszałek

Polacy kaszę jaglaną nazywali złotem naszej ziemi – wyjaśnia Stefania Korżawska, znana z Radia Maryja znawczyni ziół i ziołolecznictwa. Przekonuje ona, że jedzenie kaszy jaglanej dodaje energii każdemu organizmowi. Przy osłabieniach, przeziębieniach, astmie i alergii działa jak antybiotyk. Można ją podawać na różne sposoby. Proponujemy jeden z nich.

Biblioteka „Niedzieli” poleca na Wielki Post

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela podlaska

Jedyny, umiłowany Syn

Ks. Tomasz Pełszyk

Można bez końca zachwycać się pięknymi widokami naszej Ziemi. Każda pora roku, a nawet każda godzina dnia lub nocy wydobywają cudowne obrazy i dźwięki. Okazuje się jednak, że nie ma nic wspanialszego nad postać dziecka, które potrafi rodzicom i dziadkom przysłonić cały świat.

O życiu w czystości w Węgrowskim Ośrodku Kultury

Karolina Skibniewska

Dam Ci wszystko to, co lubię, ale siebie dam po ślubie” – czyli o tym, jak żyć w czystości przed ślubem – to temat debaty, która odbyła się w Węgrowskim Ośrodku Kultury w przeddzień święta zakochanych.

Diecezjalny Dzień Formacji Pastoralnej – przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży

Ks. Artur Płachno

W ramach stałej formacji kapłanów oraz katolików świeckich diecezji drohiczyńskiej 14 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie miał miejsce Diecezjalny Dzień Formacji Pastoralnej.

Niedziela kielecka

Dołącz do wspierających misje

Agnieszka Dziarmaga

Odpowiadając na zachętę i prośbę bp. Jana Piotrowskiego, w pierwsze piątki miesiąca powinniśmy się modlić za misjonarzy pochodzących z naszej diecezji oraz za wszystkie dzieła misyjne Kościoła

Matka Boża Królowa Pokoju

Władysław Burzawa

Największym skarbem uniejowskiej świątyni, do którego od setek lat pielgrzymują wierni, jest cudowna Pieta. Ale to niejedyny skarb tej bogatej w historię miejscowości i parafii.

Dotknięci miłosierdziem

Katarzyna Dobrowolska

To było wyjątkowe spotkanie na trasie peregrynacji znaków ŚDM. Hala przy ul. Bocznej w Kielcach gościła ponad 500 chorych i niepełnosprawnych z całego województwa, którzy zgromadzili się tutaj na wspólnej modlitwie z Księżmi Biskupami Janem i Marianem, opiekunami, rodzicami i młodzieżą.

Niedziela małopolska

Czas refleksji

Maria Fortuna-Sudor

Czyś ty zgłupiała! Nie masz już 30 lat, żeby nocą po polnych drogach się włóczyć! A jak się przewrócisz? Jeszcze rękę albo nogę złamiesz!

Kilometr do świętości

Małgorzata Cichoń

Dzięki pomysłom kalwaryjskiej młodzieży powstaje niecodzienny komiks o życiu Jana Pawła II. W tworzenie tego dzieła może włączyć się każdy. Także czytający te słowa! Prace należy przesłać do 13 marca, a ich premierowa wystawa zaplanowana jest na kwiecień

Duchowa mobilizacja, czyli jak znaleźć kierownika duchowego

Agnieszka Konik-Korn

Kierownika duchowego mam od 3 lat – mówi Magda. – Poznałam go na dniu skupienia i od pierwszej spowiedzi „wpadł mi w ucho” – uśmiecha się. – Jestem szczęśliwa, że po wielu poszukiwaniach mogłam bezpiecznie osiąść i rozwijać się w sakramencie spowiedzi.

Niedziela lubelska

Wzór jego zachętą na zawsze

Urszula Buglewicz

22 lutego minęła 93. rocznica śmierci ks. Idziego Radziszewskiego – założyciela i pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Musimy o nich pamiętać!

Urszula Buglewicz

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe, które przypada 1 marca. Jest poświęcone pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Święto jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez lata PRL i ciszy po 1989 r.

Krzyż to życie wypełnione ładem

Grzegorz Jacek Pelica

Niech Duch Święty, który jest światłością świata, oświeca nasze umysły, żebyśmy nie ulegli ciemnościom świata. Bowiem współczesne ideologie rodzące się wbrew Bogu, są ciemnością świata, przynosząc zagubienie zwłaszcza młodemu człowiekowi.

Niedziela przemyska

Płoną odwagą czynienia dobra

Zdzisław Wójcik, prezes klubu HDK PCK „Płomyk”

Każdego dnia strażacy doświadczają wielu sytuacji, które uświadamiają, że człowiek może zakończyć niespodziewanie życie lub zostać ranny. W takiej sytuacji lekiem ratującym jego życie lub zdrowie będzie krew, oddana wcześniej honorowo przez dawcę – powiedział m.in. bryg. Artur Domagalski.

W odpowiedzi na miłość

S. Maria Henryka

Siostry św. Feliksa z Kantalicjo (felicjanki) jako duchowe córki bł. Marii Angeli Truszkowskiej uczestniczą w charyzmacie, jaki ona otrzymała od Boga, a ten w pełni odpowiadał na znaki czasu. XIX-wieczna Polska pod zaborami, zrywy niepodległościowe Polaków, powstanie listopadowe, styczniowe, obojętność religijna, bieda.

Jarosław... jezuicki

Arkadiusz Bednarczyk

W wędrówce po miejscach związanych z nieistniejącymi już klasztorami dziś odwiedzamy Jarosław – jedno z najpiękniejszych polskich miast, w którym w XVII stuleciu działały prężnie dwie placówki jezuickie, a zakon posiadał tak wielki wpływ na życie kulturalne miasta, że decydował nawet o zamknięciu drukarni wydającej heretyckie jak na owe czasy księgi...

Niedziela rzeszowska

Kościół nie jest zwolennikiem przemocy

Notował ks. Tomasz Nowak

Można mieć żal do niektórych środowisk i środków społecznego przekazu, że w sposób ironiczny przedstawiają przeciwników konwencji Rady Europy. Kpią sobie z nich, przedstawiając jako zwolenników przemocy”. To jedno z zastrzeżeń, jakie biskup rzeszowski Jan Wątroba – przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP.

Głogów Małopolski – sanktuarium dwóch obrazów

Mirek i Magda Osip-Pokrywka

Legenda mówi, że Matka Boża objawiła się żebrakom na tzw. Piasku i poleciła przekazać miejscowym panom Głogowa, by ci wybudowali kapliczkę. Gdy postawiono ją, w pobliżu wytrysnęło źródło, którego woda okazała się cudowna. W czasie odpustów po tę wodę zjeżdżali się ludzie z okolicznych miast i wiosek.

Krzyż ideałem nieograniczonej miłości

Natalia Janowiec

Z s. Joanną Franciszką Węgrzyn VSM rozmawia Natalia Janowiec.

Niedziela świdnicka

Polacy na emigracji

Tomasz Pluta

Jak sobie radzą nasi diecezjanie na emigracji? Odwiedziliśmy Polaków mieszkających w Niemczech i Holandii.

W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym”

Krystyna Smerd

Polacy chcą trwałej pamięci o „Żołnierzach Wyklętych”. Dowodem tego jest wielkie zainteresowanie Biegiem ich pamięci „Tropem Wilczym” – zainicjowanym 3 lata temu, którego ideą jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego antykomunistycznego i antysowieckiego podziemia, a który w tym roku odbędzie się w 81 miastach.

Wyzwolenie przez prawdę

Bp Ignacy Dec

W naszym wyobrażeniu łatwiej jest przyjąć, że tylko miłość wyzwala, bo przecież to właśnie miłość niesie wyzwolenie, zwłaszcza miłość Boża, miłość Pana Jezusa, która się ujawniła na krzyżu.

Niedziela wrocławska

Wrocław niezłomny

Krzysztof Kunert

Dziesiątki inicjatyw we Wrocławiu, setki na Dolnym Śląsku, tysiące w całym kraju – pamięć o Żołnierzach Niezłomnych przeradza się w prawdziwy, oddolny ruch, który przeniknął do zbiorowej pamięci Polaków. Dziś historie bohaterskich żołnierzy stają się fundamentem nowoczesnych, aktywnych postaw patriotycznych części młodego pokolenia.

Poszukiwani najwspanialsi!

Magdalena Lewandowska

Z myślą o czasie wakacyjnym Centrum Wolontariatu Caritas rozpoczęło organizację letniego wypoczynku dla blisko 450 dzieci z ubogich rodzin naszej archidiecezji.

Misjonarz to każdy z nas

Lilianna Sicińska

W archidiecezji wrocławskiej o IV Krajowym Kongresie Misyjnym mówi się już od kilku miesięcy. 240 naszych delegatów pojedzie do Warszawy w dniach 12-14 czerwca, by wziąć udział w centralnych obchodach tego wydarzenia. Jednak już teraz jesteśmy zaproszeni do poczucia misyjnej atmosfery.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Ku Waszej pamięci, Żołnierze Wyklęci!

Maciej Bartoszyk

Dnia 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Od 2011 r. jest to święto państwowe. Geneza tej daty sięga 1951 r., kiedy to właśnie na początku tego miesiąca został wykonany wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Podróż za jeden uśmiech

Kamila Maśluszczak

Ostatnio odezwał się do mnie mój kolega z ławki z liceum. Nie utrzymywaliśmy kontaktu przez kilka lat. Dowiedział się, że jestem w Afryce, i bardzo chciał zrozumieć, jak do tego doszło. Już pół roku pracuję na Czarnym Lądzie.

Zło dobrem zwyciężaj!

Ks. prał. Andrzej Puzon

W Hrubieszowie do parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w lutym zawitały relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, wraz z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej – patronki robotników i krzyżem nowohuckim.

Reklama

Najpopularniejsze

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

Rok liturgiczny

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana...

Rok liturgiczny

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana...

90 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża

Wiadomości

90 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...