Reklama

edytorial

Przyszedł z końca świata

Niedziela Ogólnopolska 10/2015, str. 3

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

POSŁUCHAJ WERSJĘ AUDIO

Obecnego Ojca Świętego kardynałowie znaleźli dwa lata temu „na końcu świata” – w Argentynie. Kard. Jorge Mario Bergoglio, wybrany na papieża 13 marca 2013 r., gdy po raz pierwszy stanął w loggii Bazyliki św. Piotra, pokornie się pochylił i poprosił wiernych, aby się nad nim pomodlili. I wciąż prosi o modlitwę, przy każdej okazji o tym przypomina. Jest bardzo skromny i zwyczajny. Już jako papież osobiście zapłacił rachunki w rzymskim hotelu, z którego korzystał przed konklawe, pamiętał też, aby zatelefonować do Buenos Aires i odwołać prenumeratę gazet w kiosku przy stacji metra. Rozpoczynając pontyfikat, zamieszkał w pokojach hotelowych w Domu św. Marty. Codzienną Mszę św. odprawia z udziałem pracowników Watykanu, posiłki spożywa razem z mieszkańcami i gośćmi hotelu. Na rekolekcje udaje się wraz z najbliższymi współpracownikami autokarem. Swoją prostotą zadziwia świat i przyciąga ludzi, również tych dotąd obojętnych religijnie lub oddalonych od Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ojciec Święty zdecydowanie upomina się o słabych, prześladowanych, spychanych na margines życia, dociera na peryferie. Zadziwia prostymi gestami. Niedzielne spotkania z wiernymi na modlitwie „Anioł Pański” kończy błogosławieństwem, ale też zwyczajnymi życzeniami: „Smacznego obiadu!”. Telefonuje do różnych osób, zaskakuje wysyłaniem osobistych odpowiedzi na listy. Przez swojego jałmużnika pomaga uchodźcom, którzy docierają do Włoch. Troszczy się o bezdomnych przebywających w Rzymie – ostatnio w pobliżu Bazyliki Watykańskiej zorganizowano dla nich łaźnie z prysznicami oraz usługi fryzjerskie. Papież Franciszek włącza się w wielkie akcje Caritas, ale też czyni wiele własnych gestów dobroci, np. rozdaje prezenty wiernym zgromadzonym na niedzielnej modlitwie pod oknami Pałacu Apostolskiego w Rzymie. Odruchy papieskiego serca docierają wszędzie, również do Polski – ostatnio wspomógł małą Julkę, która musi być poddana operacji w Stanach Zjednoczonych, wcześniej złożył ofiarę na windę dla niepełnosprawnych w Poznaniu.

Dwa lata pontyfikatu papieża Franciszka próbują podsumować w „Niedzieli” znani watykaniści. Zwracają uwagę na jego sposób kontaktowania się ze światem. Podkreślają, że udziela on wywiadów bez żadnych zahamowań i ze świadomością ryzyka, że jego słowa mogą zostać źle zrozumiane czy zmanipulowane, czego nieraz byliśmy świadkami. Zauważają, że Kościół papieża Franciszka zmaga się z poważnymi problemami. Coraz większy jest zanik wiary w Boga. Przed niektórymi krajami, głównie w Europie, stoi widmo kościołów bez kapłanów z powodu braku powołań. Zamyka się niektóre świątynie lub przeznacza na cele świeckie, gdyż nie mogą się utrzymać. Do najsmutniejszych zjawisk należy okrutne prześladowanie chrześcijan, głównie na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Zaskakuje również szerzenie się ideologii gender, uderzającej w prawa natury. Wyraźnie widać kryzys demograficzny i finansowy, z coraz większymi obszarami nędzy i z bezdomnymi na ulicach. Te trudne sprawy dźwiga świat, ale dźwiga również Kościół prowadzony przez skromnego papieża Franciszka. Nasza modlitwa jest dzisiaj Ojcu Świętemu bardzo potrzebna.

Podziel się:

Oceń:

2015-03-03 13:43

Wybrane dla Ciebie

Więzienie za zdrowy rozsądek?

2024-04-16 14:14

Niedziela Ogólnopolska 16/2024, str. 32-33

Adobe Stock

Kiedy 1 kwietnia w Szkocji weszło w życie nowe prawo, wielu się zastanawiało, czy nie był to tylko żart primaaprilisowy.

Więcej ...

Papież do młodych: to wy twórzcie przyszłość, razem z Bogiem

2024-04-19 16:20
Papież Franciszek

PAP/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek

To od was zależy przyszłość i wy macią ją tworzyć. Nie możecie być biernymi widzami - mówił papież na audiencji dla uczniów „szkół pokoju”. Przyznał, że istnieje pokusa, by nie myśleć o jutrze, lecz skupić się wyłącznie na teraźniejszości, a troskę o przyszłość delegować na instytucje lub polityków. Dziś jednak, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, potrzeba właśnie brania odpowiedzialności za przyszłość. Potrzebujemy odwagi i kreatywności zbiorowego marzenia - mówił Franciszek.

Więcej ...

Łomża: zakończyło się zgromadzenie plenarne COMECE

2024-04-19 20:41

pixabay.com

W Łomży zakończyło się trzydniowe (17-19 kwietnia) wiosenne zgromadzenie plenarne Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). W 20. rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej, delegaci konferencji biskupich z 27 państw Unii Europejskiej wysłuchali głosów krajów Europy Środkowej i Wschodniej w świetle nadchodzących wyborów europejskich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza