Reklama

Niedziela 10/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Przyszedł z końca świata

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Obecnego Ojca Świętego kardynałowie znaleźli dwa lata temu „na końcu świata” – w Argentynie. Kard. Jorge Mario Bergoglio, wybrany na papieża 13 marca 2013 r., gdy po raz pierwszy stanął w loggii Bazyliki św. Piotra, pokornie się pochylił i poprosił wiernych, aby się nad nim pomodlili.

drogowskazy
3

Media katolickie ostoją prawdy

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Jesteśmy obecnie świadkami wielkich zmagań o prawdę. Wiąże się to często także z krytyką, która – jeżeli przynosi prawdę – ma moc twórczą i uzdrowieńczą. Czymś normalnym jest więc opozycja w rządzie, krytyka sztuki, tzw. burza mózgów w debatach na ważne tematy społeczne itd., bo takie krytykowanie posuwa do przodu nasze myślenie, poszerza horyzonty, pozwala zawrócić ze złej drogi.

z Watykanu
4

Z Watykanu

ze świata
5

Ze świata

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie”

Borys Niemcow, były wicepremier Rosji, a później opozycjonista ujawniający przestępstwa Kremla, został zastrzelony 27 lutego br. Do zabójstwa doszło na Dużym Moście Moskoworeckim, w pobliżu placu Czerwonego w Moskwie.

z ostatniej chwili
7

Kto kogo podsłuchiwał

Wojciech Dudkiewicz

Jeszcze jedna afera podsłuchowa nie została wyjaśniona, a do wyjaśnienia jest już druga. Nieprzypadkowo w obu aferach w jednej z głównych ról występuje Bartłomiej Sienkiewicz, niedawny szef MSW, a dziś szef think tanku związanego z PO.

Demokracja czy fasada

(not. wd)

Jak zohydzić bohaterów

(wd)

Żegnamy komentatora sportowego

(wd)

z Jasnej Góry
8

Śp. Teresa Markiewicz

O. Stanisław Tomoń OSPPE, rzecznik Jasnej Góry

Biskup nominat z Łodzi Marek Marczak pierwsze kroki skierował na Jasną Górę

(Red.)

z Polski
9

Z Polski

temat numeru: rocznica wyboru papieża
10-13

Dokąd Papież Franciszek prowadzi Kościół

Z watykanistami: Valentiną Alazraki, Johnem Thavisem i Marco Tosattim rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Trudno uwierzyć, że mijają zaledwie 2 lata od wyboru arcybiskupa Buenos Aires kard. Jorge Mario Bergoglia na papieża. Franciszek w tym krótkim czasie bardzo zmienił oblicze papiestwa.

papieskie nauczanie
14-15

Św. Jan Paweł II odkrywca geniuszu kobiety

Paweł Zuchniewicz

Biskup Karol Wojtyła musiał być pod dużym wrażeniem spotkania z nieznaną nam kobietą, gdyż przytoczył jej słowa podczas rekolekcji głoszonych ponad pół wieku temu w Krakowie.

Kościół w Polsce • wydarzenia
16

90 lat Polskiego Towarzystwa Teologicznego

Agnieszka Konik-Korn

W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie odbyło się walne zebranie, wieńczące jubileusz 90-lecia istnienia Polskiego Towarzystwa Teologicznego

Wspólne działania na ŚDM 2016

Krystian Ciempka

film
17

„Odcienie prawdy” o Piusie XII

Z Lianą Marabini – reżyserką filmu o papieżu Piusie XII – rozmawia ks. Paweł Rytel-Andrianik

Postacią pierwszoplanową jest David Milano, amerykański Żyd i dziennikarz, który nienawidzi Piusa XII. Kiedy redaktor pisma, w którym pracuje, prosi go, aby napisał artykuł o Piusie XII i czarnej legendzie Kościoła katolickiego, Dawid rozpoczyna badania, które od nienawiści doprowadzają go do prawdy oraz do odkrycia pewnego elementu, który zmienia całkowicie jego wcześniejsze opinie o Piusie XII.

abp Józef Michalik odpowiada
18-19

Listy do Pasterza

Kolejnym zagrożeniem – „plagą”, o której chciałbym porozmawiać, jest zagrożenie polskiej kultury. Jak Ksiądz Arcybiskup, obserwując polską rzeczywistość, postrzega ten aspekt naszej tożsamości?

19

Słowo Boga trwa na wieki

Marian Salwik

inicjatywy • przeciwko zniesławianiu Polski
20-21

Ich matki, ich ojcowie

Wojciech Dudkiewicz

Dwa lata temu grupa warszawiaków założyła Redutę Dobrego Imienia. Dziś ma współpracowników w całym kraju i nie tylko, i może pochwalić się sukcesami w walce przeciwko zniesławianiu Polski i Polaków.

w drodze do prezydentury
22-23

Jeżeli Andrzej Duda zostanie prezydentem...

Z dr. Andrzejem Dudą, kandydatem PiS na prezydenta RP, rozmawia ks. Ireneusz Skubiś

"Polacy mogą być pewni, że jeżeli zdecydują, iż zostanę prezydentem RP, to nie ratyfikuję tej konwencji" - mówi Andrzej Duda w wywiadzie dla Tygodnika Katolickiego "Niedziela".

pożegnanie
24

Odszedł ambasador polskiej kultury

Marian Szczerek

Prof. Zygmunt Haduch przeszedł przez życie, przysparzając wiele dobra środowiskom, w których funkcjonował, wzbogacając te dobra pięknem swojej szlachetnej, życzliwej osobowości

nagroda im. bp. Romana Andrzejewskiego
25

Wybitny rektor

Andrzej Tarwid

Prof. Alojzy Szymański odebrał Nagrodę im. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2014. Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego został wyróżniony za stworzenie najbardziej innowacyjnej i kreatywnej uczelni w kraju, w której szanuje się „tradycje nakazujące troskę o rozwój wsi”

Wielki Post
26

Poukładany bałagan

Ks. Krzysztof Pawlina

Kiedy próbujemy odnaleźć zagubiony przedmiot, zapalamy w domu wszystkie światła, niekiedy bierzemy do ręki latarkę i zabieramy się do szukania. Jak w naszym życiowym bałaganie odnaleźć siebie? Także trzeba zapalić światło.

inicjatywy
27

Ekstremalna Droga Krzyżowa.
Ekstremalny ksiądz

Maria Fortuna-Sudor

...Tu, podczas Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, wiara styka się z decyzjami woli, emocjami. To jest prawdziwe ćwiczenie, człowiek rzeczywiście może być potem przemieniony.

40. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie
28-29

W mocy Ducha Świętego, czyli życie w światłości

Marian Florek

Pierwsi uczestnicy pojawili się na Jasnej Górze już w piątek 20 lutego br., gdzie w auli o. Augustyna Kordeckiego zainaugurowali modlitwą spotkanie ludzi odpowiedzialnych za ruch kościelny, który od prawie pół wieku ożywia Kościół swoją niezmożoną witalnością.

rekolekcje bożogrobców
30

Zakon Rycerski i Papieski

O. Stanisław Tomoń OSPPE

Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie w dniach 20-22 lutego br. przeżywał na Jasnej Górze swoje doroczne rekolekcje wielkopostne, które prowadził ks. prał. Jerzy Bielecki, ceremoniarz kościelny Zwierzchnictwa Polskiego, zastępca redaktora naczelnego „Niedzieli”.

wiara i życie
31

Czterdzieści lat wcześniej

Ks. Mariusz Rosik

Dawid Ben-Gurion twierdził, że żadne miasto na świecie, nawet Rzym czy Ateny, nigdy przez tak długi czas nie odgrywało w życiu żadnego narodu tak wielkiej roli, jaką odegrała Jerozolima w życiu narodu żydowskiego. Jerozolima może zachwycać.

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia
32-33

Zapowiedź męki i zmartwychwstania

Trud i nadzieja drogi

Abp Wacław Depo

W samym środku Wielkiego Postu wkraczamy już w trzeci etap historii zbawienia. Po przymierzu Boga z Noem – którego znakiem jest tęcza spinająca niebo z ziemią – po przymierzu zawartym z Abrahamem – „ojcem wiary” i „nadziei wbrew nadziei”, oto jesteśmy u podnóża góry Synaj.

poradnik duszpasterski
34

Ewangeliczna radość

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Nasz świat jawi się często jako świat smutku. Cierpimy z powodu niedostatku radości, której nie zapewni wyłącznie wzrost gospodarczy. Radość, która odsunie smutek świata, może dać jedynie Ewangelia, bo tylko ona jest pełna radości.

felieton
35

W blasku Jasnej Góry

Jan Żaryn

Pod koniec lutego br. powstał w Częstochowie Ruch Kontroli Wyborów, którego celem jest przypilnowanie, by podczas wyborów prezydenckich i parlamentarnych, które odbędą się w 2015 r., nie doszło do żadnych nadużyć czy też podejrzeń o fałszerstwa.

gorące tematy
36-37

Sukcesy propagandy

Wiesława Lewandowska

Rosja od zawsze i wszelkimi sposobami stara się siać zamęt, a przede wszystkim tak wpływać na myślenie Polaków, by ostatecznie pozbawić ich woli obrony niepodległego państwa.

Apel bp. Deca do Prezydenta Komorowskiego

Konwencja, nad którą pochylili się nasi parlamentarzyści, jest prawdziwa wyłącznie w swojej nazwie. Rzeczywiście, żaden myślący człowiek nie daje przyzwolenia na przemoc w rodzinie. Jednak to, co stanowi treść tego dokumentu, jest zlepkiem twierdzeń absurdalnych, zagrażających istocie i dobru rodziny – każdej: i tej, w której dochodzi do przemocy, i tej zdrowej.

fakty • opinie
38

Sondażowe manipulacje

Jan Maria Jackowski, Publicysta i pisarz, eseista, senator RP

W walce o władzę i wpływy sondaże opinii publicznej bywają szczególnym orężem.

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
39

Kościół ku czci 21 męczenników

(pr)

Zatrute szczepionki

(pr)

Konferencja Biskupów Kenii przedstawiła raport, z którego wynika, że szczepionki przeciwtężcowe przekazane w ramach pomocy humanitarnej przez Światową Organizację Zdrowia zawierały antygen mający u kobiet działanie sterylizacyjne. W raporcie przedstawiono całą historię jego powstania i badań zleconych przez kenijskich biskupów, które podjęto, kiedy pojawiły się podejrzenia, że coś jest nie tak.

Wandale na cmentarzach

(pr)

O homilii

(pr)

Patriarcha chwali porozumienie

(pr)

40

Łatwy Oscar

Alina Czerniakowska

Przed kilku laty otrzymałam tekst z „Gazety Wyborczej” pod znamiennym tytułem „Dziękuję za życie”, w którym pani Renata Zajdman pisze, że przez blisko pół wieku poszukiwała rodziny Czerniakowskich, „by podziękować za uratowane życie”.

Jeszcze będzie w Polsce fajnie!

Zdzisław Skotnicki

felietony
41

Jedność Unii

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Czy trudno jest Unię podzielić? Mimo szczytnych deklaracji, w sferze polityki zagranicznej UE nigdy nie mówiła jednym głosem.

Jakie to proste

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

Przypomina się nieśmiertelny komentarz Radia Erewań do pogłosek, że na placu Czerwonym w Moskwie rozdają samochody. Po pierwsze, nie samochody, ale rowery. Po drugie, nie rozdają, lecz kradną…

Anna Jantar • 35. rocznica śmierci
44-45

Bursztynowa Anna

Ks. Andrzej Witko

W marcu bieżącego roku mija 35. rocznica tragicznej katastrofy lotniczej, w której lecący z Nowego Jorku samolot Polskich Linii Lotniczych LOT rozbił się podczas podchodzenia do lądowania, tuż przed warszawskim lotniskiem Okęcie. Zginęło wówczas 77 pasażerów i 10-osobowa załoga. Wśród ofiar znalazła się będąca wówczas u szczytu sławy 29-letnia Anna Jantar, wyjątkowa artystka i skromny, pełen dobroci człowiek.

Rodzina: najwspanialszy wynalazek Pana Boga
46

Starość – piękno do końca

Ks. Marek Łuczak

Aż trudno uwierzyć, że świat przez wieki radził sobie bez emerytur i ubezpieczeń zdrowotnych. Dzisiaj jesteśmy skazani na konieczność zabezpieczenia naszej starości, a przyczyn tej palącej potrzeby na pewno nie należy upatrywać jedynie w wydłużaniu się życia człowieka.

47

Pacjenci drugiego kontaktu

Katarzyna Woynarowska

– Lekarka mojej mamy ma dla niej w zasadzie tylko jedną diagnozę. Na cokolwiek staruszka się skarży, mówi jej, żeby sprawdziła swój PESEL – opowiada redakcyjna koleżanka.

rodzina • poradnik
48

Zaciskanie pasa

Joanna Operacz

Gdyby ktoś z Państwa mieszkał na trzecim piętrze i postanowił pójść do sklepu po bułki, to czy skoczyłby przez okno? Tak przecież byłoby i szybciej, i łatwiej. Po co się męczyć, tracić czas i wdychać kurz na klatce schodowej?

Być kobietą

Elżbieta Nowak

Niedziela Młodych
50-53

Nieczystość

Mariusz Marcinkowski

Siedem grzechów głównych: pycha, chciwość, zazdrość, gniew, nieczystość, łakomstwo, lenistwo. Który popełniasz najczęściej, a który nie dotyczy cię w ogóle? Czy masz odwagę stanąć w prawdzie? W prawdzie, która wyzwala, która czasem boli. Prawdzie, która na końcu zawsze prowadzi do zmian. Zapraszamy trochę przewrotnie – w innej kolejności niż katechizmowej. Dziś... nieczystość

W tak cudowny sposób

Wysłuchała Małgorzata Cichoń

Przeczytajcie świadectwo o tym, jak Pan Bóg uczy prawdziwie kochać...

Modlitwa o czystość

Liliowy kapelusz

Centrum Górskie
54

Korona Ziemi w Polsce

Marta Żyszkowska

Obyło się bez zwyczajowego przecięcia wstęgi – klucz do Centrum wyrąbano czekanami... z bryły lodu. 15 lutego br. w Zawoi, w obecności najważniejszych postaci polskiego alpinizmu, otwarto Centrum Górskie Korona Ziemi

kultura
55

Krótka historia czasu bez Boga

O. Michał Legan OSPPE

Film biograficzny to z pewnością jedna z najbardziej fascynujących dziedzin kina. Niestety, gdy biografia dotyczy osoby żyjącej i przez cały świat podziwianej, może stać się nieznośnie słodką laurką. Tak jest chyba w przypadku filmu Jamesa Marsha pt. „Teoria wszystkiego”.

sport
56

Podwójny brąz i wicemistrzostwo

Ks. Jacek Molka

Na zakończonych 1 marca br. Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym w szwedzkim Falun Polacy zdobyli dwa brązowe medale: panie w sprincie drużynowym techniką dowolną oraz panowie w drużynowym konkursie skoków. Polscy kapłani natomiast 27 lutego br. na IX Halowych Mistrzostwach Europy Księży w Piłce Nożnej w austriackim Sankt Pölten wywalczyli srebro.

różne
57

Kalendarium 8-14 III 2015

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

58-67

Masło klarowane

Opracowała Jolanta Marszałek

Masło klarowane jest produktem lepszym niż margaryna i większość olejów rafinowanych. Można je stosować do smażenia, duszenia, pieczenia. Właściwie przygotowane jest lekkostrawne i wzmacnia organy trawienne. Ma również właściwości lecznicze.

Biblioteka „Niedzieli” poleca na Wielki Post

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela częstochowska

Mądrość i piękno kobiecości

Ks. Ireneusz Skubiś

Miliony polskich kobiet w Dniu Kobiet odwołują się do Matki Najświętszej – najpiękniejszej z niewiast, Matki Jezusa, Matki Kościoła i naszej najlepszej Matki – Matki narodu polskiego. Bo kobiecość nierozłącznie wiąże się z macierzyństwem, choć zapewne na różny sposób pojmowanym, a ono najwspanialej zaowocowało w Maryi.

Bez pośpiechu do celu

Anna Cichobłazińska

Jaka byłaby kultura muzyczna w Częstochowie, gdyby nie Krzysztof Pośpiech? Obdarował muzyką kilka pokoleń częstochowian. Uczył, tworzył, dyrygował, organizował dziesiątki artystycznych przedsięwzięć, którymi rozsławił jasnogórski gród na całym świecie

Muzyka to moja druga dusza

Ks. Jacek Molka

Tak mówi o swojej życiowej pasji prof. Bolesław Ocias (rocznik 1929). To częstochowianin mieszkający wraz z żoną – Niną Majerską, niegdyś znakomitą sopranistką, tuż pod Jasną Górą przy ul. Bp. Kubiny. Jego uczennicami były m.in. Barbara Rylska – aktorka i piosenkarka, oraz Irena Santor – znana piosenkarka

Niedziela podlaska

„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”

Barbara Czubak, Urszula Drewnowska

Rekolekcje zimowe Ruchu Rodzin Nazaretańskich odbyły się w Siemiatyczach w dniach 13-15 lutego. Uczestniczyło w nich 60 osób z diecezji i archidiecezji: drohiczyńskiej, białostockiej, łomżyńskiej, lubelskiej, warszawskiej, warszawsko-praskiej.

Trzy filary: modlitwa, post i jałmużna

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Wielki Post jest realnym wejściem na drogę Jezusa Chrystusa, a modlitwa, post i jałmużna pomagają nam w nawróceniu i pojednaniu – mówił biskup drohiczyński Tadeusz Pikus w Środę Popielcową podczas Eucharystii sprawowanej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siemiatyczach

Priorytetem ludzie potrzebujący skutecznej pomocy

Edyta Hartman

Z ks. Łukaszem Gołębiewskim, dyrektorem Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, rozmawia Edyta Hartman.

Niedziela małopolska

Czują z Kościołem

Małgorzata Cichoń

Spotykają się co miesiąc przy kościele bł. Anieli Salawy (al. Kijowska 29). Krakowskie Koło Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie” liczy dziś blisko 20 osób. Jak żartują (a może i nie) – wymierają. Jednak jak na tak postawioną diagnozę, są nadzwyczaj żywotni!

Sumienie jest Bożym zwiastunem

Agnieszka Konik-Korn

W kolejną niedzielę Wielkiego Postu chcemy zatrzymać się nad tym, jak dobrze przygotować się do spowiedzi. Na nasze pytania odpowiada ks. dr Piotr Ślęczka SDS, etyk, kierownik duchowy i rekolekcjonista Centrum Formacji Duchowej w Trzebini.

Ożywiła patriotyzm i wiarę

Maria Fortuna-Sudor

W czwartek 19 lutego z różnych stron Polski przybyli do Bieżanowa goście zaproszeni na dwudniową, zorganizowaną przez krakowski oddział IPN-u, Stowarzyszenie Patriotyczne im. ks. Adolfa Chojnackiego (SPACH) i parafię pw. Narodzenia NMP w Krakowie-Bieżanowie, konferencję naukową „Sen o wolności głód nadziei”.

Niedziela łódzka

Biskup, ksiądz, człowiek – to ciągle jedno powołanie

Anna Skopińska

Z biskupem nominatem Markiem Marczakiem rozmawia Anna Skopińska.

Nieść radość

Br. Łukasz Jankowski

W ramach podziękowań za wakacje, dzieci z kolonii w Kolumnie robiły laurki dla wychowawców. Jeden z chłopców napisał na kartce: „Zawsze z Wujem byłem wesoły”. Wiedziałem, że koniec wakacji nie będzie końcem mojej przygody z dziećmi z łódzkich domów dziecka.

Z Wilna do Łodzi

Franciszek Górewicz

Klasztor Bonifratrów w Wilnie był położony przy pięknym barokowym kościele pw. Świętego Krzyża (pl. Napoleona 6), gdzie w głównym ołtarzu był umieszczony cudowny obraz Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, a w pobliżu chóru znajdowała się studzienka nad cudownie wytrysłym źródełkiem.

Niedziela przemyska

25-lecie Caritas w Bolestraszycach

Ks. Marian Hofman

Parafia Bolestraszyce przeżywała 15 lutego 2015 r. niezwykły jubileusz. Pracownicy tutejszej Stacji Opieki Caritas wraz z władzami samorządowymi, wolontariuszami, sponsorami oraz przedstawicielami Caritas Archidiecezji Przemyskiej obchodzili 25-lecie ponownego powołania do istnienia Caritas w Polsce.

Erudyta z Leżajska

Ks. Zbigniew Suchy

Nasz dzisiejszy bohater – ks. prał. prof. Julian Ataman urodził się 7 grudnia 1906 r. w Leżajsku.

Posłani, by nieść pokój i dobro

Franciszkanie Konwentualni

W ciągu wieków wiele powiedziano i napisano o postaci św. Franciszka z Asyżu, wiele namalowano obrazów, wiele napisano wierszy, nakręcono filmów. Każdy z autorów chciał wydobyć i odtworzyć jakiś nowy aspekt, nowy element z życia i dzieła dokonanego przez Biedaczynę z Asyżu.

Niedziela rzeszowska

Posługa z „gorącością” ducha

S. Gracjella Bieniek

Zgromadzenie Sióstr św. Dominika przyjmuje jako swój cel głoszenie prawdy Ewangelii najbardziej potrzebującym, podnoszenie oświaty środowiska i niesienie pomocy cierpiącym. Zgromadzenie zostało założone przez sługę Bożą matkę Kolumbę Białecką 8 sierpnia 1861 r. w Tarnobrzegu-Wielowsi.

Obraz patrona myśliwych odnaleziony

Dorota Zańko

Janusz Hodyr, członek Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ w Rzeszowie, przez 12 lat szukał zaginionego obrazu „Wizja św. Huberta” autorstwa Kazimierza Sichulskiego, który był wykonany dla kaplicy Hubertowskiej w kościele św. Elżbiety we Lwowie.

Kobiece inspiracje z ołtarzy

Izabela Fac

Pytając dziś o miejsce i rolę kobiety w świecie, warto zwrócić uwagę na święte kobiety – patronki kościołów w diecezji i zastanowić się, jakie przesłanie niesie nam ich życie.

Niedziela świdnicka

Siła parafii

Przemysław Awdankiewicz

191 parafii tworzących diecezję świdnicką to różne oblicza tego samego – naszego – Kościoła lokalnego. Znajdziemy wśród nich parafie bardzo duże, z tysiącami wiernych, a także te malutkie, gdzie parafian jest kilkuset. Jakie są między nimi podobieństwa, a jakie różnice?

Zasłużony dla ziemi kamienieckiej

Mateusz Gnaczy

W drugą niedzielę Wielkiego Postu w kościele Królowej Polski w Świdnicy przedstawiciele Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamienieckiej nadali ks. prał. Rafałowi Kozłowskiemu tytuł „Członka Honorowego TMZKam”.

Nawracanie się i wiara w życiu rodzinnym

Bp Ignacy Dec

Okres Wielkiego Postu ma być naszym przygotowaniem do świętowania Paschy Chrystusa. W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu przyjęliśmy Jego słowa, które wypowiedział na początku swojej publicznej działalności: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” (Mk 1,15b).

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Chcieliśmy ukazać naszą jedność

Dominik Cywiński

13 lutego, w wigilię święta Świętych Cyryla i Metodego, w kościele parafialnym pw. św. Dominika w Szczecinie sprawowana była Eucharystyczna Ofiara we wschodnim obrządku bizantyjsko-ukraińskim (liturgia św. Jana Chryzostoma) w intencji pokoju na Ukrainie.

Kto nie zna Pisma Świętego, ten nie zna Chrystusa

Bogdan Nowak

Wczytana w Słowo Boże, potrafi bronić swej wiary w dyskusjach z innowiercami, których wcale nie potępia, nazywając ich jedynie „braćmi poszukującymi Boga”.

Profesor Jerzy Regulski (1924 – 2015)

Przemysław Fenrych

Ósmy marca to nie tylko Dzień Kobiet – w tym roku mija dokładnie ćwierć wieku od uchwalenia ustawy, która po latach komunizmu radykalnie zmieniła ustrój Polski.

Niedziela wrocławska

Dzielne niewiasty z Milina

Lilianna Sicińska

W Milinie kobiety trzymają się razem. Mieszkankom niewielkiej wsi w gminie Mietków (parafia Maniów Wielki) nie straszny kryzys gospodarczy, nie tłumaczą się modnym „brakiem perspektyw”. Planują, pracowicie realizują zamierzenia, w efekcie: robią bardzo dużo – dla siebie i innych.

Całym sercem w Bogu, całym sercem z człowiekiem

Adrianna Sierocińska

Wasz charyzmat opiera się na uważnym słuchaniu Pana oraz zdolności odkrywania w bliźnich Jego oblicza” – pisał do Sióstr Elżbietanek Ojciec Święty Jan Paweł II. W archidiecezji wrocławskiej Elżbietanki realizują swój charyzmat, wciąż poszukując nowych dróg troski o najbardziej potrzebujących.

Post? Na zdrowie!

Z dr. Maciejem Sokołowskim rozmawia Żanna Korba

Przeżywamy Wielki Post. Warto ten czas wykorzystać na nasze nawrócenie, na zatrzymanie się w codziennym pędzie i zwrócenie oczu ku Jezusowi. Kościół daje nam pomocne wskazówki: post, modlitwę i jałmużnę.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

„Horynieckie Aniołki” we Włoszech

Agata Nesterak

A gdzie ten Horyniec? – zapytał dzieci o. Paweł opowiadający o św. Franciszku w bazylice w Asyżu. Tak schola dziecięca „Horynieckie Aniołki” pod opieką rodziców, a nawet i dziadków) pielgrzymowała do Włoch w dniach 7-14 lutego. Było nas 67 osób.

Czas przy chorym – czasem świętym

Adam Łazar

Konkatedra lubaczowska wypełniła się 12 lutego nie tylko chorymi i ich opiekunami z parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika, ale i przedstawicielami Domów Pomocy Społecznej z Wielkich Oczu, Rudy Różanieckiej, Lubaczowa, Środowiskowych Domów Samopomocy w Horyńcu-Zdroju, Lipsku k. Narola.

Wieczory pełne uwielbienia

Joanna Ferens

Rodzice od samego początku uczą swoje dziecko wdzięczności, aby proste słowo „dziękuję” nie sprawiało mu w dorosłym życiu trudności. Wbrew pozorom, podziękowanie może być bardzo trudne w swojej prostocie. Czasem człowiek zwyczajnie nie potrafi okazywać drugiemu, jak bardzo jest mu wdzięczny za okazaną dobroć czy serce.

Reklama

Najpopularniejsze

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Matka ofiarowująca

Wiara

Matka ofiarowująca

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim