Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Peregrynacja ikony Matki Bożej Częstochowskiej w Malcu

Sięgają do skarbca rzeczy starych i nowych

Matka Boża z maleckiej kaplicy

Archiwum parafii w Malcu

Matka Boża z maleckiej kaplicy

Ikona Salus Populi Romani. Obraz Jezusa Miłosiernego. Obraz Matki Bożej Pompejańskiej. Ikona Matki Bożej Częstochowskiej. Co mają ze sobą wspólnego wspomniane wizerunki? Jedno słowo – peregrynacja

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gdyby tak spojrzeć na wydarzenia w 2015 r. w życiu Kościoła naszej diecezji, można zauważyć, że jest to także rok peregrynacji. W tej chwili trwa w naszej diecezji peregrynacja znaków ŚDM – krzyża i ikony Salus Populi Romani (więcej w następnym numerze). To jest wielkie wydarzenie przygotowujące młodych do spotkania z papieżem Franciszkiem w Krakowie w 2016 r.

Z ŚDM poniekąd wiąże się peregrynacja kopii obrazu Jezusa Miłosiernego z sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach wraz z relikwiami św. s. Faustyny i św. Jana Pawła II. Rozpocznie się 20 września br., a zakończy 19 czerwca 2016 r. – przed przyjazdem papieża do Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od 2014 r. za zgodą biskupa ordynariusza Romana Pindla peregrynuje również po parafiach obraz Matki Bożej Pompejańskiej – Królowej Różańca Świętego. Ten obraz otrzymała w 2008 r. wspólnota Apostolstwa Dobrej Śmierci ze Skoczowa w darze od bp. Tadeusza Rakoczego. Ksiądz Biskup poświęcił go 1 czerwca 2008 r. w Skoczowie w czasie diecezjalnej pielgrzymki ku czci św. Jana Sarkandra.

W naszej diecezji trwa jeszcze jedna peregrynacja (która też wiąże się z ŚDM) – ikony Matki Bożej Częstochowskiej w parafii pw. św. Jana Kantego w Malcu w dekanacie kęckim. I jej poświęcimy teraz więcej uwagi.

Znacząca data w życiu parafii

Reklama

Wędrówka ikony po rodzinach Malca rozpoczęła się 2 lutego br. Ta data nie jest przypadkowa, o czym mówi administrator parafii w Malcu – ks. Waldemar Niemiec. – Aby pielgrzymująca ikona Matki Bożej mogła obejść nasze rodziny w parafii przed zimą, trzeba było zaczynać z początkiem roku. Termin zaś 2 lutego jest szczególny dla naszej parafii. 2 lutego to święto Ofiarowania Pańskiego, zwane popularnie Matki Bożej Gromnicznej. Taki właśnie tytuł nosi piękny obraz Matki Bożej, zwanej inaczej Malecką, trzymającej oprócz Pana Jezusa – co bardzo rzadko się spotyka – klatkę z gołąbkami. Przed tymże obrazem, wiszącym od niepamiętnych czasów w przydrożnej kapliczce, rozwijała się tożsamość parafii maleckiej. Przy kapliczce były sprawowane różne nabożeństwa, począwszy od majówek, aż do systematycznie odprawianej niedzielnej Eucharystii, a także sprawowanych sakramentów. W święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego 1991 r. powołano do istnienia samodzielną parafię pw. św. Jana Kantego w Malcu. Wcześniej była częścią parafii w Osieku. Ciekawym, choć nieplanowanym, był również termin odbioru budowlanego naszego kościoła – oficjalne zakończenie budowy nastąpiło 2 lutego br. – podkreśla ks. Waldemar.

Parafia zyskała oficjalne pozwolenie na użytkowanie. Przed nią konsekracja, na którą – jak zaznacza Ksiądz Administrator – trzeba będzie jeszcze poczekać, ponieważ budynek musi mieć stały ołtarz i odpowiedni wystrój prezbiterium. W tej chwili parafia jest na etapie konsultacji w sprawie wystroju kościoła, zwłaszcza prezbiterium z ołtarzem, ambonką i chrzcielnicą.

Dzień 2 lutego miał jeszcze jedno istotne znaczenie w życiu parafii – jako Dzień Życia Konsekrowanego. W tym dniu parafianin z Malca Szymon Ehrhardt po 2 latach złożył śluby zakonne w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu k. Krakowa. W samej parafii stale się coś dzieje, trwają mniejsze i większe prace remontowe i przybywa nowych inicjatyw. Końcem ub.r. goszczący w Malcu kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski uroczystą Eucharystią zainaugurował w parafii nowy rok liturgiczny i kościelny. Powstały Duszpasterska Rada Parafialna i apostolstwo Margaretek, obok innych działających grup parafii. Ks. Waldemar wprowadził nabożeństwa pierwszoczwartkowe i pierwszosobotnie oraz adorację Pana Jezusa we środy. A w Wielkim Poście wierni uczestniczą w tradycyjnych nabożeństwach Drogi Krzyżowej i „Gorzkich żali”. Powstała również strona internetowa parafii prowadzona przez administratora parafii.

To nie pierwsza peregrynacja

Reklama

Ikona Matki Bożej Częstochowskiej to wizerunek wielkości A4, który dotychczas wisiał w zakrystii kościoła parafialnego pw. św. Jana Kantego w Malcu. – Choć to niepozorny obrazek, ma jednak swoją wartość i znaczenie historyczne. Podpisany jest przez kard. Stefana Wyszyńskiego z błogosławieństwem dla parafii. Obrazek ten ma historię dłuższą niż sama parafia, ponieważ ta powstała jako samodzielna w 1991 r. Natomiast ikona towarzyszy modlitwom tutejszego ludu, gromadzącego się wcześniej na modlitwach przy przydrożnej kapliczce, od 1965 r., kiedy to dotarła na teren Malca – wspomina ks. Niemiec.

Okazuje się, że obecna peregrynacja ikony w Malcu nie jest pierwsza: – Rozbieżne są opinie parafian, czy w 1965 r., czy nieco później wyruszył ów obraz na pierwszą peregrynację po terenie obecnej naszej parafii. Pewny jest termin drugiego nawiedzenia w latach 70. Gdyby rzeczywiście terminem pierwszej peregrynacji był 1965 r., to przeżywalibyśmy obecnie półwiecze tamtego pięknego wydarzenia – zauważa kapłan i dodaje: – Jeśli nie, to i tak istotą owego nawiedzenia rodzin naszej parafii przez tak znaczącą historycznie ikonę Matki Bożej Częstochowskiej jest przygotowanie, otwarcie serc naszych parafian na wielkie dzieła Boże, mające się właśnie dokonywać – stwierdza.

Jednym z tych dzieł są ŚDM w Krakowie. Peregrynacja ikony w Malcu ma przygotowywać poszczególne rodziny do tego wydarzenia, ponieważ – jak stwierdza ks. Waldemar – ŚDM dotyczą nie tylko ludzi młodych, ale wszystkich – całego Chrystusowego Kościoła. Natomiast peregrynujące obecnie po diecezji krzyż ŚDM i ikona Salus Populi Romani znajdą się 9 marca w dekanacie kęckim w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach. Znaki ŚDM przywitają także parafianie z Malca.

Reklama

Oprócz ŚDM kapłan wymienia inne istotne wydarzenia 2016 r., które skłoniły parafię do podjęcia peregrynacji: – W najbliższym czasie następuje iście wysyp wielkich wydarzeń: prócz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i naszej diecezji do tych wydarzeń należą również 1050. rocznica chrztu Polski, peregrynacja obrazu Pana Jezusa Miłosiernego „Jezu, ufam Tobie” po parafiach naszej diecezji oraz pół wieku pierwszej peregrynacji ikony po domach rodzin naszej parafii.

Wędrująca Matka

Ks. Waldemar Niemiec opracował specjalny modlitewnik, który został wydany w formie papierowej w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz „Modlitewnika nawiedzenia” oraz „Parafialna Kronika Nawiedzenia” z aktualnymi wpisami wędrują z obrazem, drugi poprzedza przybycie obrazu do konkretnej rodziny, aby zapoznała się ona z zawartymi w nim modlitwami. – Wersja elektroniczna modlitewnika znajduje się na naszej stronie internetowej www.malec.diecezja.bielsko.pl w zakładce „Aktualności” z 15 stycznia, która dotyczy peregrynacji. Zainteresowane osoby z innych parafii mogą również korzystać z tego modlitewnika – zachęca kapłan.

Dana rodzina przyjmuje od sąsiadów ikonę przez ucałowanie ramy i znakiem krzyża na ciele, po czym w otoczeniu zapalonych świec wnosi obraz do domu. Ikona pozostaje w danym domu dzień, potem jest uroczyście przekazywana rodzinie w sąsiedztwie. – Matka wędruje więc po naszej parafii. Matka Boga, Matka Narodu Polskiego, Matka Parafii Maleckiej. Niepozorna. Nieznaczna. Nie tak uroczyście witana jak pół wieku temu, kiedy całe rodziny i sąsiedzi gromadzili się tłumnie na rodzinnych modlitwach. Jakie owoce przyniesie Jej nawiedzenie, Jej pielgrzymka po domach rodzin naszych parafii? To wszystko zobaczymy – podkreśla ks. Waldemar. Zakończenie peregrynacji ikony w Malcu planowane jest w zimie br. Kapłan przekonuje, że peregrynacja to także sposób na głoszenie Ewangelii: – W dzisiejszych czasach nie tyle walki z Bogiem, co desakralizacji życia społecznego w przestrzeni publicznej, tym bardziej musimy angażować się, by stawać się świadkami wiary, by pokonywać własny i cudzy nihilizm. Współczesność wymaga od nas nowych form działania, w których przekażemy niezmienną naukę Chrystusa – Ewangelię. Trzeba sięgać do skarbca rzeczy starych i nowych i – nie zrażając się – uprawiać glebę, siać ziarno i podlewać, modląc się, by Bóg dał wzrost.

Podziel się:

Oceń:

2015-03-05 13:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wiele zawdzięczają Bożemu Miłosierdziu

Msze św. w dekanacie goleszowskim celebrował jeden z biskupów i kapłani z dekanatu

Monika Jaworska

Msze św. w dekanacie goleszowskim celebrował jeden z biskupów i kapłani z dekanatu

Pan Jezus powiedział do s. Faustyny, aby w trzeciej godzinie błagała Jego miłosierdzia. W tym numerze „Niedzieli na Podbeskidziu” o doświadczonych łaskach opowiedzą świadkowie miłosierdzia z dekanatu goleszowskiego, który tuż po cieszyńskim rozpoczął peregrynację znaków miłosierdzia.

Więcej ...

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

2025-04-03 14:13

Karol Porwich

Dwie siostry zakonne zginęły w miniony poniedziałek w ataku uzbrojonych gangów na miasto Mirebalais. Zginęła również dziewczynka, którą opiekowały się siostry. Siostry Evanette Onezaire i Jeanne Voltaire należały do Zgromadzenia Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus. Zginęły podczas ataku koalicji gangów przestępczych Viv Ansanm na miasto Mirebalais, które leży około pięćdziesięciu kilometrów na północny wschód od stolicy Port-au-Prince.

Więcej ...

Ukraina/ 14 osób, w tym sześcioro dzieci, zginęło w ataku Rosji na Krzywy Róg

2025-04-04 20:15
Zdjęcie z miejsca uderzenia rakietowego w Krzywym Rogu na Ukrainie.

PAP/STATE EMERGENCY SERVICE HANDOUT

Zdjęcie z miejsca uderzenia rakietowego w Krzywym Rogu na Ukrainie.

Co najmniej 14 osób, w tym sześcioro dzieci, zginęło w ataku rakietowym Rosji na Krzywy Róg w środkowej Ukrainie; obok miejsca uderzenia znajdował się plac zabaw – poinformował w piątek wieczorem szef Rady Obrony miasta, Ołeksandr Wiłkuł.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy...

Kościół

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy...

Patron internetu

Święci i błogosławieni

Patron internetu

Ten, który umrze i zmartwychwstanie, rzeczywiście jest...

Wiara

Ten, który umrze i zmartwychwstanie, rzeczywiście jest...

Sejm: Komisja odrzuciła petycję w sprawie zakazu...

Wiadomości

Sejm: Komisja odrzuciła petycję w sprawie zakazu...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?