Reklama

Do Matki Bożej na 100,6 FM

Bożena Sztajner/Niedziela

Historia Radia Jasna Góra zaczęła się przed 20 laty. Wtedy, na starcie, stacja dysponowała niewielkim nadajnikiem o mocy 1 kW, zamontowanym wewnątrz jasnogórskiej wieży. Dzisiaj jest nowoczesnym radiem wykorzystującym możliwości przekazu przez Internet, telewizję kablową Vectra i satelitę Hot Bird, jest ogniwem łączącym z Jasną Górą Polaków w kraju i na całym świecie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozwój Radia to oczywiście wykorzystanie nowych możliwości, zwłaszcza cyfrowych, które wciąż się pojawiają i stawiają nas w obliczu kolejnych wyzwań technicznych, i którym, w miarę możliwości, staramy się sprostać – mówi o. Kamil Szustak, dyrektor Radia Jasna Góra. – Ale najważniejsze dla nas jest, że Radio Jasna Góra wiernie wypełnia zadanie, które zostało przyjęte na początku. Tym zadaniem jest służba Matce Bożej, wypełnianie duchowej i patriotycznej misji naszego sanktuarium, duchowej stolicy Polski.

Inspiracja ŚDM

Sygnał Radia Jasna Góra popłynął w świat po raz pierwszy 25 marca 1995 r., chociaż myśl o potrzebie utworzenia własnej stacji dojrzewała już znacznie wcześniej. – Ważną inspiracją były VI Światowe Dni Młodzieży na Jasnej Górze w 1991 r. z udziałem Jana Pawła II – wspomina o. Kamil. – Pamiętny 15 sierpnia, kiedy przy sercu Matki Bożej spotkały się setki tysięcy młodzieży ze Wschodu i z Zachodu, ukazał, jak bardzo potrzebne jest wykorzystanie mediów, by przekazywać w świat jasnogórskie wydarzenia. Dzięki Papieżowi, który zaprosił tu młodych, wielu z nich – zwłaszcza tych ze Wschodu – dowiedziało się o Jasnej Górze i zaczęło się nią interesować.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Warto zaznaczyć, że jedną z pierwszych katolickich rozgłośni w Polsce po 1989 r. było diecezjalne Radio Fiat w Częstochowie, które zaczęło funkcjonować właśnie w czasie Światowych Dni Młodzieży w 1991 r. Także na Jasnej Górze zaczęto rozważać możliwości pozwalające dotrzeć do osób, które chciałyby być obecne w sanktuarium, ale z różnych przyczyn nie mogą, pomóc im w pielgrzymce duchowej, w uczestniczeniu w modlitwie i życiu sanktuarium.

Radiowcy w klasztorze

Początki Radia były skromne, zarówno pod względem materialnym, programowym, jak i technicznym. Tworzono przecież dzieło, jakiego w historii klasztoru dotąd nie było. Pierwszymi „ojcami radiowcami” na Jasnej Górze byli o. Stanisław Tomoń, o. Roman Majewski i br. Tadeusz Boguski, a także inni bracia zakonni i kilka osób świeckich zafascynowanych nowymi możliwościami. O. Roman Majewski w rozmowie z „Niedzielą” w 2001 r. wspominał trudne początki: – Mieliśmy sporo obaw, jak poradzimy sobie z prowadzeniem programu, z przygotowaniem audycji, byliśmy przecież amatorami, nie mieliśmy doświadczenia. Ale mieliśmy wiele entuzjazmu i chęci do tej pracy.

Reklama

Początkowo Radio obejmowało zasięgiem Częstochowę i najbliższe okolice. Program był – i nadal jest – inspirowany rytmem życia sanktuarium. Dzień rozpoczyna się Godzinkami o godz. 5.30, o 6.00 – wraz z odsłonięciem Cudownego Obrazu – z kaplicy transmitowana jest Msza św., następnie odmawiana jest Jutrznia, a o godz. 7.15 są pierwsze wiadomości. W transmisjach Mszy św. z Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej można uczestniczyć jeszcze o godz. 15.30 (wtedy odprawiana jest Msza św. za Ojczyznę), a także o 18.30 Msza św. sprawowana za Ojca Świętego). Apel Jasnogórski o 21.00 poprzedzony jest „Księgą Apelową” z telefonicznym udziałem słuchaczy zgłaszających intencje.

Zespół pracowników, współpracowników i wolontariuszy, którzy pracują w Radiu jako redaktorzy i technicy, reprezentuje różne dziedziny zawodowego przygotowania, ale wspólne dla wszystkich jest pragnienie służenia Matce Bożej, służenia Jasnej Górze. Sierpień, kiedy w rozgłośni jest najwięcej pracy, bo na Jasną Górę przybywa wtedy najwięcej pielgrzymów, jest – jak mówią – najpiękniejszym miesiącem.

Zaproszenie do modlitwy

– W programie Radia dominuje modlitwa, bo istniejemy przede wszystkim po to, aby umożliwić słuchaczom włączenie się w jasnogórską modlitwę – mówi o. Kamil. – Radiowi pielgrzymi, tak samo jak pielgrzymi, którzy przychodzą tu od wieków, chcą dzięki Jasnej Górze odkrywać przestrzeń spotkania Boga z człowiekiem.

Radio systematycznie zaprasza słuchaczy do wspólnej modlitwy na antenie podczas Różańca, modlitwy „Z Maryją ratuj człowieka”, codziennej „Księgi Apelowej”, która poprzedza transmitowany z kaplicy Apel Jasnogórski. Słuchacze zgłaszają telefonicznie, SMS-owo lub listownie intencje, w których proszą o modlitwę. Są one zapisywane w „Księdze”, która podczas Apelu znajduje się na ołtarzu w kaplicy i jest widoczna w czasie transmisji telewizyjnej. – Dla wielu osób telefonujących do nas jest to jedyna okazja, by wypowiedzieć swoje dziękczynienia i prośby, swoje cierpienie przeżywane często w samotności, zawierzyć swoją troskę o najbliższe osoby, ich zdrowie, pracę i o to, by nie pogubiły się w życiu – zauważa o. Kamil.

Reklama

Stałymi i mającymi licznych słuchaczy punktami codziennego programu są audycje: „Lectio divina”, „Spotkanie z Biblią”, „Jasnogórskie cuda i łaski”. Radio transmituje ważne uroczystości, nadaje relacje z pielgrzymek oraz organizowanych na Jasnej Górze konferencji i zjazdów. Stali słuchacze pasma 100,6 FM wiedzą, o której godzinie jest Różaniec i Nieszpory, mają ulubione godziny słuchania Mszy św. Przed kilku laty próbowano zrezygnować z transmitowania Mszy św. o godz. 15.30, bo wydawało się, że w porze, która dla wielu osób jest na styku obowiązków zawodowych i domowych, niewielu odbiorców znajduje czas na włączenie się w Eucharystię. Telefony i listy, które napłynęły do redakcji, sprawiły, że transmisję przywrócono.

Bogactwo ramówki

Często na antenie można usłyszeć świadectwa jasnogórskich pielgrzymów. – Nasi reporterzy bardzo się trudzą, by dotrzeć do pielgrzymów i zarejestrować ich wypowiedzi – podkreśla o. Kamil. – Są to cenne rozmowy, ukazują ogromne bogactwo ludzkiego ducha, ale ukazują też, jak wielka jest przestrzeń ludzkiego dramatu, z czym człowiek musi się zmierzyć we współczesnym świecie, jak wiele problemów przeżywa i jak głębokie nosi pragnienie innego, lepszego życia.

Reklama

Latem Radio ma kontakt z pielgrzymkami, które pieszo zdążają na Jasną Górę z odległych miejsc kraju. Pozwala to na relacjonowanie ich wielodniowej wędrówki – swoistego polskiego fenomenu, ale ułatwia też duchowe towarzyszenie pielgrzymom tym słuchaczom, którzy nie mogą z nimi iść.

Jednym z priorytetów programu jest służba życiu, troska o jego poszanowanie od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Codzienna Modlitwa Duchowej Adopcji, audycje poświecone obronie życia są realizacją zobowiązań, które zostały wypowiedziane w Jasnogórskich Ślubach Narodu Polskiego prymasa Wyszyńskiego.

W radiowej ramówce są audycje poświęcone chorym, ubogim, uzależnionym, np. „Magazyn Betel”, „Nasze biedy”, „Audycja AA”. Antenowym przebojem jest realizowany od wielu lat cotygodniowy felieton o zabytkach sztuki na Jasnej Górze „Tajemnice świętej twierdzy”. Popularne są cykle „Boska pedagogika”, „Powołani o powołaniu”, swoich fanów mają audycje „Chorał gregoriański”, „Gospel box”, „Przez uszy do duszy”, „Uczta dla oka – uczta dla ucha”. Do młodych słuchaczy adresowane są cykle „W trosce o piękne życie” oraz przygotowujące do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży audycje „W drodze do Światowych Dni Młodzieży”. Swoje miejsce na antenie ma również nasz tygodnik, który prezentowany jest w niedzielne przedpołudnia w audycji „Spotkanie z «Niedzielą»”.

Po obu stronach mikrofonu

Z codziennych kontaktów wiadomo, że są wśród słuchaczy Radia Jasna Góra osoby w każdym wieku, przedstawiciele rozmaitych zawodów, mieszkający w Polsce, ale też w krajach Europy Zachodniej, w Ameryce i Australii. Wspólna modlitwa na antenie, codzienne kontakty SMS-owe, telefoniczne, mailowe i listowe zacieśniają tę bardzo zróżnicowaną wspólnotę. – Radio powstało, aby służyć Królowej Polski, być przedłużeniem Jej ramion i służyć człowiekowi, który w tych ramionach odnajduje siebie – podkreśla o. Kamil. – To jest nasz najważniejszy cel, bo chociaż świat się zmienia, potrzeby duchowe człowieka pozostają zawsze takie same.

Odpowiedzią na te potrzeby są codzienne dyżury przy mikrofonie, szukanie pomysłów na audycje, czas poświęcony na nagrania i montaż. – Inspirująca jest świadomość, że nasze przesłanie dociera do osób głęboko wierzących, ale także do tych, które poszukują nadziei i sensu życia. To mobilizuje nas do osobistego rozwoju i szukania drogi, by jak najlepiej i najpiękniej służyć i słuchaczowi, i misji naszego Sanktuarium Jasnogórskiego – mówi o. Kamil.

Radio Jasna Góra ma swoją stronę internetową: www.radiojasnagora.pl.

* * *

Ojcom Paulinom i ich Współpracownikom tworzącym Radio Jasna Góra
z okazji jubileuszu 20-lecia życzymy,
aby głos z Jasnej Góry był zasiewem wiary,
nadziei i miłości w sercach słuchaczy.
Niech Matka Boża obficie błogosławi pracy Zespołu Redakcyjnego
i wyprasza potrzebne łaski.

Zespół Redakcyjny „Niedzieli”

Podziel się:

Oceń:

2015-03-17 13:41

Wybrane dla Ciebie

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów – nas wszystkich

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 16, 15-20.

Więcej ...

Droga nawrócenia św. Augustyna

Więcej ...

Pliszczyn. Kongres Misyjny Dzieci Archidiecezji Lubelskiej

2024-04-25 10:16

Paweł Wysoki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...