Reklama

Niedziela 12/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Najwspanialszy wynalazek Pana Boga

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Temat numer jeden najnowszej „Niedzieli” to życie. Od razu nasuwają się cenne myśli Matki Teresy z Kalkuty, która powiedziała: „Życie jest życiem, walcz o nie”; „Życie jest zbyt cenne, nie niszcz go”. Kwestia życia mocno wybrzmiała podczas obrad ostatniego zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

drogowskazy
3

Już wiem, dlaczego Maryja w Niżankowicach płakała

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Jest takie miejsce na Ukrainie, które nazywa się Niżankowice, a w nim – sanktuarium Najświętszej Maryi Panny, Matki Bożej Opatrzności. Z upoważnienia kard. Mariana Jaworskiego miałem zaszczyt ogłosić jego dekret z dnia 1 maja 2007 r., ustanawiający niżankowicką świątynię sanktuarium.

z Watykanu
4

Z Watykanu

ze świata
5

Ze świata

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie”

z ostatniej chwili
7

Prezydent RP dał zielone światło niebezpiecznej konwencji

Wojciech Dudkiewicz

Podpisanie ustawy wyrażającej zgodę na ratyfikację Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej oznacza, że Polska jest o krok od przyjęcia tej niebezpiecznej regulacji

Prezydent chce rewolucji

(not. wd)

Niebezpieczna zawartość

(not. wd)

Skok państwa na SKOK

(wd)

Strach przed śledztwem

(wd)

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

z Polski
9

24 marca – Narodowy Dzień Życia
25 marca – Dzień Świętości Życia

W związku z Narodowym Dniem Życia, obchodzonym 24 marca, oraz Dniem Świętości Życia, obchodzonym 25 marca, Polska Federacja Ruchów Obrony Życia zwraca się do wszystkich o wspólnotowe i osobiste zaangażowanie w ich obchody.

W Polsce karze się za mówienie prawdy o aborcji!

Jowita Kostrzewska

Rzeszowscy działacze Fundacji Pro-Prawo do Życia: Przemysław Sycz i Jacek Kotula wielokrotnie stawali przed sądem za obronę życia nienarodzonych dzieci.

Z Polski

368. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski
10

Wierność nauczaniu Jana Pawła II

(Red./KAI)

Nierozerwalność sakramentu małżeństwa i kwestia Komunii św. dla osób rozwiedzionych, prześladowania chrześcijan oraz pomoc Kościołowi na Ukrainie to zasadnicze tematy 368. Zebrania Plenarnego Episkopatu, które odbyło się w dniach 11-12 marca br. w Warszawie.

11

Proces przeciwko nam wszystkim

Ks. Paweł Rozpiątkowski

W Przemyślu toczy się proces przeciw abp. Józefowi Michalikowi. W pewnym sensie na ławie oskarżonych siedzi obok niego zdecydowana większość społeczeństwa.

Kościół • papież
12-13

Peryferie bogatej Europy

Ks. Paweł Rozpiątkowski

To niejako powtórka z roku 1979. Jan Paweł II na początku swojego pontyfikatu też pielgrzymował w jednym dniu do Neapolu i do leżących o rzut kamieniem, choć już w innej diecezji, Pompejów. Zresztą każdy z ostatnich papieży odwiedzał to słynne, z powodu znanej na całym świecie nowenny, włoskie sanktuarium.

25 marca • uroczystość Zwiastowania Pańskiego
14-15

Zwiastowanie – odpowiedź wiary Maryi

O. Jan Pach OSPPE

Zwiastowanie Maryi w Nazarecie jest punktem zwrotnym w historii ludzkości, która stając w Dziewicy twarzą w twarz przed Bogiem, przemienia odwrócenie się plecami do Boga w rajskim ogrodzie, gdzie człowiek powiedział Bogu, że Jemu nie wierzy i służył Mu nie będzie.

temat numeru: życie
16-23

Okno Życia ma 800 lat

Ks. Florian

800. rocznica pojawienia się Okna życia nie jest pomyłką. Pierwsze Okno Życia powstało w naszym kraju w roku 1220 w diecezji krakowskiej, w „szpitalu” wybudowanym w Prądniku Białym przy klasztorze Kanoników Regularnych Świętego Ducha de Saxia.

Życie jest cudem

Katarzyna Woynarowska

Blisko 3 mln Polaków stara się o dziecko, co oznacza, że jest to już problem społeczny. Wpływ na to mają zmiany obyczajowe, coraz późniejsze macierzyństwo, ale także cywilizacja, nasz styl życia, a nawet medykamenty, które Polacy łykają garściami.

Poród można oswoić

Aleksandra Nitkiewicz

Historie z nieprzyjaznych porodówek opowiadane są niemal wszędzie. U fryzjera, kosmetyczki, w poczekalni czy nawet pociągu mamy spodziewające się dziecka dowiadują się, że ich perspektywa jest co najmniej niepewna.

Zdaniem eksperta

Czy wiesz, że „pomimo rozwoju nowoczesnej medycyny cesarskie cięcie pozostaje zabiegiem ratującym życie i powinno być wykonywane jedynie wtedy, gdy korzyści z jego przeprowadzenia przewyższają ryzyko zagrożeń dla matki i dziecka”?

(NIE)moralność in vitro

Ks. Arkadiusz Olczyk

Kontekst uroczystości Zwiastowania Pańskiego, czyli zarazem obchodzonego w Kościele Dnia Świętości Życia, oraz przyjęcia na posiedzeniu rządu RP w dniu 10 marca br. „Projektu ustawy o leczeniu niepłodności” uzasadnia przypomnienie katolickiej nauki moralnej o in vitro.

Radio Jasna Góra • 20 lat rozgłośni
24-26

Do Matki Bożej na 100,6 FM

Anna Wyszyńska

Historia Radia Jasna Góra zaczęła się przed 20 laty. Wtedy, na starcie, stacja dysponowała niewielkim nadajnikiem o mocy 1 kW, zamontowanym wewnątrz jasnogórskiej wieży. Dzisiaj jest nowoczesnym radiem wykorzystującym możliwości przekazu przez Internet, telewizję kablową Vectra i satelitę Hot Bird, jest ogniwem łączącym z Jasną Górą Polaków w kraju i na całym świecie.

ludzie
28

Sprawiedliwa wśród narodów świata

S. Bogdana Batog CSCIJ

Parlament Europejski ustanowił 6 marca Europejskim Dniem Pamięci o Sprawiedliwych dla złożenia hołdu ludziom, którzy z narażeniem własnego życia ratowali Żydów podczas II wojny światowej

29-31

Zejdź mi ze słońca

Ks. Krzysztof Pawlina

Kiedy próbujemy odnaleźć zagubiony przedmiot, zapalamy w domu wszystkie światła, niekiedy bierzemy do ręki latarkę i zabieramy się do szukania. Jak w naszym życiowym bałaganie odnaleźć siebie? Także trzeba zapalić światło.

Dwa krzyże uratowane ze Lwowa

Jacek Birn

Historia, którą chcę przedstawić, zaczyna się z początkiem XX wieku, kiedy to we lwowskiej dzielnicy Gródeckie został wybudowany jeden z piękniejszych kościołów Lwowa, pw. św. Elżbiety.

wiara i życie
31

O miękkości Słowa

Ks. Mariusz Rosik

Jeśli ziarnem jest słowo Boga zapisane w Biblii, to trzeba zdać sobie sprawę, że Biblia jest podobna do Boga.

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia
32-33

Ziarno, które wpadłszy w ziemię, obumrze, przynosi plon obfity

Życie, śmierć, życie…

O. Dariusz Kowalczyk SJ

33

Krzyż

Alina Dorota Paul

poradnik duszpasterski
34

Lekarz sumienia

Ks. Tomasz Knop

Mamy postępować zgodnie z sumieniem. Ono jest normą. Tylko że to norma subiektywna – można postępować zgodnie z sumieniem i popełniać błędy. Jaka jest więc recepta na spojrzenie na siebie i świat obiektywnie, oczami Pana Boga?

felieton
35

Kościelne disco polo

Grzegorz Polak

Krew mnie zalewa, gdy słyszę w kościele fałszującego organistę i – na dodatek – śpiewającego w stylu disco polo. Panu Bogu, a także ludziom, należy się znacznie więcej.

Wybrałem Boga – wybieram życie

Kazimierz Kryla, Przewodniczący Krajowej Rady Katolików Świeckich przy KEP

rozmawiamy o Rosji
36-37

Niemcowa historia Rosji

O kreowaniu patriotycznej wspólnoty przez propagandę i karzącej ręce kremlowskiej władzy z Anną Łabuszewską rozmawia Wiesława Lewandowska

fakty • opinie
38

Jestem katolikiem, ale…

Jan Maria Jackowski, Publicysta i pisarz, eseista, senator RP

Konwencja przemocowa Rady Europy podważa i rozmywa fundament zasad podstawowych.

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
39

Narkotyki finansują barbarzyńców

(pr)

Wojna sprawiedliwa

(pr)

Trwa rzeź chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Barbarzyńcy z Państwa Islamskiego wcale nie zamierzają ustąpić. Czy chrześcijanie powinni się im przeciwstawić z bronią w ręku?

O trwałości małżeństwa

(pr)

Krytyka

(pr)

Goście Papieża

(pr)

naukowy sukces
40

Z Polski do Oksfordu

Z ks. dr. Pawłem Rytel-Andrianikiem

Z ks. dr. Pawłem Rytel-Andrianikiem – delegatem „Niedzieli” ds. Europy Zachodniej i Bliskiego Wschodu, wykładowcą uniwersyteckim, który ostatnio uzyskał doktorat z nauk orientalnych Uniwersytetu Oksfordzkiego – rozmawia Lidia Dudkiewicz

prezentacje
41

„Doonby. Każdy jest kimś” – głośny film z przesłaniem pro-life

Sam Doonby, tajemniczy i przystojny włóczęga, pojawia się znikąd w małym miasteczku w Teksasie. Jego nagłe przybycie wywołuje falę niezwykłych zdarzeń i zmienia życie wielu ludzi.

Być dla drugiego człowiekiem

Małgorzata Cichoń

W Roku Życia Konsekrowanego w Krakowie zorganizowano ogólnopolską konferencję naukową pt. „Charyzmat felicjański. Wychowanie – komunikacja – zdrowie”.

42

Bronkobus

Alina Czerniakowska

Prezydent Bronisław Komorowski jeździ po Polsce Bronkobusem, przemawia, wysila się, widać, jak się męczy w tej roli. Krzyczy głośno, wszędzie mówi to samo, tym samym tonem, z tym samym uśmiechem i żartem.

Jeszcze raz wybierzmy wolność!

Zdzisław Skotnicki

Czas szybko biegnie i ani się obejrzymy, kiedy trzeba będzie oddać głos na osobę pretendującą do urzędu Prezydenta RP. Ponieważ w świecie jest niespokojnie, a przy naszych granicach trwa wojna, to najbliższe wybory prezydenckie będą kluczowe

felietony
43

Czym żyje Unia?

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Nie zapomniano domagać się łatwego dostępu do środków antykoncepcyjnych i swobodnej aborcji.

najnowsza książka Białego Kruka
44-45

Wygaszanie Polski

Joanna Szczerbińska

„Na ulicach zaczynają gromadzić się dziwni ludzie z transparentami «Powstań Polsko, skrusz kajdany!». Ależ jakie kajdany? Mowy nie ma o czymś takim.

rodzina: najwspanialszy wynalazek Boga
46-47

By śmierć wróciła pod strzechy

Ks. Marek Łuczak

Zagadnienie śmierci w wielkopostnym cyklu na temat rodziny może dziwić. Człowiek rodzi się jednak w rodzinie i odchodzi w rodzinie, nawet jeśli z jakiegoś powodu pozostawiono go w samotności szpitalnego łóżka.

rodzina • poradnik
48

Jak się (nie) ubierać?

Joanna Operacz

W niektórych katechizmach można znaleźć taki punkt: „grzechy cudze”. I nie chodzi tu o opowiadanie w konfesjonale win innych ludzi.

Niedziela Młodych
50-53

Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu

Agnieszka Chadzińska

Siedem grzechów głównych: pycha, chciwość, zazdrość, gniew, nieczystość, łakomstwo, lenistwo. Który popełniasz najczęściej, a który nie dotyczy cię w ogóle?

Gdy Duch Święty klika: Kocham Cię

„Przeczytam Całą Biblię” to inicjatywa młodych ludzi z Wolbromia. Dlaczego ją podejmują? Pytamy Marcina Wąchala ze wspólnoty Agnus Dei.

Czytam Biblię!

Kobiety i własny styl

lekcja historii
54

Naszym obowiązkiem jest działać dla dobra kraju

Z Marceliną Sieracką rozmawia Magdalena Kowalewska

Z Marceliną Sieracką, założycielką Klubu Patriotycznego im. por. Antoniego Bieguna „Sztubaka” w Żywcu, rozmawia Magdalena Kowalewska

kultura
55

Ksiądz na ekranie!

O. Michał Legan OSPPE

Napograniczu jawy, snu i imaginacji, należącej niewątpliwie do szczytowych osiągnięć kunsztu reżyserskiego, rozgrywa się akcja filmu „Rzym” (1972 r.) Federica Felliniego.

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Myślenie i uczucia

różne
57

Kalendarium 22-28 III 2015

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

58-67

Zupa z soczewicy

Opracowała Jolanta Marszałek

Soczewica, podobnie jak inne rośliny strączkowe, jest skarbnicą wielu składników odżywczych. Zawiera dobrze przyswajalne białko, a także obniżający ciśnienie krwi potas oraz kwas foliowy

Biblioteka „Niedzieli” poleca na Wielki Post

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Peregrynacja nie jest celem

Ks. Piotr Bączek

Znaki Światowych Dni Młodzieży pielgrzymowały po podbeskidzkiej i cieszyńskiej ziemi geograficznie obejmując 15 miejsc na mapie naszej bielsko-żywieckiej diecezji. Krzyż i Ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani” zawitały nie tylko w wyznaczonych parafiach i kościołach.

Gnębienie w majestacie prawa

Mariusz Rzymek

Prof. Bogdan Chazan i mgr Teresa Król byli prelegentami na konferencji: „Wychowanie do życia w rodzinie wobec wyzwań współczesności”, którą nasz diecezjalny Wydział Katechetyczny przygotował dla nauczycieli religii z terenu diecezji bielsko-żywieckiej. Spotkanie odbyło się 7 marca w Bielskim Centrum Kultury.

Zrobili się na… post

Monika Jaworska

Oaza w Rajczy co jakiś czas wychodzi z różnymi oryginalnymi propozycjami ewangelizacyjnymi. Takiej propozycji nie mogło zabraknąć również w czasie Wielkiego Postu. Młodzi ludzie wyszli z inicjatywą pod hasłem: „Zrób się na post”.

Niedziela częstochowska

Boski dar – życie

Ks. Ireneusz Skubiś

W świetle wiary życie człowieka jest uczestniczeniem w życiu samego Boga, który powiedział o sobie, definiując swoją istotę: „Jestem, Który Jestem” (Wj 3, 14). Wszyscy, którzy uczestniczą w owym Boskim istnieniu, także cieszą się darem życia, człowiek żyjący mówi: „ja jestem”, co jest podobne do Boskiego: „Jestem, Który Jestem”.

Ku dojrzałości, ku Wielkiej Nocy

Paweł Caban

W cieniu Jasnej Góry wzrastają dwa „Domy ziarna” – Seminarium wyższe i niższe. Gdy Kościół trwa w czasie Wielkiego Postu, warto na chwilę zatrzymać się przy Niższym Seminarium Duchownym i spojrzeć, jak alumni – młodzieńcy w wieku licealnym – przeżywają ten czas.

Niedziela podlaska

Poznaj Odkupiciela!

Ks. Tomasz Pełszyk

Dzieje ludzkości niosą ze sobą mniej lub bardziej pogłębioną refleksję nad sensem życia. Człowiek, wybiegając myślą poza granice śmierci i zdając sobie jednocześnie sprawę z własnej grzeszności i ograniczoności, szuka dla siebie zbawiciela. Kto może nam zagwarantować szczęśliwe życie przyszłe?

10 lat podążania za Maryją

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

W środę 4 marca w Siemiatyczach odprawiono uroczystą Mszę św. dla uczczenia 10. rocznicy powstania Ruchu Rodzin Nazaretańskich przy parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w tym mieście.

Poświęcenie Katolickiego Przedszkola św. Antoniego

Marek Sobisz

Uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii, której przewodniczył bp Tadeusz Pikus, wygłosił on również homilię.

Niedziela kielecka

Biskup Jan w Kongu

Katarzyna Dobrowolska

O wizycie pasterskiej w Republice Konga z biskupem kieleckim Janem Piotrowskim – rozmawia Katarzyna Dobrowolska.

Tu spadają kajdany

Władysław Burzawa

Minoga to mała miejscowość położona na południowym krańcu diecezji kieleckiej. Nad pięknie położoną wsią króluje kościół, w którym w głównym ołtarzu znajduje się łaskami słynący obraz Najświętszej Maryi Panny.

Pielgrzymki pokutne Rycerstwa Niepokalanej

A.D.

Od 18 lat Rycerstwo Niepokalanej u progu Wielkiego Postu zaprasza na pielgrzymkę pokutną do Kalwarii Świętokrzyskiej w Morawicy.

Niedziela małopolska

Problemy ze spowiedzią

Agnieszka Konik-Korn

Nie zawsze doceniamy łaskę spowiedzi. Niekiedy ten sakrament miłosierdzia traktowany jest – paradoksalnie – jak „zło konieczne”. Dlatego w tym tygodniu rozmawiamy o kłopotach ze spowiedzią. Na nasze pytania odpowiada o. Piotr Hensel, podprzeor klasztoru karmelitów bosych na Glogera w Krakowie.

Wielkopostne zwyki

Przemysław Mosur

„Wstępna środa idzie, w dolinie stanena. Noski jom zbolały, furmana najena” – śpiewano na Podhalu w czasie ostatkowej zabawy, czekając na nadejście Środy Popielcowej i początek Wielkiego Postu.

Manifa kontra pikieta pro-life

Małgorzata Cichoń

Sobotnie przedpołudnie. Krakowianie sprzątają albo idą na zakupy. W wielu domach to spokojny, „gospodarczy” dzień. A w okolicach Rynku Głównego 7 marca rozstawione...wozy policyjne. Co się dzieje, czyżby jakiś VIP odwiedzał Kraków? Pod pomnikiem Adama Mickiewicza dostrzegam młodych ludzi z fundacji Pro-Prawo do Życia.

Niedziela lubelska

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży

Urszula Buglewicz

Od 13 marca do rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży pozostało dokładnie 500 dni. Z tej okazji wolontariusze ŚDM wraz diecezjalnym biurem organizacji ŚDM w Lublinie zorganizowali miejską akcję informacyjną.

Serca otwarte

Grzegorz Jacek Pelica

To się zdarzyło naprawdę. Czas nawrócenia i gorliwego przygotowania do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej zaowocował autentyczną radością, która wypełniła i tak już ciasną świątynię w śpiewie i muzyce, w życzeniach i uśmiechach, w postawie bierzmowanych.

Droga Krzyżowa

Ks. Tadeusz Pajurek

Droga Krzyżowa jest bardzo ważnym nabożeństwem, przeżywanym podczas Wielkiego Postu. Dostarcza zarówno przemyślanych treści orędzia pasyjnego, jak i stwarza warunki głębokich przeżyć, zapadających w sercach wiernych na długie lata.

Niedziela legnicka

25 marca – świętem diecezji

Ks. Piotr Nowosielski

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest dniem świątecznym dla naszej diecezji, nie tylko z racji liturgicznego wspomnienia Zwiastowania Pańskiego czy Dnia Świętości Życia, lecz także z racji kolejnej rocznicy ustanowienia diecezji.

Owocna dekada

Maria Suchecka

Nie trzeba być zabobrzańskim parafianinem, by spoglądając na przykościelny plac, stwierdzić, że na każdym kroku widać tu pracowitego i odpowiedzialnego gospodarza świątyni i terenu, który ją otacza.

Wywalczyli finał w Łomży

Monika Łukaszów

Diecezjalny etap 25. Olimpiady Teologii Katolickiej rozstrzygnięty! 49 uczniów z 32 szkół ponadgimnazjalnych z terenu całej diecezji legnickiej uczestniczyło w finale diecezjalnym 25. Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej.

Niedziela łódzka

Bóg daje siły, by się podnieść

Dagmara Zalewska

Grzech i nawrócenie to temat marcowych „Dialogów w katedrze” prowadzonych z abp. Markiem Jędraszewskim.

Malują dla niepełnosprawnych

Anna Cichobłazińska

Z ks. Piotrem Kosmalą, duszpasterzem osób niepełnosprawnych archidiecezji łódzkiej i proboszczem parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi, rozmawia Anna Cichobłazińska.

Naprotechnologia to przyszłość!

Anna Skopińska

Naprotechnologia to nie tylko zabiegi, leczenie i wizyty u lekarza – to też wzajemne rozmowy małżonków i relacje, które prowadzą do umocnienia związku. A przeprowadzana diagnostyka jest naprawdę rzetelna.

Niedziela przemyska

Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa w górach

Ks. Kazimierz Bełch

Spośród tych nabożeństw naszą kondycję mocno uwydatnia Droga Krzyżowa. Przechodząc kolejne stacje tej drogi, przyglądając się Chrystusowi i tym, którzy chcąc czy nie chcąc tam się znaleźli, możemy jak w zwierciadle zobaczyć rysy swej własnej twarzy, swoje zwycięstwa i klęski, słabości i zmagania.

Sala doświadczania świata

Ks. Józef Gibała

W Oratorium „Twój Dom” w Krośnie miało miejsce uroczyste otwarcie dla podopiecznych Sali Doświadczania Świata. Miejsca, w którym każde dziecko może być w pełni wolne i twórcze a przede wszystkim poznawać świat wszystkimi zmysłami.

Przemyscy Reformaci wczoraj i dziś

Ojcowie Reformaci

Zakon Braci Mniejszych, do którego należą bracia zwani Reformatami, został założony przez św. Franciszka z Asyżu. Z biegiem czasu i rozrostu zakonu dzielono go na prowincje.

Niedziela rzeszowska

Jubileusz Diecezji Rzeszowskiej

Ks. Tomasz Nowak

"Cały Twój lud w Polsce, o Maryjo Panno, Matko Boga i Matko Kościoła, z ufnością wzywający Ciebie jako gwiazdę przewodnią pośród trudów pielgrzymowania, właśnie dzisiaj, w dniu kiedy wyznałaś, że jesteś Służebnicą Pańską, w tym samym duchu posłuszeństwa chętnie przyjmuje zmiany wprowadzone do wspólnot kościelnych”.

Śladami Męki Pańskiej

Ks. Janusz Sądel

W dniach 21-28 lutego odbyła się IV Pielgrzymka Diecezji Rzeszowskiej do Ziemi Świętej. W tegorocznej pielgrzymce uczestniczyło blisko 180 pielgrzymów.

Bóg pragnie zbadać nasze serca

Natalia Janowiec

O istocie i znaczeniu rekolekcji wielkopostnych z bp. Janem Niemcem, głoszącym nauki na Podkarpaciu, rozmawia Natalia Janowiec.

Niedziela sandomierska

Sakrament uzdrowienia

Ks. Adam Stachowicz

Czas Wielkiego Postu to okres, kiedy Kościół przypomina jak wielka jest Miłość Boga. Uświadamiamy sobie to szczególnie w kontekście naszej grzeszności i ograniczoności.

Sandomierz był mu bliski

Alicja Trześniowska

Muzeum Diecezjalne i Okręgowe w Sandomierzu uczciło 600. rocznicę urodzin Jana Długosza (1415-80), duchownego, wielkiego kronikarza, obok św. Jana Pawła II – w roku 2015 patrona Polski.

Młodzi na scenie

Elżbieta Rogala

W dniu 27 lutego w Cholewianej Górze odbył się V Przegląd Teatrzyków Szkolnych im. Jerzego Wasyliszyna.

Niedziela sosnowiecka

Zawierzenie maturzystów

Agnieszka Raczyńska-Lorek

W czwartek 12 marca młodzież klas maturalnych z diecezji sosnowieckiej uczestniczyła w dorocznej pielgrzymce na Jasną Górę. Maturzyści wraz z kapłanami, rodzicami, katechetami, nauczycielami i dyrektorami szkół przybyli, by prosić Maryję Jasnogórską o pomyślne zdanie egzaminów i dobre życiowe wybory.

Nowe impulsy do nawrócenia

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Rekolekcje można przeżyć w różny sposób, nieraz siedząc w ostatniej ławce zatłoczonego kościoła możemy nawet nie słyszeć słów rekolekcjonisty. Ale można rekolekcyjne dni wykorzystać i przeżyć inaczej niż tradycyjnie, zyskując nowe impulsy do nawrócenia.

Szkoły jak marzenie

Piotr Lorenc

Z dr Magdaleną Kielską – dyrektor Uniwersyteckiego Zespołu Szkół Katolickich „Kana” w Sosnowcu i Jaworznie – rozmawia Piotr Lorenc.

Niedziela świdnicka

Diecezja. Kolejny rok

Tomasz Pluta

To już jedenasty rok naszej świdnickiej wspólnoty diecezjalnej. Przez ten czas wiele dobrego wydarzyło się poprzez różnego rodzaju przedsięwzięcia duszpasterskie.

Obowiązki wobec krzyża (2)

Bp Ignacy Dec

Wróćmy do pytania o nasze obowiązki wobec krzyża. Pierwszym obowiązkiem jest oddawanie mu czci i otaczanie go szacunkiem. Kto oddaje cześć krzyżowi, nie pójdzie na potępienie, znajdzie Boże miłosierdzie.

Niezłomni bohaterowie powracają

Krystyna Smerd

Biegi Pamięci „Tropem Wilczym”, które odbyły się 1 marca w wielu polskich miastach, przywracają naszej narodowej zbiorowości pamięć o żołnierzach polskiego antykomunistycznego i antysowieckiego podziemia z lat 1945-1963.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Wielkopostna odnowa kapłańskich serc

Ks. Robert Gołębiowski

Tegoroczne rekolekcje kapłańskie miały bardzo nietypowy charakter. Prowadzone były przez znanych w naszej archidiecezji kapłanów ze Wspólnoty „Przymierze Miłosierdzia”, ojców Antonello Cadeddu i Enrique Porcu z Brazylii.

Misja Fatimska w parafii w Bełcznie

Ks. Mieczysław Kupski

W ramach Wielkiej Nowenny Fatimskiej od 28 lutego do 7 marca w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bełcznie odbyła się pierwsza w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Misja Fatimska pod hasłem „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

Złoty krzyżyk

Przemysław Fenrych

Pełno tego w mieście, z daleka widoczne plakaty i billboardy. Fioletowe, wielkopostne tło, a na nim ręka trzymająca złoty krzyżyk. I jeszcze kilka złotych gwiazdek, jakiś napis. Liczba najrozmaitszych reklam w przestrzeni publicznej uodporniła mnie skutecznie na ich treść i przesłanie.

Niedziela toruńska

U Matki Łaskawej w Brzoziu

Wojciech Wielgoszewski

W 700-letniej parafii w Brzoziu, na styku ziem chełmińskiej i lubawskiej, od 4 wieków obdarza łaskami, przyciąga do Boga i skłania wiernych do modlitwy różańcowej Maryja wyobrażona z Synem w cudownym obrazie.

Droga do Boga

Anna Wyrzykowska

Moje Camino to droga, w którą wyruszam codziennie. To moja rodzina, moje proste i codzienne czynności. Poranne pobudki, posiłki, codzienna praca, spotkani ludzie i czas odpoczynku. Moje Camino to droga do Boga.

W drodze na ŚDM

Oprac. Daria Neumann

Wraz z końcem lutego młodzież z diecezji toruńskiej wzięła udział w międzynarodowym Projekcie Countdown realizowanym przez Stowarzyszenie GPS Kalwaria.

Niedziela warszawska

Mężczyźni św. Józefa

Wojciech Dudkiewicz

Św. Józef jako wzór? Nie ma lepszego. W Warszawie działa już kilka grup Mężczyzn św. Józefa, wkrótce mają powstać następne.

Drogi krzyżowe ulicami Warszawy

(oprac. at)

Diecezjalne i parafialne. Ekumeniczna i z żołnierzami. A w Wielki Piątek – tradycyjnie ogólnowarszawska.

Głośno, pełnym głosem

Wojciech Dudkiewicz

Z dr. Bartoszem Izbickim, muzykologiem, organistą w kościele św. Jana Chrzciciela w Brochowie k. Sochaczewa, rozmawia Wojciech Dudkiewicz.

Niedziela wrocławska

Tej akcji nie może zabraknąć!

Krzysztof Kunert

„Jaś w każdej szkole” – to autorski, edukacyjny program skierowany do uczniów, którego celem jest zapoznanie młodzieży z rozwojem człowieka w okresie prenatalnym. – Chcielibyśmy rozbudzić w młodych ludziach wrażliwość pro-life – mówią organizatorzy akcji z Fundacji „Głos dla Życia”.

Młodzi pro life

Magdalena Lewandowska

Jest skromną, zwyczajna nastolatką, chodzi do wrocławskiego liceum, a zdążyła już założyć na Facebooku profil „Młodzi pro life”, który lubi ponad 18 tysięcy osób.

Świętość? Dla każdego!

Adrianna Sierocińska

O walce o życie, tworzeniu przepaści i zaskakujących pomysłach Pana Boga z s. Ewą Jędrzejak, boromeuszką, prezesem Fundacji Evangelium Vitae, rozmawia Adrianna Sierocińska.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Dewastacja krzyża

Adam Łazar

Jesienią ubiegłego roku przy drodze z Horyńca-Zdroju do Radruża stanął kamienny krzyż.

Ekstremalnie zmobilizowani

Aneta Kwaśniewska

W piątek 27 marca z kościoła św. Józefa w Tomaszowie Lubelskim wyruszy druga Ekstremalna Droga Krzyżowa w diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Aneta Kwaśniewska rozmawia z ks. Witoldem Bednarzem, koordynatorem przedsięwzięcia.

Po co czytać Biblię? – cz. 1

Ks. Krystian Malec

Żyjemy w czasach, w których niemal każdego dnia ktoś proponuje nam receptę na udane, szczęśliwe życie. Tych zachęt są tysiące, więc trzeba czymś się wyróżnić, aby przykuć naszą uwagę.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Synod Metropolitalny w Gorzowie

Ks. Adrian Put

W sobotę 14 marca w Domu Biskupim w Gorzowie odbyła się II sesja plenarna Synodu Metropolitalnego Szczecińsko-Kamieńskiej Prowincji Kościelnej.

W roli głównej – serce

Katarzyna Jaskólska

„Oddam serce w czyste ręce” – to hasło tegorocznego Festiwalu Życia. Od 23 marca przez cały tydzień w Zielonej Górze trwać będą pokazy, wspólne modlitwy, szkolenia i występy. A wszystko zwieńczy tradycyjnie Marsz Życia – radosna manifestacja ludzi cieszących się tym, że po prostu są.

Kapelan Kompanii Kadetów im. Zesłańców Sybiru

Ks. Adrian Put

Z ks. Arturem Nebelskim rozmawia ks. Adrian Put.

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

Prymas Polski wydał szczegółowe rozporządzenie ws....

Polska

Prymas Polski wydał szczegółowe rozporządzenie ws....

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępni 110...

Jasna Góra

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępni 110...

Brak możliwości przyjęcia Komunii Św. nie przerywa...

Wiara

Brak możliwości przyjęcia Komunii Św. nie przerywa...

Franciszek do Polaków: zawierzcie siebie Bożemu...

Aktualności

Franciszek do Polaków: zawierzcie siebie Bożemu...

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Kościół

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Kościół

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Franciszek

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy...

Kościół

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy...

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Duchowość

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje