Reklama

Niedziela Przemyska

Krosno

Sala doświadczania świata

Uroczystość rozpoczęła część artystyczna w wykonaniu dzieci

Archiwum Oratorium „Twój Dom” w Krośnie

Uroczystość rozpoczęła część artystyczna w wykonaniu dzieci

W Oratorium „Twój Dom” w Krośnie miało miejsce uroczyste otwarcie dla podopiecznych Sali Doświadczania Świata. Miejsca, w którym każde dziecko może być w pełni wolne i twórcze a przede wszystkim poznawać świat wszystkimi zmysłami.

Uroczystość rozpoczęła się 26 lutego br. częścią artystyczną pt. „Kolorowe kredki” w wykonaniu dzieci. Zakończono ją pieśniami o bł. Ks. Bronisławie Markiewiczu – patronie naszej placówki.

Po części artystycznej nastąpiło uroczyste otwarcie sali terapeutycznej, której powstanie możliwe było dzięki udziałowi w akcji charytatywnej Reklama Dzieciom 2014 i przyznanej przez Telewizję Polską darowiźnie będącej odpowiedzią na złożony przez placówkę wniosek.

Następnie głos zabrał piszący te słowa – dyrektor Oratorium „Twój Dom” w Krośnie, witając przybyłych na uroczystość gości, którym nie jest obojętny los dzieci: prezydenta Miasta Krosna Piotra Przytockiego, zastępcę prezydenta Bronisława Barana, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Julitę Jaśkiewicz, dyrektorów i osoby reprezentujące Wydział Zdrowia i Pomocy Społecznej oraz Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, radcę generalnego i inspektora ds. wychowania i szkolnictwa w Zgromadzeniu św. Michała Archanioła ks. Leszka Przybylskiego, ks. proboszcza Stanisława Morawskiego z parafii Ducha Świętego oraz dyrektora Katolickiego Liceum i Gimnazjum w Krośnie ks. Dariusza Wilka, zastępcę Komendanta Miejskiej Policji w Krośnie Andrzeja Zawiślaka, zastępcę Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie Mariusza Bieńczaka, przedstawicieli Rady Miasta Krosna – Annę Dubiel, Stanisława Czaję, wychowawców i pracowników Oratorium „Twój Dom” oraz przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, sponsorów oraz Przyjaciół.

Nasi wychowankowie a zwłaszcza ci, którzy pochodzą z rodzin o destrukcyjnym oddziaływaniu, mają wiele problemów ze swoją osobowością, brakuje im wzmocnienia pozytywnego, dominują zachowania aspołeczne, przykre emocje związane z rozczarowaniem samym sobą, swoimi predyspozycjami, zetknięciem się z różnego rodzaju używkami, co prowadzi do poczucia mniejszej wartości, zaburzeń nerwicowych. Zastanawiałem się co jeszcze możemy jako placówka zrobić, jak pomóc naszym podopiecznym. Pomyślałem wówczas o sali relaksu i postrzegania świata wszystkimi zmysłami – Sali Doświadczania Świata. Dzisiaj mogę powiedzieć, że udało się. Powstało najbardziej niezwykłe miejsce w naszej placówce. Pomieszczenie o tej wdzięcznej nazwie wyposażone jest w szereg urządzeń, dzięki którym możliwa jest stymulacja wszystkich zmysłów. Przedmioty, pomoce nie „atakują”, nie „narzucają” się dzieciom, lecz swoją atrakcyjnością zapraszają do skupienia na nich uwagi. Dzieci mogą uczestniczyć w terapii polisensorycznej, której nadrzędnym celem jest wzbogacanie doświadczenia o nowe bodźce smakowe, węchowe, słuchowe, dotykowe i wzrokowe. Gra świateł, kolorów, dźwięków, zapachów, zapewnia atmosferę pełną wyciszenia i relaksu. Jest to niezwykle cenne w kształtowaniu właściwej postawy dziecka wobec otoczenia i siebie samego. Techniki terapeutyczne pozwalają na sensoryczną aktywizację dzieci. Ufam, iż to, co zdobyliśmy z największym trudem, z czego możemy być dziś dumni, co należałoby poprawić – poprzez wymianę doświadczeń a także przeżycia wspólnoty – będzie dla wszystkich nas podłożem nowych inspiracji i bodźcem do owocnej pracy dydaktyczno-wychowawczej.

Reklama

Inauguracyjną wstęgę przecięli: Prezydent Miasta Krosna wraz z Zastępcą, a poświęcenia sali dokonał zaprzyjaźniony z naszą placówką ks. Leszek Przybylski, udzielając błogosławieństwa zgromadzonym i wszystkim, którzy spotykać się będą w tym miejscu.

Kolejnym punktem uroczystości było zwiedzanie i poznawanie tego bajkowego miejsca. Duże wrażenie wywarła gra kolorowych świateł. Obracająca się kula wywoływała powstanie setek punkcików świetlnych, które powoli przesuwały się poprzez sufit, ściany i podłogę, stale zmieniając kolor. Efekt lustrzanej kuli wywołany był poprzez wiązkę światła z małego reflektora, która trafia na setki małych lusterek przytwierdzonych do kuli. Zainteresowaniem cieszyła się też huśtawka, w której dziecko siedząc bądź leżąc wygodnie jak w „dziupli” może oglądać wszystkie efekty występujące w sali, doświadczając dodatkowo uspokajającego efektu kołysania, obrotu dookoła osi. Bujanie rozwija u dzieci zmysł równowagi i zdolności ruchowe. Zaciekawienie zwiedzających wzbudziły również: zestaw różnorodnych olejków zapachowych wpływających na psychikę i stan samopoczucia, gdyż naturalne olejki eteryczne oddziaływują leczniczo (wąchanie, wdychanie i inhalacje); projektor przestrzenny Mathmos, który służy do wyświetlania na ścianie ruchomych efektów świetlnych za pomocą żelowych (ciekłych) tarcz; imitacja wodnego akwarium, której celem jest uspokojenie, relaks oraz koncentracja uwagi; barwne maty relaksacyjne w postaci myszki, żółwia, misia.

Uroczystoć otwarcia zakończyła się poczęstunkiem, który był okazją do rozmów kuluarowych, gratulacji i ciekawych spotkań.

2015-03-19 11:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Stary Sącz: Oratorium o św. Kindze

Archiwum autora

Więcej ...

Papież: ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki

2023-01-31 18:00

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki! - powiedział papież Franciszek we wtorek w pierwszym przemówieniu wygłoszonym po przybyciu do stolicy tego kraju Kinszasy. Apelował, odnosząc się do wyzysku kontynentu: „Przestańcie dusić Afrykę: nie jest to kopalnia, którą trzeba eksploatować, ani ziemia, którą należy plądrować”.

Więcej ...

Prezydent: podczas szczytu NATO w Wilnie chcemy uzyskać gwarancje zwiększenia obecności i potencjału infrastruktury militarnej

2023-02-01 13:08

mrallen/Fotolia.com

Podczas szczytu NATO w Wilnie chcemy uzyskać gwarancje zwiększenia obecności wojskowej z grup batalionowych do poziomu brygadowego oraz wzmocnienia potencjału infrastruktury militarnej - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Zmarł Leonard Pietraszak

Wiadomości

Zmarł Leonard Pietraszak

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...