Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nowe impulsy do nawrócenia

Niedziela sosnowiecka 12/2015, str. 4

Bożena Sztajner/Niedziela

Rekolekcje można przeżyć w różny sposób, nieraz siedząc w ostatniej ławce zatłoczonego kościoła możemy nawet nie słyszeć słów rekolekcjonisty. Ale można rekolekcyjne dni wykorzystać i przeżyć inaczej niż tradycyjnie, zyskując nowe impulsy do nawrócenia, np. poznawać relikwię Całunu Turyńskiego, uczestniczyć w konferencjach z bardzo znanym rekolekcjonistą, czy też przeżyć wyjątkowe rekolekcje w kinie. Takie niecodzienne formy rekolekcji obecne były i są w Wielkim Poście na terenie naszej diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pierwszych dniach marca ks. Zbigniew Dudek ze Zgromadzenia Paulistów gościł w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sosnowcu, gdzie podczas kilkudniowych rekolekcji na zaproszenie Proboszcza parafii głosił kazania i prelekcje, a towarzyszyła mu naturalnej wielkości wierna kopia Całunu Turyńskiego. Bo chociaż Całun Turyński jest niemym świadkiem, to jego przesłanie jest krzykiem, który budzi nawet najbardziej zatwardziałe serca i dociera do wszystkich: dorosłych, młodzieży i dzieci.

Rekolekcje z Całunem Turyńskim

Kopia Całunu Turyńskiego została wykonana we Włoszech przez Aldo Guaresci i sprowadzona do Polski jesienią 1999 r. przez ówczesnego prowincjała gaulistów, ks. Tomasza Lubasia. Jak podkreśla ks. Zbigniew Dudek, Całun Turyński to największa relikwia chrześcijańska. Jest też słynnym obiektem naukowym, bardzo chętnie badanym przez naukowców. W bibliotece Całunu w Turynie znajduje się ponad 85 tys. naukowych prac, które udowadniają, że odbicie na Całunie, to odbicie ciała Jezusa Chrystusa. Powstała nawet odrębna dziedzina nauki zajmującej się badaniem Całunu Turyńskiego – syndonologia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Spotkanie z kopią Całunu Turyńskiego podczas rekolekcji wielkopostnych głoszonych przez ks. Zbigniewa Dudka zaczyna się zwykle od wyjaśnienia tego, co oglądający sam zauważa stojąc przed płótnem. Blisko dwa tysiące lat zostawiły na nim liczne ślady – są to załamania, nadpalenia i zacieki. Płótno było pierwotnie białe, dziś jest koloru kości słoniowej. To wszystko może utrudnić zobaczenie na Całunie odbicia ciała Jezusa Chrystusa. Chcąc „odczytać” Całun Turyński, należy posiadać pewną wiedzę. – Zdarzało się, że ludzie, patrząc na płótno dziwili się, że Pan Jezus miał tak duże kości, biorąc za ich odbicie ślady nadpaleń i zagięcia. Dlatego wszystko to staram się wiernym wyjaśnić – opowiada ks. Zbigniew Dudek.

Kopia Całunu Turyńskiego wystawiana jest w kościołach na oświetlonym stelażu. Rozwieszone płótno, pomimo że jest to tylko kopia, robi na oglądających, uczestnikach rekolekcji wielkopostnych, wielkie wrażenie. Ludzie w naturalnym odruchu przyklękają, a nawet całują płótno. Rekolekcjonista nie obawia się, że pokazywanie repliki Całunu Turyńskiego może przesłonić prawdziwe orędzie Ewangelii. – Ojciec Święty Jan Paweł II nazwał Całun Turyński piątą Ewangelią. Opowiadając zatem historię Całunu, opowiadam Ewangelię – zaznacza ks. Zbigniew Dudek. Rekolekcje z Całunem Turyńskim w Wielkim Poście są niezwykłym przeżyciem. Człowiek musi uklęknąć i podziękować Panu Bogu za tę niezwykłą ofiarę krzyżową.

Najbardziej znany benedyktyn w kraju

Z kolei Sosnowiecka Rada Rycerzy Kolumba na wielkopostne warsztaty, które prowadzili muzycy z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego oraz Paweł Bębenek, zaprosili schole, chóry, organistów oraz wszystkich zainteresowanych muzyką liturgiczną. Gościem specjalnym, który głosił konferencje, był o. Leon Knabit OSB.

Reklama

Warsztaty odbyły się w dn. 13-15 marca w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu. O. Leon Knabit OSB to jeden z najbardziej znanych benedyktynów w Polsce. Od 1958 r. mieszka w Opactwie w Tyńcu. Wcześniej był księdzem diecezjalnym diecezji siedleckiej. To człowiek wielkiego formatu, obdarowany niegasnącym uśmiechem i ciepłem, którym dzieli się z każdą napotkaną osobą. Jest asystentem kościelnym Stowarzyszenia Ruch Kultury Chrześcijańskiej Odrodzenie. Od 1993 r. występuje w programach telewizyjnych i radiowych. Napisał ok. 35 książek i wiele artykułów. Prowadzi liczne rekolekcje, także dla Polaków za granicą.

„Bóg nie umarł” i nie tylko

Na uwagę zasługuje też projekt: „Rekolekcje w kinie”, skierowany do księży, katechetów, młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, który ma na celu poszerzyć możliwość organizacji dodatkowych zajęć w ramach organizacji wielkopostnych rekolekcji szkolnych.

W ramach programu, w dniach: 23 marca (poniedziałek) i 30 marca (poniedziałek) 2015 r. o godz. 10 będą wyświetlane filmy: „Bogowie” w reżyserii Ł. Palkowskiego, „Carte Blanche” w reżyserii J. Lusińskiego oraz „Bóg nie umarł” w reżyserii H. Cronks’a. Obrazy filmowe zaprezentowane w ramach projektu mają uwrażliwić odbiorcę na wartości ludzkie i religijne, a także skłonić do refleksji o tym, co w życiu jest najważniejsze.

Zapisy do udziału w projekcie „Rekolekcje w kinie” należy kierować telefonicznie, pod numer: 512-804-485, w dniach – poniedziałek w godz. od 14 do 15; wtorek w godz. od 14 do 15 oraz czwartek w godz. od 13 do 15. Przy zgłoszeniu należy podać datę, tytuł filmu na który grupa się wybiera, liczbę osób, opiekunów, nazwę szkoły oraz numer telefonu kontaktowego. Cena biletu to tylko 8 zł, z czego część środków finansowych przeznaczona jest na wsparcie projektu „Bilet dla brata”. Kupując bilet na film pomagamy młodzieży z terenów wschodniej Europy przybyć do Polski w 2016 r. na Światowe Dni Młodzieży i spotkanie z papieżem Franciszkiem.

Gimnazjalista Paweł Sołtysik, który był już w kinie na jednym z wyżej wymienionych filmów, jest przekonany, że jest to dobra forma spotkań rekolekcyjnych, a raczej ich uzupełnienie. – W ten sposób dotykamy kultury, na którą wielu z nas nie ma czasu. Można powiedzieć, że kino rozwija człowieka, a film, który obejrzałem – „Bóg nie umarł”, zmusił wielu do refleksji i myślenia – opowiada gimnazjalista.

Podziel się:

Oceń:

2015-03-19 11:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pascha to przemiana

Ks. kan. Jan Tracz

Par. św. Aniołów Stróżów, Wałbrzych

Ks. kan. Jan Tracz

Czas rekolekcji to prawdziwe święto, uczta dla zmysłów i duszy. W tym okresie doświadczamy w sposób szczególny wiary, pracujemy nad niedoskonałościami, integrujemy w całość przeciwieństwa i oswajamy lęki, czyli ufamy.

Więcej ...

Papieżem nie musi zostać kardynał; może zostać wybrany jeden z biskupów, a nawet ksiądz

2025-04-21 12:10

Agata Kowalska

Papież ma być wybrany większością dwóch trzecich głosów kardynałów elektorów. Na następcę św. Piotra może zostać wybrany biskup spoza grona kardynalskiego, a nawet ksiądz - powiedział PAP dominikanin o. Stanisław Tasiemski, publicysta, tłumacz tekstów papieskich, wiceprezes KAI.

Więcej ...

Papież Franciszek słuchał i dodawał odwagi - poruszające świadectwo biskupa Marka Mendyka

2025-04-21 21:29
Bp Marek Mendyk podczas spotkania z papieżem Franciszkiem w czasie wizyty „Ad limina Apostolorum” w Watykanie

Vatican Media

Bp Marek Mendyk podczas spotkania z papieżem Franciszkiem w czasie wizyty „Ad limina Apostolorum” w Watykanie

W Poniedziałek Wielkanocny 21 kwietnia zmarł Papież Franciszek. Jego pontyfikat pozostanie zapamiętany jako czas rozpoczynania procesów, nowych impulsów i otwartych drzwi. Papież, który nie bał się nowości, którego serce biło dla ubogich, migrantów i pokoju. Ojciec Święty nie tylko podróżował, reformował i publikował ważne dokumenty, ale przede wszystkim był blisko ludzi i Kościoła żyjącego w codzienności.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy w Poniedziałek Wielkanocny udział we Mszy św. jest...

Kościół

Czy w Poniedziałek Wielkanocny udział we Mszy św. jest...

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Felietony

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę