Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nowe impulsy do nawrócenia

Niedziela sosnowiecka 12/2015, str. 4

Bożena Sztajner/Niedziela

Rekolekcje można przeżyć w różny sposób, nieraz siedząc w ostatniej ławce zatłoczonego kościoła możemy nawet nie słyszeć słów rekolekcjonisty. Ale można rekolekcyjne dni wykorzystać i przeżyć inaczej niż tradycyjnie, zyskując nowe impulsy do nawrócenia, np. poznawać relikwię Całunu Turyńskiego, uczestniczyć w konferencjach z bardzo znanym rekolekcjonistą, czy też przeżyć wyjątkowe rekolekcje w kinie. Takie niecodzienne formy rekolekcji obecne były i są w Wielkim Poście na terenie naszej diecezji

W pierwszych dniach marca ks. Zbigniew Dudek ze Zgromadzenia Paulistów gościł w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sosnowcu, gdzie podczas kilkudniowych rekolekcji na zaproszenie Proboszcza parafii głosił kazania i prelekcje, a towarzyszyła mu naturalnej wielkości wierna kopia Całunu Turyńskiego. Bo chociaż Całun Turyński jest niemym świadkiem, to jego przesłanie jest krzykiem, który budzi nawet najbardziej zatwardziałe serca i dociera do wszystkich: dorosłych, młodzieży i dzieci.

Rekolekcje z Całunem Turyńskim

Kopia Całunu Turyńskiego została wykonana we Włoszech przez Aldo Guaresci i sprowadzona do Polski jesienią 1999 r. przez ówczesnego prowincjała gaulistów, ks. Tomasza Lubasia. Jak podkreśla ks. Zbigniew Dudek, Całun Turyński to największa relikwia chrześcijańska. Jest też słynnym obiektem naukowym, bardzo chętnie badanym przez naukowców. W bibliotece Całunu w Turynie znajduje się ponad 85 tys. naukowych prac, które udowadniają, że odbicie na Całunie, to odbicie ciała Jezusa Chrystusa. Powstała nawet odrębna dziedzina nauki zajmującej się badaniem Całunu Turyńskiego – syndonologia.

Spotkanie z kopią Całunu Turyńskiego podczas rekolekcji wielkopostnych głoszonych przez ks. Zbigniewa Dudka zaczyna się zwykle od wyjaśnienia tego, co oglądający sam zauważa stojąc przed płótnem. Blisko dwa tysiące lat zostawiły na nim liczne ślady – są to załamania, nadpalenia i zacieki. Płótno było pierwotnie białe, dziś jest koloru kości słoniowej. To wszystko może utrudnić zobaczenie na Całunie odbicia ciała Jezusa Chrystusa. Chcąc „odczytać” Całun Turyński, należy posiadać pewną wiedzę. – Zdarzało się, że ludzie, patrząc na płótno dziwili się, że Pan Jezus miał tak duże kości, biorąc za ich odbicie ślady nadpaleń i zagięcia. Dlatego wszystko to staram się wiernym wyjaśnić – opowiada ks. Zbigniew Dudek.

Kopia Całunu Turyńskiego wystawiana jest w kościołach na oświetlonym stelażu. Rozwieszone płótno, pomimo że jest to tylko kopia, robi na oglądających, uczestnikach rekolekcji wielkopostnych, wielkie wrażenie. Ludzie w naturalnym odruchu przyklękają, a nawet całują płótno. Rekolekcjonista nie obawia się, że pokazywanie repliki Całunu Turyńskiego może przesłonić prawdziwe orędzie Ewangelii. – Ojciec Święty Jan Paweł II nazwał Całun Turyński piątą Ewangelią. Opowiadając zatem historię Całunu, opowiadam Ewangelię – zaznacza ks. Zbigniew Dudek. Rekolekcje z Całunem Turyńskim w Wielkim Poście są niezwykłym przeżyciem. Człowiek musi uklęknąć i podziękować Panu Bogu za tę niezwykłą ofiarę krzyżową.

Reklama

Najbardziej znany benedyktyn w kraju

Z kolei Sosnowiecka Rada Rycerzy Kolumba na wielkopostne warsztaty, które prowadzili muzycy z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego oraz Paweł Bębenek, zaprosili schole, chóry, organistów oraz wszystkich zainteresowanych muzyką liturgiczną. Gościem specjalnym, który głosił konferencje, był o. Leon Knabit OSB.

Warsztaty odbyły się w dn. 13-15 marca w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu. O. Leon Knabit OSB to jeden z najbardziej znanych benedyktynów w Polsce. Od 1958 r. mieszka w Opactwie w Tyńcu. Wcześniej był księdzem diecezjalnym diecezji siedleckiej. To człowiek wielkiego formatu, obdarowany niegasnącym uśmiechem i ciepłem, którym dzieli się z każdą napotkaną osobą. Jest asystentem kościelnym Stowarzyszenia Ruch Kultury Chrześcijańskiej Odrodzenie. Od 1993 r. występuje w programach telewizyjnych i radiowych. Napisał ok. 35 książek i wiele artykułów. Prowadzi liczne rekolekcje, także dla Polaków za granicą.

„Bóg nie umarł” i nie tylko

Na uwagę zasługuje też projekt: „Rekolekcje w kinie”, skierowany do księży, katechetów, młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, który ma na celu poszerzyć możliwość organizacji dodatkowych zajęć w ramach organizacji wielkopostnych rekolekcji szkolnych.

W ramach programu, w dniach: 23 marca (poniedziałek) i 30 marca (poniedziałek) 2015 r. o godz. 10 będą wyświetlane filmy: „Bogowie” w reżyserii Ł. Palkowskiego, „Carte Blanche” w reżyserii J. Lusińskiego oraz „Bóg nie umarł” w reżyserii H. Cronks’a. Obrazy filmowe zaprezentowane w ramach projektu mają uwrażliwić odbiorcę na wartości ludzkie i religijne, a także skłonić do refleksji o tym, co w życiu jest najważniejsze.

Reklama

Zapisy do udziału w projekcie „Rekolekcje w kinie” należy kierować telefonicznie, pod numer: 512-804-485, w dniach – poniedziałek w godz. od 14 do 15; wtorek w godz. od 14 do 15 oraz czwartek w godz. od 13 do 15. Przy zgłoszeniu należy podać datę, tytuł filmu na który grupa się wybiera, liczbę osób, opiekunów, nazwę szkoły oraz numer telefonu kontaktowego. Cena biletu to tylko 8 zł, z czego część środków finansowych przeznaczona jest na wsparcie projektu „Bilet dla brata”. Kupując bilet na film pomagamy młodzieży z terenów wschodniej Europy przybyć do Polski w 2016 r. na Światowe Dni Młodzieży i spotkanie z papieżem Franciszkiem.

Gimnazjalista Paweł Sołtysik, który był już w kinie na jednym z wyżej wymienionych filmów, jest przekonany, że jest to dobra forma spotkań rekolekcyjnych, a raczej ich uzupełnienie. – W ten sposób dotykamy kultury, na którą wielu z nas nie ma czasu. Można powiedzieć, że kino rozwija człowieka, a film, który obejrzałem – „Bóg nie umarł”, zmusił wielu do refleksji i myślenia – opowiada gimnazjalista.

2015-03-19 11:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rekolekcje - warsztaty dla rodzin ofiar przemocy i wypadków komunikacyjnych

Stowarzyszenie "Przejście" i Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie zaprasza na rekolekcje - warsztaty dla rodzin ofiar przemocy i wypadków komunikacyjnych oraz innych wypadków losowych.

Więcej ...

Wędrówka z Małym Księciem. Jasełka w szkole sióstr zmartwychwstanek

2023-02-01 13:09

Maciej Orman/Niedziela

Publiczną Szkołę Podstawową im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie 1 lutego odwiedził Mały Książę, aby podczas jasełek wraz z uczniami klas drugich wędrować w poszukiwaniu Miłości.

Więcej ...

Petrosillo: wizyta papieża w Afryce może rzucić światło na obecne tragedie

2023-02-01 18:21

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Mówimy o dwóch kryzysach niestety zapomnianych i trwających już od dłuższego czasu” – podkreśla Marta Petrosillo, dyrektor ds. komunikacji w Caritas Internationalis zapytana o sytuację w Demokratycznej Republice Konga oraz Sudanie Południowym. Kraje, do których wybiera się Papież, przeżywają czas wewnętrznych konfliktów oraz ubóstwa. Ponieważ w mediach o tych problemach się nie wspomina, wizyta Franciszka może stanowić ważny punkt przypominający o przeżywanych tam tragediach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Zmarł Leonard Pietraszak

Wiadomości

Zmarł Leonard Pietraszak

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...