Reklama

Edytorial

Zrzucamy maski, otwieramy serca

Niedziela Ogólnopolska 13/2015, str. 3

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mija dziesiąta rocznica narodzin dla nieba Jana Pawła II. W dniach jego odchodzenia centralnym punktem świata stało się okno na trzecim piętrze Pałacu Apostolskiego w Watykanie. Świat wtedy jakby się zatrzymał. Ludzie, coraz szczelniej wypełniający watykański Plac św. Piotra, w skupieniu oczekiwali na spotkanie nieba z ziemią, które nastąpiło 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37. Do umierającego Papieża Polaka docierał z zewnątrz modlitewny śpiew. Ojciec i przyjaciel młodych ludzi powiedział na łożu śmierci: „Szukałem was, a teraz wy przyszliście do mnie... I za to wam dziękuję”. Na kartce zdążył napisać: „Jestem radosny, wy także bądźcie. Módlmy się razem z radością. Wszystko powierzam Pannie Maryi”. Na koniec wyszeptał jeszcze: „Pozwólcie mi odejść do Pana”. Przechodził do drugiego życia na oczach świata. To były rekolekcje w wymiarze całego globu. A potem odbył się największy w dziejach pogrzeb, z okrzykami: „Santo subito!” – Święty natychmiast!

Posłuchaj: Edytorial 13/2015

W najnowszej „Niedzieli” przypominamy, że to Jan Paweł II ustanowił w Kościele 30 lat temu Światowe Dni Młodzieży, które w Niedzielę Palmową 29 marca 2015 r. są obchodzone w diecezjach i prowadzą ku ostatniemu etapowi drogi przygotowań do najbliższego wielkiego światowego spotkania młodzieży z papieżem Franciszkiem – w Krakowie w 2016 r. „Ta pielgrzymka młodzieży poprzez kontynenty pod przewodnictwem Następcy św. Piotra była inicjatywą naprawdę opatrznościową i proroczą. (...) Niech święty Papież, patron Światowych Dni Młodzieży, wstawia się za naszym pielgrzymowaniem do jego Krakowa” – czytamy w orędziu papieża Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Młodzieży, zatytułowanym: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5, 8).

Ewangeliczne błogosławieństwa z Kazania na Górze są przewodnikiem na kolejnych etapach pielgrzymowania do Krakowa z krzyżem ŚDM, który został posłany przez Jana Pawła II do młodzieży całego świata, a teraz właśnie wraz z ikoną Matki Bożej wędruje po Polsce. „Wspólnie odkryliśmy rewolucyjne znaczenie błogosławieństw oraz stanowcze wezwanie Jezusa, abyśmy odważnie zaangażowali się w przygodę poszukiwania szczęścia” – pisze papież Franciszek w orędziu do młodych i uświadamia im, że w Chrystusie znajduje się całkowite spełnienie marzeń o dobru i szczęściu, tak często rujnowanych przez fałszywe obietnice świata. Wzywa za Janem Pawłem II, aby zrzucać maski, które zakłamują życie. „Okres młodości jest czasem, kiedy rozwija się wielkie bogactwo uczuciowe obecne w waszych sercach, głębokie pragnienie prawdziwej miłości, pięknej i wspaniałej” – czytamy w orędziu. „Czy nie czujecie, że wasze serca są niespokojne i zawsze szukają dobra, które mogłoby zaspokoić pragnienie nieskończoności?” – pyta papież Franciszek i wskazuje, że najcenniejszym dobrem, jakie możemy mieć w życiu, jest nasza relacja z Bogiem. A wspomniana w papieskim orędziu św. Teresa z Ávila, której 500. rocznicę urodzin właśnie obchodzimy, podpowiada nam: „Trzeba umieć chwytać Pana Boga za serce. To jest Jego słaba strona”. Wszyscy – nie tylko młodzi – odważmy się być szczęśliwi, żyjąc ze świadomością, że „chrześcijaństwo to nie seria zakazów, tłumiących nasze pragnienia szczęścia, ale plan życia, który może zafascynować nasze serca!”. Bóg sam wystarczy do pełni szczęścia – „Solos Dios basta”. Chwytajmy więc Boga za serce...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2015-03-23 19:24

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

Patron mądrych wyborów – św. Stanisław Biskup Męczennik

Figura św. Stanisława, Kraków Skałka

Figura św. Stanisława, Kraków Skałka/fot. Bożena Sztajner/Niedziela

Figura św. Stanisława, Kraków Skałka

Dobrze się stało, że tegoroczne obchody święta głównego patrona Polski – św. Stanisława Biskupa Męczennika odbywają się tuż przed ważnymi wyborami w Polsce. Wspomnienie krakowskiego biskupa pokazuje bowiem, że można być duchownym, mężem stanu, a jednocześnie nie kłaniać się żadnej ziemskiej władzy.

Więcej ...

Niemcy: 2,5 roku więzienia za kradzież pektorału Benedykta XVI

2024-05-08 13:02

Grzegorz Gałązka

Mężczyzna, który w czerwcu ubiegłego roku ukradł krzyż pektoralny papieża Benedykta XVI z kościoła w Traunstein w Górnej Bawarii, został skazany na dwa i pół roku więzienia. Tak orzekł sąd rejonowy w Traunstein w Górnej Bawarii, podała agencja KNA. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...