Reklama

Niedziela 13/2015

Szczegółowy spis treści

3

Zrzucamy maski, otwieramy serca

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Mija dziesiąta rocznica narodzin dla nieba Jana Pawła II. W dniach jego odchodzenia centralnym punktem świata stało się okno na trzecim piętrze Pałacu Apostolskiego w Watykanie. Świat wtedy jakby się zatrzymał.

Prezydent wszystkich Polaków?

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Miałem wielką nadzieję, że prezydent RP Bronisław Komorowski nie podpisze ustawy ws. ratyfikacji konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Uważałem go za katolika – zgodnie z tym, co o sobie mówił – który bierze pod uwagę także głosy polskich biskupów

z Watykanu
4

Z Watykanu

ze świata
5

Ze świata

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie”

Islamscy terroryści zorganizowali 18 marca br. atak na Narodowe Muzeum Bardo w Tunisie.

z ostatniej chwili
7

Górnictwo pójdzie z torbami

Wojciech Dudkiewicz

Poparcie przez szefów rządów krajów Unii Europejskiej strategii budowy unii energetycznej w zaproponowanym kształcie – opierającej się m.in. na dekarbonizacji gospodarki – zagraża górnictwu i całej polskiej gospodarce.

Górnictwo na łopatkach

(not. wd)

Prezydent odSKOKuje

(wd)

Jednopłciowi rodzice

(wd/KAI)

Rządowy projekt ustawy o stosowaniu in vitro otwiera homoseksualistom drzwi do rodzicielstwa – wynika z analizy ks. prof. Ireneusza Wołoszczuka, sędziego Trybunału Arcybiskupiego w Strasburgu.

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Bp Edward Janiak konfratrem Zakonu Paulinów

Jolanta Kobojek

Biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka włączono 21 marca br. do Konfraterni Zakonu Paulinów. Uroczystość odbyła się w Wieruszowie podczas Mszy św. sprawowanej w sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego Pięciorańskiego, w którym posługują ojcowie paulini.

z Polski
9

Z Polski

temat numeru: Powrót do Domu Ojca • 10. rocznica
10-14

Nikt nie odchodził w taki sposób

Milena Kindziuk

Była sobota 2 kwietnia 2005 r. Świat zamarł. W ciszy. Szlochu. Modlitwie. Już wtedy wiedzieliśmy, czuliśmy, że po śmierci Jana Pawła II nic już nie będzie takie samo, że coś się na zawsze skończyło. Że uleciał kawałek także naszego życia

Listy do Papieża w niebie

(Red.)

Tamtego kwietniowego wieczoru, w wigilię święta Bożego Miłosierdzia, zgromadziliśmy się na Placu św. Piotra, pod papieskim oknem, by towarzyszyć mu w ostatniej drodze. I kiedy wstępował do domu Pana, przesuwaliśmy paciorki różańca, byliśmy przekonani o jego świętości...

15

Spotkanie ze świadkiem cierpiącego Chrystusa św. Janem Pawłem II

s. Maria Goretti Nowak ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości

2 kwietnia br., w Światowym Roku Życia Konsekrowanego, przypada 10. rocznica śmierci świętego Polaka Jana Pawła II. Z tej okazji postanowiłam napisać krótkie wspomnienie o spotkaniu ze św. Janem Pawłem II 16 stycznia 2005 r.

temat numeru: Powrót do Domu Ojca • 10. rocznica
16-19

Papież, który zmienił świat

Z Arturo Marim rozmawia Lidia Dudkiewicz

O pierwszym spotkaniu papieskiego fotografa z Janem Pawłem II, o Polsce widzianej z okien poloneza i o tym, dlaczego miliony wpatrywały się w „biały punkcik” – z Arturo Marim rozmawia Lidia Dudkiewicz

Papież, który przekraczał próg nadziei

Grzegorz Polak

„Pielgrzym nadziei”, „Prorok nadziei”, „Dawca nadziei” – tymi tytułami obdarzono go za życia. Co powiedziałby nam, swoim rodakom, dzisiaj, gdy sytuacja polityczna jest niepewna, za naszą miedzą toczy się wojna, a potężny sąsiad na Wschodzie być może stoi na progu niewyobrażalnego kryzysu wewnętrznego, który będzie rzutować na nasze poczucie bezpieczeństwa

mówi kard. Stanisław Dziwisz
20-21

Jest entuzjazm!

Z kard. Stanisławem Dziwiszem rozmawia Maria Fortuna-Sudor

O idei ŚDM, ich historii i najbliższej przyszłości z metropolitą krakowskim kard. Stanisławem Dziwiszem rozmawia Maria Fortuna-Sudor

św. Teresa Wielka z Ávila • 500. rocznica urodzin
22-23

Człowiek pióra i czynu

Anna Janowska

Z jednej strony lubiła zastanawiać się nad sprawami Bożymi i rozmawiać o Bogu, z drugiej – jak napisała – wiodła życie przeciętne i dalekie od doskonałości.

Europa nie może milczeć • petycja
24-25

Szósta Rana Chrystusa

Ks. Marek Łuczak

W parafiach znane jest nabożeństwo do Pięciu Ran Chrystusa. Podczas Triduum Paschalnego warto pamiętać o jeszcze jednej krwawiącej ranie, którą są cierpienia współczesnych chrześcijan.

Kościół • relikwie
26-27

Kościół w cierniowej koronie

Ks. Krystian Gawron

Cierniowa Korona Pana Jezusa jest jedną z najważniejszych relikwii. Okalała ona bowiem głowę Zbawiciela w czasie Jego zbawczej męki. Przechowywana jest w katedrze Notre Dame w Paryżu.

27

Rekolekcje duszpasterzy emigracyjnych

Ks. Wiesław Wójcik TChr – Dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego

Ponad 100 księży z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, posługujących rodakom we Francji, Włoszech, w Hiszpanii, Grecji, Anglii, Walii, Szkocji, Irlandii, Irlandii Północnej, Niemczech, Holandii i na Węgrzech, odbyło w Wielkim Poście 2015 r. kapłańskie rekolekcje.

Wielki Tydzień
28-31

Najważniejszy Tydzień

Ks. Jacek Molka

Niedziela Palmowa rozpoczyna w kościelnej liturgii Wielki Tydzień. Rozważamy w nim wydarzenia związane z męką Pana Jezusa, poczynając od pamiątki Jego mesjańskiego pojawienia się w Jerozolimie, a kończąc na przeżywaniu Wigilii Paschalnej.

Triduum ze świętymi

Agnieszka Bugała

Święte Triduum to dni wielkiej Obecności i... Nieobecności Jezusa

Wieruszów • u Pana Jezusa Pięciorańskiego
32-33

Boże Miłosierdzie w Jego Ranach

Anna Wyszyńska

Wielki Tydzień jest szczególnym czasem rozważania drogi Jezusa na Golgotę i Jego śmierci krzyżowej. Od ponad sześciu wieków przewodnikiem w rozpamiętywaniu męki, śmierci i zmartwychwstania Syna Bożego jest obraz Pana Jezusa Pięciorańskiego w sanktuarium Ojców Paulinów w Wieruszowie.

34

Schowani w półmroku

Ks. Krzysztof Pawlina

Kiedy próbujemy odnaleźć zagubiony przedmiot, zapalamy w domu wszystkie światła, niekiedy bierzemy do ręki latarkę i zabieramy się do szukania. Jak w naszym życiowym bałaganie odnaleźć siebie? Także trzeba zapalić światło

wiara i życie
35

Jak pachnie nard nad Nilem?

Ks. Mariusz Rosik

Niewielka miejscowość, której nazwę tłumaczy się jako „dom biednych”, była świadkiem interesujących wydarzeń w życiu Jezusa. W Betanii mieszkała zaprzyjaźniona z Jezusem rodzina, a dokładniej dwie siostry i brat – Maria, Marta i Łazarz.

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia
36-37

Wjazd Jezusa do Jerozolimy

Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa

doktorat h.c. kard. Dominik Duka
38

Prymas Czech honorowym doktorem

Artur Stelmasiak

Uroczystość nadania doktoratu honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie kard. Dominikowi Duce OP odbyła się 16 marca br. z udziałem Episkopatu Polski w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie. Wzięli w niej także udział rektorzy warszawskich uczelni wyższych i przedstawiciele Ambasady Republiki Czeskiej w Polsce

Przyjedziemy do Krakowa na ŚDM

rozmowa „Niedzieli"
40-41

Pierwsza salwa w tej wojnie?

Z posłem Antonim Macierewiczem rozmawia Mateusz Wyrwich

Z posłem Antonim Macierewiczem – przewodniczącym Zespołu Parlamentarnego ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy Tu-154M z 10 kwietnia 2010 r. – rozmawia Mateusz Wyrwich

Sandomierz • konferencja • relacje chrześcijańsko-żydowskie
42

Pielęgnujmy ten dialog

Ks. Adam Stachowicz

– Rewolucyjny, przełomowy charakter deklaracji „Nostra aetate” polegał na tym, że wyznaczyła ona Kościołowi nowy kierunek w relacjach z żydami: zobaczmy, co nas łączy, zauważmy, że Nowy Testament jest zakorzeniony w Starym – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz.

rozmawiamy o rolnictwie
44-45

Niezrozumiane protesty

Z dr Barbarą Fedyszak-Radziejowską rozmawia Wiesława Lewandowska

O zagrożeniu bezpieczeństwa żywnościowego i spisywaniu polskiego rolnictwa na „unijne straty” z dr Barbarą Fedyszak-Radziejowską rozmawia Wiesława Lewandowska.

fakty • opinie
46

Główny aferzysta nazywa się Bierecki?

Czesław Ryszka, Pisarz i publicysta senator RP w latach 2005-11 i od 2015 r.

Dlaczego KNF zamiast zająć się przekrętami w postaci polisolokat, kredytami we frankach, aferą Amber Gold, utytłała w błocie senatora Biereckiego?

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
46

Udaremniony zamach

(pr)

Dzień Papieża

(pr)

Twarde stanowisko Chin

(pr)

Ocena dwóch lat

(pr)

Gubią religię

(pr)

48

Kto nami rządzi?

Alina Czerniakowska

Polaku, dlaczego milczysz?

Zdzisław Skotnicki

Pan Niedziela był jeszcze oszołomiony tym, co zobaczył na scenie. Prostacki humor z okolic rynsztoka, słownictwo koszarowe i szambo, jeżeli chodzi o samą treść sztuki. Jednym słowem – bulwarowe dzieło przykrojone na miarę przeciętnego głupka.

felietony
49

PO w krainie kangurów

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Nie chcesz, aby „bracia” z Moskwy złożyli Ci niezapowiedzianą wizytę? Wstąp do nowoczesnej Obrony Terytorialnej.

Banał, frazes i korek na zakopiance

Marian Salwik

Turniej szachowy duchowieństwa

rodzina • 5. rocznica śmierci Piotra Molli
50-51

Złoty tatuś

Krystyna Zając

W dniu 3 kwietnia 2015 r. mija 5. rocznica śmierci inż. Piotra Molli, męża św. Gianny. Jak sam mawiał, w jego życiu były różne chwile, również te, które przyniosły mu radość.

Świadectwo Pierluigiego – syna Świętej

Pierluigi Molla

Tata zawsze obejmował mnie swoim uczuciem, był osobą, wokół której kręcił się cały mój świat. Był osobą, która umiała pocieszać, wspierać i utwierdzać mnie w każdym moim życiowym wyborze. Był w tym zawsze bardzo delikatny.

rodzina • in vitro
52-53

In vitro w konfesjonale

Ks. Arkadiusz Olczyk

Czy z in vitro trzeba się spowiadać? Oczywiście, że tak. To, co jest sprzeczne z prawem Bożym i moralnością chrześcijańską, jest grzechem. W tym wypadku, z racji poważnej materii, chodzi o grzech śmiertelny.

rodzina • poradnik
54

Mamona

Michał Piekara

Jest jeden szczególny wróg mężczyzny, z którym walczy on przez większość swego życia.

55

Do częstochowy na rowerach przez Polskę i Słowację

Ks. Mariusz Nowak – Prezes KKS ALPIN

konwencja przemocowa
56

Śmiertelny demontaż wartości

Antoni Szymański, socjolog, członek Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę umożliwiającą ratyfikację przemocowej konwencji CAHVIO. Jesteśmy zatem bliżej ostatniego aktu w tej sprawie, jakim może się okazać ratyfikacja konwencji.

„Doonby. Każdy jest kimś”. Film z przesłaniem pro-life

(Red.)

Co by było, gdyby człowiek, który wpłynął na życie wielu osób, nigdy się nie urodził? Film „Doonby. Każdy jest kimś” pokazuje problem aborcji w niespotykany dotąd sposób. Premiera kinowa filmu w Polsce miała miejsce 27 marca br.

Niedziela Młodych
58-61

Lenistwo

Karolina Mysłek

Siedem grzechów głównych: pycha, chciwość, zazdrość, gniew, nieczystość, łakomstwo, lenistwo. Który popełniasz najczęściej, a który nie dotyczy Cię w ogóle? Czy masz odwagę stanąć w prawdzie?

Poszukaj szczęścia

Agnieszka Chadzińska

Pragnienie oddychania jest pierwsze, zanim pojawi się w nas myśl, słowo, krok. Na długo, zanim zaczniemy coś rozumieć, nabieramy pierwszy łyk powietrza, a on nam otwiera oczy, budzi krzyk, ruch, każe czuć...

W drodze do Jerozolimy

km

Pan Jezus zdążał do Jerozolimy dokładnie w tym samym okresie, w którym ja tam byłam.

film • „Życie po cudzie"
62

To przyszło z nieba

Tadeusz Szyma

Jeśli życie jest cudem – a jest nim niewątpliwie – to życie po doświadczeniu cudownego uzdrowienia jest cudem w dwójnasób, cudem do potęgi.

kultura
63

„Piąte: nie odchodź” – film o aniołach

O. Michał Legan OSPPE

Z reżyserką Katarzyną Jungowską rozmawia o. Michał Legan OSPPE.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Q’arto Mondi”

W Poznaniu w kwietniu swoje święto będzie obchodzić kwartet smyczkowy.

listy do „Niedzieli"
64

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Trzecia droga

różne
65

Kalendarium 29 III – 4 IV 2015

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

66-75

W tym numerze znajdziesz:

Karta, która ratuje życie

Redakcja „Niedzieli”

W następnym – świątecznym numerze „Niedzieli” nasi Czytelnicy znajdą specjalną Kartę Życia. To wspólna inicjatywa „Niedzieli” i SKOK ubezpieczenia

Wielkanoc • dodatek kulinarny
dod. 02-dod. 16

Żur wielkanocny

Gomółki

Chrzan po litewsku

Jajka z awokado

Roladki z szynką

Sałatka wielkanocna

Sałatka z kurczakiem i pomarańczą

Sałatka słoneczna

Warkocz z polędwiczek

Palemki z kurczaka

Babka z białek

Mazurek

Kora

Mech

Wielkanoc • dodatek kulinarny

Jolanta Marszałek, Grażyna Kołek

Spis treści

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Ulice pełne świadectwa

Mariusz Rzymek

Dnia 13 marca od powitania znaków Światowych Dni Młodzieży – krzyża i ikony Matki Bożej „Salus Populi Romani” – rozpoczęto w kościele św. Józefa w Bielsku-Białej nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

Post – powrót do Boga i długowieczności

Z Markiem Zarembą – promotorem postu i kaszy jaglanej, blogerem i autorem książki kulinarnej – rozmawia Mariusz Rzymek

Stanął pod krzyżem. Pamiętamy o św. Janie Pawle II

Monika Jaworska

Zbliża się kolejna rocznica pamiętnego dnia, kiedy Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca. Było to 10 lat temu. Niektórzy wspominają ten dzień, jakby to było wczoraj

Niedziela częstochowska

Prawdy Niedzieli Palmowej

Ks. Ireneusz Skubiś

Niedziela Palmowa jest okazją do zamanifestowania poparcia dla Jezusa Chrystusa, który jako Król wjeżdża w chwale do Jerozolimy.

Ekstremalna Droga Krzyżowa

Edyta Kopczyńska

Dlaczego ekstremalna? Czy rzeczywiście skrajnie trudna i niebezpieczna? A nie wystarczy w kościele albo ulicami miasta?

Szturmujemy Niebo w Radomsku

Jowita Kostrzewska

W niedzielę 15 marca koordynatorzy Dzieła Modlitwy „Szturmujemy Niebo” nawiedzili parafię św. Lamberta Biskupa i Męczennika w Radomsku, by razem z członkami Wspólnoty „Betel”, w ramach wielkopostnego Dnia Skupienia, uczestniczyć we wspólnej Eucharystii

Niedziela podlaska

Zaufać Bogu jak św. Józef

Anna Mularska

W dniach 13-15 marca w Podlaskim Centrum Dialogu w Drohiczynie odbył się kurs „Józef” zorganizowany przez Szkołę Nowej Ewangelizacji Diecezji Drohiczyńskiej

Ksiądz z Podlasia doktorem Oksfordu

Dariusz Parczewski, Oksford

Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy. Jadę na ceremonię wręczenia tytułów naukowych studentom Uniwersytetu Oksfordzkiego. Wśród nich ks. Pawła Rytela-Andrianika

Nie daj się zwyciężyć złu...

Ewa Jakubik

W dniach 12-15 marca w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni odbywały się rekolekcje wielkopostne, których patronem był bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

Niedziela kielecka

Święty czas Triduum

Agnieszka Dziarmaga

W tych dniach celebrujemy Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa, gdzie żywa wiara i uczestnictwo w obrzędach Kościoła łączą się z opowiadaniem językiem symboli o rzeczywistości ofiary Syna Bożego.

Najświętsza Maryja Panna z Wysocic

Katarzyna Dobrowolska

Wizyta w kościele pw. św. Mikołaja w Wysocicach, ukrytym pośród pagórków Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej zostaje na zawsze w pamięci. Przekraczając próg świątyni, przenosimy się w tajemniczą przestrzeń sacrum, przesiąkniętą wielowiekową i niezwykłą historią.

Nocą, sam na sam z Bogiem

Katarzyna Dobrowolska

To była inna Droga Krzyżowa, ekstremalna – 37 kilometrów szlakiem czerwonym z Dąbrowy przez Świętą Katarzynę i Łysicę na Święty Krzyż, do dwunastu godzin pieszo

Niedziela małopolska

Opiekun Jezusa i... Krakowa

Małgorzata Cichoń

W uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, krakowianie modlili się m.in. w kościele Mariackim, gdzie w czasie Mszy św. z udziałem władz miejskich oraz samorządowych, kard. Stanisław Dziwisz zawierzył św. Józefowi organizację Światowych Dni Młodzieży 2016 r.

Nadzwyczajni

Małgorzata Cichoń

Już 10 lat w naszej archidiecezji służą nadzwyczajni szafarze. 28 marca kolejni z nich przyjmą błogosławieństwo w łagiewnickim sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Na czym polega ich misja? Opowiada Janusz Szarek – koordynator blisko 400 świeckich pomocników w udzielaniu Komunii św.

Człowiek potrzebuje braterstwa

Maria Fortuna-Sudor

W kolejne piątki Wielkiego Postu bazylikę św. Franciszka z Asyżu w Krakowie wypełniają wierni uczestniczący w nabożeństwie Piętnastu Stopni Męki Pańskiej. Ta forma wspólnej modlitwy ma swe korzenie w średniowieczu.

Niedziela lubelska

Ekstremalna Droga Krzyżowa

(buk)

W piątek 13 marca z Lublina po raz pierwszy wyruszyła Ekstremalna Droga Krzyżowa. Wzięło w niej udział ponad tysiąc osób.

Droga krzyża

Urszula Buglewicz

Z inicjatywy ks. Jerzego Poręby, proboszcza parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dąbrowicy, na przykościelnej skarpie powstała Kalwaria ze stacjami Drogi Krzyżowej. W niedzielę 22 marca br. poświęcił ją abp Stanisław Budzik

Czas na modlitwę i post

Urszula Buglewicz

Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Stróży gościła bp. Jana Sobiło. Biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie w dniach 15-18 marca wygłosił tu rekolekcje wielkopostne

Niedziela legnicka

24 godziny dla Pana

JN

Odpowiadając na prośbę Ojca Świętego, wspólnota parafii pw. św. Jana Sarkandra w Lubinie włączyła się w inicjatywę „24 godziny dla Pana”

W rodzinie Maryi

Monika Łukaszów

W trwającym Roku Życia Konsekrowanego prezentujemy na łamach naszego Tygodnika panoramę zgromadzeń zakonnych pracujących na terenie diecezji legnickiej. Tym razem chcemy przedstawić naszym czytelnikom Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, które już od wielu lat pracuje w naszej diecezji.

Niedziela łódzka

Miłość po błocie chodzi

Kl. Rafał Dobrowolski

Decyzją formatorów seminarium klerycy IV roku w wybrane niedziele tego roku akademickiego udają się do Zakładu Karnego nr 1 przy ul. Beskidzkiej w Łodzi. Pierwsza wizyta już za nami.

Misterium Męki Pańskiej ulicami miasta

DZ

Już po raz trzeci ulicami Łodzi przeszło Misterium Męki Pańskiej. Sceny z Ogrodu Oliwnego, Drogi Krzyżowej i Golgoty odegrała łódzka młodzież przygotowująca się do wolontariatu przy Światowych Dniach Młodzieży i klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego

To w drugim człowieku jest Chrystus

Z o. Tomaszem Nowakiem OP – przeorem łódzkiego konwentu dominikanów o tym, kto i dlaczego ma prawo działać w Kościele i czemu, pamiętając słowa Chrystusa: „Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni”, tak szybko dostrzegamy ułomności naszych bliźnich – rozmawia Anna Skopińska

Niedziela przemyska

Najpiękniejsza droga świata

Ks. Kazimierz Bełch

„Najpiękniejszą drogą świata” nazwano Drogę św. Jakuba prowadzącą do jego relikwii w Santiago de Compostela. Ta pątnicza droga była silnie rozgałęziona i mocno wydeptywana w średniowieczu.

Schronić się w cieniu krzyża

Zdzisław Wójcik

Wielki Post skupia nas na tematyce krzyża, bo jeśli jesteśmy uczniami Chrystusa i idziemy drogą, którą Bóg nam przygotował, to już jesteśmy zbawieni” – powiedział diecezjalny duszpasterz ds. trzeźwości ks. Adam Wąsik

Chrystus na osiołku

Arkadiusz Bednarczyk

Uroczysty wjazd Chrystusa do Jerozolimy w Niedzielę Palmową od stuleci jest inspiracją dla artystów, którzy temat ten wykorzystywali w swoich dziełach.

Niedziela rzeszowska

Zawsze szczęśliwe

S. Hieronima Janicka

Nazwę Felicjanki nadali tym siostrom mieszkańcy Warszawy, ponieważ często widzieli je modlące się z podopiecznymi przy ołtarzu św. Feliksa. A felix – znaczy szczęśliwy.

Bogiem wypełniał swe życie

28 marca minęła kolejna rocznica śmierci wielkiego biskupa, św. Józefa Sebastiana Pelczara. O losach tego niezwykłego człowieka z jaślanką, Zofią Kasprzyk, wnuczką Jana Pelczara – brata św. bp. Józefa Sebastiana, rozmawia Natalia Janowiec

Męka Pańska w sztuce

Arkadiusz Bednarczyk

Sprzyja pełniejszemu rozważaniu Męki Pańskiej. Niepiśmiennym ludziom w przeżywaniu Chrystusowego dramatu pomagały liczne zabytki sztuki sakralnej: obrazy, malowidła i figury oraz kaplice...

Niedziela sandomierska

Naśladując Chrystusa

Ks. Adam Stachowicz

Można przeżyć Drogę Krzyżową w kościele, siedząc w ławce i słuchając rozważań. Można na stojąco, siedząco, w samotności lub w tłumie ludzi. Każdy sposób jest inny, nie ma lepszych czy gorszych.

Poświęcenie izby pamięci sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła

Ks. Adam Stachowicz

Mija już rok od czasu rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego ks. Stanisława Sudoła. Na starej plebanii w Dzikowcu została otwarta i poświecona Izba Pamięci tego Sługi Bożego.

To już 8 wieków

Ks. Adam Stachowicz

W uroczystość św. Gertrudy, patronki parafii w Tarnobrzegu-Wielowsi, świętowano niecodzienny jubileusz 800 lat istnienia wspólnoty parafialnej.

Niedziela sosnowiecka

Aby dla wszystkich mi starczyło serca

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Z ks. Grzegorzem Gołuszką – nowym proboszczem parafii Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Olkuszu – rozmawia Agnieszka Raczyńska-Lorek.

Jubileusz parafii przy Naftowej

Piotr Lorenc

Z okazji 30. rocznicy utworzenia parafii Najświętszego Zbawiciela przy ul. Naftowej w Sosnowcu, bp Grzegorz Kaszak przewodniczył 15 marca uroczystej Mszy św. w świątyni parafialnej.

Zgromadzenie Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny

Ks. Tomasz Zmarzły

Podczas Mszy św. beatyfikacyjnej Zofii z Maciejowskich Czeskiej i Małgorzaty Łucji Szewczyk, kard. Angelo Amato mówił: „Święci czynią bardzo wiele dobra nie tylko w Kościele, lecz również w społeczeństwie. Oto dziedzictwo, które zostawiają nam obydwie Błogosławione: czynić dobro i czynić je dobrze”.

Niedziela świdnicka

Nasze wyzwolenie przez prawdę i dobro

Ks. Sławomir Marek

Z bp. Ignacym Decem, ordynariuszem diecezji świdnickiej, rozmawia ks. Sławomir Marek.

Olimpiada Teologiczna

Ks. Sławomir Marek

Etap Diecezjalny XXV Olimpiady Teologii Katolickiej przeprowadzony w czwartek 5 marca odbywał się pod hasłem:: „Sakramenty uzdrowienia i ich rola w życiu Kościoła”.

Jezus podczas Paschy

Bp Ignacy Dec

Dzisiaj patrzymy na Jezusa w dwóch szczególnych sytuacjach. Najpierw przyglądamy się Jego uroczystemu wjazdowi do Jerozolimy na święta paschalne, ale potem jesteśmy świadkami Jego cierpienia i śmierci krzyżowej.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Poznają dokumenty papieży

Bernarda Korycko, koordynator konkursu

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Szczecinie zorganizowało kolejną edycję Archidiecezjalnego Konkursu Papieskiego „Poznajemy dokumenty Papieży”.

Od Marszu do pieluch

Anna Pleskot

„Marsz dla Życia” w Szczecinie to wydarzenie zrzeszające blisko 20 tys. osób z różnych części miasta i jego okolic. Manifestacja jest organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” razem z różnymi grupami społecznymi naszej archidiecezji.

Nie zamykamy Jezusa w kościele

Iwona Borkowska, Radio PLUS Gryfice

7 marca br. na pl. Zwycięstwa w Gryficach odbył się happening ewangelizacyjny, którego celem było dotarcie z Dobrą Nowiną do każdego człowieka.

Niedziela toruńska

Pamięć o bł. ks. Stefanie Frelichowskim

Wojciech Wichnowski

Społeczność Zespołu Szkół w Chełmży w uroczysty sposób uczciła 70. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. W budynku, w którym obecnie mieści się Zespół Szkół, w latach 1923-31 Wicek uczył się w Męskim Gimnazjum Humanistycznym.

Miłość to Bóg

Aleksandra Wojdyło

Z ks. dr. Piotrem Pawlukiewiczem rozmawia Aleksandra Wojdyło.

Goście z Iraku

Oprac. Joanna Kruczyńska na podst. tekstów Katarzyny Cegielskiej

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu 10 marca gościli bp Basel Yaldo i ks. Douglas Bazi. Bp Basel Yaldo został uprowadzony przez fundamentalistów islamskich w 2006 r. w zemście za wygłoszony w Ratyzbonie referat papieża Benedykta XVI

Niedziela warszawska

Ksiądz na spowiedzi

Artur Stelmasiak

Kapłan, jak każdy grzesznik, też musi iść do spowiedzi. Trudniej samemu się spowiadać czy spowiadać innych?

Jan Paweł II rzecznikiem kobiet

(at)

Papież wielokrotnie dopominał się, aby odrzucić wszystko to, co sprawia, że kobiety są prześladowane i marginalizowane.

Papież zamiast bolszewika

Witold Dudziński

Świętemu Papieżowi-Polakowi dedykowano sporo ulic i placów, ale warszawska al. Jana Pawła II jest szczególna. Z niejednego powodu.

Niedziela wrocławska

Noc Konfesjonałów czas łaski

Magdalena Lewandowska

Od spowiedzi świat odciąga nas na wiele sposobów, często tłumaczymy się brakiem czasu z powodu pracy, domu, dzieci, a wieczorem świątynie zamknięte lub konfesjonały puste. W tym roku Kościół daje nam szczególną szansę i zachęca do wzięcia udziału w szóstej już edycji Nocy Konfesjonałów.

Podtrzymać kapłańskie ręce

Lilianna Sicińska

Kiedy 13-letnia kanadyjka Margaret O’Donnell zapadła w 1951 r. na chorobę Heine-Medina, medycyna nie umiała jej uleczyć. Sparaliżowana w wyniku postępującej choroby poruszała tylko głową.

Jan Paweł II wciąż żywy

Magdalena Lewandowska

Nauczaniem św. Jana Pawła II żyją na co dzień podopieczni, pracownicy i siostry ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, które prowadzą Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Dzieci w Jaszkotlu.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Hosanna Synowi Dawidowemu!

Ks. Krzysztof Hawro

Niedziela Męki Pańskiej, Niedziela Palmowa, Niedziela „Kwietna” lub „Wierzbna”. Takie nazwy tradycja nadała niedzieli rozpoczynającej Wielki Tydzień, w czasie którego Kościół sprawuje zbawcze misteria dokonane przez Chrystusa, począwszy od Jego mesjańskiego wjazdu do świętego miasta Jeruzalem.

Tak umierają tylko święci cz. 1

Adam Łazar

2 kwietnia 2005 r., godzina 21.37. To już 10 lat od śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. Wciąż powracam wspomnieniami do tamtych dni, gdy Papież Polak był razem z nami.

Po co czytać Biblię? – cz. 2

Ks. Krystian Malec

Powiedzieliśmy ostatnio, że relacja z Bogiem obecnym w Jego słowie, czyli Biblii, może nas doprowadzić do wolności. Oczywiście nie jest to jedyny powód, dla którego warto sięgać po Pismo Święte.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Medytacja z obrazem w tle

Katarzyna Jaskólska

Rekolekcje wielkopostne mogą wyglądać różnie, a ich miejscem nie zawsze musi być kościół. Te odbyły się w półmroku… galerii sztuki.

Pielgrzymując do grobu Pańskiego… w Żaganiu

Ks. Adrian Put

Wraz z początkiem Wielkiego Tygodnia szczególniej rozważamy tajemnice męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Za kilka dni rozpoczniemy w naszych kościołach stawianie dekoracji wielkanocnych. Pośród nich szczególne miejsce zajmie grób Pański.

Najpiękniejsza jest więź z Chrystusem

Kamil Krasowski

Z bp. Stefanem Regmuntem rozmawia Kamil Krasowski.

Reklama

Najpopularniejsze

Anita Włodarczyk: Wierzę w Boga, kocham Go, jestem Mu...

Anita Włodarczyk: Wierzę w Boga, kocham Go, jestem Mu...

Brązowy medalista olimpijski tuż po zdobyciu medalu...

Kościół

Brązowy medalista olimpijski tuż po zdobyciu medalu...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Ostatnia droga Franciszka

Niedziela Świdnicka

Ostatnia droga Franciszka

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Warszawa: Abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Polska

Warszawa: Abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu...

Historia

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu...