Reklama

Edytorial

Krew męczenników posiewem chrześcijan

Niedziela Ogólnopolska 16/2015, str. 3

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Głównym tematem najnowszego numeru „Niedzieli” jest pierwsze ludobójstwo XX wieku – rzeź Ormian sprzed stu lat, będąca pierwowzorem podobnych tragedii ludzkości, które miały miejsce później, a nawet odbywają się dzisiaj. Należy wiedzieć, że ludobójstwo Ormian było „modelem” dla Hitlera podczas eksterminacji Żydów.

Ambasador Armenii przy Stolicy Apostolskiej przytacza w „Niedzieli” wiele ważnych faktów dotyczących zbrodni dokonanej na Ormianach, o której milczy współczesny świat. Tragedia rozpoczęła się w Stambule 24 kwietnia 1915 r. W ramach eksterminacji Ormian wymordowano w imperium osmańskim ludzi nauki, księży, dziennikarzy, artystów, bankierów. Karawany deportowanych kobiet, dzieci i starców stanowiły pochody śmierci, kończące się obozami zagłady, komorami gazowymi bądź topieniem w Morzu Czarnym. Oblicza się, że czystka etniczna, trwająca do 1922 r., pochłonęła ok. 1,5 mln ofiar.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Trzeba wiedzieć, że Armenia jako pierwszy kraj na świecie ogłosiła chrześcijaństwo religią państwową już w 301 r., a więc wcześniej niż cesarstwo rzymskie. Jest to zatem dla nas, chrześcijan, bardzo ważne miejsce na ziemi.

Posłuchaj: Edytorial 16/2015

Pamięć o rzezi Ormian przywołał papież Franciszek, który 12 kwietnia br. w Bazylice św. Piotra w Watykanie sprawował Mszę św. w rycie ormiańskim, z udziałem m.in. wschodnich patriarchów i biskupów. Podczas tego wielkiego modlitewnego zgromadzenia wymienił wśród tragedii naszych czasów głównie nazizm i stalinizm. Wskazał na dzisiejsze ludobójstwo chrześcijan wynikające ze zbiorowej obojętności i Kainowego milczenia. Po raz kolejny zwrócił uwagę, że trwa trzecia wojna światowa, która postępuje „w kawałkach”. Codziennie jesteśmy przecież świadkami krwawych rzezi. Ojciec Święty zaapelował, że musimy usłyszeć krzyk wielu naszych współczesnych bezbronnych braci i sióstr, którzy „z powodu swojej wiary w Chrystusa lub przynależności etnicznej są publicznie okrutnie zabijani – ścinani, krzyżowani, paleni żywcem lub zmuszani do opuszczenia swojej ziemi”. Zaznaczył, iż tylko Bóg może odmienić otchłań grzechu, wypełniając ją swoim miłosierdziem.

Reklama

Zdecydowanie w obronie prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie i w innych częściach świata wystąpił ostatnio Jean d’Ormesson, sędziwy francuski pisarz światowej sławy. W jego ocenie, mamy obecnie do czynienia z bardzo mocnym ruchem przeciwko chrześcijanom. D’Ormesson napisał ostry apel, w którym napiętnował milczenie polityków i mediów we Francji wobec tragedii dotykającej wyznawców Chrystusa. Apel usłyszało wielu francuskich intelektualistów i polityków. Szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius obiecał poruszyć sprawę prześladowania chrześcijan podczas obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku.

„Niedziela” podpowiada, jakie działania my, Polacy, możemy podjąć w związku z prześladowaniem chrześcijan. W tych dniach nasza redakcja dostaje ogromne ilości listów. To podpisywana przez Czytelników petycja, zatytułowana „Europa nie może milczeć”. Protest ten wyraża zaniepokojenie cierpieniami chrześcijan i żądanie od polityków natychmiastowych działań dyplomatycznych. Gotowy tekst można znaleźć w „Niedzieli” nr 13/2015. Petycja, po podpisaniu, powinna być skierowana pod adresem „Niedzieli”, a my zbiorowo prześlemy korespondencję do przewodniczącego Rady Europejskiej w Brukseli.

Podziel się:

Oceń:

2015-04-14 12:43

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Archiwum prywatne

Historia Anny jest dowodem na to, że Bóg może człowieka wyciągnąć z każdej trudnej życiowej sytuacji i dać mu spełnione, szczęśliwe życie. Trzeba tylko się nawrócić.

Więcej ...

Współpracownik Apostołów

Św. Marek, ewangelista - męczeństwo ok. 68 r.

GK

Św. Marek, ewangelista - męczeństwo ok. 68 r.

Marek w księgach Nowego Testamentu występuje pod imieniem Jan. Dzieje Apostolskie (12, 12) wspominają go jako „Jana zwanego Markiem”. Według Tradycji, był on pierwszym biskupem w Aleksandrii.

Więcej ...

Kard. Dziwisz: O dziedzictwie Jana Pawła II nie wolno nam zapomnieć

2024-04-26 09:15

Karol Porwich/Niedziela

- O tym dziedzictwie nie wolno nam zapomnieć, bo byłoby to wielką szkodą dla Kościoła i społeczeństwa, borykającego się przecież z wieloma skomplikowanymi wyzwaniami. Wiele przenikliwych i jasnych odpowiedzi na trudne pytania możemy odnaleźć w nauczaniu Jana Pawła II. Trzeba tylko po nie sięgać - mówi kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni jego osobisty sekretarz, w rozmowie z KAI. Jutro przypada 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie,...

Kościół

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie,...

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...