Reklama

Niedziela 16/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Krew męczenników posiewem chrześcijan

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Głównym tematem najnowszego numeru „Niedzieli” jest pierwsze ludobójstwo XX wieku – rzeź Ormian sprzed stu lat, będąca pierwowzorem podobnych tragedii ludzkości, które miały miejsce później, a nawet odbywają się dzisiaj. Należy wiedzieć, że ludobójstwo Ormian było „modelem” dla Hitlera podczas eksterminacji Żydów.

drogowskazy
3

Naród czeka

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

10 kwietnia 2015 r. upłynęło 5 lat od tragedii smoleńskiej, katastrofy samolotu, wiozącego delegację na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim na uroczystości katyńskie. znakomitych patriotów, niosących w swych sercach piękną intencję – uczcić ofiary ludobójstwa sowieckiego w 70. rocznicę mordu katyńskiego. Stała się tragedia, rozbił się samolot.

z Watykanu
4

Z Watykanu

ze świata
5

Minął wiek od zagłady Ormian

(KAI/Ankara)

W Bazylice św. Piotra w Watykanie 12 kwietnia br. papież Franciszek przewodniczył Mszy św. w związku z 100. rocznicą ludobójstwa Ormian. Koncelebrował m.in. ormiański patriarcha katolicki Nerses Bedros XIX Tarmouni, a gośćmi liturgii byli dwaj katolikosi Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego – Garegin II i Aram oraz prezydent Armenii Serż Sarkisian. Śpiewy liturgiczne wykonywał chór ormiański.

Ze świata

Z wizytą w Kijowie przebywał prezydent Bronisław Komorowski. Zapowiedział, że Polska udzieli Ukrainie 100 mln euro kredytu na modernizację przejść granicznych i elektrociepłowni

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz portal Fronda.pl

Premier Grecji Aleksis Cipras spotkał się w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Jak ogłoszono, podczas rozmów zawarto kilka ustaleń dotyczących gospodarki: Grecja może wziąć udział w budowie gazociągu Turkish Stream z Rosji do Turcji, Moskwa może złagodzić embargo na towary z Grecji, a rosyjskie firmy będą uczestniczyć w prywatyzacji greckich przedsiębiorstw.

z ostatniej chwili
7

Pięć lat od tragedii smoleńskiej

Wojciech Dudkiewicz

Gdy na kilka dni przed piątą rocznicą katastrofy smoleńskiej pojawiły się nowe rzekomo fragmenty stenogramów rozmów z kokpitu samolotu prezydenckiego, trzeba było nie mieć wyobraźni, żeby uznać to jako zdarzenie niemające nic wspólnego z rocznicą.

Prawda o Smoleńsku

(not. wd)

Z przemówienia przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie

Z Jezusem w drodze

(wd)

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

z Polski
9

Z Polski

W przeddzień święta Bożego Miłosierdzia, 11 kwietnia br., święcenia biskupie przyjął ks. Marek Marczak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Uroczystościom sakry w archikatedrze łódzkiej przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, a współkonsekratorami byli: abp Celestino Migliore – nuncjusz apostolski w Polsce oraz arcybiskup senior Władysław Ziółek.

temat numeru: 100. rocznica męczeństwa Ormian
10

Bliskość papieża Franciszka z Kościołem ormiańskim

(W.R.)

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 12 kwietnia br., z okazji 100. rocznicy ludobójstwa Ormian, papież Franciszek odprawił w Bazylice św. Piotra w Rzymie Mszę św. w rycie ormiańskim.

temat numeru: 100. rocznica męczeństwa Ormian • wywiad z ambasadorem Armenii
10-12

Pierwsze ludobójstwo XX wieku

Z Mikayelem Minasyanem rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Z Mikayelem Minasyanem – ambasadorem Armenii przy Stolicy Apostolskiej – rozmawia Włodzimierz RędziochZ

przed 1050. rocznicą chrztu Polski
14-15

Św. Wojciech umocnił Kościół i państwo

Ks. Łukasz Jaksik

Niektórzy mówią, że przez śmierć św. Wojciecha chrześcijaństwo na naszych ziemiach wkroczyło do wielkiej polityki. Inni wprost przeciwnie – oskarżają politykę, że instrumentalnie potraktowała wiarę. Racji nie mają jednak ani jedni, ani drudzy

W Imię Ducha Świętego

Kolejna stacja przygotowań do 1050. rocznicy chrztu Polski XIX Spotkanie Młodych Lednica 2000 odbędzie się 6 czerwca 2015 r. pod hasłem „W Imię Ducha Świętego”. Będzie to trzecie spotkanie przygotowujące do 1050. rocznicy chrztu Polski. Poprzednie odbyły się pod hasłami „W Imię Ojca” i „W Imię Syna”.

150. rocznica urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej
16-19

Moją polityką jest miłość

Z przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego – m. Franciszką Sagun rozmawia ks. Ireneusz Skubiś

150. rocznica urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej

rozmawiamy o męczennikach
20-21

Czysta Ewangelia

Z o. Jarosławem Wysoczańskim OFMConv rozmawia Agnieszka Konik-Korn

W lutym 2015 r. papież Franciszek zatwierdził dekrety o męczeństwie polskich franciszkanów – o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, którzy 24 lata temu zostali zamordowani przez terrorystów z organizacji Świetlisty Szlak.

Ukraina widziana z Ameryki
22-23

Waszyngton na pomoc Ukrainie

Tomasz Winiarski

Podczas gdy Unia Europejska biernie przygląda się rozwojowi wypadków na Ukrainie, naiwnie licząc na to, że Władimir Putin wywiąże się z podpisanych traktatów, Stany Zjednoczone coraz poważniej biorą pod uwagę rozpoczęcie dostaw broni śmiercionośnej dla sił ukraińskich.

23

O Polsce i dla Polski

(akw)

W książce Jerzego Roberta Nowaka „Aby Polska Polską była” czytamy: „Był zawsze wielkim heroldem wolności, otwarcie upominając się o nią nawet w najgorszych czasach mroków stalinizmu”.

kwiecień – Miesiąc Pamięci Narodowej
24

Zawsze służyła prawdzie

Ks. Ryszard Umański, proboszcz częstochowskiej parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, jako kleryk poznał Annę Walentynowicz, z którą przyjaźnił się przez kolejne lata życia. W 2010 r. otrzymał zaproszenie do rządowego samolotu, który leciał na uroczystości do Katynia...

etyka w świecie nauki
26-27

Siódme: nie kradnij – Plagiat

Mateusz Wyrwich

Mimo nieuchronnej konsekwencji – pozbawienia pracy licencjackiej, magisterskiej czy doktorskiej, ale i uzyskanego na ich podstawie tytułu naukowego – absolwenci uczelni wyższych nad wyraz często sięgają po nie swoje dobro.

sylwetka • Helena Modrzejewska
28-29

Gołębica o orlich skrzydłach

Monika Hyla

W tym roku, w październiku, przypada 175. rocznica urodzin, a w kwietniu – 106. rocznica śmierci Heleny Modrzejewskiej – najpiękniejszej kobiety epoki, jak twierdzą koneserzy kobiecej urody.

30

Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię

Ks. Jacek Molka

Kościół w Polsce po raz siódmy przeżywa Tydzień Biblijny, pod hasłem roku duszpasterskiego, wzywającym do nawrócenia. Tradycyjnie rozpoczyna się on w trzecią Niedzielę Wielkanocną – 19 kwietnia i będzie trwał do 25 kwietnia. Podczas Tygodnia Biblijnego w sposób szczególny wracamy do źródła naszej wiary, którym jest Pismo Święte.

wiara i życie
31

Ten sam, lecz nie taki sam

Ks. Mariusz Rosik

Dziewięcioletnia Kasia była rezolutną i bardzo praktyczną dziewczynką. Kiedy w czasie przygotowań do I Komunii św. omawialiśmy spotkania Apostołów ze Zmartwychwstałym, śmiało zapytała: „Proszę księdza, gdy Pan Jezus przyszedł do uczniów mimo drzwi zamkniętych, potem jadł z nimi rybę, a potem wyszedł – mimo drzwi zamkniętych – to ryba została na ścianie czy nie?”.

Wszyscy jesteśmy misjonarzami

Na mocy chrztu św. przynależymy do Chrystusa i Kościoła. Kościół ze swej natury jest wspólnotą. Ważna jest zatem nasza osobista więź nie tylko z Chrystusem, ale także z innymi. Pan Bóg nie zbawia w pojedynkę, ale posługuje się wspólnotą Kościoła, który jest misyjny.

Pamięci Jana Pawła II

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia
32-33

Musiały się wypełnić zapowiedzi Pisma

Być świadkiem zmartwychwstania

O. Stanisław Jarosz OSPPE

Przyzwyczailiśmy się do faktu zmartwychwstania Jezusa, ale co zmartwychwstanie wnosi do naszego życia, do czego nas zobowiązuje? W dzisiejszej Ewangelii Jezus powiedział do uczniów: „w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jerozolimy.

poradnik duszpasterski
34

Spowiedź wielkanocna czy wielkopostna?

Odpowiada ks. Robert Grohs

Marcin: – Proszę księdza, dziś w kościele podczas Mszy św. usłyszałem – może po raz pierwszy tak wyraźnie – że my, wierzący, oczekujemy nie śmierci czy końca świata, ale „dnia zmartwychwstania”. A niedawno, chyba podczas sakramentu pokuty i pojednania, słyszałem, że mam udział w zmartwychwstaniu Jezusa. Jak to pogodzić?

felieton
35

Franciszek i Tomasz

Grzegorz Górny

Gdyby stanęli obok siebie, wyglądaliby niczym Don Kichot i Sancho Pansa. Jeden – chudy, wysoki, o nerwowych ruchach, zawsze niecierpliwy, ciągle wybiegający w przód; drugi – przysadzisty, spokojny, robiący wszystko bez pośpiechu i z namaszczeniem.

rozmawiamy o Polsce
36-37

GMO a neofeudalizm

Z Grzegorzem Wojciechowskim rozmawia Wiesława Lewandowska

O niebezpieczeństwie zniszczenia naturalnego rolnictwa na rzecz wielkich koncernów z Grzegorzem Wojciechowskim rozmawia Wiesława Lewandowska

fakty • opinie
38

Katolicyzm wybiórczy

Jan Maria Jackowski, Publicysta i pisarz, eseista, senator RP

Magisterium Kościoła jest jasne i oczywiste – katolik nie może głosować za in vitro.

38

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
39

Obojętność czy interesy?

(pr)

Wiara a zdrowie

(pr)

Schizma potrwa dłużej?

(pr)

Monitorują zagrożenia

(pr)

Katechumeni

(pr)

Zaostrzone środki bezpieczeństwa

(pr)

wielcy Polacy
40-41

Pogromca rakiet

Witold Iwańczak

Był kandydatem do Nagrody Nobla. Dzięki jego badaniom są dziś telefony komórkowe, których sam nie doczekał.

42

Aby się nie narazić

Alina Czerniakowska

Nawet święta w gronie bliskiej rodziny nie są wolne od obaw, zakazów, nakazów, co wolno, a czego lepiej nie mówić, jakich tematów raczej nie poruszać. „Lepiej rozmawiać o rzeczach ogólnych, nie o polityce” – pouczała serdecznie ciocia, zapraszając rodzinę na przyjęcie wielkanocne.

Cios za cios!

Zdzisław Skotnicki

Natłok wielu informacji zwalił się na głowę biednego Pana Niedzieli. A to świąteczne wiadomości, a to smoleńskie rewelacje, a to afery z kasami spółdzielczymi, a to na wschodzie raz wojna, raz pokój, a to rosyjskie prowokacje... A gdzie w tym wszystkim sprawa najważniejsza, życiowa: wybory prezydenckie? Gdzie się zapodział Andrzej Duda? Bronisław Komorowski, jaki jest, każdy widzi... Ale Duda?

felietony
43

Unia bez obywateli?

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Czy Komisja Europejska, niepochodząca z bezpośredniego demokratycznego wyboru, jest poza wszelką kontrolą?

Szczury w akcji

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

Sprawa smoleńska nie da się przykryć propagandowymi kłamstwami, choćby nie wiem, ile „szczurów” wpuściły w przestrzeń publiczną media mainstreamu

rodzina • problem in vitro
44-45

Człowiek wobec in vitro

Wanda Terlecka

Każda dyskusja dotycząca in vitro, prowadzona na różnych forach, bezwzględnie powinna opierać się na faktach. Wymienię jedynie pięć z nich, którym nie może zaprzeczyć nikt, kto ma zdrowy mózg, kto posiada choćby elementarną umiejętność myślenia (co zdobywa się z reguły u progu młodości) i kto nie jest w jakikolwiek sposób przekupiony po to, aby zaprzeczać prawdzie.

rodzina • poradnik
46

Tricki dla oszczędnych

Joanna Operacz

Jest takie złośliwe powiedzenie, że ludzie zachowują się racjonalnie dopiero wtedy, kiedy wyczerpią już inne możliwości. Nikt nie zaczyna stosować diety, jeśli nie musi zadbać o zdrowie czy figurę, ani nie segreguje śmieci, jeśli mu się to nie opłaca.

47

Wychowanie przez czytanie

Beata Kociołek, żona Macieja, mama Bernarda, Maxymiliana i Wojtusia

Czytanie książek stało się sztuką życia mojej rodziny. Te rozczytane chwile spędzone w rodzinnej atmosferze są dla nas bezcenne. Dzięki nim wzmacniamy więź z naszymi dziećmi, kształtujemy ich system wartości. Dziś kilka myśli na Światowy Dzień Książki.

opowiadanie wielkanocne dla dzieci
48-49

Opowieści mirry i aloesu

Aleksandra Polewska

Czy wiecie, dlaczego uczeni botanicy nie znają języka roślin? Bo gdyby go poznali, nie byliby w stanie pracować. Usłyszeliby bowiem natychmiast nadzwyczajne historie opowiadane przez ukryte w ich zielnikach zasuszone zioła, trawy i polne kwiaty albo i ułożone pod okiem mikroskopu pyłki brzozy, jodły czy sosny.

Niedziela Młodych
50-53

Czy winogrona mogą być kwaśne?

Ks. Arkadiusz Olczyk

Mam wrażenie, że nic mi się w życiu nie udaje. Nie mogę dojść do porozumienia z moim chłopakiem, z rodzicami też jestem na bakier. Przyjaciele zajęli się swoimi sprawami i swoim życiem, nawet nie wyślą SMS-a z pytaniem, co u mnie słychać. Nie potrafię się już modlić, chociaż kiedyś miałam z Bogiem świetną relację.

Nasz wybór

Wysłuchała Małgorzata Cichoń

Ma 25 lat, mieszka w Lublinie, z zawodu jest anglistką. Uczy się kochać Pana Boga, siebie i chłopaka. Dzieli się swoim świadectwem, dlaczego przed ślubem wybiera czystość „50 Twarzy Greya”. Tabletki „dzień po”. Wyzwania Ewy Chodakowskiej, by być piękną i chudą jak patyk. A po drugiej stronie mój najdroższy Chłopak – zaprzeczenie Greya, czysty do cna, kochający i szanujący moje ciało, choć tak bardzo niedoskonałe.

„Boża ReAnimacja”

Oprac. km

79. Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka na Jasną Górę

zamknięcie Roku El Greca
54

Obraz, który jest krzykiem do Boga

Ks. Marek Łuczak

Jakie obrazy należą w Polsce do najsłynniejszych? Obok „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci i „Krajobrazu z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta najcenniejszym obrazem w Polsce jest „Ekstaza św. Franciszka”. Na co dzień dzieło El Greca przechowywane jest w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach, gdzie 7 kwietnia br. odbyło się podsumowanie Roku El Greca

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Dziadek pilnie poszukiwany

Mieszkam na pięknym Podlasiu, pełnym cudów natury. Jestem samotnym emerytem, niezależnym finansowo. Chciałbym pomóc jakiejś rodzinie. Własnych dzieci nie mam, a więc i dziadkiem też nie jestem – a chciałbym być...

różne
57

Kalendarium 19-25 IV 2015

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

Czeka na naszą pomoc

58-67

Kotlety z kalafiora

Opracowała: Jolanta Marszałek

Ojciec Jan, kapucyn, który obecnie posługuje w Nowej Soli, od wielu lat jest zaprzyjaźniony z „Niedzielą”. Gdy odwiedza naszą redakcję, zawsze przywozi smakołyki wykonane przez swoje parafianki lub własnoręcznie. Umie i lubi gotować.

Biblioteka „Niedzieli” poleca

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Patriotyczne podsumowanie

Krzysztof Juraszek

Organizowany przez Akcję Katolicką naszej diecezji tegoroczny Przegląd Pieśni Patriotycznej będzie miał uroczyste podsumowanie 25 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” w Bystrej.

Wspominali Papieża Polaka

Monika Jaworska

Tegoroczny Wielki Czwartek był nie tylko szczególnym dniem ze względu na ustanowienie przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii, ale także ze względu na wspomnienie 10. rocznicy śmierci Jana Pawła II.

Czytający Jan Paweł II

MJ

Z racji 10. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II oraz zbliżających się kolejnych ważnych rocznic, jak 1. rocznica kanonizacji Papieża, w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej otwarto wystawę pt. „Jan Paweł II Wielki… czytelnik”.

Niedziela częstochowska

Którzy łakną sprawiedliwości – będą nasyceni (por. Mt 5, 6)

Ks. Ireneusz Skubiś

Sprawiedliwość to bardzo poważny temat zarówno od strony moralnej, jak i w sensie politycznym, gospodarczym itp. Jest takie określenie: sprawiedliwie jest oddać każdemu, co mu się należy.

Wdzięczność za wdzięczność

Lidia Dudkiewicz

Z wdzięcznością wszyscy przyjęli wielkanocne zaproszenie Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich i Urzędu Gminy w Mstowie.

Gidle – żywe miejsce cudów

Ks. Jacek Molka

400 lat temu do tej malowniczej miejscowości nieopodal Radomska Anna z Rusocic Dąbrowska, wdowa po kasztelanie wieluńskim, sprowadziła Ojców Dominikanów. Od tego czasu sprawują oni nieprzerwanie pieczę nad cudowną dziewięciocentymetrową kamienną figurką Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Niedziela podlaska

Wolontariusze KSM na Polach Mokotowskich

Monika Pietraszko – koordynator projektu „Kajakowy Patrol św. Franciszka II”

W ramach realizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej projektu „Kajakowy Patrol św. Franciszka II” dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 26 kwietnia będzie można spotkać Miasteczko Kajakowe na Światowym Dniu Ziemi w Warszawie.

Siostry Sercanki w Orli

Dariusz Horodecki

Sytuacja kościoła w XIX wieku na obszarze Królestwa Polskiego była niezwykle trudna. Pogorszyła się drastycznie po upadku powstania listopadowego. Car Mikołaj I przystąpił do rusyfikacji ziem polskich i uszczuplania praw katolików, a liczni duchowni podlegali represjom.

Śladami Chrystusa z pielgrzymuj.pl

Ewelina Trusiak

Pielgrzymka do Ziemi Świętej to marzenie chyba każdego chrześcijanina. Gdyby 5 lat temu ktoś powiedział mi, że będę w miejscu, w którym urodził się, żył i umarł Jezus Chrystus, nie uwierzyłabym.

Niedziela kielecka

Św. Wojciech, patron najstarszych kościołów

Agnieszka Dziarmaga

Świętego Wojciecha, pierwszego „rodzimego” męczennika, Kościół czci 23 kwietnia.

Wspomożycielka Wiernych i trzy bordowe róże

Katarzyna Dobrowolska

Pełczyska słyną z wizerunku Matki Bożej z Dzieciątkiem z ok. XVII wieku, otaczanego kultem przez mieszkańców.

Rozwijać dialog

Władysław Burzawa

Biskup Grzegorz Ryś był gościem przedostatniego dnia V Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich Simcha/Radość.

Niedziela małopolska

Pokazali świat Hioba

Maria Fortuna-Sudor

To było marzeniem artystów Lwowskiego Teatru Woskresinnia, aby przygotowany przez nich spektakl pt. „Hiob” pokazać jego autorowi – Karolowi Wojtyle.

Duszpasterska szansa

Małgorzata Cichoń

Znajomy kapłan narzeka, że ludzie niepoważnie podchodzą do chrztu swoich dzieci albo do własnego ślubu. Tymczasem, skoro te osoby już przychodzą do kancelarii, to czy nie można tego w sposób pozytywny wykorzystać?

Słowo będzie owocować

Agnieszka Konik-Korn

Od długiego już czasu nurtuje mnie pytanie, w jaki sposób współczesny, zabiegany człowiek może znaleźć czas i wewnętrzną mobilizację do tego, by częściej sięgać po Pismo Święte i prawidłowo je interpretować, lepiej rozumieć.

Niedziela lubelska

Nie zgasimy zniczy pamięci

Urszula Buglewicz

W piątkowy wieczór, 10 kwietnia, kilkaset osób zgromadziło się na pl. Litewskim oraz w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Lublinie, by uczcić pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej.

Ogniwa pokoleń zaproszonych do świętości

Grzegorz Jacek Pelica

Parafia pw. św. Małgorzaty w Olchowcu istnieje od ponad 550 lat. W wigilię Niedzieli Męki Pańskiej roku 2015 gimnazjaliści przyjęli sakrament dojrzałości chrześcijańskiej, a wierni mogli uczestniczyć w zakończeniu peregrynacji relikwii Krzyża, która była zwieńczeniem misji ewangelizacyjnych.

Nie wyobrażam sobie życia bez Boga i skrzypiec

Cezary Taracha

Z Karoliną Błędowską, z parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dąbrowicy, rozmawia Cezary Taracha.

Niedziela legnicka

Samarytańska wizyta dzieci

Ks. Waldemar Wesołowski

Nieść radość i uśmiech – to dewiza Szkolnego Koła Caritas działającego przy Szkole Podstawowej w Zbylutowie.

Wyśpiewali błogosławieństwa

Anna Zenka

W dniach 27-29 marca w Szkole Podstawowej nr 7 w Legnicy odbywały się warsztaty prowadzone przez znanych krakowskich muzyków – Pawła Bębenka i Huberta Kowalskiego w ramach przygotowań do legnickiego Marszu dla Życia i Rodziny.

Niedziela łódzka

Koronka na lądach, morzach i w przestworzach

Danuta Pawłowska

Zespół „Iskra Bożego Miłosierdzia”, działający przy kościele Księży Jezuitów w Łodzi, wraz z ks. Zbigniewem Stefaniakiem, kapelanem lotniska im. Chopina w Warszawie, oraz o. Edwardem Praczem, koordynatorem Regionalnego Apostolstwa Ludzi Morza dla Europy zapraszają do niecodziennej inicjatywy pielgrzymowania obrazów Jezusa Miłosiernego.

Maturzyści na Jasnej Górze

Dagmara Zalewska

Jak co roku po świętach Wielkanocnych maturzyści z archidiecezji łódzkiej pod opieką swoich duszpasterzy i katechetów udali się w pielgrzymce na Jasną Górę, by u tronu Matki wypraszać potrzebne łaski na pierwsze tak duże egzaminy w ich życiu i pierwsze dojrzałe decyzje.

Niedziela przemyska

Intronizacja obrazu Matki Bożej Niepokalanej Pani Przeworskiej

Bernardeta Wollek

W sanktuarium Bożego Grobu w Przeworsku 25 marca br. odbyła się uroczystość intronizacji obrazu Matki Bożej Niepokalanej Pani Przeworskiej.

Z pałacowych komnat na kościelną ambonę

Arkadiusz Bednarczyk

17 maja 1820 r. w koszarach wojskowych na tzw. Sztermerówce w Łańcucie ktoś zaprószył ogień. W ciągu kilku godzin miasto stanęło w płomieniach.

Niedziela rzeszowska

O uzdrowienie duszy i ciała

Natalia Janowiec

W kościele Farnym w Jaśle 25 marca odbyła się kolejna Msza św. z modlitwami o uzdrowienie duszy i ciała. W ostatnią środę każdego miesiąca można zobaczyć nieprzerwany strumień wiernych, zmierzających do jasielskiej Kolegiaty.

Niechobrzska Golgota

Katarzyna Dziedzic

Święta Paschalne, które przeżywamy, to głębokie doświadczenie największego daru miłości Boga do człowieka, która zaprowadziła Go aż na krzyż. Okazją do wejścia w ten czas stało się plenerowe Misterium Męki Pańskiej w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu.

Szczęście trzeba odnaleźć w sobie

Dorota Zańko

W 2007 r. przeżył wypadek, którego nieomal nie przypłacił życiem. Stracił w nim oczy, lewą dłoń, trzy palce prawej dłoni, miał popękaną czaszkę, poważne obrażenia tułowia, mocno uszkodzoną nogę. To Marcin Kaczmarzyk z Rzeszowa.

Niedziela sandomierska

Symbole Światowych Dni Młodzieży już u nas!

Ks. Adam Stachowicz

Od 19 kwietna do 2 maja uwaga młodzieży z całego katolickiego świata skupia się na naszej diecezji. Oto od Świętego Krzyża przez poszczególne dekanaty, aż do sandomierskiej katedry podążają Symbole Światowych Dni Młodych (ŚDM): Krzyż i Ikona Matki Bożej.

Służba Bogu wymaga entuzjazmu

Ks. Adam Stachowicz

Wielkoczwartkowa przedpołudniowa liturgia Mszy św. Krzyżma jest wyrazem jedności i wspólnoty duchowieństwa diecezji. Na to spotkanie kapłanów z Biskupem Ordynariuszem przybywają również lektorzy, ministranci i dziewczęta ze scholi na doroczną diecezjalną pielgrzymkę Liturgicznej Służby Ołtarza.

Pamięci Wielkiego Misjonarza

Adam Janowski

Niedawno (1 kwietnia) minęła 104. rocznica urodzin kard. Adama Kozłowieckiego SJ (1911-2007). Z tej okazji Fundacja jego imienia „Serce bez granic” przygotowała liczne imprezy upamiętniające tego wielkiego Misjonarza.

Niedziela sosnowiecka

W trosce o tradycję

Adam Tarnowski

Tradycją Szkoły Podstawowej nr 13 w Dąbrowie Górniczej jest od kilku lat organizowanie miejskiego konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną.

Dar dla katedry

Piotr Lorenc

Remont sosnowieckiej bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przebiega sprawnie i szybko, dzięki pomocy szeregu osób, instytucji i wspólnot.

Nieustająca wędrówka do ludzkiej duszy, serca, wyobraźni i wrażliwości

Ks. Tomasz Zmarzły

Z Agatą Biesiadecką, kierownik Spółdzielczego Domu Kultury „Odeon” Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej – o upowszechnianiu i ochronie kultury rozmawia ks. Tomasz Zmarzły.

Niedziela świdnicka

Niełatwa droga kapłańskiej posługi

Przemysław Awdankiewicz

Wszyscy potrzebujemy duchowego powrotu do Wieczernika. Do miejsca, w którym w Wielki Czwartek Chrystus podzielił się z Apostołami swoją świętością. To ona ma być naszą chrześcijańską i kapłańską tożsamością” – napisali biskupi do kapłanów w liście na Wielki Czwartek.

Mamy być prawdziwymi sługami Ewangelii

Marek Zygmunt

Kapłani diecezjalni i zakonni licznie przybili do katedry świdnickiej na Mszę św. Krzyżma, w czasie której modlono się w intencji duchowieństwa.

Niech zmartwychwstanie w nas miłość

Bp Ignacy Dec

Zmartwychwstanie Chrystusa oznacza zwycięstwo prawdy nad kłamstwem.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Misja Fatimska

Dominik Cywiński

W dniach 22-28 marca wspólnota parafialna skupiona przy kościele pw. Dobrego Pasterza na os. Bukowym w Szczecinie jako jedna z pierwszych w archidiecezji przeżywała czas Misji Fatimskiej.

Ze Szczecina do Rzymu i przez Miasto Gryfa do Composteli

Redakcja

W katedrze szczecińskiej obok wielkich wydarzeń zbawczych Triduum Paschalnego, którym przewodniczył abp Andrzej Dzięga, miały miejsca wydarzenia wpisujące się dzieło chrześcijańskiej peregrynacji.

Marynistyczne elementy w kulcie Św. Wojciecha na Pomorzu

Prof. Tadeusz Jastrzębski

Wraz ze zbliżającym się czasem obchodów przypadającej w roku 2016 tysiąc pięćdziesiątej rocznicy chrztu Polski coraz częściej będziemy wspominać najważniejszą postać związaną z przyjęciem chrześcijaństwa na naszych ziemiach, jaką jest św. Wojciech.

Niedziela toruńska

Zdali test na miłość

Aleksandra Radzikowska

W grudniu 2012 r. Jolanta i Mirosław Kilichowscy z Rogoźna dowiedzieli się, że będą musieli stanąć do walki o życie syna. To niejedyna trudna sytuacja, z którą przyszło im się zmierzyć. Zawsze, również dzięki wielkiej miłości, te bitwy wygrywają. Wciąż potrzebują jednak wsparcia

Niedziela warszawska

O. Papczyński w Panteonie

wd

Relikwie zasłużonego dla polskiego życia religijnego bł. o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Ojców Marianów, zostały wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej.

Recenzje są gotowe

Z Lechem Łotockim, aktorem odtwarzającym rolę Lecha Kaczyńskiego w filmie „Smoleńsk” Antoniego Krauze, rozmawia Wojciech Dudkiewicz

Kierunek Śródziemnomorze

Witold Dudziński

Nowy kierunek – Historia Cywilizacji Śródziemnomorskiej, który pojawi się jesienią na warszawskim UKSW, może stać się przebojem tej uczelni. Jednak pod pewnymi warunkami, które niełatwo będzie spełnić

Najważniejsze wybory będą jesienią

Z prof. Tomaszem Słomką, politologiem i wykładowcą m.in. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, rozmawia Maciej Kaczor

Niedziela wrocławska

25 lat Annus Propedeuticus

Magdalena Lewandowska

Wśród ciszy i zieleni, wśród zabytkowych trzynastowiecznych murów i powietrza ciężkiego od modlitwy przygotowują się do kapłaństwa.

Znaki Pamięci

Magdalena Lewandowska

Dolny Śląsk uczcił ofiary katastrofy prezydenckiego samolotu lecącego w 2010 r. do Smoleńska i ofiary mordu katyńskiego. W parafiach archidiecezji wrocławskiej modlono się za zmarłych w katastrofie smoleńskiej i za Ojczyznę, odbywały się wystawy, patriotyczne koncerty, odsłonięto Krzyż Pamięci i tablice pamiątkowe.

Mamy prawo poznać prawdę

Lilianna Sicińska

Od pięciu lat każdego 10. dnia miesiąca do kościoła pw. św. Stanisława, Wacława i Doroty przybywają rzesze wiernych, by podczas Mszy św. za Ojczyznę modlić się za 96 ofiar smoleńskiej katastrofy i ich najbliższych. W 5. rocznicę tej tragedii Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Chrystus chce żyć w ludziach

Łukasz Kot

Parafia pw. Opieki św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Łosińcu gościła Katolickie Radio Zamość. Proboszczem jest tu ks. kanonik Zygmunt Góra.

Dzień Otwarty w seminarium

Ks. Jarosław Przytuła, rektor WSD

Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej w Lublinie przy ul. Orzechowskiego 10 zaprasza młodzież męską szkół średnich i wyższych na Dzień Otwarty, który odbędzie się w sobotę 25 kwietnia.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Piechotą do Źródła

Katarzyna Jaskólska

Z Głogowa do Źródła św. Jakuba w Jakubowie – 11 kwietnia odbyła się jedenasta już piesza pielgrzymka, zwana papieską.

Rocznica upadku diecezji lubuskiej

Ks. Adrian Put

W czasach, gdy istnieje województwo lubuskie, a region nad środkową Odrą często nazywamy Ziemią Lubuską, odwołujemy się do starej tradycji.

Pobiegli do pustego grobu

Kamil Krasowski

W Poniedziałek Wielkanocny 6 kwietnia w Nowej Soli już po raz trzeci odbył się Bieg do Pustego Grobu, zorganizowany przez miejscową parafię pw. św. Antoniego.

Reklama

Najpopularniejsze

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Franciszek

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu...

Wiadomości

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu...

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu...

Polska

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...