Reklama

Niedziela Częstochowska

Pamięć o kapłanie wielkiej wiary, cichej modlitwy, rzetelnej pracy

Wdzięczność za wdzięczność

Podczas Mszy św. rezurekcyjnej  mstowski kościół zakwitł wiosną

Zbyszek Derda

Podczas Mszy św. rezurekcyjnej mstowski kościół zakwitł wiosną

Z wdzięcznością wszyscy przyjęli wielkanocne zaproszenie Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich i Urzędu Gminy w Mstowie. I wraz z biciem rezurekcyjnych dzwonów w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, 5 kwietnia 2015 r., parafianie oraz goście spoza miejscowej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wypełnili świątynię, aby radować się, że Chrystus pokonał śmierć, zmartwychwstał i jest pośród nas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszy św. rezurekcyjnej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mstowie przewodniczył proboszcz parafii – ks. Paweł Greń CRL. Modlił się za parafian oraz za śp. ks. Stanisława Boreckiego – proboszcza tej parafii w latach 1978-90 – w związku z 25. rocznicą jego śmierci. W czasie Mszy św. została odsłonięta i poświęcona pamiątkowa tablica, ufundowana przez wójta Gminy Mstów Tomasza Gęsiarza wraz z Radą Gminy. Na tablicy napisano: „Pamięci ks. Stanisława Boreckiego, wieloletniego proboszcza parafii we Mstowie, człowieka wielkiej wiary, cichej modlitwy, rzetelnej pracy”.

Mstowska parafia rozmodlona i nadal rozśpiewana

Reklama

Świątynia rozbrzmiewała radosnym śpiewem wszystkich zgromadzonych oraz parafialnego chóru „Cantemus Domino”, będącego owocem pracy ks. Stanisława Boreckiego, który m.in. przez śpiew prowadził do Boga. Okazuje się, że chór został reaktywowany w 2005 r. przez dawnego dyrygenta Jana Bożka, obecnie prowadzony jest przez Ireneusza Tyrasa. Ks. Paweł Greń dziękował Bogu za dobre przygotowanie parafian do Świąt Wielkanocnych, za gorliwe włączenie się w liturgię Triduum Paschalnego, za wszystkie spowiedzi, czego dowodem było chyba 100-procentowe przyjęcie Komunii św. podczas Rezurekcji. Proboszcz zadbał też, aby w poranek wielkanocny wszyscy mogli dotrzeć do kościoła. W tym celu tradycyjnie – jak zapisano w ogłoszeniach parafialnych – o świcie wyruszył autokar, który zgarniał wiernych z okolicznych wiosek i dowoził do kościoła na Mszę św. To dobry, wieloletni zwyczaj.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Owoce kapłańskiej służby

W poranek wielkanocny zgromadzeni w mstowskiej świątyni byli świadkami odsłonięcia i poświęcania tablicy ku czci dawnego mstowskiego Proboszcza. Pamięć o ks. Stanisławie Boreckim okazała się tak żywa, jakby obchodzono dopiero pierwszą rocznicę odejścia, a nie ćwierć wieku. Można było odczuć, że gorliwy Kapłan pozostał w swoich dziełach. Wydawało się, jakby miał za chwilę stanąć przy mikrofonie i przemówić czy zaśpiewać swoim barytonem.

Reklama

Sporo o ks. Boreckim napisaliśmy w wielkanocnym numerze „Niedzieli” (14/2015). Zwróciliśmy m.in. uwagę na imponującą liczbę powołań kapłańskich i zakonnych, jakie przy nim się rodziły. Joanna Tarasek, miejscowa katechetka, odnotowała w „Niedzieli Częstochowskiej”: „Jego autorytet zaowocował licznymi powołaniami: śp. ks. Janusz Kowalczyk, śp. ks. Zbigniew Szymczyk, ks. Jacek Michalak, ks. Jarosław Boral, ks. Mirosław Rapcia, ks. Łukasz Biecek oraz śp. s. Anna Szczepańska”. W tych licznych powołaniach fascynacja osobą ks. Boreckiego i jego wsparcie miały ogromne znaczenie. Z zaskoczeniem można zauważyć, że przed kilkoma nazwiskami jest już zaznaczone: „świętej pamięci”. Zmarli w młodym wieku Kapłani spoczywają na mstowskim cmentarzu wraz ze swoim Proboszczem. Ich groby licznie nawiedzano po Mszy św. rezurekcyjnej. A najbliżej grobu ks. Stanisława Boreckiego chór „Cantemus Domino” śpiewał „Barkę”, pieśń ważną szczególnie dla osób powołanych do służby kapłańskiej. Ks. Borecki zdążył jej jeszcze nauczyć prowadzone przez siebie grupy śpiewacze, w skład których wchodzili z pewnością rodzice dzisiejszych chórzystów...

Wszędzie ślady duszpasterskiej gorliwości

Pamięć o wybitnym Proboszczu wiernie pielęgnują Kanonicy Regularni Laterańscy, którzy są teraz gospodarzami parafii w Mstowie. Gdy przed Wielkanocą rozmawiałam telefonicznie z przeorem wspólnoty zakonnej, obecnym proboszczem ks. Pawłem Greniem, uradowana jego zaangażowaniem w pielęgnowanie pamięci o swoim poprzedniku, dociekałam, skąd taki serdeczny stosunek do dawnego Proboszcza. Otrzymałam odpowiedź, że on za późno się urodził, aby osobiście spotkać ks. Stanisława Boreckiego, ale na co dzień jest świadkiem, że w każdej rodzinie w parafii żyje pamięć o Proboszczu sprzed 25 lat. Daje się on poznać w pozostawionych owocach gorliwości duszpasterskiej i w śladach dobrego gospodarowania.

Obdarowanie na Rok Życia Konsekrowanego

Dzięki Proboszczowi mstowskiej parafii i pod wpływem jego zachęty, mogliśmy dwa tygodnie temu tak dużo napisać w „Niedzieli” o jego poprzedniku śp. ks. kan. Stanisławie Boreckim. Sylwetkę tego Kapłana odkryliśmy w Roku Życia Konsekrowanego. A obecni gospodarze parafii w Mstowie troskliwie zadbali, aby wszyscy mieli dostęp do tego pamiątkowego numeru „Niedzieli”. Jeszcze w Wielką Sobotę przyjechali do redakcji w Częstochowie po dodatkową porcję egzemplarzy dla wiernych.

W wielkanocnym słowie Ksiądz Proboszcz zachęcał do stałej modlitwy za drogiego im Kapłana Stanisława i do przekazywania wspomnień o nim w rodzinach, aby młodzi ludzie poznawali mstowskie dziedzictwo przez niego pozostawione. Mamy nadzieję, że do podtrzymywania pamięci o wielkich dziełach Bożych, które zostały dokonane w Mstowie, a teraz z wielką gorliwością są pielęgnowane i rozwijane, przyczyni się także „Niedziela” przez swoje publikacje.

Dziękujemy

Ks. Pawła Grenia z Wiernymi parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mstowie i wójta Gminy Mstów Tomasza Gęsiarza wraz z Radą Gminy możemy dziś nazwać wytrwałymi strażnikami pamięci. Dają nam wszystkim potwierdzenie, że teraźniejszość i przyszłość można pięknie budować, pielęgnując chwalebną przeszłość. Za tę pamięć, wyrażoną m.in. przez wmurowanie w ścianę mstowskiego kościoła tablicy ku czci śp. ks. Stanisława Boreckiego, serdecznie dziękujemy.

Podziel się:

Oceń:

2015-04-15 21:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rzym i Watykan: Wielkanoc w cieniu zagrożenia terrorem

Włodzimierz Rędzioch

Przygotowania do uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego w Rzymie i Watykanie przebiegają w cieniu zagrożenia islamskim terrorem. Jak donosi dzisiaj włoski dziennika "Il Messaggero" nad bezpieczeństwem mieszkańców i pielgrzymów w centrum Wiecznego Miasta oraz w okolicach placu św. Piotra czuwa dodatkowo tysiąc policjantów i karabinierów, w tym specjalne oddziały antyterrorystyczne oraz strzelcy wyborowi.

Więcej ...

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał zarzuty

2025-04-24 11:16

Adobe Stock

Ksiądz z Krosna na Podkarpaciu jest wśród czterech osób zatrzymanych przez dolnośląską policję w związku z ich krytycznymi wypowiedziami i komentarzami wobec dr Gizeli Jagielskiej, która przeprowadziła aborcję w 36. tygodniu ciąży. O sprawie jako pierwsza napisała „Gazeta Wyborcza”. Jej doniesienia potwierdziła Kaja Godek, która szeroko odniosła się do sprawy w swoich mediach społecznościowych - informowaliśmy o tym w środę 23 kwietnia. Historia ma swój ciąg dalszy.

Więcej ...

Kapłan, który tworzył wokół siebie wspólnotę

2025-04-25 22:22
Ks. Jan Kwasik - portret

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Jan Kwasik - portret

Tłumy wiernych w kościele pw. Chrystusa Króla w Brzegu Dolnym pożegnały księdza prałata Jana Kwasika. Kapłan, który zmarł w wieku 93 lat życia oraz prawie 70 lat kapłaństwa posługiwał w tam od 1967 roku. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Jacek Kiciński, a obrzędy na cmentarzu prowadził ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Obrzęd zamknięcia trumny z ciałem Papieża Franciszka

Obrzęd zamknięcia trumny z ciałem Papieża Franciszka

Ogłoszono treść rogito, aktu wkładanego do trumny...

Kościół

Ogłoszono treść rogito, aktu wkładanego do trumny...

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

Kościół

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...