Reklama

Niedziela Wrocławska

Znaki Pamięci

Poświęcenie Krzyża Pamięci

Tomasz Lewandowski

Poświęcenie Krzyża Pamięci

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dolny Śląsk uczcił ofiary katastrofy prezydenckiego samolotu lecącego w 2010 r. do Smoleńska i ofiary mordu katyńskiego. W parafiach archidiecezji wrocławskiej modlono się za zmarłych w katastrofie smoleńskiej i za Ojczyznę, odbywały się wystawy, patriotyczne koncerty, odsłonięto Krzyż Pamięci i tablice pamiątkowe.

Krzyż Pamięci

10 kwietnia na wrocławskim cmentarzu parafialnym św. Rodziny abp Józef Kupny poświęcił siedmiometrowy Krzyż Pamięci oraz tablice upamiętniające tragedię z 10 kwietnia 2010 r. i ofiary zbrodni katyńskiej z 1940 r. – Ludobójstwo z początku II wojny światowej pochłonęło ponad 20 tys. polskiej inteligencji. 10 kwietnia 2010 w katastrofie lotniczej zginął prezydent RP i przedstawiciele najwyższych instytucji państwa polskiego. W rocznicę tych wydarzeń poświęcamy krzyż, który jest symbolem miłości Boga i zwycięstwa życia nad śmiercią. Swoimi ramionami łączy niebo z ziemią i ludzi między sobą – mówił proboszcz parafii ks. Janusz Prejzner. Prosił, by ten krzyż był świadkiem wierności Bogu i Ojczyźnie i pomostem łączącym przeszłość z przyszłością.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miasta i województwa, politycy i członkowie Rodzin Katyńskich, duchowni, harcerze, kombatanci i wojsko. – Musimy pamiętać, bo jesteśmy im winni cześć i szacunek. Powinniśmy jednak pamiętać o tym także ze względu na przyszłość, bo przecież mówi się, że historia zbyt łatwo zapomniana, łatwo się też powtarza. Pamiętajmy wreszcie ze względu na nas samych, bo pamięć jest tym, co nas tworzy, co nas spaja – mówił Marek Mutor, dyrektor ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, parafianin kościoła Świętej Rodziny.

Granitowe skrzydło w Oleśnicy

Także wierni, duchowni oraz lokalni samorządowcy z Oleśnicy uczcili pamięć tragicznie zmarłych w katastrofie. 10 kwietnia po wieczornej Mszy św. ks. infułat Władysław Ozimek, proboszcz parafii św. Jana Ewangelisty, poświęcił pomnik ofiar łączący się z pomnikiem Golgoty Wschodu przy Bazylice mniejszej. Do specjalnej gabloty umieszczonej w pobliżu granitowego skrzydła włożono także ziemię smoleńską. Kilka godzin wcześniej odsłonięcia pomnika dokonał Andrzej Duda, kandydat na prezydenta RP. – Dziękuję za możliwość spotkania się z państwem w tym miejscu i odsłonięcie pomnika, który upamiętnia ważną i tragiczną datę w historii Polski – mówił Duda, wspominając swoją współpracę z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego żoną, przyjaźń z Władysławem Stasiakiem, znajomość z Aleksandrą Natalli-Świat, Przemysławem Gosiewskim. – Jestem przekonany, że jedną z ról prezydenta RP jest dbanie o prawdę historyczną i o to, by słowo patriotyzm nie było wstydliwe, jak próbowano nam wmówić – powiedział kandydat na prezydenta RP.

Uroczystości w V rocznicę katastrofy smoleńskiej odbyły się także m.in. w trzebnickiej Bazylice i pod Krzyżem Katyńskim, gdzie trzebniczanie, po apelu i przemówieniach, złożyli kwiaty. W Namysłowie w parafii św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary odsłonięto tablicę pamiątkową, na której umieszczone zostały relikwiarze z ziemią pobraną z miejsc kaźni: Katyń, Bykownia, Kuropaty, Miednoje, Charków, oraz z miejsca katastrofy pod Smoleńskiem. Apel poległych odbył się przy „dębie katyńskim” poświęconym kpt. Marianowi Rozdolskiemu, zamordowanemu w Katyniu.

Podziel się:

Oceń:

2015-04-15 21:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. Ptasznik dla KAI: potrzeba mobilizacji w przygotowaniach do obchodów 100-lecia urodzin Jana Pawła II

Margita Kotas

Potrzeba mobilizacji na poziomie ogólnopolskim, aby jak najlepiej przygotować obchody stulecia urodzin Jana Pawła II i aby dać całemu Kościołowi i światu świadectwo o naszym przywiązaniu do jego osoby i dziedzictwa tu, w Rzymie - mówi w rozmowie z KAI ks. prałat Paweł Ptasznik, kierownik Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

W Watykanie i w całym Rzymie trwają przygotowania do niedzielnej inauguracji pontyfikatu Leona XIV

2025-05-17 08:53

Adobe Stock

W Watykanie i w całym Rzymie trwają przygotowania do niedzielnej uroczystej mszy inaugurującej pontyfikat papieża Leona XIV, wybranego 8 maja. Oczekuje się, że udział w niej weźmie około 250 tysięcy osób i 200 oficjalnych delegacji. Msza na placu Świętego Piotra odbędzie się w dniu 105. urodzin Jana Pawła II.

Więcej ...

NA ŻYWO: Inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV

2025-05-17 20:15

red.

18 maja na placu św. Piotra w Watykanie o godz. 10:00 rozpocznie się Msza św. inaugurująca pontyfikat 267. Biskupa Rzymu i Głowy Kościoła Katolickiego. Godzinę przed tym papież objedzie w otwartym samochodzie plac św. Piotra, aby pozdrowić zgromadzonych wiernych. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo z Watykanu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które jutro...

Kościół

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które jutro...

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce!

Wiara

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce!

Opublikowano oficjalną fotografię Leona XIV

Leon XIV

Opublikowano oficjalną fotografię Leona XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...

Kościół

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...

Papież ponownie otworzył apartament w Pałacu Apostolskim

Leon XIV

Papież ponownie otworzył apartament w Pałacu Apostolskim