Reklama

VI Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce

Ku pogłębieniu dialogu

Niedziela włocławska 5/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W naszych czasach podejmowanie przez Kościół katolicki dialogu ze wspólnotami ludzi wyznających inną wiarę jest wyrazem jego misji ewangelizacyjnej. Najważniejszym argumentem jest tu stwierdzenie, że każda osoba ludzka ma niezbywalną wartość, gdyż została powołana do życia przez jedynego Stwórcę. Oprócz tego Bóg Ojciec nieustannie wychodzi ku człowiekowi z darem objawienia, ukazując mu realne perspektywy życia w szczęściu, pokoju i radości teraz, jak i w wieczności. Powszechna wola zbawcza Boga oraz powszechne dzieło zbawcze Jezusa - to główne powody przemawiające za koniecznością chrześcijańskiego zaangażowania się w dialog.
Już po raz szósty 17 stycznia br. w Kościele katolickim w Polsce był obchodzony Dzień Judaizmu, czyli dzień dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Stanowi on szczególny czas poświęcony modlitwie i refleksji nad tajemnicą wzajemnych relacji chrześcijaństwa i judaizmu. Papież Jan Paweł II naucza, że "religia żydowska nie jest dla naszej religii rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym". Żydzi są "naszymi umiłowanymi braćmi i - można powiedzieć - naszymi starszymi braćmi". Tak określił wyznawców judaizmu Ojciec Święty w rzymskiej synagodze 13 kwietnia 1986 r. Dodał wtedy jeszcze, że "nie można Żydom jako narodowi przypisywać żadnej dziedzicznej i zbiorowej winy za to, co popełniono podczas męki Chrystusa". Stąd płynie imperatyw do pilniejszego poznania i przyswajania sobie nauki Kościoła katolickiego na temat Żydów i judaizmu. Jednak najważniejsza jest tu modlitwa, która potrafi otwierać perspektywę budowania wspólnoty, miłości i miłosierdzia.
W diecezji włocławskiej Dzień Judaizmu był obchodzony w niedzielę Chrztu Pańskiego, 12 stycznia br. Obchody rozpoczęły się konferencją naukową, do której wprowadzenia dokonał ks. dr Stanisław Jankowski SDB. Wykład o płaszczyznach dialogu między Kościołem katolickim a judaizmem w Polsce wygłosił ks. dr Waldemar Szczerbiński z PWSD Gniezno, który jest także sekretarzem Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego. Zauważył on, że najczęstszą przyczyną braku dialogu jest przekonanie o posiadaniu monopolu na prawdę przez jedną ze stron, z jednoczesnym uznaniem pełnego monopolu na błąd po stronie przeciwnika. Dobrym gruntem do takiego rozumienia rzeczy są uprzedzenia i stereotypy, których źródłem są pochopne uogólnienia. Prelegent omówił specyfikę i uwarunkowania dialogu katolicko-żydowskiego w Polsce. Wskazał na ramy czasowe i historię wzajemnych relacji między przedstawicielami obu religii. Omówił temat antysemityzmu, podejmowany głównie przez środowiska żydowskie w USA, którego źródłem są krzywdzące Polaków uproszczenia i niedokładne przesłanki historyczne.
Ks. W. Szczerbiński zauważył również, że dialog katolicko-żyowski rozpoczął się dosyć późno, bo dopiero w latach 60. XX w., po wydaniu soborowej deklaracji Nostra aetate. Na polskim gruncie relacje między obiema religiami były wspierane przez czasopisma: Tygodnik Powszechny, Znak i Więzi. Od połowy lat 80. istniała Podkomisja Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem, która obecnie ma kształt Rady Episkopatu. W jej działalności główną ideą jest pragnienie nawiązania zerwanych więzi, zaprzestanie wzajemnego potępiania się oraz otwarcie na przebaczenie.
W dyskusji poruszano przede wszystkim zagadnienie trudności występujących na płaszczyźnie dialogu.
Ks. Szczerbiński wskazał na problemy psychologiczne: uwikłania historyczne, polityczne i ekonomiczne Polaków oraz na obojętność.
"Dobrze się stało, że przed Tygodniem Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan obchodzimy po raz szósty Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce" - takimi słowy rozpoczął podsumowanie pierwszej części ks. dr Roman Małecki. W wystąpieniu przytoczył wydarzenia z pontyfikatu Jana Pawła II, mówiące o dialogicznej postawie Papieża wobec Żydów - nawiedzenie synagogi rzymskiej, pielgrzymka do Ziemi Świętej, wizyta w instytucie Yad Vashem. Ks. R. Małecki zauważył, że czyny i słowa Papieża-Polaka są zarazem czynami i słowami Piotra-Żyda, są wyrazem nowego i jakże perspektywicznego myślenia o Żydach i judaizmie.
Dzień Judaizmu zakończyło nabożeństwo Słowa Bożego, któremu przyświecała idea, że Bóg zawarł z Izraelem przymierze miłosierdzia. Gdyby bowiem Pan Bóg nie był miłosierny w stosunku do swego Ludu, jeden i ten sam plan Boży wobec całego stworzenia nie mógłby zostać zrealizowany.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jak troska o środowisko sprzyja duszpasterstwu i finansom parafii? Przykład z bydgoskiej bazyliki

2024-12-20 16:10

Karol Porwich/Niedziela

„W naszej parafii czynimy ziemię poddaną, a nie zużywaną. Chcemy korzystać z tych darów tak, by one służyły też kolejnym pokoleniom” – mówi KAI ks. Sławomir Bar CM. Proboszcz bydgoskiej parafii św. Wincentego a Paulo opowiada o tym, jak troska o środowisko sprzyja duszpasterstwu i finansom parafii.

Więcej ...

Krosno: profanacja Krzyża Świętego

2024-12-20 13:16

Wojownicy Maryi Krosno

W piątek, 20 grudnia 2024 r., około godz. 2:00 przy Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie doszło do profanacji Krzyża Świętego. Przy okazji młotem zdewastowano drzwi wejściowe do krośnieńskiej świątyni.

Więcej ...

Kto na tym zyskał?

2024-12-21 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Do przepisów prawa mamy dziś, jako społeczeństwo stosunek specyficzny. Postęp sprawił, że zaczęła się dla nas liczyć głównie skuteczność i sprawczość.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Wiara

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Krosno: profanacja Krzyża Świętego

Kościół

Krosno: profanacja Krzyża Świętego

Niemcy/ Samochód wjechał w grupę ludzi na jarmarku...

Terroryzm

Niemcy/ Samochód wjechał w grupę ludzi na jarmarku...

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Wiadomości

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Wiara

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Co mamy czynić?

Wiara

Co mamy czynić?

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Kościół

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy...

Wiara

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy...