Reklama

Niedziela Łódzka

Kongres Komisji „Szkoła – Katecheza – Uniwersytet” (CCEE) w Łodzi

Być i stawać się odpowiedzialnymi za życie

Dagmara Zalewska

Przez cztery dni minionego tygodnia w Łodzi i Porszewicach obradowała Komisja „Szkoła – Katecheza – Uniwersytet”, która jest częścią Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE). Komisja spotyka się raz na 5 lat. Ostatnie takie spotkanie miało miejsce w Monachium. Kongres w Łodzi skupił się wokół tematu: „Być i stawać się odpowiedzialnymi za życie”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obrady Kongresu rozpoczęły się w sali kinowej Politechniki Łódzkiej. Rozpoczął je wicesekretarz Generalny CCEE, ks. Michael Remery. – Zadaniem kapelanów uniwersyteckich jest dopomóc studentom, aby przeżyli swoje życie w miłości do siebie, do swoich bliźnich i do Boga. Podczas nadchodzących dni chcemy zachęcić do refleksji wśród duszpasterzy, wymieniać metody i doświadczenia przydatne dla wzrostu studentów i samych kapelanów – powiedział.

Wiedza do budowania dobra

Pierwszy dzień obrad wypełniły prezentacje dwóch referatów. Pierwszy z nich zatytułowany: „Duszpasterstwo akademickie w perspektywie rozwoju ludzkości” wygłosił kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego z Watykanu. Ksiądz Kardynał mówił o pięciu zadaniach duszpasterstwa akademickiego w służbie autentycznego rozwoju wspólnoty ludzkiej. Wśród nich jest m.in. formacja. „Nie wystarczy przekazywać wiedzę i umiejętności, ponieważ mogą one służyć nie tylko dobru ludzkości, ale równocześnie rozpowszechnianiu zła. Należy tak formować młodego człowieka, aby pragnął i potrafił zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystywać do budowania dobra” – mówił kard. Zenon Grocholewski. Ksiądz Kardynał zwrócił także uwagę na kwestię relatywizmu moralnego, który stanowi ogromne zagrożenie dla współczesnego świata i dla jego rozwoju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Trzeci aspekt, wkład duszpasterstwa akademickiego w postęp ludzkości, dotyczył miłości. Miłość – jak podkreślił – jest jedynym narzędziem pełnego rozwoju człowieczeństwa i uskuteczniania prawdziwego postępu dobra. Kolejnym czynnikiem, który stawia duszpasterstwo akademickie w służbie prawdziwego dobra ludzkości, jest promocja i ubogacanie kultury ludzkiej. Ostatnim elementem refleksji była wiara, która pomaga człowiekowi w zrozumieniu własnego życia, w poznaniu siebie samego oraz Boga.

Drugi referat wygłosił Luca Volonte (przez wiele lat sprawozdawca i pełniący funkcję przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej w Zgromadzeniu Rady Europy, w szczególny sposób zaangażowany w problemy dotyczące promocji i wspierania rodziny, w kwestie związane ze sprzeciwem sumienia i wolności wyznania). Zatytułowany był: „Być i stawać się odpowiedzialnymi za życie”.

Słuchać Boga, nie siebie

Po zakończeniu pierwszego dnia obrad Kongresu organizowanego przez Komisję „Szkoła – Katecheza – Uniwersytet” (CCEE) uczestnicy i prelegenci zgromadzili się w bazylice archikatedralnej, aby uczestniczyć w ofierze Mszy św. Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Podczas homilii mówił do uczestników kongresu i zgromadzonych wiernych: „Często ludzie młodzi pytają, jakie decyzje w swoim życiu mają podjąć? Człowiekowi po grzechu pierworodnym łatwiej dokonywać jest wyborów łatwych i przyjemnych, które w oczach Bożych nie są dobre. Trudniej współczesnemu człowiekowi słuchać Boga. Łatwiej słuchać siebie, swoich pragnień, swoich popędów. Łatwiej słuchać świata, niż słuchać Boga, który mówi przez swoje słowo”.

Odpowiedzialność

Reklama

Drugi dzień Kongresu poświęcony był umiejętności zrozumienia swojego życia jako całości oraz relacjom z innymi osobami. W pierwszej części spotkania wykład pt.: „Moje życie” wygłosiła prof. Kaja Kaźmierska z Wydziału Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Zwróciła uwagę na fakt, że ludzie mówiąc o swojej biografii, często szukają spójności. Każdy z nas czasem dokonuje takiego bilansu własnego życia. Mimo współczesnego społeczeństwa, w którym promuje się tożsamość niestabilną, jednak potrzeba postrzegania swojego życia jako spójnego i mającego jakiś głębszy sens, niezależnie od doświadczeń życiowych, jest dominująca – mówiła socjolog. Wiara jest elementem, który ułatwia przechodzenie trudnych momentów w życiu i wytłumaczenie sobie rzeczy często trudnych do zrozumienia.

W drugiej części spotkania wykład pt. „Odpowiedzialność, miłość i posługa charytatywna” wygłosił prof. Paul van Geest, dyrektor Instytutu Patrystycznego i wykładowca historii Kościoła Uniwersytetu w Tilburgu w Holandii. W swojej wypowiedzi skupił się z kolei na relacjach z innymi. Mówił o odpowiedzialnej miłości, o trosce o drugiego człowieka i o tym, jak otrzymanym dobrem można i należy dzielić się z innymi.

Życie przeniknięte wiarą

Reklama

Trzeci dzień Kongresu rozpoczął się Eucharystią, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki. W słowie skierowanym do wiernych mówił, że „aby ostatecznie dojść do Chrystusa, konieczna jest wiara silna, jednoznaczna, odporna na przeciwności losu. Sami apostołowie zdawali sobie z tego sprawę. Dlatego też zwrócili się kiedyś do Chrystusa z prośbą: «Panie, przymnóż nam wiary!». Podczas tego Kongresu nasze refleksje ogniskują się nieustannie wokół zagadnienia bycia i stawania się odpowiedzialnymi za życie – za życie własne, za życie drugiego człowieka. Równocześnie zdajemy sobie sprawę z tego, że ta odpowiedzialność domaga się trwałego fundamentu wiary w Boga, który jest Dawcą życia. Pisał przecież św. Jan Ewangelista w Pierwszym Liście: «Każdy miłujący Tego, który dał życie, miłuje również tego, który życie od Niego otrzymał». Inaczej mówiąc, warunkiem miłowania tych, którzy życie otrzymali – a więc naszych braci w człowieczeństwie – jest miłowanie Boga, który daje życie” – mówił łódzki Pasterz. – Nie można miłować, jeśli się nie wierzy. Nie można miłować odpowiedzialnie i do końca innych ludzi, jeśli się głęboko nie wierzy w Tego, który nas wszystkim życiem obdarzył” – podkreślał Metropolita Łódzki.

Trzeci dzień Kongresu skupiał się wokół tematu życia, które jest przeniknięte wiarą. Spostrzeżeniami na ten temat na podstawie swoich własnych przeżyć i doświadczeń dzielił się prof. Paweł Górski – rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz abp Jean-Claude Hollerich – wieloletni profesor i wicerektor Sophia University w Tokio, od 2011 r. arcybiskup Luksemburga.

Łódź – miasto świętych

Uczestnicy Kongresu odwiedzili miejsca związane z historią świętych i błogosławionych naszego miasta. W kościele św. Mateusza w Pabianicach odprawili Nieszpory. To miejsce to początek drogi do świętości św. Maksymiliana Marii Kolbego. Następnie modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego w pięciu językach w związanym ze św. Faustyną Parku Wenecja w Łodzi. Byli na terenie nazistowskiego obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich (pomnik Pękniętego Serca) i na terenie stacji „Radegast”.

Niedziela jako ostatni dzień stał się dniem podsumowania całego spotkania. Wspólna Msza św. w archikatedrze, której przewodniczył kard. Zenon Grocholewski, uwieńczyła czterodniowe międzynarodowe spotkanie w Łodzi. – Powinniśmy prowadzić do tego, by wszyscy – zarówno studenci, jak i profesorowie oraz osoby pracujące w dydaktyce, studium czy administracji – czuli się czynnie zobowiązani do zaangażowania się w duszpasterstwo – mówił Prefekt Kongregacji Wiary. To od „właściwego zrozumienia i przeżywania obecności Chrystusa w Eucharystii zależy jakość naszego duszpasterstwa, jakość naszego włączenia się w dzieło ewangelizacji, w dynamizm życia Kościoła, który nieustannie się odradza i buduje” – podkreślił.

Szczegółowa relacja ze spotkań CCEE w Łodzi na www.archidiecezja.lodz.pl

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2015-04-23 11:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: zakończyło się zebranie plenarne Episkopatu

Magdalena Wojtak

Przyjęcie dokumentu z nowymi zasadami formacji kapłańskiej w seminariach oraz decyzji o powołaniu fundacji, która wesprze osoby wykorzystane przez duchownych - to główne tematy zakończonego dziś Warszawie 384. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Więcej ...

Abp Galbas pozdrawia mieszkańców archidiecezji warszawskiej

2024-11-06 16:58

Archidiecezja Warszawska

- Moi kochani, chciałbym bardzo serdecznie wszystkich pozdrowić z miejsca, które niebawem ma stać się moim nowym domem - powiedział abp Adrian Galbas w krótkim przesłaniu video skierowanym do mieszkańców archidiecezji warszawskiej spod Domu Arcybiskupów Warszawskich. Nowy metropolita zaprosił też wszystkich na ingres, który odbędzie się 14 grudnia br. w warszawskiej archikatedrze. - Rozpoczniemy w ten sposób naszą wspólną drogę pełną nadziei - powiedział. Przesłanie abp Galbasa opublikowane zostało na stronie archidiecezji warszawskiej.

Więcej ...

Kard. Pizzaballa na KUL: pokój dla Jerozolimy, to pokój dla całego świata

2024-11-07 16:21
kard. Pierbattista Pizzaballa

Vatican Media

kard. Pierbattista Pizzaballa

O tym, że relacje pomiędzy mieszkańcami Ziemi Świętej powinny być obrazem Bożej obecności i zażyłości z Nim, a modlitwa o pokój dla Jerozolimy jest w istocie wołaniem o pokój dla całego świata, mówił kard. Pierbattista Pizzaballa w przesłaniu do uczestników międzynarodowej konferencji „Proście o pokój dla Jeruzalem (Ps 122,6)”, zorganizowanej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg jest miłosierny dla Ciebie!

Wiara

Bóg jest miłosierny dla Ciebie!

Dzwonek i łzy szczęścia - chłopiec w częstochowskim...

Kościół

Dzwonek i łzy szczęścia - chłopiec w częstochowskim...

SN: sprawa Barbary K.-Sz oskarżonej o zniesławienie...

Wiadomości

SN: sprawa Barbary K.-Sz oskarżonej o zniesławienie...

Bp Ważny: Nie należy sugerować, że związek...

Kościół

Bp Ważny: Nie należy sugerować, że związek...

Nowenna za dusze czyśćcowe

Wiara

Nowenna za dusze czyśćcowe

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Święta i uroczystości

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Ważne! Papież mianował nowego kardynała

Kościół

Ważne! Papież mianował nowego kardynała

PILNE: Ważna zmiana w polskim Kościele. Warszawa ma...

Kościół

PILNE: Ważna zmiana w polskim Kościele. Warszawa ma...

Komunikat ws. ciężko pobitego ks. Lachowicza

Kościół

Komunikat ws. ciężko pobitego ks. Lachowicza